Sari la conținut

Postări Recomandate

mers normal... aprox. 600 km cu un plin.

nu de alta da Adventure R-ul are doar 28,5 l ...

asta mai nou-ul are cica 25.5 l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mers normal... aprox. 600 km cu un plin.

nu de alta da Adventure R-ul are doar 28,5 l ...

asta mai nou-ul are cica 25.5 l

la tine ce inseamna mers normal??? n-am auzit de consum sub 5 la adventure

zic de mers pana in rezerva, nu pana la ultima picatura ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba nu - imi amintesc ca nu imi mergea ventilatorul de la radiator si afara erau 40 grade la umbra... si nu i-am dat pace deloc...

 

la tine ce inseamna mers normal??? n-am auzit de consum sub 5 la adventure

zic de mers pana in rezerva, nu pana la ultima picatura ;)

 

 

inseamna mers undeva intre 4000-5000 rot/mon

 

 

cu cel din 99 am "scos" 4,5% iar asta din 2006 papa 4,8%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba nu - imi amintesc ca nu imi mergea ventilatorul de la radiator si afara erau 40 grade la umbra... si nu i-am dat pace deloc...

 

 

 

 

inseamna mers undeva intre 4000-5000 rot/mon

 

 

cu cel din 99 am "scos" 4,5% iar asta din 2006 papa 4,8%

la ce viteza? mie imi ia 4.7 la 110-120 in afara si 60-80 in localitate cu a 5-a.

hai sa o lasam mai moale cu off-topicul ;)

off-topic: ce-ti face piciorul???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica 90-130 km/h constant

 

la ce viteza? mie imi ia 4.7 la 110-120 in afara si 60-80 in localitate cu a 5-a.

hai sa o lasam mai moale cu off-topicul :laugh:

off-topic: ce-ti face piciorul???

 

 

pai.. destul de bine mersi ;)

 

off: poate ne vedem la azuga in weekend-ul celalalt ... sau la bulgari ca tot sunt mai multi km pana acolo cica e intrunire ;)

Editat de BiG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care vrea sa puna de un pariu pe capu` lu Achile?Io zic ca nu depaseste mia de Km in 24 ore.(in Romania) ;)

Recordul personal a fost de 982 mile plecat la 8 am si terminat la 12;45.In ultimele 300 mile ma durea-n popou daca mor sau nu.Cand am ajuns acasa n-am reusit sa ajung in pat si am adormit in garaj.Nu se merita fratzilor decat pe Autobahn eventual..

 

Pace

CD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care vrea sa puna de un pariu pe capu` lu Achile?Io zic ca nu depaseste mia de Km in 24 ore.(in Romania) :laugh:

Recordul personal a fost de 982 mile plecat la 8 am si terminat la 12;45.In ultimele 300 mile ma durea-n popou daca mor sau nu.Cand am ajuns acasa n-am reusit sa ajung in pat si am adormit in garaj.Nu se merita fratzilor decat pe Autobahn eventual..

 

Pace

CD

;) n-ai cadea.....am facut si eu o fenta d-asta......am plecat din bistrita aproape de miezul zilei [ dupa o noapte cu palinca de mere si prune],si am ajuns in teleorman noaptea ,nu mai stiu ora.....pe un gsx 550 suzuki.cu ce motocicleta ai facut traseul?eu cred ca daca in ultimul timp ai mers mult cu motocicleta poti sa-i faci , se obisnuieste corpul.....problema e cu aglomeratia de pe soselele noastre.....ma gindesc la ceva gen sudul tarii , aproape de dunare , sa pleci in necunoscut :laugh: si in a doua parte , cind ai obosit sa te intorci pe un drum pe care il stii bine...daca imi iau un tenere sau transalp o sa incerc si eu , dar nu am aparat foto sa va dovedesc.....o sa pastrez bonurile de la benzinarii cu data pe ele ;) ideale pentru asa ceva cred ca ar fi urmatoarele motorete- prima -supertenere[are o sea foarte comoda], transalp[nu stiu cum este seaua dupa mai multe ore de mers], africa twin si chiat tdm......ma gindesc strict la romania cu superbele-i sosele :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Achile l-a dilit intr-adevar SuperTenere-ul, acum ca a avazut ce poate.

Chestia e ca nu te doare fundul de la sea, pot spune asta pentru ca am facut tara de 2 ori cu ST, iar anul trecut am mers 16 zile cite minim 8 ore pe zi fara cel mai mic disconfort (eram in concediu, mergeam de placere si nu aveam de gind sa bat nici un record).

Una peste alta, ca sa echivalezi un Iron Butt romanesc cu unul de pe-afara, trebuie sa alegi o ruta cit mai putin aglomerata, cu sosea buna si cit mai rapida, altfel se duce naibii media de viteza.

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care vrea sa puna de un pariu pe capu` lu Achile?Io zic ca nu depaseste mia de Km in 24 ore.(in Romania) ;)

Recordul personal a fost de 982 mile plecat la 8 am si terminat la 12;45.In ultimele 300 mile ma durea-n popou daca mor sau nu.Cand am ajuns acasa n-am reusit sa ajung in pat si am adormit in garaj.Nu se merita fratzilor decat pe Autobahn eventual..

 

Pace

CD

merci coane...imi pare bine ca ma sustii ;)

poate ca buba ta a fo ca ai plecat la 8 AM...eu vreau sa plec noaptea sa am strazile libere

in romania nu merita, clar

mah, eu zic altceva. In afara nu merita!!! :laugh:

Editat de Advrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleci si tu la Satu Mare, te hodinesti acolo un pic dupa care...

 

Satu Mare - Zalau - Cluj - Sighisoara - Brasov - Bucuresti - Constanta - Tulcea - Braila - Buzau - Bacau - Roman - Tg. Frumos - Iasi. Sau, daca nu se strang 1600, de la Iasi mergi la Chisinau. Iasi - Raducaneni (asta nu stiu cat de bun e, mai poti merge prin Vaslui, cred ca e mai bun drumul) - Albita (poate ai noroc si nu stai mult in vama) - Chisinau. Ultimii 100 km poti sa ii faci in mai putin de o ora.

 

Drumurile sunt in mare parte bune. Vorbeste si tu cu aia de la Iron Butt, poate iti deconteaza radarele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleci si tu la Satu Mare, te hodinesti acolo un pic dupa care...

 

Satu Mare - Zalau - Cluj - Sighisoara - Brasov - Bucuresti - Constanta - Tulcea - Braila - Buzau - Bacau - Roman - Tg. Frumos - Iasi. Sau, daca nu se strang 1600, de la Iasi mergi la Chisinau. Iasi - Raducaneni (asta nu stiu cat de bun e, mai poti merge prin Vaslui, cred ca e mai bun drumul) - Albita (poate ai noroc si nu stai mult in vama) - Chisinau. Ultimii 100 km poti sa ii faci in mai putin de o ora.

 

Drumurile sunt in mare parte bune. Vorbeste si tu cu aia de la Iron Butt, poate iti deconteaza radarele ;)

c naiba cautzi aici bai Pacasac?? scrie MARE "Coltul Enduristilor ;) "

merci de traseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e greu, dar nu imposibil ... ideea e ca e mult mai usor pe highway .. si cum noi n-avem asa ceva prin romanica, m-am gandit la traseul: Szeget - Budapesta - Viena - Graz - Salzburg - Viena - Budapesta - Szeged ... sunt cam 1600km, si daca nu e de ajuns se mai merge pana la Mako ... dupa cum stiti, chiar pe site-ul ironbutt este recomandat mersul pe autostrada fara mers in blana ... ma gandeam si eu la treaba asta ... poate mergem in grup ;)

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e greu, dar nu imposibil ... ideea e ca e mult mai usor pe highway .. si cum noi n-avem asa ceva prin romanica, m-am gandit la traseul: Szeget - Budapesta - Viena - Graz - Salzburg - Viena - Budapesta - Szeged ... sunt cam 1600km, si daca nu e de ajuns se mai merge pana la Mako ... dupa cum stiti, chiar pe site-ul ironbutt este recomandat mersul pe autostrada fara mers in blana ... ma gandeam si eu la treaba asta ... poate mergem in grup ;)

eu ma gandeam la romania.... :laugh:

pe autostrada parca nu e...ce ar trebui sa fie. Nu mai e aventura...eu vreau mai mult experientza acestei plimbari, nu hartia si patch-ul pe geaca. Daca vrei sa vii cu mine si...Pacasac Enduristu ;) , cu mare placere. Tura o sa fie prin septembrie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vara probabil o tai pana in spania in vacanta.

daca plec cu moto ar fi o idee sa aplic pentru probele astea, defapt de un an ma cam bate gandul ;)

 

cea mai mare smecherie in ro ar fi daca aplic la aia de 1000 mile si merg cu iju :laugh:

 

* bre, daca pleci cu IJ (eu iti doresc, ..ca stiu ca iti place :laugh: ), o sa ai nevoie de un alt cu*r, nou-noutz! :P

Treci si fa-ti Dakarul ala odata! ...eu vreau sa plec intr-o cursa d-asta cu GS-uri, undeva in vara urmatoare. Daca mai sunt amatori, organizez ceva. Intai sa mi-l iau... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acum s-au mai inscris catziva amatori. Lista preliminara:

1 Advrider(achile)-super tenere

2 Pacasac-vfr 800

3 Sherky-africa twin

 

 

 

As prefera sa fim maxim 3 in tura, dar daca ne strangem mai multzi poate facem treaba concomitent, pe mai multe trasee. Ce ziceti??

 

nenea Soso, potzi face thread-ul asta sticky??

 

 

Pana in septembrie vreau sa stabilim cel mai probabil traseu din tzara si sa verific fiecare portiune. Daca nu vom gasi un traseu care sa ne permita realizarea Iron But-ului vom pleca in Ucraina.

Editat de Advrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Ucraina faci usor 1600 km in 24 de ore, singura problema ar fi ca drumurile sunt cam denivelate. Iar partea buna este ca nu prea terci prin localitati, iar drumurile sunt drepte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Ucraina faci usor 1600 km in 24 de ore, singura problema ar fi ca drumurile sunt cam denivelate. Iar partea buna este ca nu prea terci prin localitati, iar drumurile sunt drepte.

safety first! mai intai cautam in romania si testam... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acum s-au mai inscris catziva amatori. Lista preliminara:

1 Advrider(achile)-super tenere

2 Pacasac-vfr 800

3 Sherky-africa twin

 

Eu cred ca sansele de reusita scad daca vreti sa faceti asta in grup, la fel si riscul de accident. E posibil ca unu sa mearga mai tare, ca asa e ritmul lui, acolo se simte safe, e mai experimentat, etc, si altul sa traga ca sa tina pasul, chiar si putin ... daca mai adaugi la asta oboseala si multele ore de condus, riscul de accident creste simtitor.

 

In afara de asta daca face unu pana ... ce faceti restu? Doar nu o sa mergeti mai departe, ca stati sa-l ajutati, nu? ;) Sau vreti sa atingeti distanta de 1600 km in 24 de ore, in Romania si cu o pana pe traseu? :laugh: Hardcore, n-am ce zice ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

precedentul a fost creat deja in romania pe tema asta .. oamenii aia au reusit treaba asta in grup, cu pasagere etc ... deci se poate ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de asta daca face unu pana ... ce faceti restu? Doar nu o sa mergeti mai departe, ca stati sa-l ajutati, nu?

daca as fi cel cu pana as arunca cu pietre dupa ceilaltzi daca ar vrea sa ma ajute! Unul trebuie sa termine...asa cum au facut Roma si Despres cand a murit Meoni ;) ...unul din echipa trebuie sa ia podium. Mergi sau crapi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

precedentul a fost creat deja in romania pe tema asta .. oamenii aia au reusit treaba asta in grup, cu pasagere etc ... deci se poate ... ;)

In grup de doua motociclete ;) .........eu parca asa tin minte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In grup de doua motociclete ;) .........eu parca asa tin minte

eu zic sa fim 3 cu motociclete similare...

Bagam cateva ture lungi impreuna sa ne cunoastem si sa ne obisnuim sa mergem in grup. Ne impartim traseul sa il verificam putzin. Comunicam impresiile si constatarile pt fiecare bucata si ne hotaram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa Achile, tata, ca merg eu cu tine ! Dam un ocol de Romanie si gata ! ;)

mah, ricocerule, vezi ca te tzin minte cu promisiunea. Sa nu vin la tine la usa sa sun. Sa raspunda nevasta-ta, sa se uite la mine si sa imi tranteasca usa in fatza...apoi sa aud din casa "Razvane, NU!! CU NEBUNU ASTA NU! Daca pleci ma duc la mama!! ;) "

Editat de Advrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...