Sari la conținut

Carter Fisurat


Postări Recomandate

azi cand am ajuns la atelier am ramas uimit de pata de aproximativ un metru de sub nipru,vineri ii pusesem ulei si aveam totusi probleme cu becul de ulei,adik statea aprins

am comandat chiar si sonda noua de la dany,schimbasem si pompa de ulei

m-am uitat la baie,si nu era nimic pe langa ea,am dat cu degetul si tot nimic,era doar o picatura pe surubul din fata care tine motorul pe cadru

am culcat motorul pe o parte si a inceput sa curga constant un fir de ulei,tot pe langa suportul de fata al motorului,e clar acolo era fisura care impiedica uleiul sa stea in motor si sa-si faca treaba

am doua variante de remediere:1 sudez carterul,daca am acces in zona aia

2 si dupa mine cea mai buna varianta,schimb carterul cu unul pe care il am in atelier si nu are decat cam 100km pe o motocicleta dar nu am temei legal si trebuie sa ma indrumati voi cei care ati mai facut asta

ce fac cu seriile? cum omologhez carterul nou daca nu am acte? sau unde gasesc un set de poansoane cu care sa pot bate

seriile pe noul carter?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cauta nici un panson! Pune motorul nou si mergi la RAR pt identificare. Eu asa am procedat acu 2 luni. Am avut de facut ITP-ul. M-am programat, m-am dus cu carterul nou (care nici el nu avea serie pansonata original, dar nu era seria mea). Pt motor nu ai nevoie de nici un document si nu tre sa dai nici o declaratie. Te va costa in jur de 70ron sa iti treaca in carte noua serie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:lol: NASOALA SITUATIE... DE BLOC MOTOR FISURAT N-AM AUZIT PANA ACUM... chiulase fisurate da , da blocul motor....l-ai strans tare in cadru? nu trebuie strans prea tare in suporturi, ca nu ies piulitzele daca dai cu ceva loctite pe ele si filet! bine ca n-ai ajuns la schimbat piese MAJORE , inutil ... MOTORUL E PIESA DE SCHIMB! poti sa-l schimbi de cate ori vrei(scuza pentru R.A.R.? "S-A CRAPAT IAR BLOCUL MOTOR...CE SA-I FAC DACA AM GHINION?!" :lol: )

SPOR LA TREABA! :lol:

 

 

ah, uitam: si sudura sa o faci NUMAI IN WIG, ca iese cel mai bine! (acuma depinde din ce tip de "mamaliga de aliaj de aluminiu" este facut blocul motor... ca e de la ucraina...nu JAPAN...)

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te costa 60 Ron modificarea in cartea tehnica + niste ore de munca degeaba cand poti suda si salvezi un carter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate si tu alekule si te-am sunat tocmai pentru ca vroiam sa stiu daca mai pot salva si carterul care il am acum pe motor,dar la mine nu e chiar asa mult de munca ,carterul pe care il am de schimb e de fapt un motor care are inclusiv ,arbore cota zero,axa cu came montata,distributia,si mai am de montat setul motor de pe motorul actual,pompa de ulei si inca ceva maruntisuri pe care nu le mai enumar acum

in principiu ma interesa cat de legal este schimbarea asta avand in vedere ca eu nu am nici un fel de act de provenienta al acestui carter

pe locul doi intervine si sudarea carterului actual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca crezi ca fisura a aparut din cauza prinderii pe cadru, vezi precis care-i cauza si remediazo altfel este posibil ca sudura sa nu tina si fisura sa reapara.

Fa si tu o poza ca sa-ntelegem si noi despre ce este vorba. Acolo, pt fixare sunt niste distantieri si o brida metalica, unde ai gresit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am pus distantierii dar am strans pana i-au iesit matele pe acolo,asta a fost greseala mea,acum o sa fie invatare de minte la carterul nou pun axele alea filetate noi si le strang cu cheia dinamometrica ca doar de asta a fost inventata sa o folosim ,asa imi trebuie daca am strans ca ghiolbanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...