Sari la conținut

Muzica pe care o ascultăm


doctoroo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...

Hehe, chiar l-am zarit pe domnu' Crivat prin supermarket acuma vreo 2 zile, eu nu credeam ca metalistii merg si ei la cumparaturi. Btw e si el membru pe forum.

 

Nu suna rau maneaua aia..

Pai era o gluma, chiar imi placa Natacha Atlas asta. Mai sint niste chestii pe care le-as pune da' nu-s pe interneti.

 

...

Mah eu nu i-am suportat pe In Flames astia cam de prima data cind i-am auzit, nush da' mi s-a parut ca-i copie pe At the Gates prea evident.

 

Oricum, eu apreciez ca aveti chemare pt. metalul asta de factura noua da' pt. mine capitolul asta s-a incheiat definitiv, ramin cu alea vechi si daca e vorba de chestii noi exista atitea muzici in lume...

 

...

Si asa va dati toti pe fata, metalisti rai care asculta Natacha Atlas si Celine Dion.

 

Un metalist (ex Cynic):

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asa va dati toti pe fata, metalisti rai care asculta Celine Dion.

pai ce ai vrea, sa ma uit doar la antena 3? ma mai uit si la CNN :)))))

stiu ca ignoranta e fericire. nu ca am constatat, asa am auzit ca ar fi. dar si daca vrei sa-ti largesti orizonturile, nu cred ca se moare din asta.

 

na:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=nFf4zc02a5Q

Editat de biker 33
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu nu tot asta am zis?

 

Apropos de largit orizonturile, ma amuza tot timpul sa vad ce iese din combinatia metal si alte chestii, un exemplu: Napalm Death + John Zorn (saxofonul de la sec 35 si la sfirsit)

 

http://www.youtube.com/watch?v=9arq-KsGCh4

 

Ce, credeati ca Metallica simfonica e cea mai ciudata combinatie? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, eu apreciez ca aveti chemare pt. metalul asta de factura noua da' pt. mine capitolul asta s-a incheiat definitiv, ramin cu alea vechi si daca e vorba de chestii noi exista atitea muzici in lume...

 

pai o sa ramanem doar la maiden, metallica si GNR?

mai cauta. sint si

destul de
.

chiar buni. Editat de biker 33
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai o sa ramanem doar la maiden, metallica si GNR?

mai cauta. sint si

destul de
.

chiar buni.
Man, nu interpreta gresit dar pur si simplu nu mai rezonez cu alea. Metalul a avut momentul lui cind era sincer inainte de toate (vezi Napalm Death care cinta, ca sa nu zic rag ceea ce o continuare a punk-ului, un gen izvorit dintr-o frustrare reala, pur si simplu in societatea de azi nu putea sa nu existe asa ceva). Dar clipurile astea high-budget? Nu stiu, le percep ca false, cind ii vad pe bajetii aia ma gindesc ca parca toata imaginea lor e fabricata ca sa impresioneze copile care-s la virsta la care se indragostesc de orice pletos. iar vocile alea pe stil In Flames/Bodom? Mi se par asa de stereotipe... Poate-s eu care m-am mosnegit dar exista prea multa muzica misto pt. a ma crampona in rock/metal. In fine, pur si simplu asa gindesc simt, n-ai ce-i face. Dar e un topic de muzica, nu cred ca e cineva interesat de cugetarile mele.

 

Ceva de noapte-buna, cind aud primele note ale basului lui Pastorius mi se face pielea de gaina

http://www.youtube.com/watch?v=7uAV73qIZA4

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asa va dati toti pe fata, metalisti rai care asculta Natacha Atlas si Celine Dion.

 

Si eu ascultam toate grohaiurile posibile acu 12-15 ani, acu am ramas cu aia clasici si mi-e plin playlistu de Diana Krall, Alison Krauss si Eva Cassidy :D

 

Tin minte cand eram prin liceu si la niste discutii la beri eu tot o dadeam inainte cu samael, amorphis, moonspell si ce mai ascultam atunci si mi-a zis un roacher batran(asa la vreo 25 :P) ca o sa ma linistesc eu si nu o sa mai ascult de astea cu timpul.. nu l-am crezut atunci

 

 

e de vazut canalul asta de youtube, Eagle Rock, au gramada de videouri cu inregistrari live de la concerte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, chiar l-am zarit pe domnu' Crivat prin supermarket acuma vreo 2 zile, eu nu credeam ca metalistii merg si ei la cumparaturi. Btw e si el membru pe forum.

Io stiam ca toti sunt consumatori de bauturi alcolice.. :D

 

 

Mah eu nu i-am suportat pe In Flames astia cam de prima data cind i-am auzit, nush da' mi s-a parut ca-i copie pe At the Gates prea evident.

Intr-adevar, seamana grav ceea ce canta.

 

Oricum, eu apreciez ca aveti chemare pt. metalul asta de factura noua da' pt. mine capitolul asta s-a incheiat definitiv, ramin cu alea vechi si daca e vorba de chestii noi exista atitea muzici in lume...

Te ai maturizat si tu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, seamana grav ceea ce canta.

N-am zis ca seamana, pur si simplu mi-am amintit ca prima data cind am ascultat In Flames la emisiunea lu' Lentzosu' Chiriac, acest maestru al limbajului de lemn metalifer de limba romana, am gindit "fix At the Gates". O fi fost piesa aia si inceputurile oricarei formatii cind se distinge greu intre influenta si copie xerox dar tot nu pot rezona in nici un fel cu metalul asta nou.

Te ai maturizat si tu..

Ironia notata dar nu e vorba de asta. Daca era vorba de cliseele alea "ba da voi cum puteti sa ascultati rigiielile alea" nu mai puteam sa tolerez metale nici noi, nici vechi. Dar nu am nici o jena sa mai ascult cind si cind cite-o groha. Ce vroiam sa zic e ca eu am sesizat destul de clar o intorsatura in metal, daca ar fi sa zic un an ar fi circa 1998. Urechii mele de acum ii suna toate la fel dar e posibil sa fiu eu de vina. Cert e ca daca deschid pe MTV in miezul zilei sau daca ascult niste metalifere din astea de rit nou mi se pare ca sansele sa gasesc ceva inventivitate autentica sint cam aceleasi.

 

No ca mi-ati trezit nostalgii :))

 

 

Si o faza care m-a distrat la emisiunea Lentzosului apropo de maturizat... Aveau aia concurs si cistigase unu' mai in virsta si intra in direct. Dupa voce mai mosneag, si intra clovnul celalalt impreuna cu care facea ala emisiunea, ca el era mai cu "rock vechi" si credea c-a gasit unu de-al lui. Conversatia a fost cam asa...

si citi ani ai?

40 si (ca doar nu mai tin minte exact)

ohoo, pai tu esti din garda veche, ce rockareli iti plac?

pai eu mai mult cu blackul...

(pauza) aha... si ai copii?

da, o fata

ea ce asculta?

pai din astea dance, cum sint la radio acuma

 

:)))

 

Si mai avea si-o voce groasa si extrem de sobra dracu', de ziceai ca tocmai o punea de incendiat o biserica :))

 

Hai si una calda ca e topic de impartasit muzici, nu comentat

 

Tin minte cand eram prin liceu si la niste discutii la beri eu tot o dadeam inainte cu samael, amorphis, moonspell si ce mai ascultam atunci si mi-a zis un roacher batran(asa la vreo 25) ca o sa ma linistesc eu si nu o sa mai ascult de astea cu timpul.. nu l-am crezut atunci

No eu nici pe asta n-o inteleg. Inteleg sa-i zici omului sa mai incerce si altceva, da' asta cu "bah eram si eu prost ca tine" mi se pare o aiureala. Cum ar fi ca in secunda asta sa fii extrem de multumit de locul unde sa te afli in viata si sa apara bocosb din viitor si sa-ti spuna ca esti prost sa fii fericit doar cu ce ai acuma? Exista un moment pentru orice, totul e contextul si punctul in care te afli pe drum.

 

No hai inca una ca sa-mi spal pacatul de off, unul din artistii la care ma intorc oricind fara sa ma satur:

http://www.youtube.com/watch?v=aoVVxom8GpY

 

Inca una si-mi vad de-ale mele. Ca se discuta de Priest... s-ar putea sa aveti un soc, niste new-comeri, clone de Led Zep, prezentati la BBC:

 

http://www.youtube.com/watch?v=9BD7F1dxeVE

 

Cine dracu' e pletosul ala asa de... gay?

 

Cert e ca pe masura ce i-am ascultat le-am apreciat inceputurile din ce in ce mai mult:

 

Si gata!

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Muzica pe care o ascultăm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...