Sari la conținut

Dilema Mare


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

Datorita faptului ca bugetul nu este mare, nu stiu ce sa-mi iau la primavara, adica intre un maxiscuter nou dar de origine China si un maxiscuter sh de marca consacrata.

Orice idee este binevenita si precizez ca nu vreau kymco pt. ca sunt urate.

Un Honda Forza 250 mi-ar place, dar depaseste bugetul cu mult. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha majesty,Piaggio X9,Malaguti Madison,Suzuki Burgman,Piaggio Hexagon,si mai sunt multe altele dar nu lua chinezarii !!! mai bine mai stai sa strangi si iti iei ceva bun dupa care nu vei regreta

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita faptului ca bugetul nu este mare, nu stiu ce sa-mi iau la primavara, adica intre un maxiscuter nou dar de origine China si un maxiscuter sh de marca consacrata.

Orice idee este binevenita si precizez ca nu vreau kymco pt. ca sunt urate.

Un Honda Forza 250 mi-ar place, dar depaseste bugetul cu mult. :hug:

mai bn ceva sh dar de firma..suzuki,yamaha,peugeot,piaggio...stiu o gramada cu scutere de la fb care s-au strikat dupa cateva sute de km! eu mi-am cumparat scuteru cand avea 21.000 km si acum am 28.836km si nu am nici o problema cu el!! :) bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca toate sfaturile de pana acum sunt pentru un sh de marca.

Ok, m-am gandit si eu la asta dar in acest caz apar niste riscuri cum ar fi:

- de unde stiu eu cum a umblat fostul proprietar in el

- cati km reali are

- cate cazaturi au fost luate cu el

- daca are cadrul stramb si eu nu imi dau seama si la o curba mai serioasa aflu ca are o ciclistica compromisa

-diverse suduri pe cadru in urma unui accident

- consum de benzina

-starea motorului

-transmisie (ala zice ca a schimbat tot si dupa prima luna ma lasa in drum)

- diverse pierderi de ulei pe la garnituri, semeringuri...etc

Unii cumpara din afara la preturi mici scutere care provin din accidente, le ansambleaza pe principiul din 2 fac unul si apoi le vinde in tara la fraieri. Eventual le importa ca piese si le inmatriculeaza pe spaga si apoi primul venit, primul tepuit.

 

Va dati seama ca la un scuter sh de capacitate mai mare trebuie facute niste teste mai amanuntite, inclusiv un test la drum lung, dar la noi nu prea se fac astea.

Si mai e o problema: neavand un termen de comparatie, este greu sa-mi dau seama daca un comportament al scuterului este normal sau nu.

Oricum, un sh mi-as lua cu mai multa incredere din afara, decat din tara. Ma duc acolo, vad cu ochii mei si rezolv cumva, eventual daca ma mai combin cu inca 2 persoane....m-ar costa mai putin transportul, cazarea...etc.

In acelasi timp pun in balanta si ipoteza unui maxiscuter de origine China: garantie 2 ani, lucru nou, bani putini.

De scuterul asta ce parere aveti: jonway 250 cmc ?

..............cred ca deja v-am plictisit cu dilema mea..............pe tema asta e mult de discutat.

Pana la primavara sper sa ajung la o hotarare si sper sa fie buna.

As mai putea completa bugetul daca as vinde scuterul meu actual (gopop runner 50 cmc), dar parca nu ma lasa inima sa-l dau. Am aproape 9000 km cu el si inca sunt multumit, chiar daca am mai reparat putin la el, ideea e ca fata de alte chinezarii, acesta este o chinezarie buna. :)

Maine ma duc sa vad cum arata scuterele Jonway, sa vad......poate sunt bune, cine stie..............si chinezii fac lucruri de calitate daca vor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chinezii fac si lucruri bune...si lucruri proaste....nu trebuie generalizat ca fac numai lucruri proaste...nu faceti si voi ca italienii care spun ca toti romanii sunt hoti si criminali :) (ca sa folosesc un subiect fierbinte din zilele astea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci.. daca nu dispui de multi bani .. Ceva Second - Hand este foarte util :)

Si incearca.. sa iei de prin cunostinte.. scutere :what: daca poti.. poate prin cinva.. care ai foarte multa incredere in el :D

Bafta . Te asteptam la primavara sa ne zici ce ti-ai luat :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuterul tau e exceptia de la regula...dak zici ca ti`a mers bn pana akum asta nu`i deloc rau....dar dak te uiti pe toate topicurile deschise sa vezi...sunt numai campanii impotriva celor de la first bike...si a altor chinezarii....nu am vz pana aku reclamatii pt un gilera,un peugeot etc...

Se pare ca toate sfaturile de pana acum sunt pentru un sh de marca.

Ok, m-am gandit si eu la asta dar in acest caz apar niste riscuri cum ar fi:

- de unde stiu eu cum a umblat fostul proprietar in el

- cati km reali are

- cate cazaturi au fost luate cu el

- daca are cadrul stramb si eu nu imi dau seama si la o curba mai serioasa aflu ca are o ciclistica compromisa

-diverse suduri pe cadru in urma unui accident

- consum de benzina

-starea motorului

-transmisie (ala zice ca a schimbat tot si dupa prima luna ma lasa in drum)

- diverse pierderi de ulei pe la garnituri, semeringuri...etc

Unii cumpara din afara la preturi mici scutere care provin din accidente, le ansambleaza pe principiul din 2 fac unul si apoi le vinde in tara la fraieri. Eventual le importa ca piese si le inmatriculeaza pe spaga si apoi primul venit, primul tepuit.

 

Va dati seama ca la un scuter sh de capacitate mai mare trebuie facute niste teste mai amanuntite, inclusiv un test la drum lung, dar la noi nu prea se fac astea.

Si mai e o problema: neavand un termen de comparatie, este greu sa-mi dau seama daca un comportament al scuterului este normal sau nu.

Oricum, un sh mi-as lua cu mai multa incredere din afara, decat din tara. Ma duc acolo, vad cu ochii mei si rezolv cumva, eventual daca ma mai combin cu inca 2 persoane....m-ar costa mai putin transportul, cazarea...etc.

In acelasi timp pun in balanta si ipoteza unui maxiscuter de origine China: garantie 2 ani, lucru nou, bani putini.

De scuterul asta ce parere aveti: jonway 250 cmc ?

..............cred ca deja v-am plictisit cu dilema mea..............pe tema asta e mult de discutat.

Pana la primavara sper sa ajung la o hotarare si sper sa fie buna.

As mai putea completa bugetul daca as vinde scuterul meu actual (gopop runner 50 cmc), dar parca nu ma lasa inima sa-l dau. Am aproape 9000 km cu el si inca sunt multumit, chiar daca am mai reparat putin la el, ideea e ca fata de alte chinezarii, acesta este o chinezarie buna. :)

Maine ma duc sa vad cum arata scuterele Jonway, sa vad......poate sunt bune, cine stie..............si chinezii fac lucruri de calitate daca vor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuterul tau e exceptia de la regula...dak zici ca ti`a mers bn pana akum asta nu`i deloc rau....dar dak te uiti pe toate topicurile deschise sa vezi...sunt numai campanii impotriva celor de la first bike...si a altor chinezarii....nu am vz pana aku reclamatii pt un gilera,un peugeot etc...

Deci scuterul meu nu este First Bike, este Gopop, tot chinezarie dar mai de calitate.

In fine, sa revin la topic: sunt cam 70% sanse ca la primavara sa fac o excursie in Italia si sa ma intorc de acolo cu ceva frumos, bun si ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chinezii fac lucruri cat de cat bune,asamblarea lor in Romania este facuta la misto si se ivesc probleme.Stai sa te gandesti mai totul e facut in CHina:televizoare,telefoane,monitoare,tastaturi,boxe DVD-uri etc.Ele sunt sub nume de SONY,PANASONIC da mana de lucru e facuta in China,de ce? pentru ca CHinezi sunt ca noi si nu cer foarte multi bani la fabricarea lor.

ontopic:mai bine iti cumpeir totusi ceva Sh da din afara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate permisul il iau abia la primavara...............mai am o ora de scoala :)

De ce suma dispun? Asta e o intrebare grea, dar sa zicem ca pe undeva la 2000 euro. Oricum as vrea sa iau mai ieftin de 2000 ca sa imi mai ramana bani si de schimbatul diverselor consumabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa-ti iei ceva nou. Multi spun SH de firma, dar nu e bine, crede-ma! SH inseamna loto: poti sa ai noroc dar poti si sa blestemi clipa in care ai aruncat banii fereastra si o sa te gandesti cum sa fraieresti si tu pe altul... nu are rost!

 

 

Uite doua site-uri de unde poti gasi ceva cu un bun raport pret / calitate:

 

www.motowell.ro (unguresti, arata bine, motoare 2T)

www.euro-motor.ro/Rieju/skuter/toreo50.htm (asamblate in Spania, arata OK, motoare 4T, cel mai bun raport pret / calitate!!!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa-ti iei ceva nou. Multi spun SH de firma, dar nu e bine, crede-ma! SH inseamna loto: poti sa ai noroc dar poti si sa blestemi clipa in care ai aruncat banii fereastra si o sa te gandesti cum sa fraieresti si tu pe altul... nu are rost!

Uite doua site-uri de unde poti gasi ceva cu un bun raport pret / calitate:

 

www.motowell.ro (unguresti, arata bine, motoare 2T)

www.euro-motor.ro/Rieju/skuter/toreo50.htm (asamblate in Spania, arata OK, motoare 4T, cel mai bun raport pret / calitate!!!).

Mda............ideea este ca eu nu vreau 50 cmc sau 125...................eu vreau MAXISCUTER!!!

Editat de marius45jml
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa-ti iei ceva nou. Multi spun SH de firma, dar nu e bine, crede-ma! SH inseamna loto: poti sa ai noroc dar poti si sa blestemi clipa in care ai aruncat banii fereastra si o sa te gandesti cum sa fraieresti si tu pe altul... nu are rost!

Uite doua site-uri de unde poti gasi ceva cu un bun raport pret / calitate:

 

www.motowell.ro (unguresti, arata bine, motoare 2T)

www.euro-motor.ro/Rieju/skuter/toreo50.htm (asamblate in Spania, arata OK, motoare 4T, cel mai bun raport pret / calitate!!!).

cred ca la calitate / pret e mai bun KYMCO ... in nici un caz Rujeu !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Marius,

 

cum era normal, parerile sunt impartite.

legat de achizitionarea unui sh, nu uita te rog ca un motor de scuter indiferent de cilindree dar mai ales indiferent de marca are o durata de viata relativ mica, fata de o motocicleta.

MAI ALES daca nu stai bine cu banii, nici sa nu te gandesti sa-ti iei un sh mai vechi de 3 ani.

fa un test simplu: du-te la un dealer si afla cat te costa sa-ti faci setul motor la un scuter second pe care vrei sa ti-l cumperi. vei vedea ca te costa exact cat ai dat tu pe el.

 

daca nu stai bine cu banii, nici nu sta pe gand si ia-ti ceva nou chiar daca e chinezesc si chiar daca sunt atatea guri care spun ca se strica repede, samd, samd.

vei fi surprins placut, o sa vezi.

 

eu sunt trecut prin probleme de genul acesta cu secondul meu si crede-ma ca am bagat o gramada de bani in el. cum e normal sunt si cazuri de achizitii cu probleme dar si fara. in general ies in fata cei cu probleme.

 

la scuterul pe care mi l-au dat de la serviciu, am facut 1200 de km pana acum si ieri mi s-a rupt cablul de frana (pe spate are tambur). in rest absolut nimic. 1200 nu e o cifra f mare dar ..ce pot sa-ti spun... ti-am dat un exemplu. crezi ca la un scuter japonez cablul de frana e altfel? te asigur ca e la fel. tot cablu de otel.

ce sa mai zic... bafta.

 

 

 

Datorita faptului ca bugetul nu este mare, nu stiu ce sa-mi iau la primavara, adica intre un maxiscuter nou dar de origine China si un maxiscuter sh de marca consacrata.

Orice idee este binevenita si precizez ca nu vreau kymco pt. ca sunt urate.

Un Honda Forza 250 mi-ar place, dar depaseste bugetul cu mult. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

legat de achizitionarea unui sh, nu uita te rog ca un motor de scuter indiferent de cilindree dar mai ales indiferent de marca are o durata de viata relativ mica, fata de o motocicleta.

 

 

 

 

De ce zici ca motorul de scuter are o viata mai mica decat un motor de motocicleta?

Singurul lucru care le diferentiaza ar fi cutia de viteze.........in rest cam la fel.

Si ca sa si dovedesc: luam de exemplu un motor de Dnepr (Nipru) care este dein cate stiu eu de 650 cmc, 2 cilindri, boxer..........si un motor de scuter sa zicem cel din dotarea de pe Burgman, care tot de 650 cmc este.

Pai cand te duci cu Nipra la plimbare tre' sa-ti iei si atasul cu tine ca sa ai unde sa depozitezi: set motor, cutie, grup, cardan.........etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...