Sari la conținut

Easy Clutch


toasted
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Sunt foarte curios daca mecanismul acesta face vreo diferenta(sesizabila) pe motor sau nu, asa ca daca cineva il foloseste, il rog sa imi impartaseasca niste pareri despre el si despre cum se monteaza. Atasez si niste poze, sa fie clar despre ce vorbesc :friends: .

 

Mersi, numai bine!

post-20486-1201055368_thumb.jpg

post-20486-1201055383_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce vad, este un kit ce tarnsforma actionarea meanica cu una hidraulica. pare ok. si relativ simplu de montat, dar trebuiesa scrie pe kit-ul respectiv la ce motorete merge montat. ar fi ok, daca ambreiajul cu cablu ar fi greoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot mecanica e actionarea si "dupa"el. Probabil e ceva gen servo, in sensul ca actionezi asupra unei parghii care creste ShFORTZA si devine mai usor de strans levierul.

Insa... e HIDOS! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce vad, este un kit ce tarnsforma actionarea meanica cu una hidraulica. pare ok. si relativ simplu de montat, dar trebuiesa scrie pe kit-ul respectiv la ce motorete merge montat. ar fi ok, daca ambreiajul cu cablu ar fi greoi...

..Cu una tot mecanica ai vrut sa spui dar te-ai balbait---dar demultiplicata. :friends: :rock: fara suparare Madcox am glumit sa ne mai descretim. :friends:

Deci merge pusa pe orice Moto cu actionare prin cablu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, tot mecanica e actionarea si cu sistemul respectiv. E asa cum zice strumfuadi pe baza de parghie, usureaza si micsoreaza distanta de actionare a manetei de ambreiaj.

 

Eram curios daca FOLOSESTE cineva, sa vad daca merita sau nu efortul. Si da...e urat.

 

Mersi oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare o idee buna folosirea unui astfel de dispozitiv pentru ca micsoreaza cursa reala a cablului de ambreiaj si astfel nu se mai obtine o debraiere completa chestie ce duce la uzura prematura a discurilor si in cazurile mai extreme chiar a cutiei de viteze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m-am gandit la asta, dar nu prea cred ca e asa. Adica dispozitivul nu micsoreaza cursa reala a ambreiajului, doar a manetei. E ca la servo la masina, daca intorci mai putin de volan nu inseamna ca in realitate se intorc rotile mai putin. Dispozitivul amplifica miscarea nu o diminueaza, tocmai asta e si ideea. Sa depui mai putin efort pentru aceeasi actiune.

 

 

in plus, se poate regla cursa, deci daca e sa fie, se poate lasa cursa mai lunga si atunci distanta de actionare ar fi aceeasi, dar efortul mai mic. Cred ca ar merita si asa, cel putin la al meu e baia de ulei comuna la motor si la ambreiaj si (cand e frig de ex, pana se incalzeste bine) se intampla sa fie o adevarata pacoste.

Editat de toasted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m-am gandit la asta, dar nu prea cred ca e asa. Adica dispozitivul nu micsoreaza cursa reala a ambreiajului, doar a manetei. E ca la servo la masina, daca intorci mai putin de volan nu inseamna ca in realitate se intorc rotile mai putin. Dispozitivul amplifica miscarea nu o diminueaza, tocmai asta e si ideea. Sa depui mai putin efort pentru aceeasi actiune.

in plus, se poate regla cursa, deci daca e sa fie, se poate lasa cursa mai lunga si atunci distanta de actionare ar fi aceeasi, dar efortul mai mic. Cred ca ar merita si asa, cel putin la al meu e baia de ulei comuna la motor si la ambreiaj si (cand e frig de ex, pana se incalzeste bine) se intampla sa fie o adevarata pacoste.

Pai la majoritatea motocicletelor au aceeasi baie la motor si la cuie si ambreiaj in ulei dar ptr asta nu trebuie sa mearga mai greu ambreiajul cand motorul e rece .Dareu cred ca merita sa incerci dispozitivul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu m-am gandit la asta, dar nu prea cred ca e asa. Adica dispozitivul nu micsoreaza cursa reala a ambreiajului, doar a manetei. E ca la servo la masina, daca intorci mai putin de volan nu inseamna ca in realitate se intorc rotile mai putin. Dispozitivul amplifica miscarea nu o diminueaza, tocmai asta e si ideea. Sa depui mai putin efort pentru aceeasi actiune.

in plus, se poate regla cursa, deci daca e sa fie, se poate lasa cursa mai lunga si atunci distanta de actionare ar fi aceeasi, dar efortul mai mic. Cred ca ar merita si asa, cel putin la al meu e baia de ulei comuna la motor si la ambreiaj si (cand e frig de ex, pana se incalzeste bine) se intampla sa fie o adevarata pacoste.

Pai imi spui si mie cum poti sa amplifici un "semnal" indiferent de tipul lui fara o sursa de energie?

La sistemele servo de la auto pt a invarti mai usor de volan se foloseste o pompa hidraulica actionata de motor ( cand nu merge motorul nu ai nici servo, tot greu tragi de volan) iar pt servofrane se foloseste deobicei vacuum creat tot de motor.

Mecanismull din poza este pasiv, nu primeste energie din exterior deci ca sa-ti micsoreze forta cu care apesi maneta trebuie sa-ti micsoreze si cursa cablului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu iti spun pentru ca habar nu am. Daca stiam nu puneam intrebarea aici :friends:

 

Da, e asa cum spui cu sistemele servo, dar parca tot nu imi vine sa cred ca s-ar comercializa un produs care sa scurteze viata ambreiajului.

Acuma chiar sunt curios. O sa caut pe forumurile straine poate gasesc exact cum functioneaza. Daca gasesc ceva va anunt.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand e frig de ex, pana se incalzeste bine) se intampla sa fie o adevarata pacoste.

 

sorry de oftopic. am sesizat acelasi lucru. daca e rece motocicleta mea nu trage deloc. la modul grav ca nu plec de pe loc. banuiesc ca e ceva cu ambreiaju. poate nu e reglat cablul calumea, poate e uzat ambreiaju si prinde dupa ce se incalzesc alea pacolo, habar n-am. mecanicu a vazut-o evident dupa drum si mi-a zis ca e perfect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...