Sari la conținut

Sfat Achizitionare Scooter


Trumansky
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am un prieten care vrea sa-si cumpere un scooter, exclusiv pentru mers in oras in trafic; am avea nevoie de cateva sfaturi cu privire la marca si model. Vrea scooter nou, este dispus sa dea pe el undeva la 1000-1300e, pentru vreo oferta de exceptie poate si un pic mai mult.

 

Personal, cu toate ca nu am nici cea mai mica experienta cu privire la scootere, m-a gandit la un Kymco Agility 50 sau eventual un Agility City 50, Fever Zx 50, eventual un Peugeot Vclic 50, Mie-mi palce mult Kymco People S50 dar este cam scump. Orice sfat este bine venit.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piaggio Fly e o alternativa mult mai buna decat Kymco. Nu mai stiu daca se mai gaseste dar a fost la promotie si cred ca mai este si acuma la pretul de 1260 euro. Se gasesc in reteaua Paneuro sau la importatorii Piaggio. Nu vreau sa crezi ca am ceva cu Kymco, dar decat sa iei Kymco eu iti recomand Piaggio Fly. P.S. si Fly-u e in 4 timpi. :crack:. sunt foarte bune, si la consum si la fiabilitate.

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Agility City arata mult mai bine frcat agility.Dar e mai scump.Si Fly e ok daca mai au la promotie.

Fever zx e mic si model cam vechi.V-click nu e chiar peugeot( e o versiune mai ingrijita de qt 50 chinezesc)

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece sa fi prost sa dai 1250 euro pe un kymko ... cand iti poti lua un sr 50 ... aerox ... sr factory ... nrg ... si alte scutere de calitate ... boostert rocket etc... mie nici prind gand nu mi-ar fi trecut sa dau 1000 euro pe un kymko ... ii ca si cum ai da 3 mi euro pe un trabant ... pur si simplu e departe de a-si merita banii parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...Piaggio Fly chiar pare sa fie o varianta excelenta, pretul este foarte bun. Ramane de vazut daca mai exista la oferta, negru ar fi foarte tare!

Aveti idee ce consum urban poate scoate?

 

Salut. Am eu idee. In jur de 3. Eu am scos 3.2L/100 km in Traficul din Bucuresti. Insa este inca in rodaj si sper sa ajung undeva sub 3 mai tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece sa fi prost sa dai 1250 euro pe un kymko ... cand iti poti lua un sr 50 ... aerox ... sr factory ... nrg ... si alte scutere de calitate ... boostert rocket etc... mie nici prind gand nu mi-ar fi trecut sa dau 1000 euro pe un kymko ... ii ca si cum ai da 3 mi euro pe un trabant ... pur si simplu e departe de a-si merita banii parerea mea

 

Asa cum am zis in primul post, nici eu si nici prietenul meu nu ne pricepem la scootere...Din ce mi-ai descris tu acolo nu recunosc decat Aerox care stiu ca este Yamaha :crack: . Probabil ca nici unul nu costa nou cat este dispus sa dea prietenul meu. Pe el il incanta lucrul nou, confortul pe care ti-l ofera (garantie etc). Oricum, asa cum am mai zis, orice sfat este bine venit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa te uiti si la Peugeot Tkr sau Peugeot Speedfight2, sunt scutere bune si se incadreaza f aproape de bugetul dat mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa te uiti si la Peugeot Tkr sau Peugeot Speedfight2, sunt scutere bune si se incadreaza f aproape de bugetul dat mai sus

 

Man, Peugeot Tkr sau Peugeot Speedfight2 noi, sunt toate cu mult peste banii pe care a zis ca ii are disponibili. P.S. Arata bine scuterele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa te uiti si la Peugeot Tkr sau Peugeot Speedfight2, sunt scutere bune si se incadreaza f aproape de bugetul dat mai sus

 

de acord cu C.J. asculta-l ca si el are speedfight2 si iti poate spune punctel forte si slabe ale acestui model...

 

--- Mesaj completat în 16 Mar 2008 01:40 -------------

Asa cum am zis in primul post, nici eu si nici prietenul meu nu ne pricepem la scootere...Din ce mi-ai descris tu acolo nu recunosc decat Aerox care stiu ca este Yamaha :crack: . Probabil ca nici unul nu costa nou cat este dispus sa dea prietenul meu. Pe el il incanta lucrul nou, confortul pe care ti-l ofera (garantie etc). Oricum, asa cum am mai zis, orice sfat este bine venit.

 

asta e yamaha aerox

 

arpilia sr ditech ... pe injectie sau bujie(recomad bujie ... si nu doar eu)

 

aprilia sr r factory

 

piaggio nrg (la fel ca si typhoonul sunt ft ushor de reparat mai ales pt ca nu au instalatie digitala; si eu am typhoon si l-am reparat ft ushor de fiecare data cand avea cv)

 

piaggio tpyhoon (idem ca si la nrg ; asta e al meu)

 

gilera runner

 

mbk next generation (rocket)

 

ramane la decizia prietenului tau ce alege ... oricare din modelele de mai sus la 1200 - 1300 euro le gaseste sigurrr ... sper ca ti-am fost de ajutor:P

post-31723-1205623690_thumb.jpg

post-31723-1205623741_thumb.jpg

post-31723-1205623768_thumb.jpg

post-31723-1205624072_thumb.jpg

post-31723-1205624227_thumb.jpg

post-31723-1205624277_thumb.jpg

post-31723-1205624344_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

arpilia sr ditech ... pe injectie sau bujie(recomad bujie ... si nu doar eu)

 

 

:crack: :D what?cum vine asta?scuter pe bujie?paaai...toate scuterele au bujie,ca altfel n-ar mai avea aprindere la amestec...si nu s-ar mai invarti motorul...si n-ar mai pleca de pe loc...si etc etc etc....poate ai vrut sa spui "pe carburatie"... :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate modelele enumerate mai sus sunt valabile. Totusi cred ca iti va fi greu sa gasesti ceva din lista respectiva,nou, in banii spusi de tine. Acum depinde ce vrei. Si eu am avut de facut aceeasi alegere acum 1 luna si ceva. Pana la urma am ales sa dau 1300 de euro pe ceva nou (si bun sper eu :crack: )decat cam aceeasi bani pe ceva SH pentru ca :

 

1. nu cunoteam pe nimeni care sa se priceapa bine la scutere ( daca iti iei SH sa NU te duci singur... daca nu te pricepi bine bine la ce sa verifici inainte de cumparare poti sa te pacalesti urat de tot )

2. nu aveam nevoie nici de ceva super sportiv, nici cu multa viteza. Am vrut ceva care sa fie in primul rand fiabil, sa arate decent si sa fie destul de mic si agil ca sa ma duca de acasa la munca si ianpoi.

 

Succes la alergeri si cumparaturi. Ne vedem in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dece sa fi prost sa dai 1250 euro pe un kymko ... cand iti poti lua un sr 50 ... aerox ... sr factory ... nrg ... si alte scutere de calitate ... boostert rocket etc... mie nici prind gand nu mi-ar fi trecut sa dau 1000 euro pe un kymko ... ii ca si cum ai da 3 mi euro pe un trabant ... pur si simplu e departe de a-si merita banii parerea mea

 

Iti iei kymco pt-ca e o marca bunicica , e nou si are garantie 2 ani. Asta daca vrei un scooter puturos, fiabil, care consuma putin ... sunt o gramada de scooteristi cu kymco pe forum care nu se plang ca aia cu sruri aeroxuri si mbkuri la sectiunea "service".

Pt un incepator e destul de nasol ceva second daca nu are pe cineva care se pricepe la mecanica. Un amic de la munca si-a luat un mbk (2001 / 14000km in bord) si dupa 2 zile a ramas in drum, probleme cu bujia...

Odata ce ai ceva sh iti trebuie o cheie de bujii/bujie un set de chei etc. ...

 

 

Trumansky iti iei ceva cu motor 2t doar daca vrei ceva mai sprinten cu consum mai mare si mai galagios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii astia 1000-1300 euro ai 2 variante de scutere noi si bune: 1) Kymco Agility (1190 euro) 2) Piaggio Fly (1260 euro -promotie) (le-am pus dupa pret) Ambele sunt 4T, fiabile, si cu un raport pret/calitate foarte bun. Nu recomand Sh decat daca te pricepi cat de cat la mecanica... oricat de bun l-ai lua tot tre sa mai bibilesti ceva pe la el... mai exista riscul de tepe, nu ai garantie etc. Oricum pentru oras nu-ti trebuie Aerox, Sr ca oricum n-ai unde sa mergi cu viteza. Pentru oras si deplasare prin trafic e perfect un scuter 4T micut, care sa consume putin gen Piaggio Fly. Stii tu ca-i rupi folia dp el, ca il rodezi cum trebuie, si ca nu a mai fost birjerit de altu, cazut si alte probleme. Iar daca ai probleme, se rezolva pe garantie. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Salut,

 

Am un prieten care vrea sa-si cumpere un scooter, exclusiv pentru mers in oras in trafic; am avea nevoie de cateva sfaturi cu privire la marca si model. Vrea scooter nou, este dispus sa dea pe el undeva la 1000-1300e, pentru vreo oferta de exceptie poate si un pic mai mult.

 

Personal, cu toate ca nu am nici cea mai mica experienta cu privire la scootere, m-a gandit la un Kymco Agility 50 sau eventual un Agility City 50, Fever Zx 50, eventual un Peugeot Vclic 50, Mie-mi palce mult Kymco People S50 dar este cam scump. Orice sfat este bine venit.

 

Multumesc

as opta pentru un SR sau Aerox sau Runner ,dar am vindut si kymco people are un motor bun si are si roata mare nu e rau daca tine neaparat sa ia unul nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...