Sari la conținut

Filtru aer ij


LUCIFER
 Share

Postări Recomandate

Salut !!

:lol:

Am nevoie de "conectorul"din cauciuc -acela care face legatura intre filtru de aer si carburator!!! Nou binenteles! Am cautat peste tot si nimeni nu are asa ceva!

Alternative??

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carapacea aia de plastic o gasesti in orice bazar, la raionul unde sunt rusi. Daca nu are in stoc, iti aduce comanda. Ca o alternativa, ar fi sa cauti un filtru de aer de IJ Festival, de ala cu ulei. Nu ai nevoie de nici o carapace de plastic, si nu ai treaba cu el toata viata, trebe doar sa-i schimbi uleiul cand se murdareste prea tare.

Editat de Auxois350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am filtru cu ulei, dar partea din fata a filtrului - burduful acela din cauciuc care se prinde cu colier de carburator- este fisurata (cauciuc "copt").Mie mi-ar trebui doar burduful .

Poate ma poti ajuta Auxois350.Ma intereseaza pret. Daca-i convenabil :lol:

Merci

Editat de LUCIFER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Vorbeste cu Oresste ca aduce si trimite prin posta. Nu baga alt filtru de ulei la Ij.

Nu pune filtru vechi, chiar daca e mai usor de curatat. Modelul vechi de filtru de Festival filtreaza mai prost, modelul nou e o evolutie inspre bine in filtrarea aerului :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus altceva. Am tot un filtru de aer mare, gen... cutie neagra (exc. ca am alt carburator, care are cura mai mare). Am fost la un service auto si am intrebat daca nu au pe acolo aruncat pe jos un BURDUF DE PLANETARA de dacie. Astia sunt nebuni. Cum au o ciupiura, il arunca. Cum vad ca li se pare ca e putin uzat cauciucul, il arunca. Si am prins unul aproape nou. Evident, m-am apucat sa il tau, ca era prea lung, si am pus cam jumatate. M-am chinuit putin cu fizatul capatului dinspre filtrul de aer, dar acum sta bine. (ar sta si fara colier, dar... pt siguranta, am pus si colier. In magazin chestia asta e cam 150-200 cred, dar la service, ti-o da pe degeaba! Adica.... mai ieftina si cu mai putina alergatura dupa piesa originala! NUma sa ai grija sa nu nimeresti una cu cauciucul mancat, sau imbatranit, sau sfaramat, sau ciupit. (daca e ciupit, poti sa elimini bucata respectiva prin metoda "foarfeca" :lol:

Numa bine. Daca mai alte nelamuriri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfat beton!!! Merci mult Dl_Doctor. :lol:

 

Apropo:cum fac rost de un MIkuni(carburator) pt ij-ul meu? Acum am unul economic, merge bine dar am vazut la intilniri Mikuni puse pe ij-uri si dnepr-e si mi se par mai fiabile

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In oras consuma 4,5% iar in afara intre 3,8 şi 4%.

Tot n-ai zis ce tip de carburator ai.

Am auzit ca prin ucraina au aparut niste carburatoare facute in india ce merg bine pe planeta ( pe jupiter nu prea fac fata) si reduc consumul semnificativ. Cica ar fi cu obturator cilindric (in care eu nu prea am incredere). Desta ai tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Scuze ca nu am raspuns dar am avut problems cu computeru?!

Acum: Carburatorul este cu obturator cilindric are in partea de sus un ştuţ mic -eu cred ca este pus acolo ca sa creeze VID-si intradevar este ECONOMIC pt ca ij-ul meu nu mai fuge mai mult de 115km/h din cauza jiglerelor(asa se scrie?) poate si din cauza ca am motorul noudar si inainte mai mult de 4,5% nu consuma.

Pt BINOX:Obturatorul cilindric este facut sintr-un material ce are in compozitie si ceva ceramica(cred eu )si este mult superior carburatorului cu obturator dreptunghiular!

 

Pt NaeL: La cit am investit in motorul asta si la cit de atasat sunt de el nici vorba sa-l dau.Nu este modificat desi mie-mi plac chopperele DAR pe parte de lectrica-electronica este tuningat bine.Ex:Sensor de temperatura montat pe cicindru -chestia asta comanda un ventilatorcare arunca aerul cald emanat de cicindru in filtrul de aer.Rezulta un amestec aer-benzina mult mai bun.

 

Daca aveti ceva nelamuriri :Email: lucian_faina@yahoo.com

Tel:0726103902

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei interesati am schema (de dat) electrica pt PLANETA -o scanez si o pun pe mail, si un pinion distributie :lol: pt lant coroana ambreiaj

 

Cine poate sa-mi spuna cit ma costa ansamblul :Pinion (19) -Lant- Pinion spate(acela mare) NOI SI ORIGINALE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Pentru cei interesati am schema (de dat) electrica pt PLANETA -o scanez si o pun pe mail, si un pinion distributie :)  pt lant coroana ambreiaj

 

Cine poate sa-mi spuna cit ma costa ansamblul :Pinion (19)  -Lant-  Pinion spate(acela mare) NOI SI ORIGINALE?

154624[/snapback]

 

 

vreau si io schema electrica de planeta :eek:

 

b90ewn@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am scanat-o inca dar cum rezolv ti-o trimit.Am mai multe scheme, dar o sa iti trimit cea de fabrica si una facuta de mine (dupa fabrica-adica descifrata).

Aia de fabrica-i incilcita rau si nici nu se vede ca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...