Sari la conținut

IJ Festival


chrystyanyty
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Depinde mult de starea motorului si a cutiei si de cat de ieftina e.

Frate-miu si-a luat una aprox in aceiasi stare exterioara cu asta din pozele tale(dar parca nu era atat de ruginita), tot cu nr vechi tot cu atas (atasul e intradevar intr-o stare jalnica - nici nu l-a luat) A dat vara trecuta 1.9mil dar merge f. bine- motorul si cutia sunt in stare f.buna

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea era daca merita sa dau 10 lei pe ea in halul in care e si dup'aia sa mai bag in ea inca de 3 ori p'atat....

si mai rau sa nu pot sa ma dau cu ea, din "N" motive

iar pretul e fff mic (ca nu prea imi vine sa dau un pret pe forum, nu stiu de ce...sper sa intelegeti...)

multzam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am fost azi cu cineva (mai in varsta) care se mai pricepe, si mi-a zis ca mortorul e bun, a schimbat vitezele si a zis ca e ok....dar in acelasi timp a zis ca nu merita ca tre sa bag multi bani in ea....

adevarul e ca mie mis-apus pata pe ea...si stiti si voi cum e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este mult si 7 mil. Aia nu costa mai mult de 4 mil. Sa fim seriosi!!!

Din cate vad eu in poze motocicleta este "moroita" rau. Cilindrul nu este al ei. Cred ca este cilindru de '49. Capacele laterale nu sunt nici ele ale originale, sunt de la un model mai nou. Aripa aia de culoare neagra...restul motocicletei de alta culoare...cred ca a cazut cu ia si i-a schimbat aripa. (nu se stie, dar este o varianta). De asemenea capacele cutiei de viteze nu sunt de Ij '56 Festival. Sunt tot de la un model mai nou.

Telescoapele spate sunt de Jupiter 4...si cricul lateral unde este?

Si daca tiplul a schimbat atatea piese, unde sunt cele vechi?

Dupa pererea mea are prea multe chesti cudate...parerea mea.

Sfatul meu este sa nu o cumperi...nu stii la ce te bagi. Am reconditionat una intr-o stare similara...e mult de munca!

Alegerea este numai a ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...

Pretul de 10 mil. este enorm.

Chiar daca ai spus ca ti s-a pus pata, sa stii ca aia nu este singura motocicleta din lume. Mai exista si altele. O sa mai ai si alte sanse. Ai sa vezi cand o sa gasesti una in stare mult mai buna si la un pret mult mai mic...o sa spui atunci:

"Ce destept am fost ca n-am luat-o pe aia!"

sau

"Ce prost am fost ca am luat-o pe aia!"

 

Tu hotarasti! Succes!

 

Numa' bine! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam, Phoenix_Harley.

de aripa si de telescoape mi-am dat si io seama ca nu sunt ale ei, de restul nu,dar uite ce scrie in actele ei...o combinatie intre festival si planeta 350...

ok, multam

Bafta!!!

P.S. cre ca o sa mai astept...

post-8-1110136254_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt in cautare de motocicleta, dar pe aia, asa cum apare in poza n-as da nici 4 mil.

poate cel mult 2

vorba lui Phoenix_Harley, nu s-au terminat motocicletele din lume...se poate gasi ceva mai bun....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

actele ca actele si banii ca banii

dar gandeste-te apoi la munca de a pune pe linia de plutire o astfel de "antichitate", si la banii bagati in piese

si eu ma gandesc sa iau ceva mai ieftin si apoi sa "bibilesc" la ea batraneste, ca imi place, sa o fac cum vreau eu....

dar de asa ceva nu m-as apuca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

poveste nu s-a sfarsit...a inceput un nou capitol...hihih

 

adica l-am luat, nu am mai urmarit topicul ca nu credeam sa mai scrie cineva...

 

mda... l-am luat, nu imi pare rau chiar deloc, am dat mai mult de 3 mil. pe el. atat a vrut pe el initial, ca nu mergea, dar am tras de el sa il faca, chestie care a durat fro 3 luni, nu ca ar fi fost complicat sa schimbe nishte segmenti, dar stiti cum sunt oamenii...

asa...si intr-un tarziu l-am vazut mergand...a fost mishto ca a reushit sa il regleze f bine, lucru care ma incantat, suna asa mishto...

si de atunci l-am desfacut complet si tot meshteresc la el cand am timp...

 

am vopsit cadrul si nishte maruntishuri, i-am facut suspensiile, am luat cauciuciri, motorul e si el aproape gata...

zilele aste avreau sa mai duc rezervorul, farul si aripa pe fatza (ca aia de pe spate tre sa o shimb) la sablat si la vopsit.

s-au implicat, sau "am implicat" multi prieteni in chestia asta...cert este ca m-au ajutat f mult...si cu sfaturi si cu carca si cu munca...

 

vroiam sa fac si io un topic cam cum a facut mihaiachi, dar am zis sa mai avansez putin...

 

cam asta, daca aveti chef va tin la curent cu "lucrarile"..

 

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Salut, Salut !

Iote de frun an ma tot chinui sa-mi iau motor (initial m-am gandit la un DNEPR dar am zis ca e prea mare pt un incepator...)

 

Am gasit la un nene un IJ Festival din '68 sau ,70

e radiat, e pe numele lui, la al doilea proprietar

mi-a zis si ce bube are - nu are baterie si trebuie inlocuiti segmentii

e adevarat, foarte ieftin...plus nishte piese de schimb

Problema este - merita sa iau o chestie d'asta ieftina si sa ma chinui cu ea sa o fac sa mearga, si sa o inscriu?

 

Multzam...

Felicitari pt. alegerea facuta.

Dar mai bine un SIMSON :ok: :welcome: :moto: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Salut, Salut !

Iote de frun an ma tot chinui sa-mi iau motor (initial m-am gandit la un DNEPR dar am zis ca e prea mare pt un incepator...)

 

Am gasit la un nene un IJ Festival din '68 sau ,70

e radiat, e pe numele lui, la al doilea proprietar

mi-a zis si ce bube are - nu are baterie si trebuie inlocuiti segmentii

e adevarat, foarte ieftin...plus nishte piese de schimb

Problema este - merita sa iau o chestie d'asta ieftina si sa ma chinui cu ea sa o fac sa mearga, si sa o inscriu?

 

Multzam...

Salut. daca te inereseaza un ij festival am eu unu la care nu tre sa-i faci mai nimic, e inscris are instalatie 12v, e din 70 da rupe... i-am pus si aprindere electronica, baterie stass, cauciuc spate touring, sa mod spatar... o sa-ti placa, lasa mosii nu te mai chinuii degeaba. Nu e doar reclama vb serios. Daca vrei sa sti mai multe 0747388666. Eu am fost si pe TransFagarasan cu ea si n-am avut nici o problema. Te salut, si poate ne auzim post-8620-1138662444_thumb.jpgpost-8620-1138662561_thumb.jpgpost-8620-1138662673_thumb.jpgpost-8620-1138662723_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. daca te inereseaza un ij festival am eu unu la care nu tre sa-i faci mai nimic, e inscris are instalatie 12v, e din 70 da rupe... i-am pus si aprindere electronica, baterie stass, cauciuc spate touring, sa mod spatar... o sa-ti placa, lasa mosii nu te mai chinuii degeaba. Nu e doar reclama vb serios. Daca vrei sa sti mai multe 0747388666. Eu am fost si pe TransFagarasan cu ea si n-am avut nici o problema. Te salut, si poate ne auzim post-8620-1138662444_thumb.jpgpost-8620-1138662561_thumb.jpgpost-8620-1138662673_thumb.jpgpost-8620-1138662723_thumb.jpg

 

 

multam de oferta dar ai venit cam tarziu...dupa cum vezi l-am luat deja...oricum ai putea sa zici un pret...

 

 

 

asa..acu ca tot venii vorba...

aseara am vrut sa montez furca pe fata si am constatat ca am o tija mai lunga decat cealalta...e vorba de cea din interior de 8 mm diametru...

la un momentdat m-am gandit ca asa tre sa fie si le-am montat pereche, dupa care am inversat si tot era una mai lunga - aceeasi diferenta...

asa ca am de gand sa o scutrez pe aia mai lunga ...si aia e...

stateam si magandeam ce probabilitate e sa dai peste un ij cu tije inegale... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poveste nu s-a sfarsit...a inceput un nou capitol...hihih

 

adica l-am luat, nu am mai urmarit topicul ca nu credeam sa mai scrie cineva...

 

mda... l-am luat, nu imi pare rau chiar deloc, am dat mai mult de 3 mil. pe el. atat a vrut pe el initial, ca nu mergea, dar am tras de el sa il faca, chestie care a durat fro 3 luni, nu ca ar fi fost complicat sa schimbe nishte segmenti, dar stiti cum sunt oamenii...

asa...si intr-un tarziu l-am vazut mergand...a fost mishto ca a reushit sa il regleze f bine, lucru care ma incantat, suna asa mishto...

si de atunci l-am desfacut complet si tot meshteresc la el cand am timp...

 

am vopsit cadrul si nishte maruntishuri, i-am facut suspensiile, am luat cauciuciri, motorul e si el aproape gata...

zilele aste avreau sa mai duc rezervorul, farul si aripa pe fatza (ca aia de pe spate tre sa o shimb) la sablat si la vopsit.

s-au implicat, sau "am implicat" multi prieteni in chestia asta...cert este ca m-au ajutat f mult...si cu sfaturi si cu carca si cu munca...

 

vroiam sa fac si io un topic cam cum a facut mihaiachi, dar am zis sa mai avansez putin...

 

cam asta, daca aveti chef va tin la curent cu "lucrarile"..

numai bine

daca poti zi-mi si mie unde il duci la vopsit si cat te costa

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care lucreaza (e nasol ca vrea sa se care de acolo) la Titan Masini Grele pe la poarta 4 Faur , acolo am si sablat si vopsit...

vopsitul m-a costat 350 000 manopera pt cadru, aparatoarele de la furca, o pedala si bascula pe spate...

vreu sa mai vopsesc acolo si sa intru io in legatura cu aia p'acolo...sper sa reusesc...

cam asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un prieten care lucreaza (e nasol ca vrea sa se care de acolo) la Titan Masini Grele pe la poarta 4 Faur , acolo am si sablat si vopsit...

vopsitul m-a costat 350 000 manopera pt cadru, aparatoarele de la furca, o pedala si bascula pe spate...

vreu sa mai vopsesc acolo si sa intru io in legatura cu aia p'acolo...sper sa reusesc...

cam asta...

pai vreau sa zic ca este super ok. da mi un nr de tel daca nu te deranjeaza, poate rezolv si eu junghiu meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...