Sari la conținut

Vreau Sa-mi Cumpar Ducati 750s


Bears
 Share

Postări Recomandate

dani31 avand in vedere toate tipologiile de oameni si exprimari, eu consider ca exprimarea mea (cea cu cantatul la alta masa) a fost in limita bunului simt. Acu' o persoana poate sa invoce orice motiv daca doreste neaparat sa se simta lezata, sa pozeze in victima.

 

Nu m-a deranjat "zerou" pentru ca nu ma simt, insa chestia cu "moldovene" mi s-a parut in cel mai fericit de prost gust si total neavenita. Se numeste DISCRIMINARE,si sincer nu ma asteptam la asa ceva.

 

Daca tot nu te intereseaza parerea mea trebuia sa ma lasi in prostia/nestiinta mea si sa nu te bagi in seama cu mine, si nici nu s-ar mai fi iscat aceasta tentativa de conflict forumistic.

 

Eu nu ma lupt cu nimeni pe forum,discut, mai in contradictoriu, mai cum pot,si imi place sa cred ca discut cu persoane reale, nu cu id-uri,nick-uri etc. Daca tu te destitui de persoana ta cand intri pe forum, asta e..

 

 

PS: Omul daca e genul hotarat si sigur pe el, isi va lua ce-i place, indiferent de ce culori ii pictam noi 750 ul, SV ul & etc.

 

 

In rest, stima si respect din partea de nord a Romaniei. :burnout:

Editat de insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moldovene vorbeste civilizat ca nu scriu aici ca sa fiu latrat de orice zerou. Am destui ani pe motor, kilometrii si ore de circuit ca sa-mi dau seama cu maxima precizie cine cunoaste si cine debiteaza.

Omu a intrebat de fiabilitate si costuri si i s-a raspuns la obiect in primele posturi. Ai fost primul care a scris offtopic din dorinta de a-ti etala skillul tau de netorist.

 

Daca pentru tine "moldovene" e o insulta fi sanatos. Imi place ca nu te-a deranjat "zerou" dar te-a deranjat "moldovene".

 

 

Te cred pe cuvant cand spui ca esti un motociclist cu experienta dar sa stii ca la faza cu moldovene ai fost lipsit de cel mai mic gram de bun simt. Tot ce faci e sa alimentezi nervii unora si cu timpul iar ne luam la cearta. Acuma fa-ma si pe mine sa cred ca "moldovene" o forma de salut sau de respect...

 

@insider...fii putin mai calm man! Vad ca pe oriunde te bagi iese cearta. 750-ul despre care se discuta merge pentru un incepator. Daca omul si-l doreste, ii place si crede ca are talentul necesar de sa-l sfatuim sa isi ia "altceva". Daca esti asa de ingrijorat de sigurantra lui de ce nu iti concentrezi eforturile in a-l sfatui cum sa conduca cat mai bine pe al sau viitor Ducati. Odata ce Ducatiul i-a atins o coarda sensibila omului nu-l mai poti reorienta asa de usor. Eu sincer sustin hotararea cu care unii sunt determinati sa inceapa pe un motor mai puternic...iar faza cu "daca ai incredere in tine poti incepe pe orice motor" nu e chiar asa de poveste precum o faci. Again...fii mai calm! Si de mine te-ai legat mai demult ca nu as sti eu sa simt diferenta intre un V2 si un 4L asa de "in detaliu"...daca iti mai aduci aminte discutam eu despre RSV si ai fost singurul care te-ai bagat cu astfel de remarci. Esti rautacios la fazele astea si de aia lumea se leaga de tine asa de usor. Hai noroc si sa ne vedem cu bine pe drum :angryfire: !

Editat de Sawyer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea incidentelor unui incepator se datoreaza reactiilor generate de instinctul de conservare si frica: infigerea in frane, brate incordate pana la intepenire pe ghidon, inchiderea gazului in curbe etc.

Aceste se elimina prin:

1. cunoasterea si anticiparea comportamentului motocicletei in diverse situatii si

2. incredere in sine

Mai conteaza performanta suspensiilor, franelor si pneurilor, ca si o greutate redusa motorului, care permit motocicletei sa "absoarba" abuzurile fara sa tranteasca userul.

 

Adica nici o legatura cu puterea motocicletei. Puterea motocicletei are legatura doar cu cat de idiot este incepatorul. Adaptarea vitezei la conditiile de trafic tine de altceva decat de experienta. Unul care crapa la o saptamana dupa ce si-a luat R1 crapa pentru ca e idiot nu pentru ca e incepator.

 

Asa ca trebuie sa precizam foarte clar: vorbim de motoare pentru incepatori sau motoare pentru idioti?

Daca tu crezi ca omul este idiot recomanda-i intradevar un 125cc sau un gpz defect. Altfel poate la fel de bine sa inceapa pe un 600rr 2008 daca isi permite, care e unul din cele mai usoare si manevrabile motoare.

 

Poti incepe cu ZX10 la 15 ani pe amckart in deplina siguranta si la 18 ani iesi pe strada cu lectia stiuta, poti incepe cu cross pe munte si in doi ani esti campion la wheelie si stoppie pe orice motor, poti incepe in 1000 de feluri. Trebuie sa fi tare plictisit sa iti iei SV pe bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot spune ca nu sunt (aproape) intru-totul de-acord cu ce-ai scris...

 

Dar nu inteleg de ce negi ca una e sa incepi pe CBR600F2/F3 si alta e sa incepi pe Fireblade..

 

A baga mana in gaz la ambele are ca efect rezultate DIFERITE.

 

Si asta am observat-o pe propria piele, ca sa nu ma mai pupe-n poponeata toti fraierii ca n-am urcat pe motor. (am putut sa compar GPZ 500 cu ZX7R)

 

In principiu da, tine foarte mult de ce inclinatii si valeitati are persoana care e pe moto.

 

Pentru ca se vede foarte clar, sunt unii care au motor de 2-3 sezoane si tot crispati merg, chiar daca au sub ei un biet GS500 etc.. si sunt altii care incep pe 600RR sau chiar pe motoare de 1000 si merg cu incredere, fara incidente..

 

 

PS: totusi nu am inteles deloc ce-ai vrut sa spui la faza cu plictiseala si SV650s.

 

Mi se pare un motor potrivit pt oras,ieftin, bun la inceput...

 

Crede-ma ca motivul pt care multi nu incep pe motoare scumpe/puternice sunt finantele (self included), nu neaparat frica de a nu le putea stapani.

 

Daca mi-as permite maine m-as infinge intr-un RSV, pentru ca ma cunosc si stiu ca i-as face fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

fratilor intrebare...cat consuma un 750ss? nu de alta dar am auzit de niste cifre enorme pt un motor...12-13% in oras :angryfire:

Editat de Bears
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca sunt zvonuri false acelea cu consumul exagerat.

Sv 650 este o optima motocicleta ptr a invata, ptr oras, mult mai prietenoasa decat un ducati, dar gusturile nu se discuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bears lasa-ne frate cu parelile tale.Habar nu ai . Ducatiu 750 consuma foarte putin ,la drum lung iti ia 4 daca e reglat cum trebuie. Cat pentru un incepator e formidabil ,datorita manevrabilitatii, nu are explorie de putere , nu treb sa mergi turat, amortizoare, frana ,etc si nu in ultimul rand sunetul .Cine vrea sa-si ia ,nu va mai luati dupa cioflingari din astia care nu stiu nimic sau nu s-au urcat niciodata pe un ducati,vorbiti cu posesorii de ducati.Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi cazul sa lasam orgoliile deoparte, omul a pus o intrebare fiecare isi arunca cu parerea despre model si marca.

Eu iti spun ca detinator cum sta treaba... d.p.meu d.v

In Romania din start dupa ce ti-o vei aduce acasa si te vei bucura de noua jucarie vei intalnii o gramada de "cunoscatori" care-ti vor spune ca e un jaf, ca e proasta, ca e vai mama ei,ca sunt bani aruncati..si mai pot continua..am simtit-o pe propria piele ajungand ulterior sa stau cu acea frica ca au dreptate.(din pacate nu e asa..sau am avut noroc).

*Ducati este altceva!! PUNCT.Mai ales acest model este o motocicleta prietenoasa care te ajuta foarte mult in ciclistica.Sunt viraje pe care le iei mai mult decat "la maxim" asta dupa ce te acomodezi cu ea,cat despre cuplu..sesizabil mai mare fara sa o urci in nenumarate ture.

*Nu vorbesc de gusturi..iti poate place sau...nu.

*Fiind un motor in V cuplul este foarte jos asemenea motoarelor diesel iar pana la 80km/h iti pot spune ca faci alte modele de 120CP(nu vreau sa dau nume pentru ca e posibil sa isterizez orgolii,vorbesc din proprie experinta si nu din auzite).Peste 80...incepi treptat sa nu ii mai vezi :rolleyes:

*Piesele ca si motorul (noi) nu poti spune ca sunt FOARTE scumpe..sunt cu 10-20% fata de celelalte motoare(in cel mai rau caz).

*Sunetul iti pot spune ca este bestial iar cu ajutorul lui simti ca vei calarii o motocicleta

*Spunea cineva mai sus ca Ducati are un consum astronomic..nu pot spune chiar din contra..din Eforie Nord pana in Bucuresti mi-a luat 10 litrii de benzina in conditiile in care pe autostrada am rulat intre 110 si 170.

 

Multa bafta in achizitionarea motorului si ar fi de preferat sa il iei de la o persoana cunoscuta.

Dupa ce il iei (daca o vei face) te pot ajuta oricand cu cel putin un sfat.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult, @ZaiR,intotdeauna este binevenita o parere din partea cuiva care chiar poseda acea motocicleta si este mult mai in tema.

In alta oridine de idei,duminica plec la Cluj pt un 750ss rosu care arata foarte bine.Sper sa nu ma duc degeaba :laugh: si vreau sa gasesc acolo un motor in stare impecabila,cel putin asa cum sustine proprietarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara am venit de la Cluj...motoreta este senzatie.suna si merge absolut superb,extrem de usor de pilotat...te acomodezi in 10min :lol: .consumul a fost,la pompa in jur de 4,5% :lol:

am cauciucuri noi noute,discuri fata spate noi+placute,furtunase racing,oglinzi racing(micute rau,le-as schimba cu unele stoc asa ca daca e cineva interesat...).sunt super multumit.o sa revin cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste poze facute de fostul proprietar,arata cel putin la fel de bine si in realitate.

multumesc tuturor pentru urari si sper sa vad cat mai multe Ducati prin Bucuresti,e o motocicleta senzationala

post-27329-1211380713_thumb.jpg

post-27329-1211380720_thumb.jpg

post-27329-1211380725_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste poze facute de fostul proprietar,arata cel putin la fel de bine si in realitate.

multumesc tuturor pentru urari si sper sa vad cat mai multe Ducati prin Bucuresti,e o motocicleta senzationala

 

Frumoasa mai e! Sa o stapanesti sanatos! Norocosule :rolleyes: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Poate intereseaza pe cineva un 750SS care se prezinta foarte bine la pretul de 3200e.

Detalii despre mobra aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos,spune si tu un pret,cati km are? Crezi ca la dimensiunile mele 190/110kg pot merge ok cu una? 20000 km sunt multi?

cea pe care o vreau eu am vazut ca se numeste Ducati 750 Desmodue este vreo diferenta?Cu cine pot merge si eu sa arunce un ochi de aproape,cineva din Bucuresti.Eu o vreau pentru greutate pentru ca am probleme cu piciorul drept sunt curios pe scarita piciorul de unghi face mai ascutit de 90 ? nu prea pot indoi piciorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ma anunti din timp..poti conta pe mine.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...