Sari la conținut

Etz Cu Probleme La Partea Electrica


lwiq
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

miam luat si eu un etz 250 si la cumparare proprietarul ma asigurat ca ii becul ars la incarcare..dar din pacate becul era ok.

de incarcat imi incarca, dar martorul numi functioneaza.

un capat la martor era conectat la +(contact, fir negru) iar celalalt venea la grupul de diode mici(61).

 

nu la acele diode trebuie conectat?becul este de 12v si 2w

73750875ci2.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema asemanatoare am mai vazut! dar la tine tot nu inteleg ceva adica cum se produce incarcarea bateriei? am modificat un pic ca intre releul de incarcare si borna + sa pui o rezistenta de 470 ohm / 1W in paralel cu becul, deoarece daca se arde becul sa dus si cu incarcarea!+in schema ta grupul de diode sunt lasate in 'aer' de ce?

Asemanator cu al tau

 

EDITAT: am pus o schema gresita...astai buna!

post-22733-1205579254_thumb.jpg

 

 

miam luat si eu un etz 250 si la cumparare proprietarul ma asigurat ca ii becul ars la incarcare..dar din pacate becul era ok.

de incarcat imi incarca, dar martorul numi functioneaza.

un capat la martor era conectat la +(contact, fir negru) iar celalalt venea la grupul de diode mici(61).

 

nu la acele diode trebuie conectat?becul este de 12v si 2w

73750875ci2.th.jpg

tu singur ai modificat o schema in care ai folosit releu electronic.. acolo parca stiai cu se leaga becul de incarcare...

nu mai zic nimic...esti tare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am modificato pt tine(de fapt nu eu ci am gasit scheme asemanatoare pe net)!daca se arde la tine becul sa dus si incarcatul! eu nu vreau sa inseriezi!ca nui fiabil!

@augustin87r da dar cum vezi nu am original de etz!

 

 

--- Mesaj completat în 08 Apr 2008 20:33 -------------
am rezolvat problema indicatorului pt incarcare :burnout: .

 

Martorul aprins(11,95 V)

 

aprinsoo3.th.jpg

 

Martor in curs de stingere(12,51 V)

 

incurshz8.th.jpg

 

Stins complet(12,58 V)

 

stinshx6.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

im back... am facut rost de un releu mecanic.. tot de dacie. :angryfire: . la borna + am 14v cu motorul in relanti si creste la accelerare.. problema e la borna DF, care scoate o tensiune de ~3v si putin, iar la accelerare, ajunge max la 4. fata de releul electronic (releele, scuze) pe care le-am avut si care aveau 4fire (masa, df, b si un fir care mergea la bobina de inductie), asta are doar 3.. fara firul de la bobina de inductie... cum se poate sa se scoata o tensiune de doar 3v? multumesc anticipat si asflat uscat

 

--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 14:40 -------------
e normal ca axul pe care este statorul si rotorul sa fie fierbinte dupa un drum de 20km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
14V la relantin :D mie doar in jur de 12V imi scoate! ce alternator/generator ai?

 

original... problema e ca daca dau drumul la becul de fata nu incarca releul destul.. tre sa caut altu :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

verifica sa nu fie pus in scurt spire din rotor,colectori si perile colectoare,iar ca rele daca vrei de dacie foloseste varianta clasica electronica,si nu o sa mai ai probleme pentru mai multe detali numarul meu de tel este 0731865599,sau tudosoiu_tudor(id de mess) ,sau ar mai putea fi zgrbaciul ars,dar asta poti verifica doar cu multimetru.succes :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
im back... am facut rost de un releu mecanic.. tot de dacie. :) . la borna + am 14v cu motorul in relanti si creste la accelerare.. problema e la borna DF, care scoate o tensiune de ~3v si putin, iar la accelerare, ajunge max la 4. fata de releul electronic (releele, scuze) pe care le-am avut si care aveau 4fire (masa, df, b si un fir care mergea la bobina de inductie), asta are doar 3.. fara firul de la bobina de inductie... cum se poate sa se scoata o tensiune de doar 3v? multumesc anticipat si asflat uscat

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 14:40 -------------</small><br/>e normal ca axul pe care este statorul si rotorul sa fie fierbinte dupa un drum de 20km?

...daca pe acelasi ax stau si statorul si rotorul , atunci e normal ca dupa 20de km sa fie fierbinte..

...releele mecanice sunt robuste dar pacatuiesc cu obiceiul prost de a se suda contactul , si de a baga excitatie pana da peste margini...de regula asta duce la arderea rotorului...Rezistentele suplimentare de wataj care imbarliga cele trei trepte la releul mecanic , sunt dimensionate pentru infasurarea de excitatie de la alternatorul de dacia, care e de 500w , cu o alta rezistenta si impedanta in excitatie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde se leaga urmatoarele fire de la releu?

B+

D+

61

DF

D-post-54493-1268294297_thumb.jpg

...nu de alta dar lui ombladon o sa i se faca de 12 cm daca mai telenovelizeaza cu aceiasi pasiune pe tema " da verdele se poate lega cu galbenul?....da' 61 se poate pune la masa?...etc..."(si ar fi trist, pentru un asa tanar biker rebel...)

http://www.ostmotorrad.de/mz/etz/etz250abe...z250nva.php#a49 link-ul fiind rezultatul imediat al scrierii in google "elektrischen Schaltplan ETZ" care este traducerea lui " etz electric schematic'"...

..... odihna placuta in continuare, tuturor pasionatilor si entuziastilor , tineri, nascuti in epoca internetului( unde se afla miezul a toate cele...)

post-3884-1268300852_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi traduci toata pagina as intelege si eu ceva de-acolo

Mai! eu as putea sa-ti mestec, si apoi sa-ti dau in guritza, dar de regula rad si cate o horinca inainte(de aia puturoasa)...si nu stiu daca o sa-ti placa aroma...

In loc sa iti epuizezi resursele psiho, pe forum , mai bine pune mana si ceteste un pic...de regula asa se rezolva probleme de tipul 'nu stiu'....supozitoare inca nu s-au produs , pentru genul asta de problema....doar citit, si institutii specializate unde se citesc diverse chestii intre anumite ore...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi traduci toata pagina as intelege si eu ceva de-acolo

Nu trebuie tradus nimic te uiti pe schema electrica si vezi unde merge fiecare fir. Mai bine te invata cum se citeste schema. O smecherie pe care o folosesc si astazi cand desfac sunt f. atent ca sa pun totul la loc.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde se leaga urmatoarele fire de la releu?

B+

D+

61

DF

D-post-54493-1268294297_thumb.jpg

Cu rabdare o sa descifrezi schema electrica , daca vrei sa mergi cu motorul, iar ca sfat daca nu esti ,,doxa '' in domeniu, in momentul care mai desfaci ceva de pe instalatia electrica si nu esti sigur ca stii sa o pui la loc ia un pix si o foaie si fa-ti o schema simpla in care scrii cate ,cum si cate culori de fire ai si pe unde sunt puse .....simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi traduci toata pagina as intelege si eu ceva de-acolo

M.uieți-is posmagii? :wacko:

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si nu esti sigur ca stii sa o pui la loc ia un pix si o foaie si fa-ti o schema simpla ...

sau, daca ti-e lene, o poza rapida, cu telefonul

Mesaj completat

sau, ia la tata de aici, e si colorata: http://mzbrothers.21.forumer.com/viewtopic.php?t=13

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, nu, acu' i-ai arătat Âşi forumul dedicat, să vezi cum nu mai scapi nici acolo de el ;) :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...