Sari la conținut

Consecinte Scuter Neinmatrculat


catnet
 Share

Postări Recomandate

lasa-l vladule ca el ii zeu acolo in orasu lui.....cn stie o fi borak de politai....de consilier, de primar.....sau poa borak de patron si at isi permite sa faca ce vrea cu legea.....io zic ca degeaba ne chinuim....lasa stim ca noi avem legislatie/permis....imatriculat/inregistrat...avem RCA si stim ca noi nu o sa avem probleme...uite s-au scris deja 11 pag si jumate din ei tot nu cred ca au nevoie de inregistrare la primarie sau cred ca scapa doar cu o mica ameda pe care si asa o plateste taticu....si cand ii prinde politia ca au 60km/h si ei au numa legislatia sa vezi cum o sa apara topicuri gen,,mi-au facut dosar penal pt conducere fara permis..da io aveam legislatie si scuteru ii numa de 49".....sau....,,mamiii mi-au facut dosar ca nu aveam scuteru inregistrat"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

lasa-l vladule ca el ii zeu acolo in orasu lui.....cn stie o fi borak de politai....de consilier, de primar.....sau poa borak de patron si at isi permite sa faca ce vrea cu legea.....io zic ca degeaba ne chinuim....lasa stim ca noi avem legislatie/permis....imatriculat/inregistrat...avem RCA si stim ca noi nu o sa avem probleme...uite s-au scris deja 11 pag si jumate din ei tot nu cred ca au nevoie de inregistrare la primarie sau cred ca scapa doar cu o mica ameda pe care si asa o plateste taticu....si cand ii prinde politia ca au 60km/h si ei au numa legislatia sa vezi cum o sa apara topicuri gen,,mi-au facut dosar penal pt conducere fara permis..da io aveam legislatie si scuteru ii numa de 49".....sau....,,mamiii mi-au facut dosar ca nu aveam scuteru inregistrat"

 

imi place cum gandeshti ma C.J. ... :))))) cica mami mi-a facut dosar penal =))))) :wink: :kiss: pe bune ma ... nu e vb de aia ca de inregistrat il inregistrez curand ... si cu permisu iar nu e vb ... pt ca cred ca la vara fac A-u :lol: si app C.J. nu e taticu nici primar nici mare in pol :lol: e doar un Inginer :lol::P:P da aici nu vb de fam ... asa ca nu cred ca o sa am prob si cu A-u :) da app ... din cate stiu eu si la A e ca si la B te poti apuca sa faci orele cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani , dar permisu ti-l da doar la 18 ... e valabil si pt A?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place cum gandeshti ma C.J. ... :lol:)))) cica mami mi-a facut dosar penal =))))) :wink: :kiss: pe bune ma ... nu e vb de aia ca de inregistrat il inregistrez curand ... si cu permisu iar nu e vb ... pt ca cred ca la vara fac A-u :lol: si app C.J. nu e taticu nici primar nici mare in pol :) e doar un Inginer :lol::P:P da aici nu vb de fam ... asa ca nu cred ca o sa am prob si cu A-u :lol: da app ... din cate stiu eu si la A e ca si la B te poti apuca sa faci orele cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani , dar permisu ti-l da doar la 18 ... e valabil si pt A?

du-te frate si :) -te :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

din cate stiu eu si la A e ca si la B te poti apuca sa faci orele cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani , dar permisu ti-l da doar la 18 ... e valabil si pt A?

A sau/si B sau/si C poti incepe scoala de la 17ani si 9 luni, iar cand implinesti 18 ani iti iei dosarul si-l depui la politie, dai sala si traseul/poligonul si ai permisul(-le).

 

 

 

Bafta! :wink: (si pune mana si invata legislatia aia :kiss: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A sau/si B sau/si C poti incepe scoala de la 17ani si 9 luni, iar cand implinesti 18 ani iti iei dosarul si-l depui la politie, dai sala si traseul/poligonul si ai permisul(-le).

Bafta! :wink: (si pune mana si invata legislatia aia :lol: )

 

aha ... ms mult vlade...:lol: dau o bere :lol: :) :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosminake ... esti tu prost rau ba (cuvant jignitor) ... daca mata te-o invatzac ca municipiu Satu Mare ii comuna inseamna ca ii proasta cu licenta ... du-te frate si invatza geografie si dupa m-ai vb ba (cuvant jignitor) ... si daca nu sti detali despre problema nu comenta ba cacanarule ... faza era ca zilele de spitalizare erau 3 defapt abia se lolvise deasupra ochiului si o tine 3 zile da in fine si sub 10 zile nu se considera vatamare corporala asa ca taci draqu ma ratatule ...

 

 

stai dracu prietene sa nu-ti plesneasca o vena in cap, doamne fereste ... sincer sa fiu n-am verificat din in ce oras esti insa la cum te exprimi, la gramatica pe care o folosesti, la IQul egal cu al unei gaini am presupus ca esti de la tara, de la sapa sau din padure sau dintr-o grota .... oricum iti recomand, tara are nevoie de oameni prosti pe ogoare, la sapa penibilule ....

 

si te rog frumos las-o pe mama in pace si vino si smulge-o pe mata de sub biroul meu fiule ca nu mai vrea sa mearga acasa sa-ti vada fata de oligofren, ia si niste servetele sa o stergi la gura ...

 

 

oricum esti penibil, PENIBILULE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(si pune mana si invata legislatia aia eeeeeek.gif ) poi si eu ziceam tot cu 3 luni inainte ca se pot incepe cursurile pt permis ... iar tu ai zis ca la 17 ani si 9 luni :lol:)) nu e acelashi lucru?:lol: :kiss: :wink:

woowowwww :) vezi ca incepi sa intelegi ceva...ce sa mai esti desteptu no. 1

 

LE: asta-i mai rau ca gilerik, macar ala-i mic

Editat de ReDeYe008
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(si pune mana si invata legislatia aia eeeeeek.gif ) poi si eu ziceam tot cu 3 luni inainte ca se pot incepe cursurile pt permis ... iar tu ai zis ca la 17 ani si 9 luni :lol:)) nu e acelashi lucru?:) :lol: :)

:lol: Ai o diploma... Ti-am zis varsta minima pentru a te inscrie la scoala la categoriile sus-mentionate, nu te-am contrazis :kiss:

Trebuie neaparat sa-mi iau o tableta grafica...mai greu cu cititul, poate desenele sunt mai pe intelesul unora dintre voi.

 

 

Bafta! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Ai o diploma... Ti-am zis varsta minima pentru a te inscrie la scoala la categoriile sus-mentionate, nu te-am contrazis :kiss:

Trebuie neaparat sa-mi iau o tableta grafica...mai greu cu cititul, poate desenele sunt mai pe intelesul unora dintre voi.

Bafta! :wink:

 

 

pai asta habar n-are pe ce lume traieste, eu nu inteleg cum ai atata rabdare cu el ... rar asa :lol: infiorator :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(si pune mana si invata legislatia aia eeeeeek.gif ) poi si eu ziceam tot cu 3 luni inainte ca se pot incepe cursurile pt permis ... iar tu ai zis ca la 17 ani si 9 luni :lol:)) nu e acelashi lucru?:lol: :lol: :)

:kiss: :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi ce acte sunt necesare pt inscrierea unui scuter carenat fara pedale si 49 de cmc ......pt ca din tot ce ati scris pe topicu asta parca m'as uita la acasa tv ati facut o telenovela a legilor ms

E greu sa dai un search, asa-i? :kiss:

/index.php?...st&p=852955

 

 

 

Bafta! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va intreb si eu ceva : daca am scuter ("motociclu" conf CI) nemodificat fata de cum a iesit din fabrica si rulez cu el pe o strada in panta si jos ma asteapta nenea garcia cu radarul si ma opreste si-mi spune ca am avut peste viteza maxima constructiva (deci posibil infractiune) ce se intampla, ma poate sanctiona ? Si va prezint aici o situatie reala si foarte frecventa, pt cunoscatori radarul aproape permanent care sta dupa OMV de la APACA si care inregistreaza infractorii care vin dinspre APACA. Eu cred ca nu are nici un drept sa ma santioneze pt ca scuterul meu va prinde o viteza peste cea constructiva datorita configuratiei drumului.... parerea mea.

 

ps: aaa, si inca ceva...nenea ala care mi-a preluat actele pt inregistrare mi-a spus ca de acum pot circula linistit cu scuterul in baza bonului cu nr de inregistrare pe care mi l-a dat el....oare asa o fi ?

Editat de Rapiduletul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu-mi place imi permit sa te contrazic putin. Am prins 70-75 pe aceeasi panta cu mopedul (piaggio ciao) anul trecut, si cu scuterul exact in seara in care l-am cumparat. Viteza a fost verificata in ambele cazuri de masini care ma insoteau. Norocul a facut ca in ambele cazuri sa nu fie radarul montat acolo. Dar daca era.... Oricum am depasit viteza maxima admisa pt mopede/motocicluri cu destul de mult peste limita, deci motive de sanctiune erau din plin.

Editat de Rapiduletul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi ce acte sunt necesare pt inscrierea unui scuter carenat fara pedale si 49 de cmc ......pt ca din tot ce ati scris pe topicu asta parca m'as uita la acasa tv ati facut o telenovela a legilor ms

 

 

Salut. Cred ca ti-e lene sa citesti si chiar si asa puteai sa dai un search. Bine AVladu!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :huh: :cheers:

 

--- Mesaj completat în 20 Feb 2008 12:12 -------------

Vreau sa va intreb si eu ceva : daca am scuter ("motociclu" conf CI) nemodificat fata de cum a iesit din fabrica si rulez cu el pe o strada in panta si jos ma asteapta nenea garcia cu radarul si ma opreste si-mi spune ca am avut peste viteza maxima constructiva (deci posibil infractiune) ce se intampla, ma poate sanctiona ? Si va prezint aici o situatie reala si foarte frecventa, pt cunoscatori radarul aproape permanent care sta dupa OMV de la APACA si care inregistreaza infractorii care vin dinspre APACA. Eu cred ca nu are nici un drept sa ma santioneze pt ca scuterul meu va prinde o viteza peste cea constructiva datorita configuratiei drumului.... parerea mea.

 

ps: aaa, si inca ceva...nenea ala care mi-a preluat actele pt inregistrare mi-a spus ca de acum pot circula linistit cu scuterul in baza bonului cu nr de inregistrare pe care mi l-a dat el....oare asa o fi ?

 

 

Conform legislatiei in viguare soferul unui vehicul trebuie sa poata controla in orice moment viteza acestuia si sa o adapteze la conditiile de drum. Deci chiar daca mergi la vale tot n-ai voie sa depasesti viteza maxima legala pe sectorul respectiv de drum, adica panta nu poate constitui o scuza pentru depasirea limitei legale de viteza.

 

Legal ai voie sa mergi cu scuterul/mopedul atunci cand este immatriculat ori inregistrat la primarie si are numar de inmatriculare, respectiv de inregistrare. Acum din cate am auzit de la scuteristi care au circulat cu bonuletul respectiv, chiar daca i-a oprit nenea Garcea, i-a lasat in pace dupa ce a vazut bonuletul.

 

Repet nu recomand sa circuli fara numar, deoarece conducerea unui vehicul fara numar de inmatriculare sau inregistrare, constituie infractiune, iar faptul ca nenea Garcea te lasa in pace daca-i arati bonuletul respectiv tine doar de conditiile de trafic, chef si dispozitie ale dansului :ok:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! ;) :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

Editat de trilulilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

 

 

Nu-i da nimeni ban lu asta ? ca ma spart cu pizza hut a lui ... cine sa tzi lucreze ma acolo pe 5 mil. ???

Unde ma uit pe forum e numai pizza hut ... aici sant scutere nu pizza ffs !

 

ah da shi revin la topic .. shi eu merg fara numar shi daca vad garda ma tirez blat pe alta parte mai nasol e sa nu-tzi vina din spate ;)

Editat de beeboo77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...