Sari la conținut

Consecinte Scuter Neinmatrculat


catnet
 Share

Postări Recomandate

tu nu ai nici varsta pt ca sa conduci legal scuteru ala, ce sa te mai intreb de acte? asa ca adios

1.puteai sa zici doar 1 data

2.asa si? :kiss:

3.fac peste 2 luni

 

--- Mesaj completat în 05 Feb 2008 23:56 -------------
si am si acte in italiana la scutere...la toate 3

nu manca ***** daca nu stii...hai ca nu vreau sa ma cert cu tine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aloooo??!!! Tu cre ca esti mai catolic decat papa....revino la realitate omule. E vorba de un scuter pe car edau banii, nu il fur, si merg pana la serv si inapoi ATAT. Daca ptr chestia asta trebuie sa ma duc la RAR, la primarie, etc. si ma duce mai scump decat scuterul mai bine zic pas. Draga berbec, stii ca suntem printre primele locuri in Europa la birocratie??? Dar pe tine banuiesc ca nu te intereseaza ca o freci toata ziua degeaba pe cand altii mai au si servicii asa ca nu au timp d pierdut comunistule. ITI DORESC SA AI PARTE TOATA VIATZA DOAR DE ACTE SI DE CEA MAI MARE BIROCRATIE :D :kiss: BIROCRATULE

 

Am inteles care e ideea..........tu daca omori pe cineva pe trecerea de pietoni ii explici gaborului ca te costau actele si numarul mai mult decat scuterul? :hug: Sau pur si simplu o iei la goana pe straduta cu gandul ca nu te prinde ca tu oricum nu ai numar :D

Apropo....eu merg zilnic cu scuterul la servici (pt. ca nu o frec toata ziua acasa), nu sunt berbec si nici comunist (sunt sigur ca nu cunosti termenul de ''comunist'' si il folosesti drept injuratura), iar cat despre urarea ta cu actele si birocratia.....ce pot sa zic.....atat te duce mintea......nici nu realizezi ca aceasta urare nu este un lucru rau.....este pur si simplu LEGAL.

Ma intreb daca si cu masina procedezi la fel.

Unii nu merita sa mearga pe 2 roti........ne mai miram de cate accidente se intampla si ce reputatie proasta au scuteristii............aproape ca ne urasc si motociclistii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da poti ca deodata ce a fost inscris inseamna ca are toate actele necesare;) am un prieten care avea un scuter inscris pe salonta si acum l-a inscris pe Petrila, un oras invecinat cu Petrosani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate...unii de pe aici chiar nu pot intelege rostul numerelor...yo am avut un prieten care l`a oprit politia aku vre`o 2 ani,mergea cu scuter de`asta de 49(concorde de la first bike pt cine stie)si pt ca nu avea numere i`a fc dosar penal...mie chestia asta sa mergi fara numere,fara permis mi se pare cea mai mare idiotenie....C.J. cre ca este unul dintre cei mai bine informati de pe topicul asta...se vede k are permis :D

da poti ca deodata ce a fost inscris inseamna ca are toate actele necesare;) am un prieten care avea un scuter inscris pe salonta si acum l-a inscris pe Petrila, un oras invecinat cu Petrosani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate...unii de pe aici chiar nu pot intelege rostul numerelor...yo am avut un prieten care l`a oprit politia aku vre`o 2 ani,mergea cu scuter de`asta de 49(concorde de la first bike pt cine stie)si pt ca nu avea numere i`a fc dosar penal...mie chestia asta sa mergi fara numere,fara permis mi se pare cea mai mare idiotenie....C.J. cre ca este unul dintre cei mai bine informati de pe topicul asta...se vede k are permis :D

inainte de 2007 POATE era asa...dar de cand a intrat in vigoare noul cod rutier (1ian2007) nu mai este asa...sau poate nu era omologat ca moped scuteru ala...

Editat de redeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce sa stie frate...daca e de INMATRICULAT da e dosar. Acum 2 ani, nu stiu eu prea bine dar din cate imi aduc aminte nu-ti trebuia numar de primarie...si daca iti cerea iti cerea de politie nu? DECI INMATRICULARE, DECI DOSAR. Hai ca deja...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mai certati mult ? spuneti-mi si mie cu numarul la politie e mult de umblat ? sau nu se merita si imi fac la primarie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va mai certati mult ? spuneti-mi si mie cu numarul la politie e mult de umblat ? sau nu se merita si imi fac la primarie ?

Autovehiculele primesc numar de la politie (de fapt de la Prefectura mai nou) dupa ce au fost inmatriculate la circa financiara, si in acest caz vei plati ceva impozit pe "autovehicul" (ridicol de mic, eu platesc 17RON/an la 250cc).

Mopedele sunt considerate vehicole, nu autovehicole, se inregistreaza la primarie si nu platesti impozit pe ele.

 

Revenind la topicul initia, ai doua consecinte practice importante daca umbli cu un moped neinregistrat:

- De fiecare data cand te opreste politia poate sa-ti dea o amenda grasuta (cum scria mai sus 9-20 de puncte, deci 4,5 x circa 38 RON = 171 RON daca platesti in maximum 48 de ore);

- Daca ti se fura scuterul politia probabil ca nici nu-ti va accepta reclamatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autovehiculele primesc numar de la politie (de fapt de la Prefectura mai nou) dupa ce au fost inmatriculate la circa financiara, si in acest caz vei plati ceva impozit pe "autovehicul" (ridicol de mic, eu platesc 17RON/an la 250cc).

Mopedele sunt considerate vehicole, nu autovehicole, se inregistreaza la primarie si nu platesti impozit pe ele.

 

Revenind la topicul initia, ai doua consecinte practice importante daca umbli cu un moped neinregistrat:

- De fiecare data cand te opreste politia poate sa-ti dea o amenda grasuta (cum scria mai sus 9-20 de puncte, deci 4,5 x circa 38 RON = 171 RON daca platesti in maximum 48 de ore);

- Daca ti se fura scuterul politia probabil ca nici nu-ti va accepta reclamatia...

Multumesc mult. :kiss: :D Atat vroiam sa aflu . Restul.....e Can can

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autovehiculele primesc numar de la politie (de fapt de la Prefectura mai nou) dupa ce au fost inmatriculate la circa financiara, si in acest caz vei plati ceva impozit pe "autovehicul" (ridicol de mic, eu platesc 17RON/an la 250cc).

Mopedele sunt considerate vehicole, nu autovehicole, se inregistreaza la primarie si nu platesti impozit pe ele.

 

pot sa il inmatriculez si la politie :D dar...in fine,toti mi-au spus ca nu se merita si ca e mult de umblat....il fac cu numar galben :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

redeye, concorde e de 125, intra la motociclete si era dosar penal!

ma, o fi...dar el a spus citez: mergea cu scuter de`asta de 49(concorde de la first bike pt cine stie) :D

 

LE:

http://www.motociclisti.ro/peugeot-first-b...rde-scuter.html

Editat de redeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa il inmatriculez si la politie :D dar...in fine,toti mi-au spus ca nu se merita si ca e mult de umblat....il fac cu numar galben :kiss:

Tehnic la politie nu poti sa-ti inmatriculezi nici gaina. Ca sa circului cu un autovehicol, te duci intai la RAR daca e cazul, apoi mergi la circa financiara si cu certificatul de identitate a vehicolului obtii un certificat de inregistrare fiscala numit "certificat de inmatriculare" care stabileste ca ti-ai inregistrat autovehicolul la ei si cati bani datorezi anual organelor fiscale locale. Dupa ce ai acest certificat de inmatriculare si mai platesti 2-3 taxe obtii de la Biroul de permise si inmatriculari auto numerele de circulatie si talonul.

 

Din punct de vedere practic eu nu vad ce rost are sa mergi la circa financiara ca sa obtii o hartie cum ca pentru moped datorezi anual taxe de 0 lei, si pe baza astuia sa platesti mult mai mult (cam 150 lei comparat cu circa 93 de lei) ca sa obtii numar alb de la prefectura, nu galben de la primarie, eventual pentru o tartareatza ca a mea cu care nu am curajul sa ies oricum din oras datorita fiabilitatii "legendare" a mopedelor chinezesti - care tocmai se dezbate de zor pe un alt topic.

 

Sigur pentru scutere de cilindree mai mare si/sau pentru cele care sunt suficient de fiabile sa fie folosite pe distante mai mari inclusiv in strainatate inmatricularea e o cerinta legala respectiv o necesitate (ca politia de frontiera de prin diverse state UE a mai auzit de mers cu buletinul, dar nu cred ca au aflat ca exista numere galbene in Romania si risti sa pierzi ore bune in vama pana se lamuresc si oricum nu mi-e prea clar daca ai voie sa treci granita cu un vehicol inregistrat la primarie, chiar daca eu pentru al meu am si carte verde!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci asa se numea scuterul ala...nu auzise first`bikeul de scutere mai mari de 49...acum copia de la cbr se numeste concorde...oricum alea sunt si mai praf decat scuterele :D

quote name='the_doctor_46' date='Feb 6 2008, 09:34 PM' post='1040199']

concorde nu era copia lui cbr125 de 150 cc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca este de 49 cmc, daca depaseste 45km/h (viteza constructiva) atunci trebuie inmatriculat la politie si se va conduce cu permis cat. A1. Daca se incadreaza in normele de ''moped'' atunci trebuie inregistrat la primarie si se vor primi numere galbene.

Atentie mare amatorilor de set de 70 cmc sau chiar cei care isi pastreaza setul de 49 si isi aduc imbunatatiri la motor: daca va prinde radarul si aveti numar galben este de rau :D

La cei cu numere normale daca ii prinde radarul si au permis cat. A1 (minim) se lasa doar cu amenda si ceva puncte. (scapa mai usor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine in Bacau,am avut un prieten pe care l-a prins garda fara numere si i-a confiscat scuterul,pe care il putea primi inapoi doar daca scria o cerere la comandant ca ii trebuie scuteru sa se duca la RAR cu el,iar comandantu ii dadea un document la mana ca sa poata sa circule 10 zile.Apoi dupa intervalu asta se ducea la el si ii arata cartae de identitate :D

 

 

Plus ca a luat si amenda de 150 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@catnet, stii bancul cu radiera? Sterge-o!

Legea aia nu e facuta degeaba! Daca cineva cu un moped neinregistrat iti omoara o cunostinta pe trecerea de pietoni(Doamne fereste!), cum aflii faptasul? Dupa numarul de la pantofi?

 

@rolly, inseamna ca in jur de jumatatea populatiei tarii e "fraera" ca are scuterul in evidenta Registrului Auto Roman... Tu matur cum te declari presupun ca te gandesti ca pentru a conduce un scuter fara permis, el trebuie sa fie omologat ca MOPED, omologare ce se obtine DOAR la RAR, nu la notarul de la coltul strazii!

 

Daca te prinde fara numere, dar ai omologarea facuta, primesti amenda, insa daca nu ai nici omologare inseamna ca pui in circulatie un vehicul neomologat(logic) si te alegi cu dosar :kiss: . Cum e Romania, poate ai noroc si e politist destul de finut incat sa te trimita acasa cu promisiunea la urmatoarea abatere faceti schimb scuter-dosar :kiss:

 

Daca RAR-ul nu e obligatoriu, inseamna ca importatorii de scutere cu omologare europeana sunt niste idioti care platesc omologare tip doar de dragul de a oferi clientilor CIV de romania... :what:

 

 

 

Bafta! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VLADULE TU ESTI CU CAPUL? ESTI MAI "BAZAT" (pe cunostinte) CA AIA DE LA PRIMARIA PITESTI? EU CLAR AM FOST LA PRIMARIE ACUM UN AN APROAPE SI AM INTREBAT DE NUMAR. MI-A DAT O HARTIUTA TEHNO-REDACTATA PE CARE SCRIA CE-MI TREBUIE. ERA NEGRU PE ALB: RAR SAU DECLARATIE PE PROPRIA RASPUNDERE DE LA NOTAR. EU ASTA AM FACUT SI MI-A DAT NUMARUL. E PITESTI SI NU OARJA CITY SAU MARGHIA DEAL, NU SE DAU NUMERELE LA INTAMPLARE. BA CHIAR AM ASTEPTAT O SAPTAMANA PENTRU CA ERA PRIMARUL PLECAT DIN ORAS SI TREBUIA SEMNATURA LUI(NU ZIC CA S-A UITAT PE ACTELE MELE, DAR SE ACORDA O OARECARE IMPORTANTA PENTRU ACESTEA)

 

CA O LECTIE DE VIATA OM MATUR CE ESTI, AM VAZUT CA SUNT SI ALTII CA TINE: CE E MAI SCUMP NU E INTOTDEAUNA MAI BUN.

 

MIE MI-A DAT FABRICA TALON CA E MOPED.

 

P.S: CAND OI FI TU "NOTARUL DE LA COLTUL STRAZII" O SA FIU EU PRESEDINTE. E MULT MAI MULT DE MUNCA SA FI NOTAR DECAT UN AMARAT DE INSPECTOR LA RAR. DECI NU MAI TRATA CU ATATA INDIFERENTA UN "SIMPLU NOTAR" CA NU E DOAR ATAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VLADULE TU ESTI CU CAPUL? ESTI MAI "BAZAT" (pe cunostinte) CA AIA DE LA PRIMARIA PITESTI? EU CLAR AM FOST LA PRIMARIE ACUM UN AN APROAPE SI AM INTREBAT DE NUMAR. MI-A DAT O HARTIUTA TEHNO-REDACTATA PE CARE SCRIA CE-MI TREBUIE. ERA NEGRU PE ALB: RAR SAU DECLARATIE PE PROPRIA RASPUNDERE DE LA NOTAR. EU ASTA AM FACUT SI MI-A DAT NUMARUL. E PITESTI SI NU OARJA CITY SAU MARGHIA DEAL, NU SE DAU NUMERELE LA INTAMPLARE. BA CHIAR AM ASTEPTAT O SAPTAMANA PENTRU CA ERA PRIMARUL PLECAT DIN ORAS SI TREBUIA SEMNATURA LUI(NU ZIC CA S-A UITAT PE ACTELE MELE, DAR SE ACORDA O OARECARE IMPORTANTA PENTRU ACESTEA)

 

CA O LECTIE DE VIATA OM MATUR CE ESTI, AM VAZUT CA SUNT SI ALTII CA TINE: CE E MAI SCUMP NU E INTOTDEAUNA MAI BUN.

 

MIE MI-A DAT FABRICA TALON CA E MOPED.

 

P.S: CAND OI FI TU "NOTARUL DE LA COLTUL STRAZII" O SA FIU EU PRESEDINTE. E MULT MAI MULT DE MUNCA SA FI NOTAR DECAT UN AMARAT DE INSPECTOR LA RAR. DECI NU MAI TRATA CU ATATA INDIFERENTA UN "SIMPLU NOTAR" CA NU E DOAR ATAT.

Stai ma cuminte, nu vezi ca facea misto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...