Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

Da,citesc cartea,insa nu am inteles absolut tot.Pana la urma cine stie tot si la 17 ani.De cand tot repar la motociclete( 2 ani) , tot timpul invat ceva nou.Inca mai este loc de invatat.Plus ca stiam o vorba de la tatal meu : " Omul cat traieste invata ".Multumesc mult de promtitudine si raspuns.Cu respect.

 

Dupa cum am mai zis: motorul nu a functionat decat 10-15 secunde,dar mi sa parut ciudat sa nu pot da la pedala.Intre timp am aflat ca ambreiajul are legatura si cu ambreiajul de aceea nici la pedala nu merge ( este diferit de la mz-ul meu de 125 ).Da stiu ce este un "cioban".Multumesc mult de raspuns.Cu respect.

mestereste luni la ambreaj si vb dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mestereste luni la ambreaj si vb dupa.

Ok,asa ramane atunci.Salutari.Cu respect.

 

Dupa cum am spus ,azi am desfacut la ambreiaj.Acum am intampinat o problema.Ambreiajul se invarte pe con.Acolo intre con si ambreiaj am gasit ceva( gen o bucsa,dar era sfarmata).Acuma problema mea este: Asa trebuie sa se invarta sau este o mare\mica problema?Am pus si niste poze si un video pentru exemplificare.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.Cu respect.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=qR2qVmbaj3g&feature=youtu.be

post-74087-0-57205500-1395660321_thumb.jpg

post-74087-0-79990600-1395660322_thumb.jpg

post-74087-0-32476100-1395660324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' te-ai uitat bine daca nu ai uitat ceva piese p'afara?

Tu vinde cartea aia tehnica,ca si asa nu ti-e de folos!Mai bine intrebi p'aci o mie de tampenii,decat sa o rasfoiesti o data.

 

Hai ca pun eu o poza si ghiceste tu ce-ti lipseste;

post-19117-0-06626700-1395662136_thumb.jpg

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,m-am uitat pe carte si am pus totol.Problema este ca acum cand am desfacut acolo era o bucsa de 0.1-0.2 mm de aluminiu si era cam tocita.Eu zic ca acolo s-a "uzat" conul si fostul proprietar a pus acea bucsa.Eu nu inteleg ce ar putea opri ambreiajul sa patineze ca nu are pana.Si inca o data.Da,m-am uitat si tot ma uit pe acea carte!Si daca va supara lucrul acesta am sa imi fac un topic special,dar am zis ca mai bine postez aici.Multumesc.Cu respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiajul se fixeaza pe con fara pana . Trebuie doar strins bine. Acea tabla este pusa drept "baelagar" un adaos care se pune cind conurile de pe ambielaj si ambreiaj sunt uzate. Poti pune o foita de cupru in locul celei de aluminiu. Cuprul este mai dur ,aluminiul se taseaza foarte usor si vei avea probleme tot timpul. Cam atit!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiajul se fixeaza pe con fara pana . Trebuie doar strins bine. Acea tabla este pusa drept "baelagar" un adaos care se pune cind conurile de pe ambielaj si ambreiaj sunt uzate. Poti pune o foita de cupru in locul celei de aluminiu. Cuprul este mai dur ,aluminiul se taseaza foarte usor si vei avea probleme tot timpul. Cam atit!!

Ok,mai mult ca sigur aceasta era problema,si acum stiu cum sa o rezolv.Multumesc tare mult pentru interventie si sfaturi.Cu respect si stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,mai mult ca sigur aceasta era problema,si acum stiu cum sa o rezolv.Multumesc tare mult pentru interventie si sfaturi.Cu respect si stima.

Emi la tine problema nu ii ca nu ai pus toate piesele la locul lor,problema ii ca tu ai uzura in asa numita "placa sau oala la ambreaj",nu mai strange conul de la "oala" pe ambielaj.Ambielajul fiind confectionat dintr un aliaj mai tare ca "oala"respectiva ii normal sa apara o mica usura incat sa nu mai stranga conul pe ambielaj.metode de reparatie sunt 2 si anume: 1 metoda cioban sau 2 metoda minitehnicus depinde de tine pe care o abordezi.zi mi ce metoda vrei si iti dau raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emi la tine problema nu ii ca nu ai pus toate piesele la locul lor,problema ii ca tu ai uzura in asa numita "placa sau oala la ambreaj",nu mai strange conul de la "oala" pe ambielaj.Ambielajul fiind confectionat dintr un aliaj mai tare ca "oala"respectiva ii normal sa apara o mica usura incat sa nu mai stranga conul pe ambielaj.metode de reparatie sunt 2 si anume: 1 metoda cioban sau 2 metoda minitehnicus depinde de tine pe care o abordezi.zi mi ce metoda vrei si iti dau raspuns

Da,si eu am spus mai sus ca am pus toate piesele si ca am observat ca aro uzura conul si oala.Este foarte adevarat ca oala are in proportie de 90% uzura iar ambielajul are doar 10%.Ati putea sa imi dati solutia minitehnicus va rog frumos? Multumesc.Cu respect si stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,si eu am spus mai sus ca am pus toate piesele si ca am observat ca aro uzura conul si oala.Este foarte adevarat ca oala are in proportie de 90% uzura iar ambielajul are doar 10%.Ati putea sa imi dati solutia minitehnicus va rog frumos? Multumesc.Cu respect si stima.

solutia minitehicus ii in felu urmator: inlocuiesti oala de la ambreaj cu alta in stare buna fara uzura in con si pt asta trebuie sa demontezi ambreajul,adica il desfaci bucati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,si eu am spus mai sus ca am pus toate piesele si ca am observat ca aro uzura conul si oala.Este foarte adevarat ca oala are in proportie de 90% uzura iar ambielajul are doar 10%.Ati putea sa imi dati solutia minitehnicus va rog frumos? Multumesc.Cu respect si stima.

Tine la fel de bine si metoda cioban daca pui un baelagar din cupru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea Costica...era sa lesin, am citit din graba "balegar"...fiindca denumirea corecta este, dupa stiinta mea, bailagar.

http://www.mobilindustrial.ro/current_version/index.php/truse-cu-laser/tabla-adaos

Hai sa-i invatam denumirile corecte pe cei mai tineri, fiindca si-asa sint varza la cultura generala...si daca mai invata si de la cei batrini denumiri gresite, vor ajunge sa vorbeasca in viitor limbi straine! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea Costica...era sa lesin, am citit din graba "balegar"...fiindca denumirea corecta este, dupa stiinta mea, bailagar.

http://www.mobilindustrial.ro/current_version/index.php/truse-cu-laser/tabla-adaos

Hai sa-i invatam denumirile corecte pe cei mai tineri, fiindca si-asa sint varza la cultura generala...si daca mai invata si de la cei batrini denumiri gresite, vor ajunge sa vorbeasca in viitor limbi straine! :peace:

 

 

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine la fel de bine si metoda cioban daca pui un baelagar din cupru.

tine dar ii cu risc treaba,de poate desface in mers ambreajul de pe ambielaj,am patit treaba asta pe propria piele la ETZ,deci nu o recomand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea Costica...era sa lesin, am citit din graba "balegar"...fiindca denumirea corecta este, dupa stiinta mea, bailagar.

http://www.mobilindustrial.ro/current_version/index.php/truse-cu-laser/tabla-adaos

Hai sa-i invatam denumirile corecte pe cei mai tineri, fiindca si-asa sint varza la cultura generala...si daca mai invata si de la cei batrini denumiri gresite, vor ajunge sa vorbeasca in viitor limbi straine! :peace:

Bailagar ,balegar pina la urma ai inteles. Asa-s mosnegii vorbesc dupa ureche noi sa fim sanatosi. Pe viitor voi fi mai atent ,consult dex-ul si dupa aia postez. Multumesc !!

Editat de constantin57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

solutia minitehicus ii in felu urmator: inlocuiesti oala de la ambreaj cu alta in stare buna fara uzura in con si pt asta trebuie sa demontezi ambreajul,adica il desfaci bucati

 

Tine la fel de bine si metoda cioban daca pui un baelagar din cupru.

Deocamdata am lasat cum era dar am strans mult mai tare piulita.SI am observat ca functioneaza corect acum.Eu cred ca de la aceea bucata de aluminiu se invartea.Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi.Cu respect si stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata am lasat cum era dar am strans mult mai tare piulita.SI am observat ca functioneaza corect acum.Eu cred ca de la aceea bucata de aluminiu se invartea.Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi.Cu respect si stima.

ba copile sincer iti spun ca esti dus cu pluta si sper sa nu te intorci cu iacht ul si iti spun si de ce,pt ca ai alarmat tot forumul pt niste chestii pt care urlai ca din gura de sarpe ca nu gasesti rezolvare si pana la urma ai facut tot cum ai vrut tu(adica metoda cioban),daca esti mare mester rezolva ti singur problemele pt ca vad ca nu ti cont de sfaturi (nu ii vorba de sfaturile mele,vorbesc de sfaturile bune pe care ti le au dat cam toti din coltu comunistelor).Sparge tu motorul ala de MZ in timpul functionarii si mai adauga inca un motor bulit in palmaresul tau si vezi ti de drum.Sunt curios cum o sa reglezi tu ambreajul la MZ,cu siguratntza iar o sa te smiorcai ca nu sti ce sa ii faci si iar o vei tine pe a ta idee cum ca ai citit cartea tehnica dar de fapt tu te rogi s a sune careva sa ii vinzi cartea.(banii sunt mai buni ca informatiile dar sa vezi tu ce scumpe sunt informatiile atunci cand nu le ai).distrugere placuta stimate kinder

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba copile sincer iti spun ca esti dus cu pluta si sper sa nu te intorci cu iacht ul si iti spun si de ce,pt ca ai alarmat tot forumul pt niste chestii pt care urlai ca din gura de sarpe ca nu gasesti rezolvare si pana la urma ai facut tot cum ai vrut tu(adica metoda cioban),daca esti mare mester rezolva ti singur problemele pt ca vad ca nu ti cont de sfaturi (nu ii vorba de sfaturile mele,vorbesc de sfaturile bune pe care ti le au dat cam toti din coltu comunistelor).Sparge tu motorul ala de MZ in timpul functionarii si mai adauga inca un motor bulit in palmaresul tau si vezi ti de drum.Sunt curios cum o sa reglezi tu ambreajul la MZ,cu siguratntza iar o sa te smiorcai ca nu sti ce sa ii faci si iar o vei tine pe a ta idee cum ca ai citit cartea tehnica dar de fapt tu te rogi s a sune careva sa ii vinzi cartea.(banii sunt mai buni ca informatiile dar sa vezi tu ce scumpe sunt informatiile atunci cand nu le ai).distrugere placuta stimate kinder

Aha,deci daca am pus pe forum si apoi am gasit rezolvarea,nu conteaza ca am gasit ci trebuie sa fac exact cu zici tu?!?! Si sa stii ca nu e singurul lucru care l-am facut.Si piulitele de la arcuri erau putin desfacute si cred ca si pe acolo patina.Si vreau sa imi zici ceva.Atunci dece exista forumul asta?Asa,sa nu spuna nimeni nimic?!Dar nahh,asta e.

 

LE: Cum reglez eu ambreiajul?? Pai daca l-am pus cum era el din fabrica,cum pot sa il reglez oare?!?!?!?!?

Editat de EmanuelEmy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha,deci daca am pus pe forum si apoi am gasit rezolvarea,nu conteaza ca am gasit ci trebuie sa fac exact cu zici tu?!?! Si sa stii ca nu e singurul lucru care l-am facut.Si piulitele de la arcuri erau putin desfacute si cred ca si pe acolo patina.Si vreau sa imi zici ceva.Atunci dece exista forumul asta?Asa,sa nu spuna nimeni nimic?!Dar nahh,asta e.

 

LE: Cum reglez eu ambreiajul?? Pai daca l-am pus cum era el din fabrica,cum pot sa il reglez oare?!?!?!?!?

vezi tu,te descurci tu ca doar sti

 

vezi tu,te descurci tu ca doar sti

ce tari suntem din spatele tastaturii dar cand intampinam o problema tehnica ne scarpinam in cap si o rezolvam dupa ureche,consecintele nu mai conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma fratilor ati intrat in jocul juniorului , voi nu vedeti ca aceasta creanga uscata de pe forum nu vrea altceva decat sa aiba cat mai multe bile negre sub semnatura. deja a devenit super membru. Moare daca nu are trei pana la pasti si sase pana de ziua copilului. Si aveti grija cum comentati, acusi ajunge moderator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit pe un forum german modalitatea de asamblare a motorului de mz es. postez aici fotografiile. ei monteaza totul pe partea stanga a carterului, inclusiv rulmentii de pe partea dreapta, apoi incalzesc carterul din dreapta si-l aseaza peste celalalt.

daca aveti si alte metode sau opinii v-as ruga sa le expuneti, poate gasim ceva mai bun........

post-12587-0-33725500-1395771484_thumb.jpgpost-12587-0-49851600-1395771495_thumb.jpgpost-12587-0-56661700-1395771507_thumb.jpgpost-12587-0-81304500-1395771515_thumb.jpgpost-12587-0-60115900-1395771523_thumb.jpgpost-12587-0-86313700-1395771529_thumb.jpgpost-12587-0-36814600-1395771541_thumb.jpgpost-12587-0-51942500-1395771546_thumb.jpgpost-12587-0-21837500-1395771554_thumb.jpgpost-12587-0-54587400-1395771561_thumb.jpgpost-12587-0-15018500-1395771568_thumb.jpgpost-12587-0-90246300-1395771580_thumb.jpgpost-12587-0-41227500-1395771586_thumb.jpgpost-12587-0-62996400-1395771596_thumb.jpgpost-12587-0-46309200-1395771605_thumb.jpg



in alta ordine de idei, lucrul la mz-eul meu continua, multumita si unora de pe forum

rotile sunt gata, telescoapele mai necesita asamblarea, totul este sablat, mai am la cadru de schimbat suportul la cric, apoi trebuie duse toate" pleauale" la vopsitor, motorul e demontat, spalat, pentru capitala........

post-12587-0-13770200-1395772582_thumb.jpgpost-12587-0-39720000-1395772599_thumb.jpgpost-12587-0-23614400-1395772605_thumb.jpgpost-12587-0-73638300-1395772617_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am nevoie tare urgent de acest ax din cutia de viteza de la Mz Es 175 1962 ,modelul "gat de lup".Acest ax este acelasi cu cel pe care vine pinionul cu lantul pentru tractiune. Telefon 0763751608.Se mai adauga si acest pinion care este dus si el.Multumesc.



EmanuelEmy, on 01 Apr 2014 - 21:24, said:snapback.png

 

Am nevoie tare urgent de acest ax din cutia de viteza de la Mz Es 175 1962 ,modelul "gat de lup".Acest ax este acelasi cu cel pe care vine pinionul cu lantul pentru tractiune. Telefon 0763751608.Se mai adauga si acest pinion care este dus si el.Multumesc.

Valabil!!

post-74087-0-02086100-1396421014_thumb.jpg

post-74087-0-04498900-1396421016_thumb.jpg

post-74087-0-82117400-1396421017_thumb.jpg

post-74087-0-69665100-1396421019_thumb.jpg

post-74087-0-22935100-1396421021_thumb.jpg

post-74087-0-12639400-1396421031_thumb.jpg

post-74087-0-10207300-1396421032_thumb.jpg

post-74087-0-36074600-1396421033_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare,

as avea nevoie de aceste piese de la cuplajul ambreiajului de mz es in stare cat mai buna si de piesa din ghidon de la acceleratie. daca are cineva va rog sa-mi lase un mesaj. multumesc

 

post-12587-0-05821800-1397396084_thumb.jpgpost-12587-0-94436900-1397396092_thumb.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...