Sari la conținut

Carpaty cu/fara permis


misu_005
 Share

Postări Recomandate

''A1'' inseamna : cilindreea maxima, mai mica sau egala cu 50cc

 

sau

 

viteza maxima, mai mica sau egala cu 50km/h

 

Iar ''A'' de la reperele astea in sus.Asa zice legea.

 

Fara carnet in nici un caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal cine stie cum arata un karpaty...

"karpaty" sau Carpati?... celebra motoreta romaneasca. Poate ai inteles tu gresit. Unde ai auzit de chestia asta? Cel putin eu unul nu am auzit de marca asta si vad ca nici lumea de pe aici nu se prea inghesuie sa de-a raspunsuri.

 

Numa' bine! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hell biker: o mica confuzie.

 

ce zici tu pt A1 e de fapt pt "fara carnet". sub 50cmc, cu pedale. adica moped.

A1 inseamna sub 125, adica minsk de exemplu. carpati-ul sigur se incadreaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicletele cu caracteristici de bicicleta nu necesita permis(mopede..neaparat sa aiba pedale) restul pana la 125 de cmc necesita A1 ce se poate face de la 16 ani....deci Carpatiul sau Stela sau alte chestii de genu asta(nu au pedale) necesita permis categoria A1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de "Carpati", este cu pedale(stiu fiindca are unchiu-meu) si cilindree sub 50cmc(vreo 49,....) deci intra la mopeduri si implicit nu-ti trebuie permis,casca(ma rog doar daca vrei tu pt. siguranta) si inmatriculare. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba e obligatorie casca!

Iar ca alte obligatii adresate strict ciclomotoarelor: vit. max. si in oras si afara 45km/h, interdictie de a lua pasager, interdictie de a circula pe autostrazi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor nu toate Carpatiurile au pedale, nu mai bagati omu' in ceatza :banana:

Exista doua modele de Carpati:

- Carpati 50 care are pedale, dar nu am mai vazut asa ceva de mult...

- Carpati Super care are 70 de cmc si NU are pedale, are 2 locuri, e ceva mai maricica!

Prin urmare daca e ultimul, A1 scrie pe el!

 

A... si era sa uit, mai e o chestie ruseasca de 50 cmc parca, care se numeste KARPAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai asa stiam si eu ca sunt Carpati care nu au pedale...Am avut un coleg in liceu care avea una dasta si l-a oprit odata politia si s-a luat de el ca nu avea carnet ... dar a avut noroc ca l-a lasat sa plece si de atunci nu mai mergea cu ea pe strada( era misto jucaria si fugea destul de bine , pt un moped, sau ce mama drak era :banana: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai eu am vazut un carpati care avea pedale deci daca e cu pedale nu ai nevoie de carnet dar de casca ai obligatoriu nevoie ca la 40 la ora de dai cu capu de asfalt :what: te trimit astia direct la capela vro 3 zile dupa care viermi te mananca

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casac e obligatori fara nici o discutie dar nu cred ca mori tu la 40 la ora eventual daca se urca vreo masina pe tine,eu am cazut cu bicicleta la 35 la ora si in afara de nishte julituri si un umar vanat nu am avut nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de noroc dar daca dai cu capu de o bordura sau dai in plin intrun autobuz care opreste la semafor etc. sigur ramai cu sechele :what: , si eu am cazut cu motocicleta cu 60 la ora,am derapat intr-o curba dar daca nu aveam casca pe partea stanga nu mai aveam par iar daca prindeam si un stalp tot ma rupeam , deci depinde de norocu fiecaruia :banana:

Editat de badogistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...