Sari la conținut

Cum se efectuaza o saritura adevarata ?


Postări Recomandate

Ciao bajetii am sarit (lungime 4-5 metri) si voi sarii pentru ca imi place dar totusi vreau sa dam cateva pareri despre o saritura cat de cat perfecta fie ea mica sau mare.Stiu ca fiecare salt difera una de alta. Pareri despre :

- Miscarea si pozitia corecta inaintea saltului ?

- Miscarea si pozitia in aer ?

- Pozitia ta si a motocicletei la aterizare ?

- Cine cat si cum a sarit?

- Cine a aterizat rau de tot :laugh: ?

etc...

:cheers: :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as spune sa ai grija in primul rand la desprinderea de pamant! sa nu fii dezechilibrat lateral ca ...o sa zbori cu picioarele pe langa motor (cool de altfel!) .Sigur ca se poate sarii si intr-o parte (adica sa iei curba inainte de jump) dar trebuie sa stii ce sa faci dupa aceea si asta nu e prea simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am exersat sarituri da de mici dimensiuni - in mers... de ex pe tronsonul Arad -Curtici sau Arad -Iratos, sunt gropi si de juma de metru adancime :friends: . Viteza pe la 70 - 80, motorul: MZ -ETZ 250. Marfa de tot, important e momentul in care incepi sa impingi motorul in pamant... daca e prea repede, sari direct in groapa, daca e prea tarziu - iei groapa in plin. Daca tragi pra tare de fata nu se ridica spatele :cheers: ... Peste busteni sau alte chestii de-astea nu am reusit sa sar, da nici nu incerc. De asemenea, cu pasager in spate e mult mai greu, daca pasagerul sta pe sa - practic imposibil.

Am inceput sa fac genul asta de exercitii ca de multe ori nu mai pot sa evit prin ocolire gropile din drumurile patriei... si atunci cea mai buna solutie e sa sari peste ele! Nasol e la MZ cand aterizezi, ca face fata "zdrang!" :laugh: .

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa stiu cum reusesc unii sa desprinda motocicleta pe un drum drept (fara trambulina) cu ambele roti de pe sol si sa sara peste un obstacol.

Am vazut schema asta in mai multe filme si deobicei sareau peste persoane intinse pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pas impotant mai este ca inainte de decolare sa stai pe pozitia centrala a motocicletei pentru incepatori preferabil in picioare si sa strangi cu picioarele bine motocicleta iar dupa asta dai gaz pana la despindere :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din infima mea experienta de motocross:

In momentul cand atingi baza trambulinei cu roata fata inchizi gazul

In momentul cand esti cu roata fata pe varful trambulinei accelerezi astfel incat sa ridici usor fata.

In timpul zborului strangi motorul intre genunchi si deplasezi usor corpul spre inapoi astfel ca aproape tot timpul motorul sa fie paralel cu solul.

Aterizarea este ideal sa se faca cu ambele roti odata :friends: , daca nu e cam nasol...

 

Repet, nu am o experienta prea mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ieri am iesit pe teren asta inseamna ca si am picat :friends: pt ca cine nu a picat inseamna ca nu sa dat ci doar sa plimbat. :cheers:)) Dar nimic grav am avut noroc cu genunchierele.

Inca o chestie sa nu sariti fara protectii si sa nu faceti ca un prieten care inchidea ochii inaintea de salt dupa care accelera si striga BONZAIIIIIIIIIIIII. :laugh:)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o chestie sa nu sariti fara protectii si sa nu faceti ca un prieten care inchidea ochii inaintea de salt dupa care accelera si striga BONZAIIIIIIIIIIIII. )))))

 

:friends: :cheers: :laugh:

 

De ce nu striga "AUUUUU" sau "VAI SPATELE MEU" de ce tocmai BONZAIIIIII????

:laugh: :laugh: :bier:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am descoperit in spactele Casei Scanteii, un teren super tare pentru sarituri si noroaie. E un Halfpipe din pamant format din cauza subteranelor de pe acolo si daca ai tupeu poti sa iti exersezi sariturile care pot fi de metri, multi metri, ...si cazaturie de metri, multi metri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
din compresia indusa a amortizoarelor+forta fizica+greutate minuscula a motoretelor cu care ai vazut tu filme (trial)

Mai pe intlesul incepatorilor.....cum se face?????

Daca motorul are 200kg nu se poate????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca poti sa reusesti sa il ridici 5cm de la sol

 

eu am reusit cu al meu care are 150, vreo 15-20 :banana: cm

Cum ai facut????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Frate!!!Inainte de rampa cu juma de metru tragi gazu dar inainte sa tragi gazu sa fii un pic inclinat in fata sa nu te ridice in lumanare , ma rog , can simti ca te-ai desprins cu roata din fata de sol incearca sa impingi motocicleta dandu-te in spatele acestea astfel incat coatele sa iti fie aproape intinse la maxim (faci asta pentru o saritura mai lunga)inainte de aterizare incearca sa te pozitionezi in mijlocu motorului in caz ca vrei sa accelerezi dupa aterizare sa te lasi rapid (dupa aterizare)pe ghidon dar niciodata sa nu tragi gazu chir la inpactu cu solu daca nu ai bilutele pe rezervor.Asta-i tot ce stiu.Mie imi iese.Succes :bounce: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...