Sari la conținut

DR BIG-uri !


remu1
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 212
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare.

Daca schimb cele doua tobe alea lui Igor si schimb cu una singura, racing Borla, va creste consumul? Inteleg ca automat cresc si Calutii, cica ar fi un castig de vreo 5 cai. Si este deajuns sa schimbi toba sau mai trebuie umblat si in motor?

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc la toata lumea pt ajutor ,nu m-am lamurit daca trebuie sa dau jos capacul (de la m-alternator sau de la ambreiaj?)sau se poate intinde de afara,ca la distributie,eventual ziceti sa nu-mi bag nasul daca nu suna tare???....si o ultima intrebare:pinionul de la motor(a lantului de transmisie)are voie putin joc lateral?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc la toata lumea pt ajutor ,nu m-am lamurit daca trebuie sa dau jos capacul (de la m-alternator sau de la ambreiaj?)sau se poate intinde de afara,ca la distributie,eventual ziceti sa nu-mi bag nasul daca nu suna tare???....si o ultima intrebare:pinionul de la motor(a lantului de transmisie)are voie putin joc lateral?

cu cele 10 cuvinte pe care le stiu in franceza si cu ajutorul pozei in sfirsit m-am prins cum e cu lantul balansier,oricum acolo scrie ca se intinde la fiecare 6000 de km.De la cine am luat moto a zis ca nu a pus mina pe el de cind e in tara si a facut 8000km+900 ale mele,deci ecazul sa intind lantul.mersi inca o data pt ajutor.Va pun si o poza cu el...si cu fetita mea...

post-8431-1140633872_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la naiba...eu nu am intins niciodata lanturile in 14 000 km...

 

Dragonule, apukate de lucru :yikes: off topic Dragonul e super! nu recomand incepatorilor sa mearga cu el la drum..asta da blana fratilor, merge cu BIGU de zici ca zboara! cu alea usoare sare peste gropi de zice ca e minge...se vede de la o posta ca omu e SARIT....in sensul bun al cuvantului..sau rau?

 

:yikes:

 

dragonule ..vorbim!

 

salutari !

 

zilele astea poate ma vad cu Merdenea...si a cumparat DR 650 se....de mult vreau sa vad unu ...ma gandesc sa cumpar

 

salut fratilor!

Editat de demoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dragonule!

Ce mai faci?

Ai bagat ceva si de mine pe aici?

Baaaaaaaaaaaaaaaaaai Baieti am uitat sa va comunic ceva foarte important in we viitor se lasa cu (Tratamente serioase pentru stomac), Gratar, Bere, ce-mai petrecere serioasa ,se placa la Caldarusani la Palatul lui Silvica (Silvy83700 cel cu VFR-ul Rosu de 800) super de Gasca tipu Poate facem si o vizita la manastirea din Caldarusani ,este super fain acolo, cine vrea sa vina, sa vina Sambata la Arc 04.03.2006 la ora 10.00 sau contactatine la 0722659618 Dragonu sau Sivica 0723251989

Editat de Dragonu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dragonule...a venit iarna..!

 

i am urat lui Baiazid casa de ppiatra si numai bucurii.....

 

eu am iesit azi pe afara...e o zi frumoasa ptr 25 septembrie!

 

fii atent..intra la vanzari echipamente, piese,, etc....sunt acolo niste cauciucuri Romvelo..facute la noi.. fatza spate costa 2 milioane...ce zice se merita?

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc la toata lumea pt ajutor ,nu m-am lamurit daca trebuie sa dau jos capacul (de la m-alternator sau de la ambreiaj?)sau se poate intinde de afara,ca la distributie,eventual ziceti sa nu-mi bag nasul daca nu suna tare???....si o ultima intrebare:pinionul de la motor(a lantului de transmisie)are voie putin joc lateral?

Daca erai atent observai ca tre dat jos capacul de la alternator,nu e deloc dificila "'operatia'',dar trebuie sa ai grija sa nu intinzi prea tare lantul!Pinionul de fapt are un anume joc(destul de mic),care cu timpul devine mai mare din cauza uzurii.La dr-ul meu luat cu 7mii km,jocul era destul de mare,dar rezista si acum,chiar dupa 50mii bagati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dragonule...a venit iarna..!

 

i am urat lui Baiazid casa de ppiatra si numai bucurii.....

 

eu am iesit azi pe afara...e o zi frumoasa ptr 25 septembrie!

 

fii atent..intra la vanzari echipamente, piese,, etc....sunt acolo niste cauciucuri Romvelo..facute la noi.. fatza spate costa 2 milioane...ce zice se merita?

 

bafta!

 

Salutare Demoto. Unde ai gasit tu cauciucurile alea? Ca m-am tot uitat dupa ele. M-a sunat ala astazi si flit i-am dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buey doctorilor ... ce ulei merge al mai bine pt BIG cu vreo 45000 km ???

 

[marca, ce fel, de unde si cat]

 

dar filtru de ulei?

 

 

acu' sa va povestesc si ce schimb in DRul meu:

axa cu came

culbutori

lant distributie

patina de intindere pentru lant de distributie

simeringuri de supape

filtru ulei

ulei

 

 

 

peste ceva timp dupa ce ma refac dupa donatia de rinichi cu care voi plati piesele mai am de bagat si un kit DID de lant si un set de segmenti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtru de ulei MANN, gasesti la promotor pe str. agricultorilor (daca tin bine minte, ii spune MH-68).

 

Ulei eu pun Yacco semisintetic 10W40. Cand am facut primul schimb de ulei am pus motul full sintetic 15W50 si am avut surpriza neplacuta sa constat ca a disparut, mult prea repede si mult prea mult :yikes: Sunt la al treilea schimb de Yacco si sunt multumit de el. Completez cam 300 ml la 1000km. Motorasul meu e mai in varsta, aproape 70k.

 

PS: daca tot desfaci motorul, schimba si intinzatorul lantului de distributie. Asta o sa ajunga obsesie la mine :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: daca tot desfaci motorul, schimba si intinzatorul lantului de distributie. Asta o sa ajunga obsesie la mine :yikes:

Mai mai bine obsesie decat sa te trezesti ca tre sa bagi mai multi bani in el :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dragonule!

Cat m-am chinuit eu astazi sa curat drumul de zapda tot nu am reusit 100%, pt ca zapada avea aproape 1 metru.......... toata zapada de pe cmp a fost spulberata acolo.

Pe sosea este mazga ca s-a topit zapada si apa cu pamantul de pe margine a creat un fel de mazga care nu s-a uscat inca.

Asa ca nu prea e loc de motoare.

Poate saptamana viitoare avem mai mult noroc..... cine stie???!!!!

Sa ma anunti si pe mine ce face-ti Sambata!

Salutari..... la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...