Sari la conținut

Accident sau violenta gratuita ?


Sebiuta
 Share

Postări Recomandate

Asa este!

Eu nu vreau sa cred ca traim intr-o jungla, si

trebuie sa mergem in haite ca sa ne aparam.

 

@ draku si altii care au impresia, ca rezolva ceva cu bata

 

Cu bata si lichid de frana nu se face educatie, ci razbunare!

Si cum bine stiti 'razbunarea este arma prostului"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tot dati cu politia ... Hai sa continuam sa analizam la rece: ce sanse ar fi avut, chiar daca s-ar fi dus la politie? Singura lui sansa ar fi fost sa aiba un martor. Nu stiu daca a avut sau nu, probabil ca nu. Si atunci, ce ramanea? Idiotul putea sa nege linistit ca i-a spart farul, probabil ca era foarte greu spre imposibil sa se dovedeasca acest fapt. Chiar daca s-ar fi putut, cine se apuca sa vina cu laboratorul criminalistic langa far ca sa adune probe?! Se intampla asa ceva la noi? Nu prea cred. Spui ca atunci cand se strang mai multe reclamatii, vor fi fortati sa faca ceva. Poate da, poate nu, tinand cont de faptul ca traim totusi in Romania. Oricum ar fi, asta va lua timp, mult timp, iar eu personal m-am saturat sa fiu "generatie de sacrificiu".

gizmo, da-mi voie sa ma indoiesc ca imbecilului i-a parut rau cand s-a mai calmat. Asta ti s-ar fi intampla tie, mie, si multor altor OAMENI. Dar asemenea specimene sunt ANIMALE cu chip uman. Nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
ce sanse ar fi avut? [...] probabil [...] probabil [...] daca s-ar fi putut [...] Poate da, poate nu[...]

prea multe variabile, nu-i asa? :laugh:

 

pana una alta, va rog ca atunci cand veti merge sa-l 'pedepsiti' pe unul sau pe altul, sa nu purtati echipament moto, nu vreau sa fiu bagat in aceeasi oala :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da acum ca nu a facut nimic, ce sanse are???

 

 

da-mi voie sa ma indoiesc ca imbecilului i-a parut rau cand s-a mai calmat. Asta ti s-ar fi intampla tie, mie, si multor altor OAMENI. Dar asemenea specimene sunt ANIMALE cu chip uman. Nimic mai mult

 

Sunt absolut convis ca au fost situatii cand diversi au spus si despre noi "uite-l si pe animalu asta" - nu judeca asa repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da acum ca nu a facut nimic, ce sanse are???

 

 

 

 

Sunt absolut convis ca au fost situatii cand diversi au spus si despre noi "uite-l si pe animalu asta" - nu judeca asa repede!

Acum nu prea mai are mult sens, e drept.

Cat despre partea cealalta ... sunt sigur ca au existat UNII carora le-a parut rau mai tarziu, dar in cazul de fata nu a fost valabil. Exista niste semne clare dupa care iti poti dati seama daca ai in fata un om sau un animal. Iar in acest caz concret, zic eu ca e clar ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urata treaba

nu ca as fi io mai viteaz sau ceva smardoi

dar de ce nu l-ai plesnit cand a venit si ti-a spart faru ? asa repede sa miscat de nu ai apucat sa arunci cu mopedu in el ?

daca il prinzi iti recomand apa tare

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi aveti cumva statii de emisie-receptie pe motoare ca taximetristii cumva sa chemati instant tot grupu ?

sau cel mult un mobil d p care dureaza un pic pana gasesti pe cineva p'aproape ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este!

Eu nu vreau sa cred ca traim intr-o jungla, si

trebuie sa mergem in haite ca sa ne aparam.

 

@ draku si altii care au impresia, ca rezolva ceva cu bata

 

Cu bata si lichid de frana nu se face educatie, ci razbunare!

Si cum bine stiti  'razbunarea este arma prostului"

nici eu nu as vrea sa traiesc intr-o jungla, insa se pare ce deja SUNTEM intr-o jungla...

daca tie (si altora) iti place sa ti se urce toti "smecherii" in cap si sa fii desconsiderat, nu ai decat sa continui asa, in tonul organizatiilor pt protectia animalelor si a drepturilor omului si minoritatilor.....

rezolvari de genul asta se intampla in tari mai civilizate, la noi peste vreo 50-100 de ani...

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Smokey, am doua observatii la postul tau cu analiza situatiei:

-chestia cu farul slab nu tine, mopedul era echipat regulamentar cu un far de fabrica, unul care dadea atata lumina cata i-a prevazut fabricantul sa aiba. Soferache daca nu vede bine, sa renunte la carnet, inseamna ca nu mai e apt sa-l posede.

-S-a dus la agent pentru ca asta este platit tocmai ca sa puna in aplicare legea. Ceea ce evident nu a facut, pentru ca nu-i statea in caracter. Rezolvarea unui conflict ii provoca neplaceri inutile, mai bine a procedat dupa modelul Pilat din Pont si s-a spalat pe mainei. Eu degeaba cunosc legea, nu am drept sa o aplic, nu pot da amenzi, nu pot suspenda carnet, am voie numai sa o respect in ceea ce ma priveste.

-Pana la urma totul se reduce la agresiunea in sine, ca farul nu a fost spart in timpul incidentului cu dupa, intr-un gest huliganesc, tzoparlanesc, de neam prost de morcov stramb si impotent. Nici macar nu mai tinea de politia rutiera e caz penal de agresiune. Care la noi in tara se rezolva facandu-ti singur dreptate ca pultzaii suntplatiti d'am-boulea.

Si o sa dau un nou exemplu intamplat chiar azi, in plina zi si in plin oras. Am intrat la piata pentru niste cumparaturi, lasand masina la intrare in parcare. Cand ma intorc, langa masina mea un tip statea ghemuit si sangera abundent pe nas si gura, in masura in care la plecarea de acolo a ramas cam juma' de litru de sange pe astfalt. Am aflat de la cei din zona ca omul, iesind si el din incinta pietii, a incomodat o masina care a trecut pe acolo cu viteza destul de mare (piata dadea in o sosea destul de circulata), soferul s-a dat jos si l-a lovit in fata pe pieton aducandu-l in starea in care l-am gasit, dupa care s-a urcat la volan si a plecat mai departe. Nu vad nici o diferenta intre faza cu farul mopedului si fata omului, comportamentul ambilor soferi a fost la fel de animalic. Ce solutie vedeti la situatiile astea, alta decat cea care am discutat-o cu un prieten aseara, anume sa nu-ti lipseasca cheia franceza de la indemana niciodata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Ce solutie vedeti la situatiile astea, alta decat cea care am discutat-o cu un prieten aseara, anume sa nu-ti lipseasca cheia franceza de la indemana niciodata?

Justitia!

Daca agresorul este un bataus care nu are frica de a incasa o bataie zdravana si-si asuma riscul de a o incasa de dragul placerii de a mai trage o batuta buna, nu-l sperii. El stie ca se distreaza si din cand in cand o mai si incaseaza. Ba inca il obisnuiesti ca "motoristii aia" se prind in joc si-s clienti buni.

 

Daca insa stie ca risca sa fie fetitza vre-o doi ani la Gherla....

 

Il sperii pe-un arab cu bataia? Iti rade-n nas si inca se si sinucide numai de dragul de a ti-o trage. Asa-i si cu animalele astea agresive. Ori vor sti de frica legii, ori nici o sansa.

 

Asa ca satisfactie personala, daca te tine fizicul, poti sa te descarci pe unul care te-a calcat pe batatura, dar sa nu va imaginati ca gestul are vre-o valoare didactica sau preventiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gogu007, in mod normal ti-as da dreptate, dar poate ai uitat in ce tara traim! La noi justitia lipseste. In locul ei a ramas sora ei vitrega, injustitia. Si muma-sa, liberul arbitru.

Smokey, imi place statistica ta :laugh: Daca dai mai mult decat iei, la categoria bataie e de bine.

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stupid si enervant ce fac soferii in Romania.

Nici nu stiu cu ce sa incep. Sa o iau de la inceput? Chiar daca conteaza foarte putin, conteaza urmatoarele. Ceea ce vreau sa spun e strans legat de catalogari. Ura dintre rockeri si restul e veche de cand lumea si pamantul. S-a schimbat doar "restul" dar o tabara inamica intotdeauna a existat. Rockerul e satanist, tipu pletos (nu neaparat) si in piele e rocker, deci bikerul e rocker. Concluzia de baza e logica. Am fost si noi "rai" la vremea noastra si acum culegem roadele. Fie ca am luat sau nu parte la ce a fost, nu mai conteaza, suntem bagati toti in aceeasi oala.

"Eye for an eye, tooth for a tooth" Perfect, a mers dintotdeauna, e diplomatic, chiar si legal intr-o foarte mare masura. E bine. As zice ca noi gandim prea mult si prea logic, cu toate ca e stupid in draci sa zic asa ceva, si vedem in mare consecintele actiunilor noastre. Ei nu. Dau si nu-i intereseaza.

Politia reactioneaza de la "deloc" la "mai deloc". cacao.

Concluzia? Mancati cat mai mult, trageti de fiare, sa se sperie bou cand va vede. La dracu, hai sa ne punem copii dupa faru din Alexandria pe motoare sa ne vada lumea, ca ei e chiori si multi, da noi estem fraieri si putini. :laugh: :laugh: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...