Sari la conținut

CE MODEL E ASTA?


hell biker
 Share

Postări Recomandate

Asta e tzeapa de ij pe care am cumparat-o acum 3 luni shi pe care nu pot s-o inmatriculez.Pe acte zice ca e IJ Jupiter 350 fabricat in 1979.Cine poate sa-mi spuna ce model este de fapt?

Graphic1.tif

Editat de hell biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jupiteru trebuie sa aiba 2 pistoane. Numara si tu pistoanele si vezi cate sunt, ca din poza nu prea se vede. Dar nu ma mira ca nu poti sa il inmatriculezi ca e umblat la cadru la greu :friends: Dar si eu zic ca e un ij 49 sau pe acolo pe undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu...

Are un singur cilindru, deci clar nu este Jupiter...

Nu este '49, pentru ca ala are alt tip de cadru. Are cadru de IJ normal, nefiind foarte mari diferente intre cadrul de Festival si celelalte tipuri de cadru, ajungand pana la Planeta5 si Jupiter5. Nu este mare diferenta asa ca nu se poate spune clar ce tip de cadru este si mai ales nu se poate vedea dintr-o poza. Oricum nu este cadru de '49 si mai ales ca are si bascula pe spate, ceea ce '49 nu are.

Nici motorul nu este de '49 pentru ca '49 are aripioarele de racire mai mici si facute din fonta. Se deosebesc imediat, iar seile sunt facute de un amator, nu sunt shei de '49.

Probail ca motocicleta a fost la origine un Jupiter, dar pe parcurs cineva i-a pus motor de Festival sau de Planeta 350.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numara si tu pistoanele si vezi cate sunt, ca din poza nu prea se vede

Daca dupa ce le numeri iti da un numar par, atunci e sigur jupiter, daca nu... :friends:

 

P.S. Dar de ce nu poti s-o inmatriculezi, nu se potrivesc seriile sau nu corespunde tehnic si estetic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreme ce are koishpe mii de modificari shi habar n-am ce model este motoru'(shi cutia) ,cum pot sa investesc in alta moto? :banana: Normal ar trebui sa fie la fel ca sa ma pot folosi de piesele de pe prima. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STOP SEARCHING!!!!!!! I KNOW THE BIKE! Bai, bai, asta e ex-Ij-ul prietenului meu Tibi, din Mures, modificata in era de piatra, candva la inceputul anilor '90, baieti!!! Poza e naspa, in realitate motorul este imens pentru un Ij, si modificat cu bun gust, chopper old school, everything handmade, dar cu calitate.

Despre motocicleta: era a lui Tibi, daca imi amintesc bine, avea numere noi, nu stiu de ce nu se poate inmatricula :ok: E bine, ca e taiata de sus in jos si viceversa, dar asta e, e un custom, cu ceva pile sunt sigur ca o sa mearga. De la Tibi a cumparat un baietas, nu-l stiu numele, de la care a cumparat Hell Rider, ca tipul zicea ca a vandut motorul la Bucuresti. Deci: NU e Jupiter (asta am incercat sa-l explic si tipului, dar nu m-a crezut :banana: :laugh: ), e IJ 59 - Planeta I, nu mai stiu exact, dar este din '60-61. Habar n-am, de ce are acte de Jupiter. Dar nu cred ca cei de la RAR mai stiu care e diferenta... Daca nu merge transcrierea, eu iti zic sa iei un IJ 59 cu 1-, 1,5 milioane lei de la un mos in stare jalnica, sa faci RAR-ul cu actele acestuia, si la revedere, drum bun. Despre serie si asa mai departe nu spun nimic, cu totii stim, ce trebuie facut si cum... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tokmai asta e kestia ka ashtia de la RAR shtiu exact care e treaba>Expertii lu' peshte prajit de la RAR mi-au ka e ij 56 :banana: fabrikat in '60 ceea ce nu konkorda cu kartea tehnika.Asta e primul motiv.Al doilea e urmatorul;reproduk textul original de la RAR:''modifikarile aduse la struktura pun in pericol sigurantza cirkulatziei'' :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci: NU e Jupiter (asta am incercat sa-l explic si tipului, dar nu m-a crezut :banana:  :laugh: ), e IJ 59 - Planeta I, nu mai stiu exact, dar este din '60-61. Habar n-am, de ce are acte de Jupiter. Dar nu cred ca cei de la RAR mai stiu care e diferenta... Daca nu merge transcrierea, eu iti zic sa iei un IJ 59 cu 1-, 1,5 milioane lei de la un mos in stare jalnica, sa faci RAR-ul cu actele acestuia, si la revedere, drum bun. Despre serie si asa mai departe nu spun nimic, cu totii stim, ce trebuie facut si cum... :grinbandit:

Daca este facuta in '59, '60 sau '61 este sigur IJ '56 (nu '59)

@hell biker, daca este un monocilindru de IJ se pot folosi aproape toate piesele de la celelalte modele, inclusiv cutia de viteze. Difera doar capacele exterioare care au alta forma. Motocicleta asta este sigur IJ '56. Am mai spus-o!

In ceea ce priveste RAR-ul Pannonia are dreptate. Nu stiu aia de acolo care este diferenta dintre Jupiter si Planeta sau Festival. In cartea de identitate nici nu scrie cati cilindrii are sau daca are motor in 2t sau in 4t.

Succes!

 

Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am mai amintit ceva...

In primavara asta am fost la un atelier mecanic sa fac ITP-ul la motocicleta.

Se stransesera mai multi oameni langa motocicleta mea...Inginerul care mi-a facut inspectia spunea: "Astea in doi cilindri sunt tare pacatoase".

Atunci eu ii zic: "Care doi cilindri? Nu vezi ca nu are decat unul? Unde il vezi pe al doilea?"

S-a uitat foarte atent, a studiat motorul (asta se intampla dupa ce terminasa inspectia si toate actele erau gata) si pana la urma i-am explicat si i-am aratat ca nu am decat un cilindru...asa ca nu iti face probleme cu RAR-ul.

 

Tot primavara trecuta ma opreste politia...dupa ce imi controleaza actele amandoi subofiterii si mi le innapoiaza unul din ei imi zice foarte convins: "Domle' da' n-am mai vazut de mult timp MZ-uri destea!"

Eu zic: "Domne' da' nu e MZ, este IJ"...cu toate ca pe asigurare si pe certificatul de inmatriculare scria foarte clar IJ...asa ca nu iti mai face probleme...]

 

Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut mare dreptate ka este 56.Eu am mai fakut shi alte investigatzii shi inka alte 5 persoane(fani IJ!!!) din 5 tzari diferite(Polonia,Ukraina,Letonia,Rusia,Olanda) mi-ai spus acelashi lucru: IJ56!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...