Sari la conținut

Harley Davidson


roadking
 Share

Postări Recomandate

Sonny putea sa taca la fazele astea... Pana una alta Harley-ul l-a facut pe el , ca daca era calare pe Honda ST 1100 (fain motor n-am ce zice ... buahahahhaha)nu era nimeni interesat in opinile lui. Clasic Sonny, si-o bagat piciorul in clubul care l-a facut cineva, apoi in motorul care l-a bagat in club, urmeaza ma-sa !

Iar IceMan ramaneai mai destept cu 5 minute daca taceai... respectiv nu scriai.

 

Sper ca cele de mai sus sunt o gluma pentru ca altfel se intelege ca motorul l-a facut pe Sonny cineva. Daca aceasta ipoteza este sustinuta inseamna ca, prin extensie, la fel si pe voi va face motocicleta cineva si de aceea trebuie sa aveti o anume atitudine fata de marca, cei purtati de mirajul MoCo. Riiiiight?

 

N-am putut sa inteleg niciodata de ce nu puteti sa luati cu detasare glumele legate de fiare, glume facute la modul general ci intotdeauna sa ripostati cu atac la persoana intotdeauna cand cineva are ceva critic de comentat la adresa MoCo si alor sale produse. Sunteti actionari?

 

Gasesc hazliu ca unii cred ca n-au cum sa nu-ti placa HD-urile si ca singurul motiv pentru care cineva nu are inca HD este cel legat de bani, vezi comentariul cu strugurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sper ca cele de mai sus sunt o gluma pentru ca altfel se intelege ca motorul l-a facut pe Sonny cineva. Daca aceasta ipoteza este sustinuta inseamna ca, prin extensie, la fel si pe voi va face motocicleta cineva si de aceea trebuie sa aveti o anume atitudine fata de marca, cei purtati de mirajul MoCo. Riiiiight?"

 

Right! Mai citeste odata ce am spus, mediteaza (daca ai cu ce) si dupa aia vezi unde gresesti. Hai sa te ajut putintel. Daca nu calarea un HD, Sonny ajungea in alt gang, poate nici macar... oricum era un nimeni, sau in cel mai bun caz sheful unui gang din multele care sunt in zona aia folclorica. In nici un caz nu ar fi avut "memorii" de publicat si interviuri televizate , de unde sa afli tu prea luminate cugetator, ce parere are. Cam aici doream sa ajung...

 

Acuma cu "ipoteza sustinuta" tragi o ipotenuza ) demna de lojica lu' Peste! Fara sa ma refer la jignirea adusa, nu am nevoie sa "ma faca" motorul cineva . Ba mai mult, daca am ajuns sa imi permit sa imi iau motorul "visat" inseamna ca sunt cineva. Spre deosebire de tine - acvila din satul cu ministri cu mai multe numere fara club - adica un nimeni. Si nu spun asta sa te jignesc, ci e doar o judecata de valoare bazata pe prezentarea pe care singur ti-ai facut-o.

Iar daca ai avea un motor si ai tine la el, ai putea sa intelegi dece nu pot pot lua cu detasare "glumele la modul general"care din fraza ta se intelege ca sunt acelasi lucru cu "ceva critic de comentat la adresa MoCo..." (serios acuma, cati ani ai?... ). Din cauza oamenilor ca tine!

 

 

 

IcemaN

 

Macar tu nu ai jignit fara sa aduci niste pseudo-argumente...

 

Dece am spus ca daca taceai erai mai inteligent cu 5 minute? Pentru ca se discuta de istoria HD... nu era locul de sicanari : "moh mancha-ti-ash, e bun harleiu' si cat prinde ei?"

Acuma argumentele sunt penale: am auzit de cineva care are probleme cu Harley-ul ( s-o cojit chromu' pe roata - sic), care va sa zica, sunt niste motoare de rahat si nu isi merita banu! Pai daca nici de atat nu poti avea grije... apai atunci nu ca e prea scum HD-ul dar practic arunci banul pe geam!

 

Sa iti spun un secret: cu un Harley nu ai nici mai multe nici mai putine probleme decat cu un Vulcan ( ma refer la aceasi an si kilometri) ! Si spun asta nu pentru ca am auzit la radio shantz, ci pentru ca am avut ambele motoare, ambele de 1500. Puterea (performatele) sunt asemanatoare ba, mai mult, prefer forta bruta la turatii mici pe care o are HD fata de cuplul in ture mari pe Vulcan. Viteza maxima adevarul e ca la Vulcan e mai mare - 190 fata de 170 (fara mustrari de constiinta... nu fortat sau in cadere libera), lucru care ma lasa rece.

In schimb diferenta cand le calaresti intre Harley si Kawasaki e de la cer la pamant. Pentru asta trebuie sa te sui pe ambele ca sa ma crezi. Este exact ca diferenta dintre fier si plastic. Sau intre cum arata ele cand le pui una langa alta (parca e Dacia fata de Renault).

 

Si acuma la pret.... din nou minciuni crezute de toata lumea... parca sunte-ti spalati pe creier nu alta... la dealer diferenta intre un Vulcan de 1600 si o Dyna 2009, nou noutze ambele era acum 2 zile de ... 1000$ NZ adica 500 de euro. Hai sa fim seriosi! Exorbitant de scume Harley-urile astea...

 

 

Deci si in concluzie ai criticat neobiectiv, ai aruncat numai cu rahat in motoarele pe care le iubesc, fara sa te intrebe nimeni, la un topic unde nu era cazul.

Da-ti singur o nota.

 

A , si apropos de Triumph-uri, sa nu mai zici la nimeni ca sunt mai fiabile decat HD!

 

Toate forumurile de motoristi sunt pline de atacuri ieftine si nefondate la adresa HD. Mai mult, oriunde te duci auzi vorbe pe la spate ( ca in fata le e "rusine" ...) Nu am auzit nimic inca ce nu se poate spune despre restul marcilor de motoare.

 

Ba mai mult se mai scoala cate un destept si zice ca mi-am luat motorul pentru brand, pentru imaginea creeata de HD, orbit de reclama care se face ... buahahah la Hollyhood(????). De vazut motoare in filme am vazut multe, dar nici macar 10% nu erau HD, ceea ce e valabil la reclame TV, reviste sau net (poate chiar mult mai putine).

 

Acuma suna a reclama ce am scris nu? Rahat! Ash dori din tot sufletul sa ramaneti la ideile voastre ca HD-ul e un rahat si sa nu va aproiati veci de el, nu de alta dar nu-l meritati.

Am scris asta pentru ca o datoram motorasului meu care ma asteapta in garaj si care ma poarta in fiecare zi, pe care-l iubesc si nu l-as schimba oe nimic in lumea asta!

Basta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sper ca cele de mai sus sunt o gluma pentru ca altfel se intelege ca motorul l-a facut pe Sonny cineva. Daca aceasta ipoteza este sustinuta inseamna ca, prin extensie, la fel si pe voi va face motocicleta cineva si de aceea trebuie sa aveti o anume atitudine fata de marca, cei purtati de mirajul MoCo. Riiiiight?"

 

Right! Mai citeste odata ce am spus, mediteaza (daca ai cu ce) si dupa aia vezi unde gresesti. Hai sa te ajut putintel. Daca nu calarea un HD, Sonny ajungea in alt gang, poate nici macar... oricum era un nimeni, sau in cel mai bun caz sheful unui gang din multele care sunt in zona aia folclorica. In nici un caz nu ar fi avut "memorii" de publicat si interviuri televizate , de unde sa afli tu prea luminate cugetator, ce parere are. Cam aici doream sa ajung...

 

Acuma cu "ipoteza sustinuta" tragi o ipotenuza ) demna de lojica lu' Peste! Fara sa ma refer la jignirea adusa, nu am nevoie sa "ma faca" motorul cineva . Ba mai mult, daca am ajuns sa imi permit sa imi iau motorul "visat" inseamna ca sunt cineva. Spre deosebire de tine - acvila din satul cu ministri cu mai multe numere fara club - adica un nimeni. Si nu spun asta sa te jignesc, ci e doar o judecata de valoare bazata pe prezentarea pe care singur ti-ai facut-o.

Iar daca ai avea un motor si ai tine la el, ai putea sa intelegi dece nu pot pot lua cu detasare "glumele la modul general"care din fraza ta se intelege ca sunt acelasi lucru cu "ceva critic de comentat la adresa MoCo..." (serios acuma, cati ani ai?... ). Din cauza oamenilor ca tine!

 

Ok, deci din pacate nu a fost o gluma :)

 

Multumesc oricum pentru confirmare Shobolane. Ai valoare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa spun ceva legat de ce se discuta mai sus. Am facut 35.000 de Km pe un Sporty de 1200 , in doi ani. Avea 14.000 de Km cand l-am cumparat ,in concluzie aproape 50.000 cand am vandut-o. Am mers cu ea zi de zi,ploaie ,canicula in oras in trafic,inghet etc. Inainte de a o cumpara ma gandeam la ce spuneau toti "cunoscatorii" care nu vazusera un HD in viata lor dar isi dadeau cu parerea de cat sunt de proaste si de ineficiente. O gramada de aberatii. L-am cumparat oricum. Motocicleta a mers aproape in fiecare zi cu exceptia unei luni pe an,adica a stat in doi ani aproximativ doua luni in total(+ o luna service dupa o cazatura,nimic mecanic). Tot ce am facut a fost sa-i schimb uleiul si filtrul la intervale regulate si placutele de frana+cateva modificari estetice. Nimic mai mult. Cred ca l-am spalat de 10 ori in doi ani. Niciodata nu am avut nici cea mai mica problema cu motocicleta desi am abuzat-o si neglijat-o. Am vandut-o de aproape un an si merge in fiecare zi + drumuri lungi la intervale regulate. Noul proprietar este incantat de motocicleta si nu a avut niciodata probleme cu ea. Nu i-a schimbat absolut nimic mecanic in afara de consumabile si cateva adaosuri estetice. Probabil ca a sarit deja de 60.000 de Km parcursi. Tot ce vreau sa zic este ca a meritat fiecare ban pe care l-am dat pe ea si este singura motocicleta pe care o reget cu adevarat din garamada de motoare pe care le-am avut. Vor veni zile mai bune si o sa imi cumpar alta oricum. Cainii nu au decat sa latre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa spun ceva legat de ce se discuta mai sus. Am facut 35.000 de Km pe un Sporty de 1200 , in doi ani. Avea 14.000 de Km cand l-am cumparat ,in concluzie aproape 50.000 cand am vandut-o. Am mers cu ea zi de zi,ploaie ,canicula in oras in trafic,inghet etc. Inainte de a o cumpara ma gandeam la ce spuneau toti "cunoscatorii" care nu vazusera un HD in viata lor dar isi dadeau cu parerea de cat sunt de proaste si de ineficiente. O gramada de aberatii. L-am cumparat oricum. Motocicleta a mers aproape in fiecare zi cu exceptia unei luni pe an,adica a stat in doi ani aproximativ doua luni in total(+ o luna service dupa o cazatura,nimic mecanic). Tot ce am facut a fost sa-i schimb uleiul si filtrul la intervale regulate si placutele de frana+cateva modificari estetice. Nimic mai mult. Cred ca l-am spalat de 10 ori in doi ani. Niciodata nu am avut nici cea mai mica problema cu motocicleta desi am abuzat-o si neglijat-o. Am vandut-o de aproape un an si merge in fiecare zi + drumuri lungi la intervale regulate. Noul proprietar este incantat de motocicleta si nu a avut niciodata probleme cu ea. Nu i-a schimbat absolut nimic mecanic in afara de consumabile si cateva adaosuri estetice. Probabil ca a sarit deja de 60.000 de Km parcursi. Tot ce vreau sa zic este ca a meritat fiecare ban pe care l-am dat pe ea si este singura motocicleta pe care o reget cu adevarat din garamada de motoare pe care le-am avut. Vor veni zile mai bune si o sa imi cumpar alta oricum. Cainii nu au decat sa latre.

 

E normal.

Problemele apar cand NU mergi regulat cu un vehicul nu atunci cand mergi zilnic cu el. Observatia mea pe diverse masini, motoare pe care le-am avut/le am.

 

Mie imi place sa ma uit la caini cand latra mai mult decat atunci cand se gudura, isi ling instalatia, monteaza excitati vreun picior sau mictioneaza pe orice gasesc in drum in ideea ca isi marcheaza teritoriul, facand asta bineinteles suveran in lesa de care stapanul ii duce. Not directed at you, they know who they are.

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am urmarit si eu discutia.

Ce sa zic, o impresie asemanatoare cu IcemaN am si eu legata de HD. Imi plac motoarele lor, dar nu prea imi place gloata de consumatori de brand HD si cliseul de pe langa: posesori de HD: niste plictisiti de viata cu bani, care merg si ei o data pe sezon si se cheama motociclisti. Si brandul HD ? Pai unii care fac o multime de nimicuri pe care isi pun sigla, si ocazional mai fac si motoare.

Am vazut la un posesor de HD, expresia "toti posesorii de ne-Harley".Orice generalizare e o tempenie - numai Dumnezeu poate face generalizari fara sa gresasca.

 

Ok, cu toate astea am sfarsit prin a-mi lua Harley. E perfect tehnic ? Nu. Are performante. Nu. Si atunci de ce l-am luat ? Finisajele ? Mmm ok, se putea si mai bine.

 

Eu cred ca preferinta personala ptr marca X sau Y nu este perfect cuantificabila - daca ar fi doar performantele si handlingul - chestii destul de cuantificabile, atunci nu ar mai exista situatia ca ptr performante si handling similar 2 consumatori sa prefere marci diferite. Este cam cum e cu arta - unul vede ceva altul altceva.

Eu cred ca e gresit sa spui despre o motocicleta - e proasta, obiectiv e proasta - daca nu are niste probleme clare - sa te lase in drum in mod sistematic, sa se strice, sa intre in voblaj din senin, etc. Adica chestii cuantificabile. Iar legat de pret, nu sunt de acord - si nu e vorba numai de HD - e scumpa ptr ce ofera ?

Ce ofera, sau mai exact ce ne asteptam sa ofere o motocicleta ptr pretul X ? Ce trebuie sa ofere o motocicleta ptr un pret ca sa putem spune "este scumpa ptr ce ofera"? Crom care nu se impusca ? ... Viteza de 200+ ?...Consum de ... ? Sunet ? Putere ? ....

 

Dintr-un anumit punct de vedere, orice scuter de 250-400 e superior ca utilitate unui cruiser/chopper. Si totusi, se cumpara choppere/cruisere fie ele HD sau japoneze.

 

Din pacate, pretul nu reflecta totdeauna aspecte pur cuantificabile (la motocicleta asta s-au consumat 15 kg de Alumniu pur, 50 kg de otel cr-mo, 5 kg de cauciuc, 14 kg de fonta, 1 kg de vopsea, 1 kg de lac, 2 kg plastic ... = total X mii euro).

Sau, daca o motocicleta prinde 150 km/h = pretul e X, daca prinde 200 pretul e y. Din pacate nu e asa.

Una dintre coordonatele pretului e raritatea sau unicitatea.

 

Este HD originalul ? Cel putin sub un anumit aspect - istoric vorbind -este. Toata pleiada asta de V-Twin-uri japoneze s-a nascut ca imitator declarat al Harley-ului - bastarzi din fasa ( Bine, bine, unii japonezi au incercat sa imite si Indianul, dar dupa ce au inceput).

 

Si totusi de ce mi-am luat HD ?...Pai are pedigree, are sunet inconfundabil, si mai ales e originalul ptr mine. Merg in fiecare zi pe 260 de kg vibrante de istorie. Din 1909, V la 45. Made in USA. Din 1957 Sportster.

Ptr mine ( SUBIECTIV EVIDENT) conteaza chestiile astea. Si din motivul asta nu pot zice ca e scump. Am vrut HD, am platit pretul. Vreau Suzuki, platesc. Vreau BossHoss, platesc. Vreau BMW, platesc.

Poate ca Hyosung sau Chiang Jiang face ceva asemanator dar mai ieftin si mai bun.(Chiang Jiang fac clone chineze de M71, care sunt clone sovietice de BMW ). Nu as fi impacat cu mine daca mi-as lua o clona.

Ptr un alt posesor de HD, poate conteaza ca sa se dea mare cu HD-ul lui. Sa agate pipitze/pipitzi...sa impresioneze...Cine stie ?...Sunt convins ca exista triliarde de motive diferite.

 

Are ceva pacate Sportsterul daca o compar strict "matematic" cu alte surate.

Da, nu cred ca prinde peste 200. Se incinge vara - aripioarele de racire chiar folosesc la racire, spre deosebire de multe japoneze care au aripioare de racire, dar sunt racite pe lichid.

Am avut o japoneza inainte - era excelenta tehnic, handling super, nota 10 ca utilitate in oras. Totusi, era prea mult ptr mine. Era secant de previzibila. Mai ca as zice ca nu avea caracter.

 

IcemaN, am vazut ca stam in aceesi zona. Poate ne intalnim intr-o zi la o discutie, pe langa motoare.

 

Acum revenind la istoria Harley. Continua care discutia despre istorie ?

Editat de ddmkro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ar fi sa va mutati defularile complexelor starnite de HD in alta parte si daca doriti neaparat sa postati la un topic despre istoria Harley-ului sa o faceti la obiect? Hai ca fac eu un topic numit "dece ma inerveaza Harleiu si cat este ele de (cuvant urat)".

 

Cand anii 70 se intalnesc cu 09:

http://www.hdforums.com.au/Default.aspx?ta...&view=topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 2 ani jumate am primit cadou cartea asta de la mandra

 

http://www.librariaeminescu.ro/isbn/978-1-...Harley-Davidson

 

prezinta toata istoria HD si toate modelele lor...inclusiv mopedurile facute de italieni pentru ei. :laugh:

daca o gasiti, cumparati-o... merita citita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Liniile de VRod si Sporster au fost inchise la mijlocul lui Septembrie pentru 14 saptamani

Toate celelalte modele pentru 5 saptamani.

1000 concediati, fabrica din Pennsylvania inchisa...

 

MV Agusta de vanzare ... Nu arata bine deloc...

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...