Sari la conținut

Lant Pentru Pneu De Moto/scuter


alias
 Share

Postări Recomandate

Salut. Pentru ca se apropie iarna si pentru ca s-ar putea ca anul asta sa nu scapam fara zapada mai multa, am si eu o intrebare:

 

A vazut cineva lant pentru motocicleta/scuter de vanzare pe undeva?

Eu unul ma gandeam sa-mi fac un lant pentru scuter si eram curios daca exista pe undeva de cumparat si daca sunt destul de ieftine incat sa merite investitia.

 

Cand eram pusti imi facusem lant la Mountain Bike si ma dadeam iarna de se uitau conservarii ca prostii la mine si ramaneau cu gurile cascate :D

 

Asdfalt uscat si salutari cu farul! :hug: :)

 

PS - La scuter pe spate am 130/70 cu 12 similar cu ce este pe Tico. Cred ca si pe Matiz rotile sunt la fel.

 

PPS - Celor care rad ca prostii la topicul asta le urez SPOR la RAS, dar sa vedem cine rade mai bine atunci cand o sa trec cu scuterul pe langa conserva cu care va "deplasati" voi, sau ma rog pe langa conserva in care asteptati cu orele in trafic :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Pentru ca se apropie iarna si pentru ca s-ar putea ca anul asta sa nu scapam fara zapada mai multa, am si eu o intrebare:

 

A vazut cineva lant pentru motocicleta/scuter de vanzare pe undeva?

Eu unul ma gandeam sa-mi fac un lant pentru scuter si eram curios daca exista pe undeva de cumparat si daca sunt destul de ieftine incat sa merite investitia.

 

Cand eram pusti imi facusem lant la Mountain Bike si ma dadeam iarna de se uitau conservarii ca prostii la mine si ramaneau cu gurile cascate :D

 

Asdfalt uscat si salutari cu farul! :hug: :)

 

PS - La scuter pe spate am 130/70 cu 12 similar cu ce este pe Tico. Cred ca si pe Matiz rotile sunt la fel.

 

PPS - Celor care rad ca prostii la topicul asta le urez SPOR la RAS, dar sa vedem cine rade mai bine atunci cand o sa trec cu scuterul pe langa conserva cu care va "deplasati" voi, sau ma rog pe langa conserva in care asteptati cu orele in trafic :what:

 

 

Eu iti propun sa o lasi mai moale un pic acu peste iarna. Ti-am mai zis si pe topicul celalalt cu "cati km faceti..." de ce. Iar faza cu lant nush unde ai vazut-o.... Eu zic sa nu te-ntinzi si sa stai lejer.

Asfalt uscat nu mai este!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai cuminte.. eventual fa-ti strada in casa:> sau iati un de-ala de face caldura mare cu tine... si punel in fata scuterului si topeste toata zapada :)

Mai repara si tu ceva peste iarna.. eu astept.. sa imi iau role sa mi le schimb.. :hug: si pe la primavara toba :X speeer !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu cred ca se poate pune lant,uite poza din revista Univers Moto din 05/2007(omul asta zicea ca a mers cu 100 pe zapada,motocicleta era o Honda Dominator)

Da trebuie sa fii umpic nebun sa iti pui lanturi pe scuter.Bafta :)

post-20339-1194967555_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu lanturi, fara lanturi...........tot aluneca.

In general lantul este bun la plecarea de pe loc si cam atat.

Eu iarna asta ma dau la cauciucul gol.................asa cum m-am dat si iarna trecuta. Daca se merge incet si cu atentie .........nu se intampla nimic. Oricum atunci cand vine zapada.......tot traficul se misca mai incet, cu toate ca mai incet decat acum nu pot sa-mi imaginez.

Ar mai fi o varianta in felul urmator: sa montam cate un schi pe de-o parte si de alta a scuterului, mai punem si lant pe spate, improvizam si o frana de schibob si asta e...................stiu.....si marmota invelea..... :)

Nu stiu de ce, dar in ultima saptamana nu prea am mai vazut scuteristi asa de multi ca inainte... sa fie oare din cauza vremii?? hmmm

Propun ca la prima zapada de 15 cm sa ne ducem cu scuterele in Herastrau si sa ne dam cu ele pe zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu lanturi, fara lanturi...........tot aluneca.

In general lantul este bun la plecarea de pe loc si cam atat.

Eu iarna asta ma dau la cauciucul gol.................asa cum m-am dat si iarna trecuta. Daca se merge incet si cu atentie .........nu se intampla nimic. Oricum atunci cand vine zapada.......tot traficul se misca mai incet, cu toate ca mai incet decat acum nu pot sa-mi imaginez.

Ar mai fi o varianta in felul urmator: sa montam cate un schi pe de-o parte si de alta a scuterului, mai punem si lant pe spate, improvizam si o frana de schibob si asta e...................stiu.....si marmota invelea..... :hug:

Nu stiu de ce, dar in ultima saptamana nu prea am mai vazut scuteristi asa de multi ca inainte... sa fie oare din cauza vremii?? hmmm

Propun ca la prima zapada de 15 cm sa ne ducem cu scuterele in Herastrau si sa ne dam cu ele pe zapada.

 

 

scoti roata fata...montezi 2 schiuri ...lant spate si gg :))

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lant pt tractiune, adica roata din spate. Dar cu roata din fata ce faci?

 

Nu pierzi aderenta imediat? Daca dai de gheata sub zapada, intr-o curba?

cred ca mai usor e sa pui roti ajutatoare..sa-ti tina scuterul vertical.

Ce faci .. daca ti se intampla asta? :what:

 

mie imi ingheata fundu in masina :moto: ce sa mai zic pe scooter la -20 grade :eek: ca atat simti la 40 de km/h :eek:

 

Aici ai dreptate.. dar iti pui .. Sosete de lana , Ghetele de ski , Combinezon de ski sau de motor + o vesta pe deasupra + 2 caciuli + casca :) :hug: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

eu am auzit pe cineva care si-a pus sfoara pe tot cauciucul si cica nu derapa (tare) :crack: ...eeh in fine mie se pare o prostie oricum...iarna iesi doar putin sa faci 2-3 cerculete si gata...astepti primavara :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care faceti primul un lant pt scootere si functioneaza puneti si poze ca e tare ideea.Eu incep deja si va intrec. :crack: :cheers: :P ":kick: "":crack:"

 

--- Mesaj completat în 17 Dec 2007 22:41 -------------
Care faceti primul un lant pt scootere si functioneaza puneti si poze ca e tare ideea.Eu incep deja si va intrec.

 

 

 

 

Pasiunea nu tine cont de vreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care faceti primul un lant pt scootere si functioneaza puneti si poze ca e tare ideea.Eu incep deja si va intrec. :crack: :cheers: :P ":kick: "":crack:"

 

<small>--- Mesaj completat în 17 Dec 2007 22:41 -------------</small><br/>Care faceti primul un lant pt scootere si functioneaza puneti si poze ca e tare ideea.Eu incep deja si va intrec.

Pasiunea nu tine cont de vreme.

 

 

daca pasiunea mea este inotul...asta inseamna ca treb sa fac baie in mare la -10 gr nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...