Sari la conținut

Honda XL 1000V Varadero


Postări Recomandate

Salutare,

Am comandat kitul de reparatie pt pompa de benzina ( varadero '99), l am montat si vaca refuza sa mearga.

Practic, pompa nu face nicio miscare, am verificat sigurantele, totul pare ok, dar ea nu invarte.

Pe de alta parte, pe capacul pompei de pe motocicleta este semnul Mitsubishi, eu comandand kit de reparatie pt Honda Varadero 1999.

Stie cineva daca de fabrica Varadero vine cu pompe de benzina facute de Mitsu ?

 

La asamblare toate s-au potrivit.

 

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cum a spus si rul, verifica cu un aparat de masura daca-ti ajunge curent la pompa



ceva notabil este ca acum relantiul fluctueaza putin, de tras nu-ti poti da seama doar de la un filtru schimbat, da e cu sonda lambda

zi-mi cum se comporta dupa ce-ai montat k&n-ul? ma refer la motor, trage mai bine / merge mai rau? Varadero al tau e cu sonda lambda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am comandat kitul de reparatie pt pompa de benzina ( varadero '99), l am montat si vaca refuza sa mearga.

Practic, pompa nu face nicio miscare, am verificat sigurantele, totul pare ok, dar ea nu invarte.

Pe de alta parte, pe capacul pompei de pe motocicleta este semnul Mitsubishi, eu comandand kit de reparatie pt Honda Varadero 1999.

Stie cineva daca de fabrica Varadero vine cu pompe de benzina facute de Mitsu ?

 

La asamblare toate s-au potrivit.

 

 

Multumesc,

salut si pe pompa mea scrie tot mitsupisi totul este din cum ai montat platina cum ai prins, lipit firul acela acolo asa am patit si eu si la mine totul a fost montare gresita , platoul acela este fff sensibil una doua se misca platina de la locul ei , este greu de explicat asa pe nevazute dar daca ma suni te pot ajuta cu ce am facut eu

 

 

asa am patit si la mobra lui hondan, tot mitsu era si pompica lui

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu are legatura..si ca o dam in offtopic dar daca vreti sa ne facem un forum/site dedicat Varadero(inclus baby vara) eventual*facultativ*crosstourer...dati un semn,si daca vreti ne organizam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut eu , a murit din lipsa de oameni..

nici macar o intalnire nationala nu a iesit, am incercat de 2 ori si in final am ieisti cu cativa prieteni,. nu mai pomenesc de circul cu rezervarile, ia banii da banii inapoi.etc

mi a ajuns " teapa" luata de 2 ori :)

 

 

este si grup pe facebook

 

se pare ca s a extins fenomenul "Romanica si cei 20,000,.000 de oameni singuri":)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut eu , a murit din lipsa de oameni..

nici macar o intalnire nationala nu a iesit, am incercat de 2 ori si in final am ieisti cu cativa prieteni,. nu mai pomenesc de circul cu rezervarile, ia banii da banii inapoi.etc

mi a ajuns " teapa" luata de 2 ori :)

 

 

este si grup pe facebook

 

se pare ca s a extins fenomenul "Romanica si cei 20,000,.000 de oameni singuri" :)

 

:o pacat mare pacat !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 2010 am organit o asa zisa excursie...pe transalpina...an venit 4 transalpisti si eu cu vaca 5...la cort,seara foc la margine de riu...povesti ,,alcoale,,:)...si a fost mult peste asteptari excursia de-un weekend...la anul o sa fac la fel...locatia urmarind sa vad ce si cum. anul trecut am fost o tura la cheile nerei- sasca montana clisura dunarii-baile herculane...zona supersalbatica drumuri neasteptat de bune,obiective turistice suficiente mai ales daca esti fan munte...la anul dau iarasi o tura pe acolo pt cei interesati...detalii si altele la anul in aprilie pe cind incepe sezonul moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare: exista pe Varadero ABS fara sa aiba neaparat si CBS?

Ma gandesc pe viitor (din pacate indepartat) la unul,. dar as vrea sa nu aiba CBS. In schimb as vrea ABS.

De ce nu ai vrea CBS cand, in fapt, sistemul a fost un progres important in perfectionarea franarii la motociclete? Banuiesc ca se poate anula eliminand pompa din fata, dar ce rost ar avea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cea din fata spre spate cum a spus Bogdan o poti anula, insa cea din spate actioneaza direct spre fata, doar sa intrerupi pe undeva circuitul. in cazul asta vei avea frane cu 33% mai slabe. etrierele au cate 3 pistonase, unu din ele este actionat de cbs, anuland cbsul practic anulezi o treime din frane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, Rul si Bogdan.

Nu as vrea CBS, datorita faptului ca imi place sa strang trasa in viraje cu frana spate, sa ma joc cu deraparea spatelui la opriri la semafoare etc.

Nu ca nu m as putea adapta, dar as prefera ca frana spate sa fie independenta.

nu vad ce te deranjeza la dual CBS, asa ma zis si eu la inceput, dar dupa ce am vazut cum franeza mi-am schimbat total parerea despre sistem , ce este putin mai inconvenabil este faptul ca necesita mai multa atentie aunci cand schimbi lichidul este o anumita ordine la aerisirea lor

 

Sustin aceasta ultima parere.

 

Motul 5100 este exact ceea ce trebuie la Varadero chiar si la varianta pe injectie.

 

Parerea mea si a celui de la care am cumparat motorul . A bagat 5100 si a mers excelent multa vreme si ,,la sfatul'' unui prieten a incercat 7100 ... a observat un usor consum ceea ce inainte nu era, mi-a recomandat sa ma reintorc la 5100 si asa voi face deoarece am aceeasi parere.

 

Stima.

am luat si eu Motul 5100 10w40 la pret de iarna 120 ron 4 L :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii!

Cred ca cel mai bine va fi o proba de drum, mai pe anul viitor pe caldurica.

Motorul meu preferat e Yamaha XJR 1300, dar il vad ca pe ceva asa, de tinut in casa si de lustruit, iesit duminica dimineata la o tura lejera. Varadero mi se pare mult mai polivalenta si cel putin la fel de comoda, plus ca poti pune bagaje fara sa ii strici designul. Plus ca imi place la nebunie V2, desi si XJR debordeaza de cuplu.

Cam astea sunt variantele mele, condoleantele mele, cum le numeste un cunoscut (el crede ca se refera la doleante :)))))) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma atrage deloc FJR.

XJR imi place mult ca aspect, atat. Iar Vara ma atrage prin confort si polivalenta.

ia varadero da neaparat asta /index.php?/topic/687266-vand-honda-xl-1000-varadero-2001/page-4 :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...