Sari la conținut

Nimic Serios


Ra964
 Share

Postări Recomandate

hehe, nici 50 de km cu motoru si am ajuns sa postez aici, ma rog nimic serios, iesisem de la mine de la bloc, am intrat pe centura ca sa ies in oras m-am incadrat pe banda 2 dupa care am vrut sa virez stanga in intersectie si cand sa ma incadrez pe banda 1 am semnalizat am mers 50 de m cu semnalizarea aprinsa m-am uitat in oglinda era liber cand sa virez sa intru pe banda observ o skoda, care a intrat in contact cu scarita mea si cu toba, m-am redresat repede (aveam aprox 15 km/h skoda 20....)am tras pe dreapta, tanti cu scoda la fel, avea pe prag o zgarietura de 5 cm a trebuit sa merg la politie s-au constatat "avariile" : eu toba zgariata skoda prag zgariat, eu experienta castigata si data viitoare sa stiu sa ma uit si peste umar cand schimb banda, macar acum am invatat si cum e cu unghiu mort:)) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe, nici 50 de km cu motoru si am ajuns sa postez aici, ma rog nimic serios, iesisem de la mine de la bloc, am intrat pe centura ca sa ies in oras m-am incadrat pe banda 2 dupa care am vrut sa virez stanga in intersectie si cand sa ma incadrez pe banda 1 am semnalizat am mers 50 de m cu semnalizarea aprinsa m-am uitat in oglinda era liber cand sa virez sa intru pe banda observ o skoda, care a intrat in contact cu scarita mea si cu toba, m-am redresat repede (aveam aprox 15 km/h skoda 20....)am tras pe dreapta, tanti cu scoda la fel, avea pe prag o zgarietura de 5 cm a trebuit sa merg la politie s-au constatat "avariile" : eu toba zgariata skoda prag zgariat, eu experienta castigata si data viitoare sa stiu sa ma uit si peste umar cand schimb banda, macar acum am invatat si cum e cu unghiu mort:)) :)

neaparat sa intorci si capul pentru ca este posibil sa fie in dreptul tau " unghiul mort" si nu se vede nimik

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ar mai fi si alte lectii de invatat: mai exerseaza inainte sa iesi din oras sau in trafic aglomerat. Cauta strazi necirculate, ore libere etc. Faptul ca abia acum ai descoperit cum e cu uitatul peste umar imi spune ca mai ai f. f. f. multe de invatat (sper sa nu te superi).

 

Gandeste-te ca in loc de Skoda cu 20 la ora, putea fi unul cu 60.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai multe de invatat. eu chestia cu unghiol mort o stiu inca din sc de soferi acolo o explicat foarte bine cum sta treaba . mare grija pe parcurs inloc de scoda putea fi o masina mai mare si cu viteza mai mare si era mai grav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc, am foarte multe de invatat, strada nu e foarte circulata, dar in principiu o sa ma mai plimb pe unde mai apuc, in intersectii&co nu am avut probleme ca de obicei acolo ma uitam si peste umar, acum a fost manevra asta mai din mers asa unde am fost prost...lasa noi sa fim sanatosi bine ca n-am patit nici eu nici mobra nimic ca amenda am platit-o si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miscarea a fost facuta foarte in lung semnalizata din timp, nu a fost impact a fost atingere mai mult si i-am zgariat la aia masina din cauza diferentei de viteza, tipa de la volan (blonda) s-a panicat si cand m-a vazut ca ma inclin(a crezut ca ma rastorn), a franat si desi eu aveam viteza foarte redusa, am zis mai sus 15/km h maxim, am agatat partea de spate cu scarita, a fost vina mea dar tipa de la volan a fost si ea cam panicata si ametita, nici macar nu a claxonat, nu a facut nimic altceva decat sa franeze, si aveam semnalizarile aprinse de cateva secunde bune

Editat de Ra964
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut ghinion ca ai nimerit o femeie fara experienta la volanul masinii. Evident ca nu a avut vina, dar nici nu a reactionat preventiv. Noroc ca nu ai patit nimic, asa ca te-ai ales cu o lectie care , cu putin noroc, iti va ramane in minte. :) Cum ti-am mai zis, sa ai grija de tine, si ca regula generala nu strica sa fii putin paranoic. Condu ca si cum toata lumea ar avea ceva de impartit cu tine. :hug:

Si sa ai bafta sa nu ai niciodata un incident mai grav ca asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...