Sari la conținut

Ulei Texaco 20W50 in Nipru


CZU
 Share

Postări Recomandate

Am un bidon de 2l sigilat de Texaco Eurotex 20W50.

Cred ca are cam 3ani dar nu a fost desigilat. Sper sa nu fie expirat.

Ma gandeam sa il pun in motor cu niste aditiv 2+2.

 

Dati si voi cu parerea, merge?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

mai avand in vedere ca nepra a fost facuta sa mearga cu ulei de cacao, zic eu ca merge! acum mai e o faza: daca a mers cu ulei sintetic poti sa-i pui mineral sau semi-sintetic, daca a mers cu mineral cica nu merge sa-i pui sintetic... acum nu stiu cat de adevarat e ca am auzit si eu dar suna logic! gandeste-te ca ala sintetic e mai subtire si jocurile aparute in timpul functionarii cu asa ceva sunt mai mici (protejeaza si mai bine motoru' ca deh, e sintetic) si ala mineral e "mai din topor" ca sa zic asa si formeaza cu totul altfel motoru! oricum rezumatu e ca motoru' se uzeaza intr-un fel su sintetic si in altu' cu mineral! poate spune cineva mai avizat decat mine daca e adevarat ce am auzit sau nu! bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Motlife nr curent vorbeste de calitatea uleiului. Aia de la API (American Petroleum Institut) au impus niste categorisiri si in functie de calitate. Astfel API SA e cel mai prost, API SJ e cel mai bun.

Texaco e API SJ

Elf e API SF

=> conform API, Texaco e mai bun. In fond Texaco e si mai scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai , intreb, e buna dfe ceva 2+2 aditivul ala de ~130 000 la conserva?

L-am bagat impreuna cu uleiul in Ural si mi s-a parut foarte vascos, lipicios, o fi bun sau mai bine bagam ulei in locul lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat aditiv 2+2 la nipru si merge brici si nici nu mai palpaie becul de vascozitate la semafor chiar daca o incing si nitel mai mult.Ulei am bagat tot "2+2"(20W50),deocamdata pare bun si am deja vreo 600 km cu el.Nu ma pronunt inca,este deocamdata in testari! :banana:

PS. Faza cu Texaco ca-i SJ si Elf-ul nu stiu ce,cred eu ca mai e si putina gargara;daca nu ma insel Texaco e american asa ca ce zice API nu stiu cat de obiectiv e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anu' trecut aveam ulei Petrom 15W40 care e cam porcarie pt. pus la Nipru si nu mi s-a stins niciodata becu' de la pompa cand se incingea tare prin oras...

Acum am OMV 20W50 cum trebuie, si merge bine (bine nu simt diferenta, poate simte el inauntru), presiunea e ca lumea, daca scot capacele de la Q-lase arunca un jet (fierbinte :banana:) la distanta mare de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...