Sari la conținut

Acumulatori


Postări Recomandate

Aha,am inteles !! ai legat bateria la o bricheta si cuplezi redresorul la bricheta !!

Acelasi lucru am facut si eu (am deja montata o mufa jack pt det de radar) doar ca am un redresor simplu din Louis(ala ca de tel.mobil).

Nu stiam daca e buna e ideea mea :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Varta este o marca buna de baterii, dar pentru moto eu cel putin nu recomand, DELOC.

 

Aproape toate bateriile Varta pt moto sunt baterii umede ( ma refer la cele cu pret normal, nu exorbitant ), si spere deosebire de alte marci au si garantie f scurta. Victor de exemplu au garantie 5 ANI,evident foarte mult, fara sa mai spunem de diferentele de pret, fiind mult mai ieftine.

 

De ce conteaza ca sunt umede sau nu? conteaza, pt ca spre deosebire de o masina, o motocicleta o inclini, si ori cat de bine ar fi ele sigilate, vaporii de acid tot se elimina din compartimentul acumulatorului => vopsea si metal corodat,si la pierderi mai serioase plastice subtil deformate etc...

 

Cauta acumulatori ce au acidul sub forma de gel,ce sunt special concepute pentru motociclete, le poti inclina fara probleme, plus ca acidul din ele se evapora mult mai greu, si de regula au garantia pe o durata mai lunga de timp.

 

De aceea eu personal nu recomand acumulatorii Varta. Repet marca este buna, acumulatorii auto sunt foarte buni, dar pentru moto, personal cred ca au tehnologia depasita, plus pretul nu este de partea lor :crack:

 

Baftos va doresc :crack:

 

Vorbesti in necunostinta de cauza..

Tehnologiile cu gel sunt relativ noi,lucru la care s-a aliniat si Varta.Gasesti pt.moto orice fel de baterie cu gel.Mergeti pe Masina de Paine,este un nene mai in virsta acolo,om dragut(nu mai stiu cum il cheama),el va masoara instalatia si luati baterii e care vreti.Cele cu gel sunt mai scumpe,dar fac banii.

Nu va recomand baterii de la Louis,sunt depozitate cu anii si isi pierd din calitate,riscati sa mergeti citeva luni si nu mai sunt bune de nimic..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca varianta la bateriile 12V9Ah ( si inferioare unde este loc ) pot recomanda bateriile rusesti care se pot cumpara direct de la magazinul lui Cristi Tunaru din Giulesti sau prin domnul Gaspar. Pretul este unul mic, trebuie adaugat acid. Nu sunt in masura sa comentez exact performantele lor, pot spune ca au o viata lunga pe motociclete cu alternatoare slabe dar fara demaror (cu exceptia Tula).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti in necunostinta de cauza..

Tehnologiile cu gel sunt relativ noi,lucru la care s-a aliniat si Varta.Gasesti pt.moto orice fel de baterie cu gel.Mergeti pe Masina de Paine,este un nene mai in virsta acolo,om dragut(nu mai stiu cum il cheama),el va masoara instalatia si luati baterii e care vreti.Cele cu gel sunt mai scumpe,dar fac banii.

Nu va recomand baterii de la Louis,sunt depozitate cu anii si isi pierd din calitate,riscati sa mergeti citeva luni si nu mai sunt bune de nimic..

Luigi Vicol

 

Vand acumulatori de ani de zile, deci, cam stiu ce vorbesc :crack:

Daca ai fi citit mai bine ce am scris, ai fi vazut ca am spus de bateriile Varta ca exista si cu gel...

Citeste mai bine, dupa care poti sa arunci cu afirmatii linistit:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nesimtitule,imi pare rau ca-ti raspund dar trebuie s-o fac..

Inainte de a-ti da cu presupusul ar fi fost bine sa citesti ce am mai scris pe aici.Nu mai vorbesc de vechimea pe care o am pe forum.Ai fi vazut ca am avut numai luari de pozitie pertinente,asa ca nu-mi place sa vorbesc aiurea.Uita-te singur la ce ai afirmat si ai sa vezi ca esti paralel cu subiectul.Sau mai simplu,intra pe site-ul Varta sau da un telefon si informeaza-te sa vezi ca am dreptate.Mai si spui ca te pricepi..vinzi baterii..in cazul asta eu unul nu mi-as lua niciodata baterie de la asa un negustor"priceput"

In al doilea rind..nu am ajuns la 40 de ani(om cu familie si copil acasa) sa ma faca infantil un pusti goazar ca tine.Presupun dupa limbaj si tupeu ca asta esti!

Lumea-i mica,d.obitocule-in caz ca nu stii-daca dau de tine promit ca alta data ai sa stii sa fii respectuos!

Ti-am "fotografiat" profilul nea'Eduard si am sa ma interesez despre tine pe la prietenii mei motociclisti din vestul tarii.

Un lucru este cert,ti-ai facut un"prieten" in persoana mea..poate se iveste ocazia sa te impachetez si sa te leg de motor..nu se stie niciodata!

Strivit mintal ce esti!!

Luigi Vicol

PS:Imi cer eu scuze initiatorului acestui topic cit si celor care citesc pentru ca sunt obligati sa suporte si ineptiile debitate de un tampitel ca tine.Din pacatea forumul asta(si nu numai..)este infectat de obraznici ca tine..pacat ca nu putem gasi o informatie deoarece tu si altii ne bruiaza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nesimtitule,imi pare rau ca-ti raspund dar trebuie s-o fac..

Inainte de a-ti da cu presupusul ar fi fost bine sa citesti ce am mai scris pe aici.Nu mai vorbesc de vechimea pe care o am pe forum.Ai fi vazut ca am avut numai luari de pozitie pertinente,asa ca nu-mi place sa vorbesc aiurea.Uita-te singur la ce ai afirmat si ai sa vezi ca esti paralel cu subiectul.Sau mai simplu,intra pe site-ul Varta sau da un telefon si informeaza-te sa vezi ca am dreptate.Mai si spui ca te pricepi..vinzi baterii..in cazul asta eu unul nu mi-as lua niciodata baterie de la asa un negustor"priceput"

In al doilea rind..nu am ajuns la 40 de ani(om cu familie si copil acasa) sa ma faca infantil un pusti goazar ca tine.Presupun dupa limbaj si tupeu ca asta esti!

Lumea-i mica,d.obitocule-in caz ca nu stii-daca dau de tine promit ca alta data ai sa stii sa fii respectuos!

Ti-am "fotografiat" profilul nea'Eduard si am sa ma interesez despre tine pe la prietenii mei motociclisti din vestul tarii.

Un lucru este cert,ti-ai facut un"prieten" in persoana mea..poate se iveste ocazia sa te impachetez si sa te leg de motor..nu se stie niciodata!

Strivit mintal ce esti!!

Luigi Vicol

PS:Imi cer eu scuze initiatorului acestui topic cit si celor care citesc pentru ca sunt obligati sa suporte si ineptiile debitate de un tampitel ca tine.Din pacatea forumul asta(si nu numai..)este infectat de obraznici ca tine..pacat ca nu putem gasi o informatie deoarece tu si altii ne bruiaza..

 

Poftim???

 

Fa te rog o comparatie intre cum am vorbit eu si cum vb tu. Si dupaia eventual sa ma faci pe mine nesimtit...

Ai 40 de ani si inujuri ca un prescolar? si ma iei cu amenintari? imi pastrez afirmatia ca esti mai mult decat infantil !

Legat de amenintare; iti dau si poze cu mine daca vrei, si adresa mea, si tot ce vrei, si seria de pe motor, nu ma deranjeaza.

 

Te numesti motociclist? cu o atitudine ca a ta? :crack:

 

Am 22 de ani, si atata iti spun, ca nu ma cobor la nivelul tau :crack:

P.S.: Luigi Vicol esti infantil, revizuieste-ti atitudinea, injuraturile si amenintarile sunt mai mult decat ridicole... daca eu la anii mei am trecut de ele, cred ca nici tie nu o sa-ti fie prea dificil.

 

Poti sa stai linistit, mesajul tau nu m-a influentat sub nici o forma :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand acumulatori de ani de zile, deci, cam stiu ce vorbesc :crack: Am 22 de ani

 

ai oleaca de experienta nu gluma :crack:

 

sunt 2 tipuri de baterii (si oricum ele se fabrica dupa modelul de motocicleta)

1 baterii cu acid (ude), cele care le stim ca model de la ij dnepr jawa si ceva modele japoneze kawa en 500, africa twin etc

2 baterii cu acid FARA INTRETINERE (cele capsulate, uscate in termen popular), prb cel mai utilizat fiind modelul YTX9-BS folosit la modelele CBR 600, Dominator etc

ca marca....incercati YUASA

 

iarna sau cand motocicleta nu o folositi mai mult de 2 saptamani scoateti bateria si cuplati-o la un redresor care s anu depasesca 10% din puterea lui (baterie 10A-redresor 1A)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pun punct din bun simt.

Retine totusi ce ti-am spus..

Luigi Vicol

 

Daca te referi la amentintari, repet, nu ma influenteaza cu nimic :crack:

Oricum sunt intru-totul de acord cu decizia ta, e cea mai inteligenta solutie si o respect :crack:

 

ai oleaca de experienta nu gluma :crack:

 

Pai mai in gluma mai in serios am... de la 13 ani lucrez la masini, caut si comand piese,iar de la 18 ani cu carte de munca. Deci DA, cu toate ca sunt tanar, am ceva experienta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@n topic am fost deja.

@ff topic ... don`luv ... nu prea imi plac mie chestiile astea ... amenintari de genu ... m`ai facut infantil - te leg de motor ... ar fi bine o regandire de strategie si temperament - si spun asta CA COleric sagetator ... nu face bine la sanatate - si nici la cazier daca omu` e hotarat :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...