Sari la conținut

Dnepr


CZU
 Share

Postări Recomandate

Am un nipru si am nevoie urgenta de ajutor.

 

Cine stie ce tip de ulei si ce cantitate trebuie sa pun in amortizoarele din fata si din spate? Amortizoarele originale de Nipru.

 

Motocicleta am cumparato acum doi ani si de atunci sta pe tusa (demontata).

Trebuie sa ii schimb uleiul peste tot pentru ca nu stiu ce tip a fost si nu vreau sa amestec uleiurile.

Ce tip de ulei este indicat pentru : motor, cutie-viteze,grup

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru motor 10W40

pentru cutie T90

pentru grup T90

pentru amortizoare T90

 

 

un sfat: la uleiul de cutie eu adaugam un aditiv care se numeste TRANNY HONEY, iar la motor unul care se numeste MOTOR HONEY .... le gasesti pe amandoua pe la benzinarii ... nu foarte scumpe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, GRESIT!

motor: 20W50

cutie: T90 (este denumirea pentru 80sau 85W90)

grup: T90 sau vara poti baga T140

amortizoare: ulei hidraulic ,gasesti la Petrom, Rompetrol

 

Bai tu ulei d-asta ai bagat in motor :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cantitate trebuie sa te uiti in cartea tehnica a Dnepr-ului. La IJ, se pun in fiecare amortizor fata cite 0,175 ml, iar in fiecare amortizor spate cite 0,075 ml ulei hidraulic. Probabil pt Dnepr, cantitatile sunt mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu aleko...

 

dupa carte:

 

carter motor: 2,2 litri; - ulei 20W 50

carter cutie viteze: 1,5 litri - ulei T90;

carter transmisie principala: 0,1 litri - ulei T90;

rezervor furca fata: 0,130 litri - ulei hidraulic;

capacitate amortizor suspendat: 0,105 litri - ulei hidraulic - de la Petrom, sunt diverse variante si preturi, dupa buzunar.

 

...daca te intereseaza o carte pentru nipru poti sa-mi trimiti un e-mail la latoasa@yahoo.com...fara obligatii..e luata de pe net...destul de faina...dar nu are pozele la care face referire...am cartea originala in ruseste...dar n-am avut timp sa scanez imaginile...tre'sa-mi fac timp...

 

...despre tipul de ulei..eu folosesc din asta de care am scris mai sus...iar la amortizoare..la alea de fata..le-am schimbat semeringurile si uleiul chiar saptamana trecuta...ce-i drept...nu cred ca am pus chiar cantitatea de 0.130 cum scrie in carte..ca nu aveam cu ce sa masor..cred ca am pus nitel mai mult..la vreo 0.2 litri...

 

bafta.. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca merge la amortizoare, dar, pentru cine vrea, donez ulei hidraulic LHM, scos din instalatia hidraulica de suspensie a citromobilului meu....

nu face spuma, trebuie doar filtrat prin hartie filtranta (de filtru de cafea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In amortizoare, din cate am auzit, se pune ulei de cutie de viteze automata....eu am avut Esso, dar nu mai stiu de care, era un ulei rosu si pe bidon scria Hidramatic Gearbox si o serie, dar nu mi-o mai aduc aminte.

Sfat: In grup la Nipru bagati Ulei mineral T150 adica valvolina, e ulei special pentru asa ceva si e foarte gros si nu curge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...