Sari la conținut

Thassos, De Paste


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca sunt prea multe variante si nici una nu i pe placul meu am ales sa fac aceasta excursie in urmatorii parametrii

 

1. Plecarea luni, 28,

2. 3 nopti in Thassos, drumul dintr o singura bucata

3. Intoarcerea in Bucuresti , tot dintr o bucata

 

Traseul este prin Gabrovo , nu prin Sofia.

 

Am ales sa ma duc in acelasi loc ca si anul trecut, in Skala Potamia ( sper sa nu gresesc )

cazare este 28 e/ noapta camera supberba, 2 locuri in camera

Cine doreste, avans 10 e.

 

Ca idee 5 motoare ( 10 oameni ) este numarul optim pentur mine.

 

 

cine doreste este binevenit

 

--- Mesaj completat în 19 Jan 2008 16:43 -------------
vad ca multi se plang de cat de lungi sunt celelalte variante

 

asta de 3 zile nu i ok?

 

 

--- Mesaj completat în 20 Jan 2008 21:17 -------------
nouatati - studio de 3 persoane, 30 e / noapte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Pana acum asta mi se pare cea mai atractiva varianta. Doar sa vad daca am pe cine sa mai iau, sau vin singur.

 

Avansul pana cand trebe dat?

 

Multumesc :blink:

mai, avansul cu cat mai repede cu atat mai bine ( timpul zboara si nu stii cand "vine 1 mai " ) . Cel putin eu asa fac, imi rezerv si stiu ca i rezolvata.Plus ca am de luat si concediu, alea alea.

Am pus topicul nu ca n-ar fi destule insa deja sunt prea mari si mi e cam teama sa merg in grupurile alea si in mod cer o sa fie exod atunci.

 

Si avand o experienta oarecum "nefericita " cu grupurile mari am hotarat sa fiu pe cont propriu

cate persoane/motoare ati fi ? te intreb deoarece eu am rezervat deja o camera de 2 pt mine si din pacate mandra inca nu s a decis. Deci un loc ar fi :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma tenteaza sa fac mai multi km.

 

Imi place f mult drumul prin Gabrovo: multe serpentine, solicita mult pilotul dar si motocicleta. Cand treceti muntele sa aveti benzina! :blink:

La intoarcere, totusi, as lua-o pe la Petrich, cu oprire o noapte la Bansko: e o statiune f misto, la fel ca Pamporovo. Nu veti regreta daca opriti cel putin o noapte pe acolo! :laugh:

De la Bansko la Buc mi se pare ca mai sunt vreo 600km, ce pot fi facuti intr-o zi!

 

In Grecia as vrea sa vizitez Olimp, Athos si as merge si mai in sud pentru ca nu am fost niciodata!

 

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

suna mai bine propunerea ta.ar fi o problema daca s-ar pleca de sambata?pt intrebarea ta:a fost acum trei ani cred,veneam de la sofia spre ruse.primele doua probleme au fost in prima jumatate a distantei sofia-ruse,iar cu politistii in a doua jumatate,cu o distanta intre ele de aprox 50-70 km.crede-ma ca la faza cu politistii am fost convins ca e lata rau,mai ales ca eu conduceam un microbuz al unui utilizator de leasing care facea turcia si avea in el doua gauri de gloante luate in bulgaria.pare SF dar spun adevarul.lasa-i dracului de bulgari si hai sa vedem cum facem.spune-mi de conditiile de mers:viteza max,viteza croaziera.pot merge si cu 180 dar nu-mi place.eu in general merg in croaziera cu 120 si max cu 140-150,dar nu pe distante mari.daca mergeti mai sportiv spune-mi sa nu incurc.eu vin cu sotia.am vrea sa dormim in hotel,pensiune sau cum organizezi tu.nu am vrea la cort.am 51 de ani sotia mai putin,suntem din CV,nu suntem fitosi atata timp cat nu se sare calul.imi place sportul in general,motocicleta,parapanta si motoparapanta in special.iubesc sa merg cu motorul si sa zbor.imi place sa fac totul cat se poate de organizat,civilizat si mai ales in cat mai multa siguranta.dau modestia la o parte si pot spune ca am experienta suficienta de mers in grup.noi pe aici ne-am obisnuit intre noi si de cate ori plecam fiecare isi stie locul si acolo sta de la plecare pana la sosire.broasca(free frogs riders)merge primul si eu ultimul.si eu sunt adeptul grupurilor de max cinci motoare.nu am mai fost in grecia si de aceea am intrebat daca se poate pleca din 26.daca indeplinesc conditiile pe care tu le doresti ca organizator este ok.daca nu iarasi este ok si nu se supara nimeni.iti multumesc cel putin pt ca ai citit epistola asta ,scuze daca am scris cam mult,dar eu ma consider un om corect si nu vreau sa creez confuzii sau neplaceri.sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma tenteaza sa fac mai multi km.

 

In Grecia as vrea sa vizitez Olimp, Athos si as merge si mai in sud pentru ca nu am fost niciodata!

Ride safe!

 

 

respecte si multumesc pentru cauciucuri

cred ca neavand "pereche" ca mandra nu vrea ma voi limita la Tasos. .Cel putin asta e acum :blink:

oricum in tasos stau 3 zile ( de fapt 3 nopti ) si apoi voi mai vedea

am fost la olimp, fara supare, teapa mai mare n am vazut.

daca nu e o zi faina in care sa ai "orizont " si in cazul asta privelistea e minunata..nu ai ce vedea .

mai degraba Meteora este de vazut

 

 

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 13:38 -------------

salut

 

multumesc pentru mesajul de foarte mare bun simt si sunt onorat de el

 

Ti am dat PM cu detalii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, Foxbat si eu am aceeasi parere.Si eu as merge pe varianta Thassos si retur.Putem sa stam in Potos daca va place statiunea mai animata.La fel de bine putem sta in satul de pescari Pefkari sau Aliki.Sau daca vreti putem urca sus in munte la Potamia sic Foxbat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca n-am mai zis nimic, m-am luat cu treburi de servici si am uitat complet. :blink:

 

Eu sunt un singur motor (al meu) si pana acum se pare ca o singura persoana. Inca mai intreb printre cunostinte dc sunt interesati sa vina ca pasager, dar pana acum se pare ca nu se prefigureaza nimic. Am sa mai incerc, oricum tinem legatura si am sa vin si cu avansul cat de curand.

 

Toate bune :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, Foxbat si eu am aceeasi parere.Si eu as merge pe varianta Thassos si retur.Putem sa stam in Potos daca va place statiunea mai animata.La fel de bine putem sta in satul de pescari Pefkari sau Aliki.Sau daca vreti putem urca sus in munte la Potamia sic Foxbat

multumesc, eu merg in Potamia unde mi am si rezervat

De acolo fugim in toate partile dar baza ramane .

 

Iti multumesc pentru optiuni si stiu ca sunt faine deoarece am trecut pe acolo si cam stiu locurile dar motivul petnru care am deschis topicul a fost de informare a variantei alese si nu de cautare de variante :o

 

Ai vazut ca sunt multe propuneri pe topicuriel celelalte, deci e de unde sa sa poata alege.

 

daca vrei sa aderi la varianta mea, cu multa placere.eu oricum pe ea merg si in functile de cum e e acolo pot modifica a II a parte a calatoriei, nu prima ( adica dupa cele 3 nopti in Tasos )

 

respect

 

--- Mesaj completat în 22 Jan 2008 21:45 -------------

Scuze ca n-am mai zis nimic, m-am luat cu treburi de servici si am uitat complet. :blink:

 

Eu sunt un singur motor (al meu) si pana acum se pare ca o singura persoana. Inca mai intreb printre cunostinte dc sunt interesati sa vina ca pasager, dar pana acum se pare ca nu se prefigureaza nimic. Am sa mai incerc, oricum tinem legatura si am sa vin si cu avansul cat de curand.

 

Toate bune :laugh:

salutare, nu i bai . stai linistit ,

daca nu esti decis, n are rost sa ne incurcam cu rezercvari si oricum in mod cert se gaseste cazare si la fata locului daca nu mai sunt locuri unde ma duc eu

ideea era sa "Dormim " linisititi si sa nu ne agitam obositi cand ajungem, din acest motiv mi am facut rezervare.

si eu sutn tot singur dar trag speranta sa rezolv :(

 

se lasa greuuuuu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I`m in.

foxule lasa-mi telefonu in PM sa te sun

oooo ce surpriza :friends:

mare sef, la multi ani si succese maxime :friends:

m ai uitat de cand te "coclaiai' sau "zarnestiai ":rock:

 

sa tra . si sa fii sanatos in 2008

ai pm

 

--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 10:29 -------------
Neata all

 

Deoarece m-ati sunat mai multi si deja depasisem nr de 3 - 4 motoare, am rugamintea ca cei care sunteti decisi sa ma contactacti pentru partea de rezervare.( pm , yahoo, tel )

 

Vila nu este prea mare si n-as dori sa ma considerati neserios daca nu mi pot respecta promisiunea cu cazarea .

 

Pe de alta parte va informez ca numai daca jumatate din ce care si au aratat interesul de a merge impreuna "raman" in "cursa" , s -a cam umplut :P

 

sper sa se inteleaga ca indiferent de cate de multe afinitati as avea cu unii din grup nu pot alege alta optiune decat "fifo " :wink: adica in ordinea "inscrierilor "

 

in momentul in care s a "umplut" promit ca anunt pentru a nu incurca lumea.

 

in linii mari acum ar mai fi un studio ( 3 persoane ) si inca 2 sau 3 "duble"

 

 

 

--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 10:32 -------------
Neata all

 

Deoarece m-ati sunat mai multi si deja depasisem nr de 3 - 4 motoare, am rugamintea ca cei care sunteti decisi sa ma contactacti pentru partea de rezervare.( pm , yahoo, tel )

 

Vila nu este prea mare si n-as dori sa ma considerati neserios daca nu mi pot respecta promisiunea cu cazarea .

 

Pe de alta parte va informez ca numai daca jumatate din ce care si au aratat interesul de a merge impreuna "raman" in "cursa" , s -a cam umplut :blbl:

 

sper sa se inteleaga ca indiferent de cate de multe afinitati as avea cu unii din grup nu pot alege alta optiune decat "fifo " :lol: adica in ordinea "inscrierilor "

 

in momentul in care s a "umplut" promit ca anunt pentru a nu incurca lumea.

 

in linii mari acum ar mai fi un studio ( 3 persoane ) si inca 2 sau 3 "duble"

 

 

 

--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 10:35 -------------
Neata all

 

Deoarece m-ati sunat mai multi si deja depasisem nr de 3 - 4 motoare, am rugamintea ca cei care sunteti decisi sa ma contactacti pentru partea de rezervare.( pm , yahoo, tel )

 

Vila nu este prea mare si n-as dori sa ma considerati neserios daca nu mi pot respecta promisiunea cu cazarea .

 

Pe de alta parte va informez ca numai daca jumatate din ce care si au aratat interesul de a merge impreuna "raman" in "cursa" , s -a cam umplut :)

 

sper sa se inteleaga ca indiferent de cate de multe afinitati as avea cu unii din grup nu pot alege alta optiune decat "fifo " :P adica in ordinea "inscrierilor "

 

in momentul in care s a "umplut" promit ca anunt pentru a nu incurca lumea.

 

in linii mari acum ar mai fi un studio ( 3 persoane ) si inca 2 sau 3 "duble"

 

 

 

--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 11:25 -------------
Neata all

 

Deoarece m-ati sunat mai multi si deja depasisem nr de 3 - 4 motoare, am rugamintea ca cei care sunteti decisi sa ma contactacti pentru partea de rezervare.( pm , yahoo, tel )

 

Vila nu este prea mare si n-as dori sa ma considerati neserios daca nu mi pot respecta promisiunea cu cazarea .

 

Pe de alta parte va informez ca numai daca jumatate din ce care si au aratat interesul de a merge impreuna "raman" in "cursa" , s -a cam umplut :P

 

sper sa se inteleaga ca indiferent de cate de multe afinitati as avea cu unii din grup nu pot alege alta optiune decat "fifo " :lol: adica in ordinea "inscrierilor "

 

in momentul in care s a "umplut" promit ca anunt pentru a nu incurca lumea.

 

in linii mari acum ar mai fi un studio ( 3 persoane ) si inca 2 sau 3 "duble"

 

 

 

--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 11:34 -------------
Neata all

 

Deoarece m-ati sunat mai multi si deja depasisem nr de 3 - 4 motoare, am rugamintea ca cei care sunteti decisi sa ma contactacti pentru partea de rezervare.( pm , yahoo, tel )

 

Vila nu este prea mare si n-as dori sa ma considerati neserios daca nu mi pot respecta promisiunea cu cazarea .

 

Pe de alta parte va informez ca numai daca jumatate din ce care si au aratat interesul de a merge impreuna "raman" in "cursa" , s -a cam umplut :lol:

 

sper sa se inteleaga ca indiferent de cate de multe afinitati as avea cu unii din grup nu pot alege alta optiune decat "fifo " :hug: adica in ordinea "inscrierilor "

 

in momentul in care s a "umplut" promit ca anunt pentru a nu incurca lumea.

 

in linii mari acum ar mai fi un studio ( 3 persoane ) si inca 2 sau 3 "duble"

 

 

 

--- Mesaj completat în 23 Jan 2008 11:53 -------------
Neata all

 

Deoarece m-ati sunat mai multi si deja depasisem nr de 3 - 4 motoare, am rugamintea ca cei care sunteti decisi sa ma contactacti pentru partea de rezervare.( pm , yahoo, tel )

 

Vila nu este prea mare si n-as dori sa ma considerati neserios daca nu mi pot respecta promisiunea cu cazarea .

 

Pe de alta parte va informez ca numai daca jumatate din ce care si au aratat interesul de a merge impreuna "raman" in "cursa" , s -a cam umplut :eek:

 

sper sa se inteleaga ca indiferent de cate de multe afinitati as avea cu unii din grup nu pot alege alta optiune decat "fifo " :) adica in ordinea "inscrierilor "

 

in momentul in care s a "umplut" promit ca anunt pentru a nu incurca lumea.

 

in linii mari acum ar mai fi un studio ( 3 persoane ) si inca 2 sau 3 "duble"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. mai e loc?

 

cred k ma tenteaza cel mai mult varianta asta.adik thassos si atat. si eu as vrea sa ajung acolo sa stau sa ma relaxez sa stau la soare dc e cazu, nu sa bananai pe la bg sau prin ro (k snt satul).

 

foxule lasa-mi si mie un nr de tel sa disc detalii si sa vedem cum fac rezervarea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. mai e loc?

 

cred k ma tenteaza cel mai mult varianta asta.adik thassos si atat. si eu as vrea sa ajung acolo sa stau sa ma relaxez sa stau la soare dc e cazu, nu sa bananai pe la bg sau prin ro (k snt satul).

 

foxule lasa-mi si mie un nr de tel sa disc detalii si sa vedem cum fac rezervarea aia.

:)prin "mai e loc " inteleg ca din cei care s au anuntat inca nu au dat toti avansul

 

asa ca , in lumina postului anterior..mai e

 

ai pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta stiu ca raman putini din cei care se dau siguri .in fine sa nu ofensez . m-a tenteaza desi de abia azi am intrat pe forum de multisor .traseul l-am facut cred in octombrie anul trecut cand m-am intors din GRECIA.curbe multe ,munti ,drum destul de naspa pe anumite portiuni si vant pe depresiuni .daca ma mai pot lipi de grup cred ca o sa ma descurc cu cazarea acolo .drumul dintr-o bucata poate fi facut mai greu un pic din cauza de traseu nu de km ,ma rog . atunci am facut Melnik Bucuresti si a fost destul de greu -eram si la intoarcere si pe vreme naspa.revin. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta stiu ca raman putini din cei care se dau siguri .in fine sa nu ofensez . m-a tenteaza desi de abia azi am intrat pe forum de multisor .traseul l-am facut cred in octombrie anul trecut cand m-am intors din GRECIA.curbe multe ,munti ,drum destul de naspa pe anumite portiuni si vant pe depresiuni .daca ma mai pot lipi de grup cred ca o sa ma descurc cu cazarea acolo .drumul dintr-o bucata poate fi facut mai greu un pic din cauza de traseu nu de km ,ma rog . atunci am facut Melnik Bucuresti si a fost destul de greu -eram si la intoarcere si pe vreme naspa.revin. :friends:

 

asa cum am spus nu i tocmai un grup ( din motivele anterior expuse). Cel putin pe drum vor fi si "conserve", si remorci .

 

daca doresti sa mergem impreuna ( inteleg ca partea de cazare nu te intereseaza) , esti binevenit

 

desi unii din grupul "meu"pleaca mai devreme in speta sambata , eu plec luni dimineata,

estimez ca vom fi in Giurgiu cat mai devreme ( 6 ..6 :30 )

 

 

pana acum sunt 6 camere rezervate ( 2 de 3 si restul de 2 )

 

2 - 3 motoare , 2-3 masini ( una cu remorca si "device-ul" pe ea :friends:) )

 

cam asta "fu" , sa vina mai repede plecareaaaaaaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

bun

pana la urma, tot nu s-au stabilit urmatoarele:

1- ora de plecare din buc/giurgiu...etc

2- ora preconizata la care se va ajunge la ferryboat

3- viteza medie de croaziera

 

Asta ca sa stiu daca ma bag si eu.

Eu intentionez sa plec tot de luni, tot in thassos, insa de cazare voi vedea la fata locului. Tot ce nu prea mi-ar conveni ar fi sa traversez singur bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun

pana la urma, tot nu s-au stabilit urmatoarele:

1- ora de plecare din buc/giurgiu...etc

2- ora preconizata la care se va ajunge la ferryboat

3- viteza medie de croaziera

 

Asta ca sa stiu daca ma bag si eu.

Eu intentionez sa plec tot de luni, tot in thassos, insa de cazare voi vedea la fata locului. Tot ce nu prea mi-ar conveni ar fi sa traversez singur bulgaria.

 

 

salut. De stabilit s au stabilit, dar nu in "public" ca la celelalte topicuri.

dat fiind ca este un "grup"cu alta abordare a drumului si oarecum "pestritat" de conserve ( am eu o ciuda pe o ALFA GT pe care vreau s o alerg in grecia :wink:)

1. maxim 6- 6:30 sa fim la russe

2. inainte de ora 18 ( sau ultimul feriboat) , daca nu reusim - fugim la KAvala unde e mai "lung " programul

3. nu avem acest parametru ci doar puctele de "reunire" si de realimentare. Oricum nu este grup de "dat" ci de plimbare.

 

Daca iti surade esti binevenit ( partea cu cazarea am rezolvat o eu pentru toti din grup , cum spuneam , suntem mai "batrani " asa ca nu ne incanta ca dupa o zi de drum sa batem din poarta in poarta

Repet, nu este un grup asa cum ai vauzut in celelate topicuri ci are la baza ideea de relaxare , plimbare, nu cea de mers in turma.

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok,

tinem legatura.

ideea e ca nu sunt vitezoman, mai ales ca am un naked si mai sunt si cu prietena.

in orice caz, am o retinere fata de drumul prin bulgaria.... unde nu as vrea sa calatoresc singur.

deci.... daca se poate sa ma lipesc si eu de voi la drum, ar fi ok.

de cazare... sper sa ma descurc la fata locului, in principiu si eu vreau sa fie CONCEDIU , nu cursa, insa totodata nu as vrea sa fiu legat de un loc, as vrea sa am totusi o libertate de deplasare, in functie de cum mi se va parea la fata locului.

ms, si tinem legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok,

tinem legatura.

ideea e ca nu sunt vitezoman, mai ales ca am un naked si mai sunt si cu prietena.

in orice caz, am o retinere fata de drumul prin bulgaria.... unde nu as vrea sa calatoresc singur.

deci.... daca se poate sa ma lipesc si eu de voi la drum, ar fi ok.

de cazare... sper sa ma descurc la fata locului, in principiu si eu vreau sa fie CONCEDIU , nu cursa, insa totodata nu as vrea sa fiu legat de un loc, as vrea sa am totusi o libertate de deplasare, in functie de cum mi se va parea la fata locului.

ms, si tinem legatura.

 

 

 

si eu la fel , tot cu prietena :wink: ( sau asa cred eu , cine stie )

parametrii excursiei ii ai , sa vina mai repede luna mai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ei,mai este o luna doar , si un pic

 

zile astea va trimit un mail celor "inscrisi " cu detalii

 

tocmai am revenit dintr o tura de la Veliko si ma amuzam cu un amic bulgar:

 

 

ruse - veliko - 1 motor, - o ora

4 motoare - 4 ore

 

asa ca din aceat mica "pilda" incerc sa invat si sa ne asiguram pe cat posibil ca prindem feryboatul

;)

 

 

 

--- Mesaj completat în 25 Mar 2008 09:11 -------------

ei,mai este o luna doar , si un pic

 

zile astea va trimit un mail celor "inscrisi " cu detalii

 

tocmai am revenit dintr o tura de la Veliko si ma amuzam cu un amic bulgar:

ruse - veliko - 1 motor, - o ora

4 motoare - 4 ore

 

asa ca din aceat mica "pilda" incerc sa invat si sa ne asiguram pe cat posibil ca prindem feryboatul

:bow:

 

 

 

 

neata

 

unul din grup s a retras.

 

daca este intersat cineva , spuneti mi pentru a sti daca anulez sau nu rezervarea

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ceva noutati? Ce s a mai stabilit, rectificat, adaugat?

 

CE stiu eu: din Thassos, vineri 2 mai mergem direct in Obzor. Daca sunt doritori va rog anuntat pentru rezervare cazare.

Editat de sue
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva noutati? Ce s a mai stabilit, rectificat, adaugat?

totul este ok :burnout:

 

 

ca idee, asa cum am stabilit, noi plecam vineri, 2 mai, din tasos spre Bulgaria, Obzor unde stam pana duminca dimineata

 

Daca mai sunt doritori, ma ocup de rezervare pentu cazare

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...