Sari la conținut

Problema Cu Kilometraju


Postări Recomandate

sal am un suzuki freewind din 1998 cu bord electronic nu imi mai merge kilometraju ce poate avea restul tot merge imi arata benzina,torumetru tot in afara de kilometraj ce poate avea??????ms :wink: in afara cablu care nu ii rupt

Editat de ghostrider18
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal am un suzuki freewind din 1998 cu bord electronic nu imi mai merge kilometraju ce poate avea restul tot merge imi arata benzina,torumetru tot in afara de kilometraj ce poate avea??????ms :wink: in afara cablu care nu ii rupt

freewindu nu are cablu de km clasic vitezometru fiind electronic jos la roata ai un mic senzor.

 

am mai intilnit problema...

 

desfa roata fatza si uitate atent la jucaria aia mica neagra si vei observa k e un mic magnetzel cu doua urechi care este invirtit de roata.

vezi daca mai are urechile alea k de obicei cine monteaza rotile fatza nu se mai uita sa intre corect in locasul lor din butucul rotii si il sparge...nu te speria se si poate repara si destul de repde.. adica pe loc .

numai uitate sa fie asa.

nu cumva nu a mai aratat dupa ce ai umblat la roata?

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

freewindu nu are cablu de km clasic vitezometru fiind electronic jos la roata ai un mic senzor.

 

am mai intilnit problema...

 

desfa roata fatza si uitate atent la jucaria aia mica neagra si vei observa k e un mic magnetzel cu doua urechi care este invirtit de roata.

vezi daca mai are urechile alea k de obicei cine monteaza rotile fatza nu se mai uita sa intre corect in locasul lor din butucul rotii si il sparge...nu te speria se si poate repara si destul de repde.. adica pe loc .

numai uitate sa fie asa.

nu cumva nu a mai aratat dupa ce ai umblat la roata?

:wink:

bah manule, ce le stii tu pe toate...de unde dreacu, ca doar esti ginecolog? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, nu ma bag peste topicul omului cu rautate dar nu vroiam sa deschid topic nou. La Jawa mea am o problema asemanatoare: merge vitezometrul dar kilometrajul nu inregistreaza km parcursi. Sa fie din cablul de km sau din ceas? E posibil sa fie niste role pe acolo uzate si cablul sa fie bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, nu ma bag peste topicul omului cu rautate dar nu vroiam sa deschid topic nou. La Jawa mea am o problema asemanatoare: merge vitezometrul dar kilometrajul nu inregistreaza km parcursi. Sa fie din cablul de km sau din ceas? E posibil sa fie niste role pe acolo uzate si cablul sa fie bun?

Odata ce acul vitezometrului se misca, e 100% sigur ca se invarte cablul, deci nu are nimic. Asa cum zici si tu, rotitele sunt uzate, probabil tocite, sau probabil rupte clemele care actioneaza cifra urmatoare la o rotatie completa. Mare reparatie nu ai ce sa faci... Alt ceas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

salutare baieti, ajutati-ma si pe mine cu o idee. la un gsxr k5 600 nu imi merge kilometrajul. deloc. am incercat sa schimb senzorul cu altul de pe alta motocicleta (un bandit, piesele fiind compatibile) si nu a mers nici senzorul banditului pe k5`ul meu si nici senzorul meu pe bandit, ceea ce m-ar duce la concluzia ca este stricat atat senzorul de la k5, dar si o alta piesa.

Cum pot verifica treaba asta? ce sa mai incerc sa fac?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...