Sari la conținut

Problema Suruburi Foaie - Suzuki Dr 650r


Postări Recomandate

Salut fratilor!

 

Are careva idee unde as putea gasi niste suruburi de prindere pentru foaia spate / pinion spate.?

Motocicleta in cauza este un Suzuki DR 650 R din 1993.

 

Sunt niste suruburi cu cap imbus, tip conic (se "ingroapa" in pinion) si filet normal (pas normal).

 

Am cautat la ROCAST (cica mari si tari la capitolul asta) si nimic-nimic, am intrebat pe la oameni de aduc piese moto si iar nimic nimic, am fost la MotoAdventure Cotroceni si nimic - baietii m-au sfatuit sa intreb la reprezentanta la Suzuki; in urma unui telefon astia mi-au raspuns scurt ca nu aduc asa ceva. :kali:

Pashtele masii... chiar nu se pot gasi niste suruburi de-astea pe nicaieri? ;)

 

La strungar banuiesc ca nu poate sa-i faca capul ala imbus, de-aia nici n-am incercat.

Chestia interesanta este ca am gasit "in piatza" la o "feronerie" unele 99% identice (difera doar ca-s mai lungi cu vreo 3mm) dar sunt facute dintr-un material de tot rahatul si mi-e frica de o forfecare imediata cand o trage animalul ala de motor de ele.

 

Are cineva vreo idee/informatie interesanta?? :banana:

Multumesc anticipat!

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Salut fratilor!

 

Are careva idee unde as putea gasi niste suruburi de prindere pentru foaia spate / pinion spate.?

Motocicleta in cauza este un Suzuki DR 650 R din 1993.

 

Sunt niste suruburi cu cap imbus, tip conic (se "ingroapa" in pinion) si filet normal (pas normal).

 

Am cautat la ROCAST (cica mari si tari la capitolul asta) si nimic-nimic, am intrebat pe la oameni de aduc piese moto si iar nimic nimic, am fost la MotoAdventure Cotroceni si nimic - baietii m-au sfatuit sa intreb la reprezentanta la Suzuki; in urma unui telefon astia mi-au raspuns scurt ca nu aduc asa ceva. :kali:

Pashtele masii... chiar nu se pot gasi niste suruburi de-astea pe nicaieri? ;)

 

La strungar banuiesc ca nu poate sa-i faca capul ala imbus, de-aia nici n-am incercat.

Chestia interesanta este ca am gasit "in piatza" la o "feronerie" unele 99% identice (difera doar ca-s mai lungi cu vreo 3mm) dar sunt facute dintr-un material de tot rahatul si mi-e frica de o forfecare imediata cand o trage animalul ala de motor de ele.

 

Are cineva vreo idee/informatie interesanta?? :banana:

Multumesc anticipat!

 

:rolleyes:

 

Un strungar bun poate sa iti faca orice inbus si cu materialul aferent, eventual iti face din altele. Cauta un strungar bun, e imposibil sa nu o rezolvi.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca strungul face chestii rotunde, nicidecum hexagonale...

 

Lupule, pune o poza cu un surub d-ala, sa vada ochiu' despre ce-i vorba.

Trebuie neaparat sa fie imbus ca sa-l poti strange? Eu stiu ca sunt suruburi d-astea in cruce si cu zenc.

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cam asa s-ar prezenta:

 

post-2624-1210081681_thumb.jpg

 

De-asta zic ca mi se pare greu sa se poata face la strung ns ce sa zic. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat asa, cu crestatura sau

in cruce

26_1.jpg

 

Dar sunt filetate pana in capat...

 

 

 

Tie iti trebuie "surub cu cap inecat filetat partial".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general gasesti pe la ktm la reprezentante sau la ateliere de reparatii enduro..am si eu un set luat de rezerva ptr orice eventualitate ..masoara dimensiunile la ale tale si pune-le pe net(ai vazut ca sunt si altii care au de ktm)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vis-a-vis: da, ar trebui sa fie filetat partial, adica sa aibe "gatul" ala, crucea nu cred ca ar fi mare problema in loc de imbus, trebuie numai o surubelnitza ca lumea sa nu se foota capul.

 

@atilas: o sa ma duc maine inca odata la MotoAdventure Cotroceni (reprezentanta KTM) sa ii pistonez sa vad daca se potriveste de KTM, daca nu o sa incerc si la MotoMania la service KTM ca uite pe-acolo nu mi-a dat prin cap sa ma uit!

:banana:

Multumesc tuturor pentru sugestii, va tin la curent!

 

:rolleyes:

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu

Eu stiam ca strungul face chestii rotunde, nicidecum hexagonale...

 

Nu poti face hexagonul in strung dar din alt surub poti face surubul sa fie la cote mai ales ca de regula inbusurile sunt din materiale tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce are sula cu prefectura?

Doar nu te-apuci sa faci surub dintr-un imbus, dupa cum se vede in poza, imbusul trebuie sa intre in gaura aia hexagonala.

Cel mai aproape de adevar e surubul ericson cu cap ingropat, dar nu stiu cat de rezistent e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca le ai gasit pe cele mai lungi cu 3 mm nu mai ai nevoie de altceva. suruburile vor tine fara probleme, rupi lantul mai degraba.nici lungimea suplimentara nu e o problema, au destul loc pana in spite.oricum, se poate scurta surubul daca te deranjaza. uita de cap cruce, forta de strangere pe imbus e muuuult mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Salut fratilor!

 

Are careva idee unde as putea gasi niste suruburi de prindere pentru foaia spate / pinion spate.?

Motocicleta in cauza este un Suzuki DR 650 R din 1993.

 

:rolleyes:

 

Daca ai o poza a sistemului de prindere al pinionului pune-o aici, daca suruburile se strang cu piulita in spate poti sa cauti suruburi cu cap cruce si conic, e posibil ca (virgula) conul surubului sa fie numai de centraj nu ca sa nu atinga alte piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut fratilor!

 

Are careva idee unde as putea gasi niste suruburi de prindere pentru foaia spate / pinion spate.?

Motocicleta in cauza este un Suzuki DR 650 R din 1993.

 

Sunt niste suruburi cu cap imbus, tip conic (se "ingroapa" in pinion) si filet normal (pas normal).

 

 

Are cineva vreo idee/informatie interesanta?? :banana:

Multumesc anticipat!

:rolleyes:

 

 

Salutare,

 

Mergi la Ktm si ia un set de suruburi de LC4, sigur se vor potrivi. Am avut si DR si KTM si au aceeasi faza cu surubul ingropat. Diametrul exterior al capului pare la fel, acum nu mai tin minte cat de lungi erau alea de DR, astea de LC4 au cam 40mm.

 

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou baieti si merci mult pt. sugestii!

 

@Soso: suruburile respective au fost cumparate de "la piata" si mi se par dintr-un material dubios, ca asa ele se potrivesc foarte bine chiar daca sunt putin mai lungi; dar de-astea ziceam de rupere ca nu am incredere in material.

 

@gizmo: am fost la Suzuki, am scris in primul post si cica nu aduc... :)

 

@adiviraj: exact asa am facut, m-am dus la MotoMania si i-am intrebat, mi-au aratat toate suruburile de KTM pe care le aveau pe-acolo, si se pare ca de LC4 se potrivesc 99% dar nu mai aveau de vanzare pe stoc, au spus ca o sa aduca pana maxim vineri!! :P Sper ca o sa fie OK.

Multzam inca o data! Raman dator de cate o :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Gata! In sfarsit s-a rezolvat!

 

Am pus suruburi de KTM LC4 si s-au potrivit la mare fix. Multumesc tuturor pentru sugestii si informatii!

 

Deci sa se tina minte daca Doamne-fereste o sa mai aiba cineva problema asta: la Suzuki DR 650 se potrivesc suruburi de KTM LC4 pentru a prinde coroana spate.

 

;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...