Sari la conținut

Honda Transalp & On-off`road Lovers !


Lutzifer
 Share

Postări Recomandate

sa il frec! nu-i corect...sa vina si el cu Transalpu'...:lol:

Si eu asa am zis , da vrea sa-l mai scoata la plimbare ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi dai mie transalpu imprumut atunci? :P Macar ii inchizi gura la Duda... :lol:

stiu eu ce drum ii peacolo ( ce crezi de ce nu ma duc cu Transalpul)sorry!

dar daca vi si tu la Casoaia pe sosea,acolo iti dau dr-u la o tura sa vezi cum merge!

Editat de Atti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pt cei care o sa vina duminica:

Ne intalnim la Kaufland sa luam ceva de fript? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu eu ce drum ii peacolo ( ce crezi de ce nu ma duc cu Transalpul)sorry!

dar daca vi si tu la Casoaia pe sosea,acolo iti dau dr-u la o tura sa vezi cum merge!

Vom vedea.Nu stiu inca unde ma voi duce,ori la Soimis sa admir privelistea ori la Casoaia....poate la amandoua.Vedem cum v-a fi timpul....tu fa plinul la DR ca dupa ce pun mana pe el nu-l mai capeti 1 ora...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Am cautat ceva harta si am gasit asta ! Se merge pe triunghi galben ...

post-26086-1226438336_thumb.jpg

 

De unde se termina imaginea mai ii foarte putin pana la Casoaia ... vreo 3 cm pe harta !

 

 

2. Iar pe duminica cealalta putem incerca din nou Valea Cladovei , dar acuma Valea Mica ! cea din dreapta ... care duce tot la Casoaia si cea de la Soimos !

post-26086-1226438755_thumb.jpg

 

Aici se merge pe bulina galbena !

 

Daca vreti si voi sa studiati Harta Muntilor Zaranad intrati Aici

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci..."care este"...iar se lasa cu drumuri si saptamana asta.... :lol: fff fain....count me in.... :ok:

Mna asa , esti bifat ... trecut pe lista ! :P

Eventual veniti putin pe vale la Soimos ... intram 1-2-3 km , facem frigarea si noi de acolo continuam si voi daca vreti va intoarceti ! Cu Kato ...

Sau daca vreti veniti direct la Casoaia pe sosea, numa noi ar trebui sa mancam undeva pe parcurs... ca unu la mana poate nici noi nu trecem ... si doi , ni se face foame ! pana ajungem la Casoaia ! :D

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma inscriu pe duminica...ca numai tre sa plec in germa...:lol:

Ok Duda ...

 

In functie de cat timp avem , am putea incerca sa ne intoarcem pe bulina galbena ... pe Valea Cladovei ( Valea Mica ) ... da o sa vedem acolo ce si cum ! prima oara sa reusim sa trecem la Casoaia si sa adunam participanti :P

 

 

Am vb si cu Geza, vine si el ... poate cu inca cineva!

A spus ca ar vrea sa viziteze cetatea Soimos , cum vrea si Kato cu CuCun ! Asa ca la ora 10:00 suntem la Soimos! , la ora 9:00 suntem in parcare la Kaufland dupa cumparaturi!

Daca nu plecam asa devreme nu o sa reusim sa facem ce ne propunem ... pana se urca la cetate , pana se odihneste omu , pana se holba ... asa mai departe dureaza ceva timp! Cand am coborat de la Cetate intram pe vale si ne punem sa frigem ... acolo iara pierdem vreo o ora / o ora jumate! Si ar fi bine ca pe la ora 13:00 sa terminam cu vizitat si fript

 

Uitati aici o harta cu traseul care intentionez sa il facem ...

Pe sageata rosie si Nr 15 mergem la Casoaia ...

Si pe sageata neagra, Nr 13 ne intoarcem pe Valea Mica a Cladovei ...

 

post-26086-1226582306_thumb.jpg

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mas baga si eu ca mie dor sa ma murdaresc putin dar e destul de departe si sa vin inapoi pe noapte nui chiar asa de placut avand in vedere canicula de afara !!!! :D

 

oricum astept cu sufletul la gura slide unul de nota 20 ca pana acuma or fost numa de nota 10 si ar trebuii sa ai si tu o nota de trecere ca se apropie sfarsitul anului !! :ok:

eu am ales varianta asta ca avem si cateva persoane incepatoare cum e RADU si nu poate inca sa il bage in teren ca nu are Crash baruri si mai sunt si cu motoare de strada !!

Si m-am gandit sa ne strangem cat mai multi de la noi din Zona sa punem un pic TARA la cale !! :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mas baga si eu ca mie dor sa ma murdaresc putin dar e destul de departe si sa vin inapoi pe noapte nui chiar asa de placut avand in vedere canicula de afara !!!! :P

Ii clar ... ii departe sa vi atatia km ! Acuma trebuie sa gasim trasee mai scurte , n-avem ce face ... asta e! :P

Oricum de plimbari nu ne lasam pana nu ii zapada pe jos ... :ok:

O sa ma straduiesc sa fac un slide de milioane , dar cel mai mult sper sa se adune participanti cat mai multi ! Atunci v-a iesi si un slide superrr ! :lol:

 

*Veste proasta ... ne inputinam ! Geza nu poate sa vina :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii clar ... ii departe sa vi atatia km ! Acuma trebuie sa gasim trasee mai scurte , n-avem ce face ... asta e! :P

Oricum de plimbari nu ne lasam pana nu ii zapada pe jos ... :ok:

O sa ma straduiesc sa fac un slide de milioane , dar cel mai mult sper sa se adune participanti cat mai multi ! Atunci v-a iesi si un slide superrr ! :lol:

 

*Veste proasta ... ne inputinam ! Geza nu poate sa vina :D

eu vin...nu trebuie ratata privelistea aia de la cetate si clisa pe bat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut privelistea saptamana trecuta! dar nu pot rata URCAREA cu DR-u la cetate!

Si eu am vazut saptamana trecuta , dar nu pot rata sa vad cum o sa gafaie DUDA ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am vazut saptamana trecuta , dar nu pot rata sa vad cum o sa gafaie DUDA ! :P

Am vorbit cu Cristi(razor)...se baga si el la tur,Soimos si Casoaia...Ptr Duda tre sa construim o cale ferata pana la intrare la cetate ca o sa faca ca trenu....

 

eu am vazut privelistea saptamana trecuta! dar nu pot rata URCAREA cu DR-u la cetate!

Ma iei ca pasager pana in varf? :moto:

 

Ii clar ... ii departe sa vi atatia km ! Acuma trebuie sa gasim trasee mai scurte , n-avem ce face ... asta e! :drink:

Oricum de plimbari nu ne lasam pana nu ii zapada pe jos ... :D

O sa ma straduiesc sa fac un slide de milioane , dar cel mai mult sper sa se adune participanti cat mai multi ! Atunci v-a iesi si un slide superrr ! :sick:

cand vine zapada punem atasu....hehehe...ce invarteli faceam eu cu Jupiteru atasat la atas iarna pe zapada...

 

 

eu am ales varianta asta ca avem si cateva persoane incepatoare cum e RADU si nu poate inca sa il bage in teren ca nu are Crash baruri si mai sunt si cu motoare de strada !!

 

La Soimos inainte mars...asta-i traseul vostru de duminica...cu vitezane sau fara....se aude Caline?

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va legati ma de saracu DUDA !! Nu aveti pic de mila !! :sick:

Domnul Kato daca ai dai demaraj de jos la Cbr ajungi inaintea lor fara drept de apel si le faci si cate o poza !! :moto: :drink:

 

Da se aude domnul Kato dar am cativa in grup foarte incepatori si merg foarte incet si e si trafic mare pana dupa Lipova si mi tarseala sa-i iau cu mine asa ca alegem un traseu prin zona pe la noi mai scurt un pic si mai lejer !! Oricum la o baie acolo la strandul acela termal de care mi-ai zis tot vin !! dar am sa anunt din timp !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va legati ma de saracu DUDA !! Nu aveti pic de mila !! :sick:

Domnul Kato daca ai dai demaraj de jos la Cbr ajungi inaintea lor fara drept de apel si le faci si cate o poza !! :moto: :drink:

 

Da se aude domnul Kato dar am cativa in grup foarte incepatori si merg foarte incet si e si trafic mare pana dupa Lipova si mi tarseala sa-i iau cu mine asa ca alegem un traseu prin zona pe la noi mai scurt un pic si mai lejer !! Oricum la o baie acolo la strandul acela termal de care mi-ai zis tot vin !! dar am sa anunt din timp !!

lasa mai Caline ca asa se calesc.Eu l-am luat pe Cristi (razor) cu noi si tot incet merea...am stat in spatele lui si l-am observat cum conduce,in pauzele de drum i-am mai zis cateceva si iata,incet incet a prins curaj si baga mare la iesiri.Herculane,Transfagarasan,etc s-a descurcat bine baiatul.Numai facand km inveti,indiferent de clima,sosea,cieculatie.Un mobrist convins nu tine cont de vreme daca vrea sa bage ture. Echipament adecvat,chef de duca.Restul sant cuvinte de prisos.Pe timpuri umblam in suba si pufoaica pe mobre.Azi ne trebuie geci cu incalzitoare....manete idem....,circulam numai cand e lumina naturala,fara ploaie,drum oglinda ca sa nu ne doara bucile de la vre-o groapa si cu 200 la ora sa nu mai vedem nici macar masina pe langa care trecem....cam la asta se rezuma moto in ziua de azi.Astea-s cazuri fericite.80% din mobristi se ratacesc cand ies afara din oras...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mobrist convins nu tine cont de vreme daca vrea sa bage ture. Echipament adecvat,chef de duca.Restul sant cuvinte de prisos.Pe timpuri umblam in suba si pufoaica pe mobre.Azi ne trebuie geci cu incalzitoare....manete idem....,circulam numai cand e lumina naturala,fara ploaie,drum oglinda ca sa nu ne doara bucile de la vre-o groapa si cu 200 la ora sa nu mai vedem nici macar masina pe langa care trecem....cam la asta se rezuma moto in ziua de azi.Astea-s cazuri fericite.80% din mobristi se ratacesc cand ies afara din oras...

Asta asa ii ... ca orice lucru pe lumea asta " exersand inveti " !

 

Ce va legati ma de saracu DUDA !! Nu aveti pic de mila !! :moto:

Nu avem nimica cu el ... doar glumim :sick:

Asta ii bine la Duda , ca ii un om care stie de gluma si nu se supara din orice prostie ! :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa mai Caline ca asa se calesc.Eu l-am luat pe Cristi (razor) cu noi si tot incet merea...am stat in spatele lui si l-am observat cum conduce,in pauzele de drum i-am mai zis cateceva si iata,incet incet a prins curaj si baga mare la iesiri.Herculane,Transfagarasan,etc s-a descurcat bine baiatul.Numai facand km inveti,indiferent de clima,sosea,cieculatie.Un mobrist convins nu tine cont de vreme daca vrea sa bage ture. Echipament adecvat,chef de duca.Restul sant cuvinte de prisos.Pe timpuri umblam in suba si pufoaica pe mobre.Azi ne trebuie geci cu incalzitoare....manete idem....,circulam numai cand e lumina naturala,fara ploaie,drum oglinda ca sa nu ne doara bucile de la vre-o groapa si cu 200 la ora sa nu mai vedem nici macar masina pe langa care trecem....cam la asta se rezuma moto in ziua de azi.Astea-s cazuri fericite.80% din mobristi se ratacesc cand ies afara din oras...

 

Dreptate ai domnul Kato exersand si umbland capeti experienta nu stand in casa dar nu toti au spiritul acesta asa puternic ca si noi sa nu conteze cai noapte cai frig ,etc ,etc inca nu sunt caliti !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la traversarea Soimos - Casoaia, eu am facut trecerea asta pe bicicleta acum vreo 4 ani. Nu imi aduc aminte absolut tot, dar in caz ca nu vin, astea sunt niste secvente ce am reusit sa le dezgrop din memorie:

 

- exista multe bifurcatii;

- nu departe de iesirea din Soimos, drumul principal (pietruit) paraseste valea spre stanga in directia de mers. Pe harti si gps am observat ca drumul ce intentionam sa-l urmam catre casoaia ramane pe vale, asa ca noi am continuat pe drumul (mai noroios atunci) din vale. Nu stiu unde mergea drumul pietruit ce se desprindea in stanga.

- la un moment dat ne-am trezit in vale ca nu mai avem drum si tot felu de rape se intersecteaza in fata noastra. Gps-ul ne-a aratat ca am fi la vreo 500m de un drum (trebuia sa mergem catre dreapta pt a intersecta drumul) - numa ca pana la drumu ala era de trecut rapa de vreo 2m (nu se poate cu transalpu) si de impins prin padure panta sustinuta fara poteca. Am iesit la acel drum.

- nu mai stiu in ce circumstante am ajuns acolo dar iara impingeam prin padure fara poteca pana pe un varf mai mic, dupa care a urmat coborare prin rape si peste busteni (am luat si o tranta peste ghidon la un bustean din asta) la inceput catre Casoaia. Ultima parte a coborarii era pe drum accesibil si pentru motoare.

 

Acuma cu motorul se pot testa mai usor diversele variante de drumuri ce sunt pe acolo (stiu ca drumul pietrut ce l-am abandonat la inceput era in urcare si nu ne venea sa il urcam degeaba). Oricum pe varianta facuta de noi atunci, nu se poate trece cu motoarele. Trebuie gasita o varianta mai buna. Marcajul turistic era aproape inexistent. Nu stiu daca am intalnit in total vreo 2 semne pe tot traseul.

 

gerzson

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati aici o harta cu traseul care intentionez sa il facem ...

Pe sageata rosie si Nr 15 mergem la Casoaia ...

Si pe sageata neagra, Nr 13 ne intoarcem pe Valea Mica a Cladovei ..

Eu am ajuns de 1 mai pe Valea Cladovitei (asa-zisa "Vale Mica") pana aproape de Casoaia

Drumul se termina acolo, exact ca pe harta, si prin dreapta era o panta cu argila moale si nu am putut trece

La cat de putin a plouat in ultima vreme, cred ca voi veti fi mai norocosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns de 1 mai pe Valea Cladovitei (asa-zisa "Vale Mica") pana aproape de Casoaia

Drumul se termina acolo, exact ca pe harta, si prin dreapta era o panta cu argila moale si nu am putut trece

La cat de putin a plouat in ultima vreme, cred ca voi veti fi mai norocosi

Aha , de aia is asa disperat sa facem acuma cat mai mult din trasee , si pe unu si pe celalalt , ca nu a mai plouat de mult si nu vad de unde sa fie noroaie !

Ca daca incercam acuma numa unu din ele , si pe celalalt lasam pe sapt viitoare , poate vine o ploaie tzapana de o zi ... si se fac noroaie !

 

Referitor la traversarea Soimos - Casoaia, eu am facut trecerea asta pe bicicleta acum vreo 4 ani. Nu imi aduc aminte absolut tot, dar in caz ca nu vin, astea sunt niste secvente ce am reusit sa le dezgrop din memorie:

gerzson

Iara aceasi chestie ca si cu beltile ... ai fost de 4 ani ! in atata timp se schmba foarte mult ... Ai vazut ca nu a fost nici urma de balta !

Acuma cu Soimosu iara ... incercam si gata ! Sper ca o sa poti venii si tu !

 

Apropo de o faza dinasta cu nu se poate trece! cand am fost in cheile Galbenei ! Am vb cu doua persoane un pic despre chei , sa ne dea detalii , bal bla ! pana la urma am ajuns cu discutia ca este un drum care duce la Arieseni , 14 km ! Dar au spus ca ei acuma`s un an au incercat sa treaca cu o Lada Niva si au ramas impodmoliti in noroi , si ca nu avem nici o sansa cu motorul ! Eu cu Atti cum suntem mai dilai nu ne-am luat dupa ei si am vb cu restu ca trecem dealu ca este drum accesibil ( nu am spus nimik de noroi sa nu ii speriem ) am mers cat am mers si deodata am ajuns intra`adevar la o portiune cu noroi da nu era de loc grava ... o balta si vreo 100 m de noroi ! cum am trecut de bucata aia am avut parte numa de niste priveliti superbe si am trecut toti fara prob !

 

Concluzie: Trebuie incercat ! Nu trebuie sa te iei dupa nimeni ... numa daca a fost cu o zi inainte ! Dar nici atunci ca el nu a trecut dar poate tu treci! Ca si zapada de pe transalpina, daca esti 2 nu iti vine sa o treci , daca esti 7 o treci lejer !

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...