Sari la conținut

A Doua Oara In 20 De Ani -08.03.2008-Bucuresti


Mosul
 Share

Postări Recomandate

Se intimpla din nou......... :D

 

Am senzatia ca suntem urmariti de ghinion sau de ametiti, incompetenti sau cum vreti sa-i numiti (ma refer la ceilalti participanti la trafic bineinteles). Este un risc asumat bineinteles....

 

Ieri veneam dinspre Pirgarilor pe Judetului sa ies in Bd. Lacul Tei. La intersectia cu Ghica Tei, cazul clasic, un Logan break iese din dreapta mea, ignora semnul de "Cedeaza Trecerea" si imi ia fata, incerc sa-l evit, eram cu mina pe claxon, faruri aprinse........ :rose:

 

Ma loveste in piciorul drept, sunt aruncat in sus, scap ghidonul, motocicleta mai merge cu mine facind echilibristica pe ea incercand sa recuperez ghidonul, inca vreo doi metri dupa care decide ca vrea sa se culce pe partea dreapta. Din nefericire nu am reusit sa-mi scot piciorul la timp de sub chinezoaica si am mai patinat ultimi doi metri cu ea in brate. Din fericire am avut echipamentul de protectie complet. Cizme rigide inalte, protectii de genunchi si tibie care se unesc cu cizmele. Acest lucru mi-a salvat piciorul. Partea proasta este ca am avut jeansii pe mine si nu pantalonii de piele. rezultatul - escoriatii pe partea externa a piciorului drept cam de la o palma deasupra genunchiului pana la sold.

 

Privitorii au sarit sa ma ajute sa ridice motocicleta din bratele mele si m-au asezat "confortabil" sprijinit de un gard. Am sunat la 112 si bineinteles sa-mi anunt sotia ca s-ar putea sa am nevoie de ajutor. Salvarea a venit cam in 10 minute simultan cu politia.

 

Vreau sa multumesc unui motociclist din vecinatate care a venit sa ma ajute, cred ca Cristian il chema (eram cam confuz) :D

 

In orice caz am scapat destul de ieftin - contuzie forte coapsa dreapta cu plaga escoriata fata laterala, entorsa compartiment extern glezna dreapta. Chinezoaica mea a suferit si ea oaresce "contuzii" cu toate ca am purtat-o grijuliu in brate..... :lol: Suport picior si pedala frana spate indoite (cred ca de la impact), rezervor usor infundat, far pozitie usor deformat si ce este mai rau maneta de frina fata rupta.

 

Epopeea continua..... :P ... asteptat prin spital (nu foarte mult, s-au miscat natural), a venit politia pentru testul obligatoriu cu alcooltesterul si ca sa ma mai insenineze mi-a spus ca soferul Loganului avea permisul suspendat pentru aceeasi contraventie si anume neacordare de prioritate..... :rose:

 

Abia acum incepe distractia, avea RCA-ul la Omniasig, am sunat la ei si trebuie sa vina un inspector sa constate daunele (probabil Luni) dupa care service, platit si asteptat inca o luna sa iau banii inapoi.

 

Toate cele bune, asfalt uscat :D :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu a fost decit atit...iar faptul ca soferul a avut permisul suspendat te va ajuta mult la asigurare...

:D :D ..daca in momentul impactului avea permisul suspendat, nici o asigurare nu iti da banii (nici macar pe rca), urmind sa ii recuperezi de la individ (eventual dupa ce iese din puscarie..a propos, l'au ridicat, sper..nu as vrea sa ma intilnesc si eu cu el pe drum)..seara frumoasa..

 

 

Se intimpla din nou......... :lol:

 

Am senzatia ca suntem urmariti de ghinion sau de ametiti, incompetenti sau cum vreti sa-i numiti (ma refer la ceilalti participanti la trafic bineinteles). Este un risc asumat bineinteles....

 

Ieri veneam dinspre Pirgarilor pe Judetului sa ies in Bd. Lacul Tei. La intersectia cu Ghica Tei, cazul clasic, un Logan break iese din dreapta mea, ignora semnul de "Cedeaza Trecerea" si imi ia fata, incerc sa-l evit, eram cu mina pe claxon, faruri aprinse........ :rose:

 

Ma loveste in piciorul drept, sunt aruncat in sus, scap ghidonul, motocicleta mai merge cu mine facind echilibristica pe ea incercand sa recuperez ghidonul, inca vreo doi metri dupa care decide ca vrea sa se culce pe partea dreapta. Din nefericire nu am reusit sa-mi scot piciorul la timp de sub chinezoaica si am mai patinat ultimi doi metri cu ea in brate. Din fericire am avut echipamentul de protectie complet. Cizme rigide inalte, protectii de genunchi si tibie care se unesc cu cizmele. Acest lucru mi-a salvat piciorul. Partea proasta este ca am avut jeansii pe mine si nu pantalonii de piele. rezultatul - escoriatii pe partea externa a piciorului drept cam de la o palma deasupra genunchiului pana la sold.

 

Privitorii au sarit sa ma ajute sa ridice motocicleta din bratele mele si m-au asezat "confortabil" sprijinit de un gard. Am sunat la 112 si bineinteles sa-mi anunt sotia ca s-ar putea sa am nevoie de ajutor. Salvarea a venit cam in 10 minute simultan cu politia.

 

Vreau sa multumesc unui motociclist din vecinatate care a venit sa ma ajute, cred ca Cristian il chema (eram cam confuz) :D

 

In orice caz am scapat destul de ieftin - contuzie forte coapsa dreapta cu plaga escoriata fata laterala, entorsa compartiment extern glezna dreapta. Chinezoaica mea a suferit si ea oaresce "contuzii" cu toate ca am purtat-o grijuliu in brate..... :P Suport picior si pedala frana spate indoite (cred ca de la impact), rezervor usor infundat, far pozitie usor deformat si ce este mai rau maneta de frina fata rupta.

 

Epopeea continua..... :rose: ... asteptat prin spital (nu foarte mult, s-au miscat natural), a venit politia pentru testul obligatoriu cu alcooltesterul si ca sa ma mai insenineze mi-a spus ca soferul Loganului avea permisul suspendat pentru aceeasi contraventie si anume neacordare de prioritate..... :rose:

 

Abia acum incepe distractia, avea RCA-ul la Omniasig, am sunat la ei si trebuie sa vina un inspector sa constate daunele (probabil Luni) dupa care service, platit si asteptat inca o luna sa iau banii inapoi.

 

Toate cele bune, asfalt uscat :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu a fost decit atit...iar faptul ca soferul a avut permisul suspendat te va ajuta mult la asigurare...

:D :D ..daca in momentul impactului avea permisul suspendat, nici o asigurare nu iti da banii (nici macar pe rca), urmind sa ii recuperezi de la individ (eventual dupa ce iese din puscarie..a propos, l'au ridicat, sper..nu as vrea sa ma intilnesc si eu cu el pe drum)..seara frumoasa..

 

I-au deschis dosar penal, ramine de vazut daca am mai mult de 10 zile nevoie de tratament se lasa cu puscarie.....daca nu ne intelegem :lol: daca este peste 60 zile nici intelegerea nu-l ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, iti doresc sa te insanatosesti repede si bine! Tipul respectiv n-o sa faca puscarie mai mult ca sigur pentru ca legile sunt blande in Romania sau sunt tratate asa de onor judecatori, mai ales la regimul circulatiei. Tichetul RCA nu va putea fi folosit pentru ca i s-a intocmit dosar penal "animalului biped" Daca ai pretentii materiale poti sa le ceri si in Instante, nu e nevoie sa ai sub 60 zile ingrijiri medicale ca sa te "impaci" cu el. Individul poate sa se "impace" cu tine si tu sa-ti retragi plangerea ,daca ai certificat medico-legal sub 60 zile, sau in caz ca ai 60 zile , el sa ceara o expertiza medico-legala din care sa reiasa mai putin de 60 zile. Bafta! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, iti doresc sa te insanatosesti repede si bine! Tipul respectiv n-o sa faca puscarie mai mult ca sigur pentru ca legile sunt blande in Romania sau sunt tratate asa de onor judecatori, mai ales la regimul circulatiei. Tichetul RCA nu va putea fi folosit pentru ca i s-a intocmit dosar penal "animalului biped" Daca ai pretentii materiale poti sa le ceri si in Instante, nu e nevoie sa ai sub 60 zile ingrijiri medicale ca sa te "impaci" cu el. Individul poate sa se "impace" cu tine si tu sa-ti retragi plangerea ,daca ai certificat medico-legal sub 60 zile, sau in caz ca ai 60 zile , el sa ceara o expertiza medico-legala din care sa reiasa mai putin de 60 zile. Bafta! :D

 

Nu stiu ce sa zic, masina era cumparata in leasing si utilizator este o firma, nu era masina personala a individului vorbesc luni cu un inspector de la Omniasig. Banuiesc ca au si CASCO. Sper ca o rezov intr-un fel, oricum nu cred sa coste foarte mult reparatiile. Cu rezervorul este alta problema, Cei de la Motorland nu cred ca mai il au ca piesa de schimb si ca sa-l repar trebuie sa-i chem pe aia doi de la Distrigaz care au sudat cu gaz pe teava... :lol:

 

Merci de urari

 

--- Mesaj completat în 08 Mar 2008 22:58 -------------

ce uameni :|...insanatosire grabnica !

 

Merci mult !!! :D

Editat de Mosul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te faci bine rapid...

Stiu ca exista un fond al asiguratorilor care intra in functiune atunci cand cineva are de suferit din partea unui posesor de rca expirat sau chiar falsificat (de obicei la data expirarii). S-ar putea sa intre in functiune si daca persoana circula cu permisul suspendat.

 

Nu stiu daca Fondul de garantare se aplica in situatia ta dar intreaba-l pe ala de la Omniasig si eventual da un telefon la Comisia de supraveghere a Asigurarilor.

 

Asta scrie pe siteul lor :

 

"Fondul de Garantare, definit astfel prin Legea nr. 136/1995 privind asigurarile si reasigurarile In România, cu modificarile si completarile ulterioare, este destinat protejarii asiguratilor, beneficiarilor asigurarii, precum si tertelor persoane pagubite, In cazul In care societatea asiguratoare se afla In stare de insolvabilitate.

 

Fondul se constituie prin contributia tuturor asiguratorilor, fiind administrat de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, prin Departamentul Fond de Garantare - parte integranta in structura organizatorica a Comisiei.

 

Departamentul Fond de Garantare din cadrul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor isi desfasoara activitatea la adresa: Strada Popa Petre nr.24, sector 2, Bucuresti.

 

Puteti contacta Departamentul Fond de Garantare la unul din urmatoarele telefoane: 021.211.60.37; 021.211.60.52; 021.211.60.73 ; 021.211.60.79.

Pentru informatii suplimentare, puteti accesa pagina web dedicata Fondului la adresa http://www.csa-fga.ro "

 

Multa bafta. Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarile nu platesc nici un fel de despagubire urmare unei infractiuni si oricum pana la finalizarea cercetarilor nici vorba de asa ceva. Iar in ceea ce priveste CASCO ,acest tip de asigurare trebuia sa-l ai tu nu cel care te-a lovit , CASCO este o asigurare care despagubeste doar titularul.

 

Iti doresc nervi tari si arde-l pe taran pe cale civila daca ai aceasta posibilitate, adica bani de avocat & stuff....

Clar nu merita lasata situatia asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a spus un motociclist f priceput (cascador etc.) ca-i recomandat mereu sa dai drumul motocicletei si nu sa te tzii de ea...acum nu stiu ce se intampla in momente critice cand actionezi instinctual...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te faci bine rapid...

Stiu ca exista un fond al asiguratorilor care intra in functiune atunci cand cineva are de suferit din partea unui posesor de rca expirat sau chiar falsificat (de obicei la data expirarii). S-ar putea sa intre in functiune si daca persoana circula cu permisul suspendat.

 

 

Merci de sfat am sa vorbesc cu cei de la Omniasig luni sa vedem ce se poate face.

 

 

--- Mesaj completat în 10 Mar 2008 01:20 -------------

Asigurarile nu platesc nici un fel de despagubire urmare unei infractiuni si oricum pana la finalizarea cercetarilor nici vorba de asa ceva. Iar in ceea ce priveste CASCO ,acest tip de asigurare trebuia sa-l ai tu nu cel care te-a lovit , CASCO este o asigurare care despagubeste doar titularul.

 

Iti doresc nervi tari si arde-l pe taran pe cale civila daca ai aceasta posibilitate, adica bani de avocat & stuff....

Clar nu merita lasata situatia asa.

 

Nu ar fi problema sa-l ard, sa-i intentez proces dar timpul pierdut ma sperie :lol: ...ma rog se poate ocupa avocatul de asta.... :D

 

 

--- Mesaj completat în 10 Mar 2008 01:26 -------------

mi-a spus un motociclist f priceput (cascador etc.) ca-i recomandat mereu sa dai drumul motocicletei si nu sa te tzii de ea...acum nu stiu ce se intampla in momente critice cand actionezi instinctual...

 

Pai pot sa-ti spun eu ce se intimpla.... Cind am vazut ca bara se apropie de picior am strigat un "bagamias....." am prins mai bine ghidonul am incercat sa ma duc dreapta mai mult, nu am avut unde ca erau alte masini pe sensul opus dupa care la impact am scapat ghidonul, efectiv am fost aruncat in sus, motocicleta a mers drept, am incercat cind am revenit calare sa prind ghidonul dar nu am reusit....dupa care am purtat-o dragastos in brate vreo doi metri..... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urat ce ti s-a intamplat...

eu sunt in proces cu un sofer la fel de "experimentat" ca ala de te-a lovit pe tine de mai mult de jumatate de an si mult mai am de tras, dar voi merge pana la capat si il voi face sa plateasca toate daunele, atat materiale cat si morale, inca am motocicleta rupta in doua, piciorul nu mai e ca inainte, multi bani am cheltuit si nu mai zic de nervii si stresul care inca ma mai testeaza.

...insanatosire grabnica iti doresc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urat ce ti s-a intamplat...

eu sunt in proces cu un sofer la fel de "experimentat" ca ala de te-a lovit pe tine de mai mult de jumatate de an si mult mai am de tras, dar voi merge pana la capat si il voi face sa plateasca toate daunele, atat materiale cat si morale, inca am motocicleta rupta in doua, piciorul nu mai e ca inainte, multi bani am cheltuit si nu mai zic de nervii si stresul care inca ma mai testeaza.

...insanatosire grabnica iti doresc :D

 

Imi pare rau sa aud asta, ai avut fractura? :D

 

Eu am scapat mai "ieftin", prima oara in 89 am avut luxatie de sold la piciorul sting, practic am avut piciorul smuls din sold. Am stat 3 saptamini in extensie si doua luni in ghips de la piept pina la genunchi. Gimnastica recuperatorie si un aparat de la Electronica Industriala numit Miostim care a facut minuni mi-a salvat piciorul. Aveam masa musculara redusa la 80%. Am recuperat inr-o luna :D

 

De data asta am avut bafta cu cizmele si protectiile de genunchi si tibie altfel aveam piciorul rupt. Daca ai articulatiile afectate ar fi bine sa cumperi "ciorapi" de neopren care mai preiau din sarcina. In cazul meu deja sunt aproape ok cu glezna dupa 3 zile. Solutia este foarte simpla: Diclofenac unguent (antiinflamator) ciorap gros de bumbac (pentru tenis) ciorap de neopren peste, bicicleta medicinala o ora pe zi si Miostimul cind simti durere in picior.

 

Chiar si la fracturile membrelor este foarte indicata bicicleta medicinala in recuperare. Pe linga faptul ca reda elasticitatea articulatiilor mareste masa musculara a membrelor inferioare, aceasta preluind o parte din sarcina pe oase si articulatii.

 

Sper sa ne vedem sanatosi, nu ezita sa te apuci de gimnastica, un corp obosit elimina si stresul, testata de mine, dupa trei zile de tras de fiare gindurile criminale au disparut.....

 

Multa sanatate :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta multa in recuperare fizica,mosule..eventual si in cea a motoretei,ca restul conteaza cel mai putin.

Si tine-o tot asa,ca dupa cate vad pe soselele noastre..2 cazaturi in 20 de ani par greu de atins !!

 

Merci mult :D ce-i drept am cazut de doua ori din cauza altora dar si cind cad.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud asta, ai avut fractura? :D

 

Eu am scapat mai "ieftin", prima oara in 89 am avut luxatie de sold la piciorul sting, practic am avut piciorul smuls din sold. Am stat 3 saptamini in extensie si doua luni in ghips de la piept pina la genunchi. Gimnastica recuperatorie si un aparat de la Electronica Industriala numit Miostim care a facut minuni mi-a salvat piciorul. Aveam masa musculara redusa la 80%. Am recuperat inr-o luna :D

 

De data asta am avut bafta cu cizmele si protectiile de genunchi si tibie altfel aveam piciorul rupt. Daca ai articulatiile afectate ar fi bine sa cumperi "ciorapi" de neopren care mai preiau din sarcina. In cazul meu deja sunt aproape ok cu glezna dupa 3 zile. Solutia este foarte simpla: Diclofenac unguent (antiinflamator) ciorap gros de bumbac (pentru tenis) ciorap de neopren peste, bicicleta medicinala o ora pe zi si Miostimul cind simti durere in picior.

 

Chiar si la fracturile membrelor este foarte indicata bicicleta medicinala in recuperare. Pe linga faptul ca reda elasticitatea articulatiilor mareste masa musculara a membrelor inferioare, aceasta preluind o parte din sarcina pe oase si articulatii.

 

Sper sa ne vedem sanatosi, nu ezita sa te apuci de gimnastica, un corp obosit elimina si stresul, testata de mine, dupa trei zile de tras de fiare gindurile criminale au disparut.....

 

Multa sanatate :lol:

fractura de femur piciorul stang si muschi zdrobit, dar m-am recuperat 80%, mai am probleme cu muschiul dorsal(fesier), necesar echilibrului si anumitor eforturi, dar il recuperez si pe acela. merg bine, dar inca nu am ajuns la stadiul sa pot alerga, osul nefiind 100% refacut, dar in timp totul va revenii la normal, stiu asta. am fost si sunt un sportiv, om activ ce am asta in sange si ma ajuta f mult la recuperare...

sa ne vedem sanatosi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fractura de femur piciorul stang si muschi zdrobit, dar m-am recuperat 80%, mai am probleme cu muschiul dorsal(fesier), necesar echilibrului si anumitor eforturi, dar il recuperez si pe acela. merg bine, dar inca nu am ajuns la stadiul sa pot alerga, osul nefiind 100% refacut, dar in timp totul va revenii la normal, stiu asta. am fost si sunt un sportiv, om activ ce am asta in sange si ma ajuta f mult la recuperare...

sa ne vedem sanatosi :D

 

Ma sperii cind aud, cind am citit am simtit si eu o durere in piciorul sting, cred ca mi-am adus aminte prin ce am trecut si eu, bine, comparativ cu ce mi-ai spus la mine a fost parfum, nu am avut nimic rupt niciodata. Pot sa spun ca am fost baftos, am facut judo de performanta, parasutism, si merg si cu motocicleta. Nevasta-mea ride de mine, burta am, vesta de piele am, pina imi creste barba ca a celor de la ZZTOP o sa fie si alba... :lol:

 

Mai ai pina sa alergi, munca multa, strins din dinti si calmante.....stiu cum e, am trecut si eu prin asta, bine nu la nivelul tau. Intreaba-l pe medic daca iti este de folos electrostimulare musculara pentru fesieri. La mine a dat rezultate foarte bune. Daca vrei cunosc o foarte buna instructoare de gimnastica medicala. Ea m-a facut bine si prima data. Pot incerca sa vorbesc cu ea...

 

In rest sanatate :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sperii cind aud, cind am citit am simtit si eu o durere in piciorul sting, cred ca mi-am adus aminte prin ce am trecut si eu, bine, comparativ cu ce mi-ai spus la mine a fost parfum, nu am avut nimic rupt niciodata. Pot sa spun ca am fost baftos, am facut judo de performanta, parasutism, si merg si cu motocicleta. Nevasta-mea ride de mine, burta am, vesta de piele am, pina imi creste barba ca a celor de la ZZTOP o sa fie si alba... :D

 

Mai ai pina sa alergi, munca multa, strins din dinti si calmante.....stiu cum e, am trecut si eu prin asta, bine nu la nivelul tau. Intreaba-l pe medic daca iti este de folos electrostimulare musculara pentru fesieri. La mine a dat rezultate foarte bune. Daca vrei cunosc o foarte buna instructoare de gimnastica medicala. Ea m-a facut bine si prima data. Pot incerca sa vorbesc cu ea...

 

In rest sanatate :rose: :D

am incercat sa mai alerg, dar zici ca sunt un zombi vitezan :lol:

nu am voie cu electro- pt ca am doua tije metalice in picior, prin os. asa a zis doctorul: "fara curent" :rose:

am avut si eu norocul sa dau peste o buna instructoare de gimnastica medicala, datorita ei am plecat de acolo pe doua picioare si nu in unul cum venisem. momentan fac singur miscare, exercitiile, bicicleta medicinala si masaj...imi face prietena :P

 

multa sanatate :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa mai alerg, dar zici ca sunt un zombi vitezan :lol:

nu am voie cu electro- pt ca am doua tije metalice in picior, prin os. asa a zis doctorul: "fara curent" :rose:

am avut si eu norocul sa dau peste o buna instructoare de gimnastica medicala, datorita ei am plecat de acolo pe doua picioare si nu in unul cum venisem. momentan fac singur miscare, exercitiile, bicicleta medicinala si masaj...imi face prietena :rose:

 

multa sanatate :D

 

 

Ma bucur ca esti pe drumul cel bun :D sper sa recuperezi cit mai repede si sa-ti repari si mobra nu de alta vine vremea frumoasa :D

 

--- Mesaj completat în 12 Mar 2008 10:47 -------------
Astazi a venit inspectorul de la Omniasig.

 

Contrar celor spuse pe forum, omul nu a comentat absolut nimic, a facut dosarul de daune chiar a mai vazut unele treburi pe care eu nu le-am remarcat.

 

Trebuie sa ma duc la service sa o repun in functiune. A spus ca va merge mai repede daca platesc eu si cu facturile originale se complecteaza o fisa, in teorie primesc banii in 7 zile dar practica a dovedit ca este vorba cam de o luna. Intrucit nu vreau sa-i incarc pe cei de la Motorland cu facturi neachitate la timp, voi plati eu si imi voi recupera paguba de la Omniasig

 

Abia astept sa o repar :P :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...