Sari la conținut

tabel de echivalenta pentru bujii


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

De aici , la prima vedere reiese ca pt ETZ-ul meu pot sa pun bujie 14NP21 care are cifra termica 210.....Daca as pune 14NP18 probabil nu ar fi buna pt ca motorul se incinge mai repede acum vara.....ma rog, o sa vina vara.....

 

E corect ce spun eu ?

bujia se incinge mai repede, nu motorul si asta genereaza ardere exploziva si strica motorul de tot :wink:

 

asa ca pune acolo fix ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am inceput sa caut si eu sinteron 14np24 pt mz etz250, care are bujia recomandata in codare veche M14-260. Nu am cautat foarte mult dar vad ca e lipsa acuta pe piata. Acum am 14np18 si sunt caramizii frumoase (de ce? ;)) , am cumparat ca solutie intermediara 14NP21 pana gasesc 14NP24. 2 bucati, cu electrodul central rectificat usor in unghi sa dea scanteia pe margine, dar distanta intre electrozi e diferita :-)

 

Imi permit sa pun un link la alt topic unde am postat cateva pagini dintr-o carte, exclusiv despre bujii, iar acolo nu era topic de bujii, si aici este.

 

Revenind la 14NP18 al meu care arata prea bine - singura diferenta e ca inelul de etansare e din cupru, nu am masurat cu sublerul dar grosimea pare identica cu grosimea inelelor sinterom. E cazul sa banuiesc probleme la motor fiindca 14np18 arata prea bine? Sau "nu repara un tractor care merge"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ISKRA, BRISK si FALKE sunt cam tot aia cu Sinteromul de acum. EU stiu ca mai acum vreo 3 ani SInteroamele erau mai bune. Pe de alta parte toate NGK-urile pe care le-am cumparat m-au dezamagit, probabil nefiind Japan. Desi ca e Japan ca e Botswana tot aia e ca nu e manufactura.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Cine poate sa-mi arate un tabel NGK(nu tabele de echivalente!!!!) sa vad care numar din codul NGK corespunde cifrei termice 260? Aparent e 7, dar asta e deducerea mea doar.

 

________________

 

Tot cautand, am gasit pe site-ul NGK 'o sama de cuvinte' interesante, amanunte pe care nu le-am gasit niciunde, o sa le pun cu bold.

 

Q: Does ignition timing affect a spark plug's temperature?

 

A: Yes, ignition timing directly affects the firing end temperature of the spark plug. Advancing the ignition timing prolongs the time to compress the burning gases. The pre-ignition temperature also elevates gradually, since the pressure and temperature of the combustible mixture is low before ignition. Advancing your timing elevates firing end temperatures.

 

* Advancing ignition timing by 10° causes tip temperature to increase by approx. 70°-100° C

 

Q: Do I need to set the "gap" when installing a new set of plugs?

 

A: Maybe. A spark plug part number might fit hundreds of different engines from many different manufacturers. Although the NGK factory will set the gap to a pre-selected setting, this may not be the right gap for your particular engine. The incorrect plug gap for your engine can contribute to a high rate of misfires, loss of power, plug fouling, poor fuel economy, and accelerated plug wear. It is always best to check the gap against the manufacturer's specifications. If adjusting the gap on fine wire or precious metal plugs such as platinum or iridium be very careful not to apply any pressure or prying force to the fine wire center electrode or insulator as they can be damaged. The gap should be adjusted by only moving the ground electrode.

 

3. Gapping

 

Since the gap size has a direct affect on the spark plug's tip temperature

and on the voltage necessary to ionize (light) the air/fuel mixture, careful attention is required. While it is a popular misconception that plugs are pre-gapped from the factory, the fact remains that the gap must be adjusted for the vehicle that the spark plug is intended for. Those with modified engines must remember that a modified engine with higher compression or forced induction will typically require a smaller gap settings (to ensure ignitability

in these denser air/fuel mixtures). As a rule, the more power you are making, the smaller the gap you will need.

 

A spark plug's voltage requirement is directly proportionate to the gap size. The larger the gap, the more voltage is needed to bridge the gap.

With this mind, many think the larger the gap the better. In fact, some aftermarket ignition systems boast that their systems can tolerate gaps that are extreme. Be wary of such claims. In most cases, the largest gap you can run may still be smaller than you think.

 

Q: Are special plugs always necessary on a modified engine?

...(partial)

Typically, for every 75-100 hp you add, you should go one step colder on the spark plug's heat range. A hotter heat range is not usually recommended except when severe oil or fuel fouling is occurring. (asta cam neaga ce s-a spus aici cu bujii mai calde iarna si mai reci vara - trebuie cifra prescrisa)

 

 

Q: When should I use a resistor spark plug?

 

A: NGK "R" or resistor spark plugs use a 5k ohm ceramic resistor in the spark plug to suppress ignition noise generated during sparking.

 

NGK strongly recommends using resistor spark plugs in any vehicle that uses on-board computer systems to monitor or control engine performance. This is because resistor spark plugs reduce electromagnetic interference with on-board electronics.

 

They are also recommended on any vehicle that has other on-board electronic systems such as engine-management computers, two-way radios, GPS systems, depth finders or whenever recommended by the manufacturer.

 

In fact, using a non-resistor plug in certain applications can actually cause the engine to suffer undesirable side effects such as an erratic idle, high-rpm misfire, engine run-on, power drop off at certain rpm levels and abnormal combustion.

 

(aditional de la mine: cablurile de inalta tensiune/fisele cu filament de carbon au deja 10k rezistenta, e de discutat daca 5k aditionali ai bujiei R strica)

 

 

7. Using high power ignition systems

 

Many of the more popular aftermarket ignition systems are of the capacitive discharge type. They store voltage, or accumulate it, until a point at which a trigger signal allows release of this more powerful spark. Companies like Mallory, MSD, Crane and Accel, to name a few, offer such systems.

 

They affect spark plugs in that they allow the gaps to be opened up to take advantage of the increased capacity. The theory is that the larger and the more intense the spark you are able to present to the air/fuel mixture, the more likely you will be to burn more fuel, and hence the more power you will make.

 

We encourage the use of such systems, but only on modified or older non-computer controlled vehicles.

 

In reality, computer controlled vehicles do such a good job of lighting off the air/fuel mixture (as evidenced by the ultra-low emissions), added ignition capacity would do little to burn more fuel since the stock configuration is doing such a good job. Older non-computer controlled vehicles or those

that have been modified with higher compression or boosted (nitrous, turbo, supercharged) engines can certainly take advantage of a more powerful ignition system.

 

_________________

sa ne foloseasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea cu 3 electrozi la 2t se ancraseaza incredibil de repede!

 

 

negativ.....frate haiduc stress( :lol: ),nu prea spui bine ce spui.......

are grad mmuult mai scazut de ancrasare sa stii......ce bujie ai pus tu cu 3 electrozi?Made la buda pe genunchi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea cu 3 electrozi la 2t se ancraseaza incredibil de repede!

Eu am avut la mz-125 bosch cu 3 electrozi, am mers cu ea ani de zile fara probleme. Din pacate nu-mi mai amintesc indicativul bujiei, sunt ani multi de atunci. Ancrasarea la 2T se datoreaza si uleiului de amestec, apoi a cifrei termice aleasa necorespunzator. S-a mai scris pe tema asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut la mz-125 bosch cu 3 electrozi, am mers cu ea ani de zile fara probleme. Din pacate nu-mi mai amintesc indicativul bujiei, sunt ani multi de atunci. Ancrasarea la 2T se datoreaza si uleiului de amestec, apoi a cifrei termice aleasa necorespunzator. S-a mai scris pe tema asta...

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
manualul ce cere?

manualul cere asta A23-1, STAS 37.003.081-87; dar echivalent pentru ea?!?

Mesaj completat

aceeasi bujie ca la jupiter...

si la jupiter ce trebuie?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

np18 iarna si np21 vara. adica ngk bp4hs si bp6hs. cel mai probabil o sa gasesti bprxhs, r-ul vine de la rezistor. daca gasesti simple ia simple, au scanteia mai puternica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare corecta imperecherea asta.

intre NP18 se NP21 e o treapta calorica, iar intre 4HS si 6HS sunt 2 trepte

 

NP18 e "de dacia 1300" si tot pentru dacii e recomandata BP6HS

NP21 e cam cu BP7HS

 

Partea proasta e ca la NGK nu scrie nicaieri clar cifra termica(si se zice ca-s de marca...) doar tabele de comparatie peste tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Nu mi se pare corecta imperecherea asta.

intre NP18 se NP21 e o treapta calorica, iar intre 4HS si 6HS sunt 2 trepte

 

NP18 e "de dacia 1300" si tot pentru dacii e recomandata BP6HS

NP21 e cam cu BP7HS

 

Partea proasta e ca la NGK nu scrie nicaieri clar cifra termica(si se zice ca-s de marca...) doar tabele de comparatie peste tot

 

 

ngk-urile au si intermediare, cum ar fi sa zic... np19 de exemplu... ma rog, intelegi tu! eu am folosit si 4 si 6 si nu am avut nici o treaba cu ele!

Editat de stress_L&P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Bineineles stiu ca NGK nu au CT de la sinterom. insa au si ele cate o cifra termica pe care nu am gasit-o niciunde. Doar tabele de echivalente, pe care le iei din 2 directii, se contrazic.

 

 

ia-l pe cel de pe site-ul lor si compara bujiile cu cele mai cunoscute la noi, gen brisk, iskra, beru, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...