Sari la conținut

Gaura Fara Filet + Surub Carburator


Postări Recomandate

am si eu doua probleme :wink: :P :makeout: :makeout:

1. am o gaura unde candva era un filet (surubul ce era acolo se strangea cu o cheie de 13') acum nu mai am filet acolo ! :makeout: Problema e ca, surubul se strangea si era cu capul in jos. si acum pe la garnitura ce trebuia strasa acolo motoru scapa putin ulei, ce m-a deranjeaza e ca, arata naspa + ca, nu am chef sa tot complectez pentru un surub lipsa. mi-e frica daca fac un filet sa nu stric ceva in blocul motor sa ies in motor cu filiera ! :makeout: mai ar fi o varianta sa fac la un strungar un surub unpic mai gros si sa il bag fortat acolo :makeout: Eu alta solutie nu vad (bun nici nu m-a prea pricep)

2. cum maresc putin puterea din carburator ?

Am inteles ca, e un surub in fundul carburatorului care trebie strans si destrans 2,5 3 ture problema e ca, nu stiu unde e acel surub? pun o poza pe care astept sa fie pictata (indicat surubul cu pricina) :makeout: :makeout: :makeout:

 

Multumec mult !!!

post-13719-1200495184_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surub cu 0.25 mai gros la strungar, si destul de scurt (1 cm). Asa am facut eu la masina.

Cand il bagi, il ungi cu silicon rosu care rezista la temperatura, si nu-ti va mai curge ulei. Problema va aparea daca vei dori sa-l mai dai odata jos, ca surubul nu-si creeaza singur filet, ci largeste filetul vechi si el se deformeaza la introducere, deci daca-l dai jos trebuie altul la fel.

Cel mai sfant e cu filiera, cu atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surubul la care te referi e jiclorul de amestec, si controleaza debitul de benzina la relanti. Este cel din fundul gaurii din mijloc-sus din poza ta, (cel putin acolo e locat in mod normal).

 

Doar ca nu creste nici o putere, nu controleaza decat relantiul si perioadele de decelerare (cand inchizi gazul).

 

Nici un reglaj la carburator nu-ti va creste semnificativ puterea, fara un filtru sau o evacuare sport.

 

Ideea e ca degeaba dai motorului mai multa benzina in conditiile in care el nu poate sa traga mai mult aer. Desi poti sa ai un minimal castig de putere, pierzi prin consum si calamina pe bujii si supape.

 

 

Eu zic sa il lasi cum e acum daca merge bine, si daca nu merge sa incerci sa gasesti pe cineva priceput care sa se uite cu ochii lui, ca reparatia pe net nu valoreaza mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci mult si mai astept pareri .

Pe deceleratie imi trage o bubuitura de m-a enerveaza ! si nu mai vreau sa faca asa. :blink: :laugh: :o

 

--- Mesaj completat în 17 Jan 2008 17:04 -------------

Apropo se poate monta un demarator la motorul meu ?

Am un cauciuc acolo unde e locul lui. Cam cat ar costa si ce mai trebuie modificat ?

decompresor nu vad sa aibe ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surub cu 0.25 mai gros la strungar, si destul de scurt (1 cm). Asa am facut eu la masina.

Cand il bagi, il ungi cu silicon rosu care rezista la temperatura, si nu-ti va mai curge ulei. Problema va aparea daca vei dori sa-l mai dai odata jos, ca surubul nu-si creeaza singur filet, ci largeste filetul vechi si el se deformeaza la introducere, deci daca-l dai jos trebuie altul la fel.

Cel mai sfant e cu filiera, cu atentie.

 

 

 

eu zic sa faca un filet 'pas gaz'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe deceleratie imi trage o bubuitura de m-a enerveaza ! si nu mai vreau sa faca asa.

Rateuri pe decelerare da din cauza amestecului prea sarac. Cu clapeta de acceleratie inchisa si turatie mare motorul suge mult aer si purtina benzina, are cicluri cand nu face aprindere, amestecul nears iese in evacuare si la urmatoarea explozie se aprinde in toba. Cam ca la pacanelele din contact.

 

In principiu asta se sa rezolva intr-adevar din surubul de amestec. Deschide-l jumatate de tura si vezi cum face dup-aia, daca face la fel strange-l la loc si du-te la cineva priceput sa-ti mai creasca nivelul la benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...