Sari la conținut

Baterie uscata


ftraian
 Share

Postări Recomandate

Mi-am cumparat din Tg Mures, prin posta, o baterie pentru moto. Cand am desfacut-o surpriza! Nu are acid.:lol: Trebuie sa o incarc cu H2SO4 de concentratie 1.28 la mie. De unde fac rost de acid? E bun dintr-o baterie folosita? Sa iau din bateria de la moto sau de la masina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cumpara electrolit de la orice magazin de specialitate (reprezentanta acumulatori etc). NU se foloseste alt tip de electrolit (recuperat etc). Doar se umple pina la nivel si se monteaza pe moto, e deja incarcata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu folosi acid de la alta baterie.

Mergi la peco sau la magazinele de piese autosi ceri acollo amestec de acid pt baterie. e la bidoane de juma de kil si e ieftin. Ii spui vanzatorului la ce iti tre, ca unii is prosti si o sa zica ceva de apa distilata, cu care nu ai treaba acum. Il pui in baterie, il lasi 2-3 ore si pui bateria pe moto si pleci la plimbare. Bateria e deja incarcata uscat si nu are nevoie de redresor sau alte chestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In instructiuni scrie ca trebuie lasata o ora dupa ce pui electrolitul si dupa aceea e incarcata dar totusi e bine sa o mai tii 10 ore la redresor pana fierbe. Ce ziceti?

Daca asa scrie in instructiuni asa trebuie sa faci. Si daca zice ca-i bine s-o lasi 10 ore, las-o, inseamna ca nu-i formatata. Si pe a mea scria la fel si am tinut-o doar o ora la incarcat am pus-o pe motor si am mers vreo 20 minute. A doua zi surpriza..... nu-i curent suficient pentru a doua "cheie" ca din prima n-a vrut...

 

Asa ca am tinut-o inca 10 ore la incarcat si de un an n-am avut probleme cu ea.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...