Sari la conținut

Placute Frana Uzate?


Postări Recomandate

salut fratilor! am si eu o nelamurire. m-as bucura sa stie cineva raspunsul! am plecat s eu ieri la brasov , si inca de pe drum am inceput sa aud un zgomot fasait usor la roata din fata, ca si cum doua lucruri s-ar feca intre ele. de fapt , am realizat ca zgomotul venea de la roata din fata cand am pus frana la o viteza mai mica si el s-a transformat intr-un fasait accentuat si continuu. ma gandesc ca sunt placutele care s-au #utut. problema e, mai pot sa ma intorc pana acasa la bucuresti??? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor! am si eu o nelamurire. m-as bucura sa stie cineva raspunsul! am plecat s eu ieri la brasov , si inca de pe drum am inceput sa aud un zgomot fasait usor la roata din fata, ca si cum doua lucruri s-ar feca intre ele. de fapt , am realizat ca zgomotul venea de la roata din fata cand am pus frana la o viteza mai mica si el s-a transformat intr-un fasait accentuat si continuu. ma gandesc ca sunt placutele care s-au #utut. problema e, mai pot sa ma intorc pana acasa la bucuresti??? multumesc

Daca placutele sau tocit ,te poti intoarce dar nu cu discul de frina intreg!

 

Intrebarea mea este cum nu ai verificat si tu pina acum placutele ,mai ales ca vrei sa faci un drum lung?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ACelaÂşi lucru il aud si eu la Diversionul meu, la roata din față, dar cand merg cu viteză mica, pt ca la viteza mai mare bâzâie motorul si nu il mai aud, poate ca zgomotul acela persistă, dar nu il mai aud eu. Placutele de frana , pe față sunt uzate, dar mai merg vara asta. Asa mi-a spus un cunoscator, care e Âşi instructor la noi de motociclete, ca eu sunt incepător.

Mi-a spus ca e posibil sa fie de la placuta de frana... s- a uitat la ea, a mers 200 m si mi-a spus ca sa o las asa deocamdată, sa nu imi fac probleme, la anu schimb placutele si pe fata si pe spate.

Sa speram sa nu avem probleme.

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor! am si eu o nelamurire. m-as bucura sa stie cineva raspunsul! am plecat s eu ieri la brasov , si inca de pe drum am inceput sa aud un zgomot fasait usor la roata din fata, ca si cum doua lucruri s-ar feca intre ele. de fapt , am realizat ca zgomotul venea de la roata din fata cand am pus frana la o viteza mai mica si el s-a transformat intr-un fasait accentuat si continuu. ma gandesc ca sunt placutele care s-au #utut. problema e, mai pot sa ma intorc pana acasa la bucuresti??? multumesc

Verifica-le ,si daca sant chiar duse de tot poti sa vii pana la Buc dar usurel(viteza) si nu franezi cu roata respectiva,decat in caz extrem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si placutele mele de pe fata suna dar mai am ferodo pe ele ( cam jumate is uzate ) si cand pun frana scartaie , incearca sa dai jos etrierul si vezi ce mai ai pe placute .

 

 

 

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult de sfaturi tuturor! exact asa am facut. am venit usurel pana la bucale cu franat mai mult spate( intr-un fel mi-a prins bine, ca oricum foloseam mai mult fata si relatia de dragoste si apropiere intre mine si frana spate nu se creease asa instantaneu si comfortabil cum mi-as fi dorit :lol:). discul pare ca ma mai duce desi au aparut niste semi-zgarieturi pe el. ce mi se pare curios e fasaitul ala care se aude in mers la viteza mica, adica daca s-au dus placutele s-au dus, dar ating si fara frana pusa? :lol: oricum o sa imi fac zilele astea programare la un service si o sa vad.

apropo, stie cineva vreun service unde sa aiba si placute? sau de unde mi-ati recomanda sa le cumpar si unde sa le montez? multumesc inca o data pentru tot.

@tnq asa e mosule. trebuia sa mai uit de acasa, dar poate ca stii cum e, incepator fiind in ceva, uneori lucrurile desi importante pana nu te lovesti de ele, nu te striga sa iti spuna ca le doare( expresie stupida de altfel , dar cred ca nici eu nu m-am comportata prea stralucit :lol:)

drum de care vreti voi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare ontopic: cum iti dai seama ca placutele de frana sunt uzate fara sa dai jos nimic?

Si inca una: cam la cati km trebuie schimbate (in conditiile unui mers normal si ocazional mai sportiv)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare ontopic: cum iti dai seama ca placutele de frana sunt uzate fara sa dai jos nimic?

Si inca una: cam la cati km trebuie schimbate (in conditiile unui mers normal si ocazional mai sportiv)?

Se pot vedea un pic daca te uiti pe langa disc in etrier,dar risti sa nu vezi grosimea exacta si te pacalesti!!

Dureaza juma' de ora maxim sa dai jos si sa pui inapoi etrierii la ambele roti,ca sa poti verifica placutele.

Km pana la schimbare depind de multi factori:felul placutelor,tipul motocicletei,cum franezi ,etc !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare ontopic: cum iti dai seama ca placutele de frana sunt uzate fara sa dai jos nimic?

Si inca una: cam la cati km trebuie schimbate (in conditiile unui mers normal si ocazional mai sportiv)?

 

te uiți cum ți s-a explicat mai sus. depunerea de pe plăcuță care frînează efectiv are un Âşanț pe mijloc. cînd nu mai vezi Âşanțul sînt gata (ca indicatorii de pe pneuri). în mod normal nu este nevoie să dai jos etrierul ca să schimbi plăcuțele (depinde de motoretă)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...