Sari la conținut

Cum Curat Filtrul De Aer?


ionutz100cc
 Share

Postări Recomandate

:D ...cum curat filtrul de aer...?. L-am desfacut si era mult praf adunat pe el si era imbibat intr-o substanta de culoare galbuie deschis , substanta care se afla si pe langa filtru, in compartimentul unde e amplasat...ce e substanta aceea, si cum sa curat filtrul?...il spal si il usc dupaia?...nu ma luati la misto...dar chiar nu stiu ce sa fac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:D ...cum curat filtrul de aer...?. L-am desfacut si era mult praf adunat pe el si era imbibat intr-o substanta de culoare galbuie deschis , substanta care se afla si pe langa filtru, in compartimentul unde e amplasat...ce e substanta aceea, si cum sa curat filtrul?...il spal si il usc dupaia?...nu ma luati la misto...dar chiar nu stiu ce sa fac

Speli buretele bine bine in detergent si il lasi normal la uscat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand.. am dus toba la delimitat nu aveam ce face in casa si am spalat si buretele de la filtru de aer .. l-am lasat pana a2a zi la uscat .. la soare... si cand trebuia sa plec ca am montat si toba... l-am uscat repede cu fionul:D

poti si asa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss: ...cum curat filtrul de aer...?. L-am desfacut si era mult praf adunat pe el si era imbibat intr-o substanta de culoare galbuie deschis , substanta care se afla si pe langa filtru, in compartimentul unde e amplasat...ce e substanta aceea, si cum sa curat filtrul?...il spal si il usc dupaia?...nu ma luati la misto...dar chiar nu stiu ce sa fac

 

nu stiu cum e la scutere dar , in general, daca filtrul e din hartie, se compacteaza si se arunca, urmand a fi inlocuit cu unul nou

 

daca e lavabil, se spala :hug:

 

la dr 650, care are filtrul de aer din burete, eu am facut asa: am udat bine filtrul, l-am clabucit cu detergent de vase, l-am frecat rezonabil (sa nu-l rup) si apoi l-am lasat la macerat vreo 2-3 zile. pe urma l-am clatit de vre-un milion de ori, sa iasa detergentul. pasul urmator - l-am impregnat cu un spray cu o solutie speciala, unsuroasa (la mine era albastra - la tine se pare ca e galbena - nu conteaza, probabil ca e in functie de marca solutiei de impregnare) si l-am pus la loc.

 

datorita excesului de zel, am impregnat filtrul prea tare - consumul si performantele dinamice au avut de suferit

 

am repetat spalarea si apoi am impregnat filtrul din nou, cu mai putina solutie si totul a fost ok

 

eu am facut impregnarea si pe fata si pe dos - nu stiu cum e mai bine

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine cel putin e din burete. multumesc pentru raspunsuri. l-am spalat acuma..astept sa se usuce. iar despre substanta aceea despre care am zis, nu a acoperit tot buretele. tot nu pricep ce poate fi. altii?..alte pareri?..despre substanta respectiva?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine cel putin e din burete. multumesc pentru raspunsuri. l-am spalat acuma..astept sa se usuce. iar despre substanta aceea despre care am zis, nu a acoperit tot buretele. tot nu pricep ce poate fi. altii?..alte pareri?..despre substanta respectiva?.

e ulei ma :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai deci filtrul de aer se lasa la inmuiat in benzina sa curga uleiul din el...il lasi 5 min, il cureti tot acolo, il scoti il lasi la uscat, il bagi iar, si repeti procesul pana nu mai iese negru din el...apoi il lasi la uscat si il sufli cu o pompa sau pheon. Nu mai dai cu nici o substanta, ca alea sport n-au substante, si cum se zicea mai sus iti ia si din performante daca exagerezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo cred ca nu`i bine sa dai cu benzina pe burete sau orice filtru ..ca se strica .... il speli cu detergent ( chiar daca are ulei in el ,se duce ) dupa care il lasi la uscat , dupa aia il inmoi in ulei de motor , ii storci excesu de ulei si gata .... intrebati orice macanic sa vedeti ca asa o sa va zica ... si la filtrele conice la fel :D dar faceti cum vreti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii prefera sa imbibe buretele in ulei...ideea este ca praful se lipeste de ulei,dar pe de alta parte buretele este foarte fin si poti stoarce buretele de ulei bine dar multe alveole raman imbibate si inchise de ulei,fiind foarte fine,ceea ce ar reduce cantitatea de aer care intra in carburator si ai avea probleme la viteze mai mari...acum depinde cum are fiecare...eu am avut de la inceput burete uscat,neimbibat in ulei, si l-am spalat doar cu detergent bine si apoi uscat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ce are dak il speli in benzina? Se si evapora repede si ai un burete uscat! Eu asa am facut...nam vazut pe nimeni sa mai pomeneasca de benzina de aia am postat...nici nu mia trecut prin cap sa il spal in ulei.... :D

 

--- Mesaj completat în 06 Feb 2008 00:21 -------------
adik amu vad ca a postat cineva...dar de ce se strica dak il speli in benzina???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se spala in ulei

 

se spala cu detergent si apoi se impregneaza cu o solutie speciala, uleioasa

 

despre spalatul cu benzina nu stiu nimic, n-am mai auzit, asa ca nu comentez

 

esti cu capu ?? cine a zis ca se spala in ulei ??? yo zic sa recitesti topicu`

 

 

hai s`o luam altfel, asta ai spus tu " apoi se impregneaza cu o solutie speciala, ULEIOASA " poti pune si ulei de motor (acelasi care bagi in baia scuterului)

 

 

inca ceva ...mai reciteste odata si explica`ne cine a zis ca se spala in ulei ?

 

<small>--- Mesaj completat în 06 Feb 2008 02:45 -------------</small><br/>

Da ce are dak il speli in benzina? Se si evapora repede si ai un burete uscat! Eu asa am facut...nam vazut pe nimeni sa mai pomeneasca de benzina de aia am postat...nici nu mia trecut prin cap sa il spal in ulei.... :D

 

<small>--- Mesaj completat în 06 Feb 2008 00:21 -------------</small><br/>adik amu vad ca a postat cineva...dar de ce se strica dak il speli in benzina???

 

 

pot zice ca am umblat cu burete imbibat in benzina sa sterg diverse piese ...si s`a schimbat textura buretelui s`a facut mai ... nu stiu cum sa explic ...mai uscat sa zic asa .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu are nimic daca i-l speli cu benzina ,stiti foarte bine ,la foarte multe scutere filtrul de aer se inbiba cu ulei si benzina.Ideea este ca trebuie spalat bine pt. a destupa toti porii buretelui. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manualul utilajului meu zice ca se spala buretele in detergent de vase fara a-l rasuci, se usuca si se imbiba cu ulei de motor curat(nu in exces ca scoate fum).

 

:D da asta e scris in manual ... daca vreti ducetiva la un macanic si intrebati sa vedeti ca la fel va zice ... dupa ce se spala se imbiba cu ulei de motor sau solutie speciala ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa`i corect...dupa ce este spalat tre bagat f putin in ulei...dar faza este ca iti scad performantele...as aca eu prefer sa nu`l bag in ulei si sa`l spal mai des...oricum el are o altfel de compozitie si retine destuld e bine praful si fara ulei...

:D da asta e scris in manual ... daca vreti ducetiva la un macanic si intrebati sa vedeti ca la fel va zice ... dupa ce se spala se imbiba cu ulei de motor sau solutie speciala ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manualul utilajului meu zice ca se spala buretele in detergent de vase fara a-l rasuci, se usuca si se imbiba cu ulei de motor curat(nu in exces ca scoate fum).

ce scoate fum ? filtrul de aer ? :D

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti cu capu ?? cine a zis ca se spala in ulei ??? yo zic sa recitesti topicu`

hai s`o luam altfel, asta ai spus tu " apoi se impregneaza cu o solutie speciala, ULEIOASA " poti pune si ulei de motor (acelasi care bagi in baia scuterului)

inca ceva ...mai reciteste odata si explica`ne cine a zis ca se spala in ulei ?

 

 

ori careva si-a editat postul ori eu am luat-o razna

 

iar tu nu te mai ambala, asa, pe uscat. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...