Sari la conținut

Accident Grivita?


bicicleta
 Share

Postări Recomandate

trecand pe grivita dinspre ghara inspre RAR ininte de pasajul grand pe celalalt sens am observat o ambulanta si dupa ea langa bordura un chopper, 10 m mai incolo era o masina asezata oblic dar era contrasensul in care se indrepta masina si avea parbrizul spart, ce ma mira pe mine este ca nu ai voie sa faci stanga acolo ca sa urci pe pod caci este linie continua dubla cum Dumnezeu a ajuns ala cu masina acolo nu stiu ...sper sa existe cineva care sa poata da detalii

incerc sa fac o schema cu cea ce am vazut, si sa imi zice-ti voi daca nu este o ciudatenie modul in care masina a ajuns in pozitia respectiva

 

<- gara <- R.A.R (clabucet)

----------------------------| coborare de pe podul grand | --------------------------------------------

banda1 '''''''''' <<<

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

banda2 <<<

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

banda3 \> <<<

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

 

Legenda

'''''''''''' reprezinta masina de salvare si o motocicleta plus cativa oameni nu am vazut exact cati

<<< reprezinta sensul de mers

\ pozitia masinii > directia in care era indreptat botul masinii

sper sa nu fie ceva grav si sa aflam detalii daca este nevoioe de ajutor ceva....

bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, un accident...

*motociclistul venea dinspre RAR...si se ducea spre gara...nu stiu exact pe ce banda(am ajuns la fatza locului dupa accident, intamplator...si am oprit sa vad ce se intampla)...proabil cea de langa axul drumului

*un bmw seria 1...coboara de pe pod...directia de mers spre gara...si ce se gandeste..hai sa fac stanga pe linia dubla continua, sa intorc...sa ma duc spre RAR

*momentul impactului...

 

*motociclistul e ok...nu stiu daca e fractura la picior sau nu...ramane de aflat

*moto cat de cat ok..probabil o sa ii trebuiasca alt jug..ghidon...crashuri (yamaha..virago...daca nu ma insel)

*mii de scuze din partea conducatorului auto idiot..dar...cu totii avem podu casei plin de asa ceva so...

 

*a venit ambulanta...l-a transportat pe motociclist la floreasca pt investigatii...dupa o ora, se intoarce pasager pe un varadero :)

*politia a sosit si ea...masuratori..declaratii..martori...una alta...acu nush exact ce o sa ii faca conservarului...oricum..e clar...permis oha..

 

*si era sa uit..pe baiat il keama Iulian...daca ajuta cu ceva...

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e frate-miu, mie nu mi-a mers telefonu :) si am aflat mai tarziu, cand a ajuns acasa!

 

frate-miu venea pe calea grivitei dinspre 1 mai spre basarab.

idiotu' cu bmw, coborand de pe pod din dreapta, a vrut sa intoarca pe celalat sens, s-o ia spre 1 mai, taind tot sensul...fara sa se asigura, fara nimic.

Frana la limita, blocat spatele....bine ca s-a aruncat in ultimul moment de pe mobra pe botul masinii ca altfel se izbea naspa.

El, julitura in cot si durere la glezna, nimic rupt.

Mobra, corn dreapta indoit rau...el zice ca i se pare ca are ceva si la jug/furca.

A venit salvarea, poilitia etc...

Conservaru a ramas fara permis. Sustinea ca si el e motociclist dar se balbaia cand a fost intrebat ce mobra are.

 

deocamdata doar atat stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA...eu sunt...multumesc CELUI DE SUS ca am scapat doar cu atit....neavind eschipament de cit casca si manusi restu ...blugi , multumesc si baietilor care au oprit si m-au ajuat si asteptat pina am venit de la spital... viteza 60km/h..oprit la trecerea de pietoni de liga podul grant ...pe conservar l-am vaz cind a iesit de pe breteaua de coborire....a stat pe loc....la intrare in bulevard si a virat brusc stinga vrind sa intre pe celalat sens..avind dubla line cont si ind cedeaza..prostia mare a lui e ca a ezitat sa-si vada de drum si a ramas pe banda 2si3 asta la 30-40m de mine...eu..frine fata..spate moto a inceput sa danseze....inevitabil...in dreapta aveam masina plecati ambi de la trecere...in momentul lovituri am avut intuitia sa sar....restogolindu-ma peste masina...noroc chior....cam asta e,,,circulati cu grija in jungla din buc...cit despre echipament nu il mai dau jos nici la 50 grade :)

 

avarii...cras-bar,ghidon.maneta frina si cam atit la prima vedere....

 

conservaru....dosar ..vatamare corporala...permis oha mult timp......bla ..bla

 

inca o data multumesc baietilor pt. ajutor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat cu bine.

 

Aveti grija ca mai ales in ultimul timp foarte multi coboara pe breteaua aia si fac la stanga. Unii probabil gresesc iesirea insa majoritatea procedeaza asa pentru a evita aglomeratia care se formeaza pe breteaua "buna", pe care ar fi trebuit sa coboare.

(Aveam drum in zona cand am vazut bmw-ul in mijlocul soselei cu parbrizul spart pe mijloc - de la casca cred - si cateva motoare oprite. Am oprit si eu pe partea cealalta, insa totul parea in ordine unde erau baietii asa ca n-am mai traversat)

 

Cam asa arata scena. Ala argintiu din mijlocul drumului e bmw-ul. Soferul parea un tip asezat, pe la vreo 45 de ani, cu sotia si soacra sau maica-sa in masina.

post-5978-1212091100_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah da deloc nu gandesc cand fac prostiile astea de genu trecut peste dubla continua :|

 

macar de belea mai bine ochii!

 

bine ca est sanatos. bafta la reparatii da-l in judecata si scutura-l bine de bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conservaru....dosar ..vatamare corporala...permis oha mult timp......bla ..bla

 

inca o data multumesc baietilor pt. ajutor :)

 

 

salut man..sunt laurentiu cu cbru negru..de a stat ieri cu a ta yamaha...:D...ma bucur ca esti ok...mobra se face nu'i bai

 

si la conservar...i'a facut dosar??!?!?!?! stii sigur?

 

 

*si apropo LinX..de facut stanga de pe breteaua aia...deci ieri, dupa ce ca era masina busita langa linia dubla continua...mai coboara un bou cu o dacie verde..cu vro 3 burtosi in ea...jap..peste linia dubla..au intors...

*le'am si zis..ba inconstientilor nu vedeti ca e accident...exact aceeasi manevra ca voi a facut'o si bmw-ul..ca din cauza unor dobitoci ca voi care intorc pe dubla..doamne fereste se poate intampla o nenorocire...am primit injuraturile de rigoare, dupa care dacia a efectuat manevra...romania...e misto da pacat ca e locuita...

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut man..sunt laurentiu cu cbru negru..de a stat ieri cu a ta yamaha...:)...ma bucur ca esti ok...mobra se face nu'i bai

 

si la conservar...i'a facut dosar??!?!?!?! stii sigur?

 

 

*si apropo LinX..de facut stanga de pe breteaua aia...deci ieri, dupa ce ca era masina busita langa linia dubla continua...mai coboara un bou cu o dacie verde..cu vro 3 burtosi in ea...jap..peste linia dubla..au intors...

*le'am si zis..ba inconstientilor nu vedeti ca e accident...exact aceeasi manevra ca voi a facut'o si bmw-ul..ca din cauza unor dobitoci ca voi care intorc pe dubla..doamne fereste se poate intampla o nenorocire...am primit injuraturile de rigoare, dupa care dacia a efectuat manevra...romania...e misto da pacat ca e locuita...

SALUT...inca o data multumesc... depre dosar este cu vatamare..politia nu a facut de cit sai suspende permisu pe o perioada de....nus exact..mult in orice caz,sa faca masuratorile exacte ,schite,declaratii martori...bla bla...si le trimit la parchet...unde o sa fiu chemat si eu..e mai mult de discutat.. sigur la o bere :) daca nu ma duceam la spital atunci (oricum ma duceam pt radiografi pt picior) si ma duceam la un birou de accidente usoare...i-mi dadea asigurarea ..si cam atit...el ...permis 2-3 luni suspendat si o amenda mica...omul e foarte cooperant...in cazul meu se pot intimpla multe...poate din cauza asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT...inca o data multumesc... depre dosar este cu vatamare..politia nu a facut de cit sai suspende permisu pe o perioada de....nus exact..mult in orice caz,sa faca masuratorile exacte ,schite,declaratii martori...bla bla...si le trimit la parchet...unde o sa fiu chemat si eu..e mai mult de discutat.. sigur la o bere :) daca nu ma duceam la spital atunci (oricum ma duceam pt radiografi pt picior) si ma duceam la un birou de accidente usoare...i-mi dadea asigurarea ..si cam atit...el ...permis 2-3 luni suspendat si o amenda mica...omul e foarte cooperant...in cazul meu se pot intimpla multe...poate din cauza asta :D

 

Alta parere eronata ... omul e bine mersi in trafic si n-are nici o treaba cu permisul suspendat ... si nu, nu vei fii chemat la parchet.

 

Intrebare: voi, ca victime, cititi cumva acei fluturasi rosii care vi se dau sau cereti destule info-uri de la cei care va instrumenteaza cazul in prima faza pentru a fii macar responsabili in ceea ce declarati? Probabil dupa postul meu iulian o sa faca putine spume, dar imi pare rau sa-i aduc la cunostinta faptul ca situatia se poate repeta peste o luna cu acelasi sofer si sa aiba neplacuta surpriza ca respectivul sa aiba drept de conucere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta parere eronata ... omul e bine mersi in trafic si n-are nici o treaba cu permisul suspendat ... si nu, nu vei fii chemat la parchet.

 

Intrebare: voi, ca victime, cititi cumva acei fluturasi rosii care vi se dau sau cereti destule info-uri de la cei care va instrumenteaza cazul in prima faza pentru a fii macar responsabili in ceea ce declarati? Probabil dupa postul meu iulian o sa faca putine spume, dar imi pare rau sa-i aduc la cunostinta faptul ca situatia se poate repeta peste o luna cu acelasi sofer si sa aiba neplacuta surpriza ca respectivul sa aiba drept de conucere :)

 

:D Da ai dreptate,dar nu uita ca aici suntem in Romanica noastra frumoasa si totul e posibil,nu stiu ce se poate face sa schimbam cu ceva legislatia asta ca cine a facuto,a facuto niste dobitoci fara minte,dar si politia e devina ca nu-si face datoria cum trebuie,ca de, este o vorba "la romani trebuie sa faci sa se respecte legea cu parul" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...