Sari la conținut

Protest in fata guvernului


photocreep
 Share

Postări Recomandate

Pentru cine a ratat ce-a fost la stiri aseara: Realitatea TV

Protest la Palatul Victoria

Tot mai mulţi motociclişti cad victime accidentelor rutiere

 

Aproape 40 de motociclişti din Capitală au organizat ieri un protest în faţa Palatului Victoria. Ei au vrut să atragă atenţia autorităţilor asupra faptului că în ultima vreme din ce în ce mai mulţi motociclişti au căzut victime ale accidentelor rutiere.

Motocicliştii susţin că anchetele poliţiei în cazurile accidentelor au scos la iveală că nu ei sunt de vină pentru aceste accidente ci ceilalţi conducători auto implicaţi. Numai în ultima săptămână, 4 motociclişti au fost grav accidentaţi pe străzile Capitalei, unul dintre ei pierzindu-şi viaţa.

 

Sincron RADU SANDOVICI - motociclist - DV 2053 TC: 09.02....09.10 Nu pot să arăt cu degetul către un vinovat. Sunt de vină şi motocicliştii dar se dovedeşte statistic că cel mai des sunt de vină şoferii.

 

Sincron DANIEL CHELSOI DV 2053 TC: 10.29....10.37 Noi suntem foarte vulnerabili pentru că circulăm pe două roţi şi orice accident ne prinde fără apărare.

 

Motocicliştii au aprins lumânări în memoria colegilor morţi în accidente. Protestul a durat doar 3 minute pentru că organizatorii nu au avut autorizaţie de la autorităţi. Cu toate acestea, motocicliştii nu au fost amendaţi de poliţie pentru că nu au încurcat circulaţia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 357
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

at despre fata care a spus la interviu, cred ca Lizuka, ca motivul ei este un prieten care a fost omorat anul trecut de un politist si inca nu s-a solutinat cazul....

 

sa fiu inteleasa va rog, am fugit de la job, mi-am pus toti sefii in cap si pe drum sa ma calce un bou. abia ajunsesem, eram un car de nervi si m-am trezit cu nea reporteru' in fata. Habar nu aveam unde imi era capul, dar cuvintele... !!! nu am facut referire numai la prietenul meu care a murit nevinovat (ca si radu) anul trecut, am spus ca numai in saptamana in curs au fost f multe accidente fatale si mi-am exprimat un punct de vedere ca politia/ justitia nu face dreptate, dand ca exemplu cazul prietenului meu de anul trecut. Am vorbit despre ceva ce STIAM. im pare rau daca am spus ceva nepotrivit, dar chiar nu ma asteptam la faze de genul asta.

si ar fi bine sa arunci cu noroi in cei care nu si-au miscat poponeturile sa vina acolo, desi si ei sunt motociclisti, decat sa critici atitudinea unui om care a facut ceva eforturi sa ajunga.

 

probabil ca data viitoare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok scuzele mele, n-am prins eu toata faza!Nu am vrut sa arunc cu noroi mai ales ca ai venit...doar ca e foarte important sa avem unitate in declaratii si nu sa tragem unii hais altii cea.

still friends? :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ninja, no problem !!! dar am vrut sa intelegi ce si cum s-a intamplat. nu am timp in cursul saptamanii sastau pe net (job solicitatant), rugasem pe cineva sa ma sune sa-mi spunaexact ce ora ramane valabila si crede-ma pe cuvant ca nu mi-aa fost usor sa ajung. Nu stiam absolut nimic despre ce si cum ar trebui sa spuna cineva, sau daca trebuie sa se spuna ceva. M-am trezit cu ala pe cap si am bagat si io din top ce mi-a venit pe moment. in primul rand mentiunea ca au fost PREA MULTe accidente, iar in ultima saptamana prea multi morti.nu am tratat doar cazu lui Alex, dar era ceva despre care sunt f bine informata si mi-am permis sa vorbesc. despre alte accidente, chiar nu stiu ce s-a intamplat cu conservarii si decat sa spun o tampenie, mai bine...

 

so, still friends :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot respectul pentru cei care au ajuns si au facut acest lucru sa fie posibil. Cu spicuiri din acest topic si cu pozele de rigoare (fara nr de inmatriculare :drink: ), voi trimite la toate ziarele de mare tiraj, in speranta ca vor pricepe si intelege mesajul transmis.

 

 

Inca o data tot respectul si regret nespus ca nu am putut ajunge.

 

Numa' bine

 

Thomas(Cip)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si intr-adevar a contat sa fim acolo si sa aprindem o lumanare.

Poate daca acest Flsh-mob ar fi repetat macar o data pe luna intr-o parcare dintr-o intersectie aglomerata a bucurestiului ar avea chiar un succes.Conducatorii auto ar asocia aceasta miscare cu faptul ca trebuie sa fie atenti la motociclisti pentru ca iara s-au intamplat nenorociri pe sosea.

Cat despre cine a organizat si ce hellrider fara suparare...au organizat cei care au fost si a fost o chestie de suflet poate a fiecaruia din cei prezenti.

Eu nu am stiut de pe forum ci de la DCSAN si a contat ideea si nu cine a fost si ce numar a fost fotografiat atat de mult.(Ai si tu drepatatea ta nu zic NU)

 

Eu sunt pentru ideea de a repeta aceasta actiune insa la un interval mai mare de timp sa nu devina ceva obisnuit precum Arc-Etrusco ci sa vina din sufletul celor ce calaresc calutii cu 2 roti.

Editat de Inger`Albastru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impresionant! Respect all!

 

@Hellryder cand am venit la tine cu candela aia roshie sa o aprind, am descoperit ca imi tremurau mainile de emotzii :drink: shi nu prea statea candela fixa ... da' dup'aia am vazut ca nici chibritu tau nu venea chiar pe tzinta :laugh: .

 

Oricum a fost emotzionanta comemorarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda..pacat de individul care a tasnit in tromba la sfarsit.  probabil se grabea.

 

EU AM FOST. Si eu am fost sustinatorul: NU TURATI MOTOARELE SI NU CLAXONATI.

 

 

Am plecat pe un romb galben pe care eu il traduc: drum cu prioritate.

 

UN MERTZAN care a plecat spre mine de pe un triunghi rosu care inseamna ca NU AI PRIORITATE ... a oprit la 30 - 40 cm de piciorul meu!!!

 

I-am dat un claxon scurt si el a continuat sa vina spre mine ca si cum "el e mai mare, eu sa stau cuminte".

 

IMI CER SCUZE INCA O DATA dar ....cand un bou atenteaza la integritatea mea corporala nu ma pot abtine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt multzumit de ce am realizat.

 

ESTE EXACT CE AM VRUT.

 

A fost o actziune facuta de motociclishti, pentru motociclishti.

 

Protest in adevaratul sens al cuvantului vom face data viitoare. Legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a ascultat tot interviul cu lizuka? Am intzeles ca a fost cam paralel cu intentzia noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Placebo ... cred ca asta a fost cea mai buna forma de protest (chiar daca nu s-a chemat protest ci comemorare). Daca mergem la un protest, denumit asha oficial, s-ar putea sa fie destul de lame, mie imi suna a "greva" shi itzi dai seama ce o sa scoata ashtia pe la teveu din asta (shi asha distorsioneaza ashtia realitatea).

 

Personal ash propune sa il denumim marsh in vederea conshtientizarii asupra publicului (autoritatzi, pietoni, shoferi shi cel mai important motociclishti) asupra gradului de expunere mare pe care il avem in comparatzie cu ceilaltzi participantzi la trafic.

 

Mai mult de atat nu prea putem face, in sensul ca revendicari nu pre sunt de facut, nu prea am avea ce sa cerem autoritatzilor... in fond noi vrem sa sensibilizam participantzii la trafic nu autoritatzile, nu?

 

Mai datzi cu pareri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. daca prin 'in spate' intelegi ca motociclistul se agita de zor de vreo 5 minute si dadea 'flashuri' atunci inseamna ca nu te uiti prea des in oglinzi si omul avea drepatate sa te apostrofeze (daca nu atunci ceva l-a deranjat-nu cred ca erai ingeras). sigur tu erai pe banda 3 pentru ca celelalte benzi erau ocupate, nu-i asa.

2. daca tu ai dat semnal de dreapta pe dist de 100m si el s-a bagat pe dreapta ta e nasol:

- el te-a depasit pe dr

- te-a depasit desi aveai semnalul pus

- tu te-ai retras pe banda pt urgente cind nu era o urgenta

- era de datoria ta sa te uti in oglinda la schimbarea benzii, nu esti un erou

194249[/snapback]

Nenea, tu de prioritate de stanga ai auzit? Se pare ca nu.Mai documenteaza-te si apoi sa vedem cum e cu depasirea pe dreapta<care intre noi fie vorba nu e legala> si intre noi fie vorba putea sa depaseasca lejer peste axul drumului ca nu era linie continua.

Legat de punctul 2 : Cunosti exact conformatia drumului in cauza? Ei bine sa stii ca acea banda e folosita de soferi ca sa lase pe vitezomani sa depaseasca in voie. Numai ca Motoristul in cauza s-a bagat pe dreapta printre masina mea si masina care circula in acel moment pe banda de urgentza<adika era sa ajunga sanwich<hotdog>.Daca banda de urgenta era libera stai tu linistit ca circulam pe ea si avea omul lok garla sa depaseasca.dar in momentul ala nu aveam cum fizic sa ma bag pe acea banda.

P.S. Incearca sa citesti cu atentie data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, tu de prioritate de stanga ai auzit? Se pare ca nu.Mai documenteaza-te si apoi sa vedem cum e cu depasirea pe dreapta<care intre noi fie vorba nu e legala> si intre noi fie vorba putea sa depaseasca lejer peste axul drumului ca nu era linie continua.

Legat de punctul 2 : Cunosti exact conformatia drumului in cauza? Ei bine sa stii ca acea banda e folosita de soferi ca sa lase pe vitezomani sa depaseasca in voie. Numai ca Motoristul in cauza s-a bagat pe dreapta printre masina mea si masina care circula in acel moment pe banda de urgentza<adika era sa ajunga sanwich<hotdog>.Daca banda de urgenta era libera stai tu linistit ca circulam pe ea si avea omul lok garla sa depaseasca.dar in momentul ala nu aveam cum fizic sa ma bag pe acea banda.

P.S. Incearca sa citesti cu atentie data viitoare.

195651[/snapback]

 

:drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citeva poze...

 

... nu reusesc sa le pun deocamdata, mai incerc!...

ceva nu merge dupa update-ul de duminica, probabil... ???

 

P.S. ce vrea dobitocul asta sa ne spuna? Dacia Logan 1.6 e vitezana sau un fel de enduro?

Editat de conserva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam iastia am fost.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. ce vrea dobitocul asta sa ne spuna? Dacia Logan 1.6 e vitezana sau un fel de enduro?

 

Nu e civilizat sa desconsideri un om doar pentru ca nu impartaseste aceleasi pasiuni cu tine .

 

NU acesta este tonul ce trebuie folosit ..

 

@kandrei - cat timp ai mers pe motocicleta ??? ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a ascultat tot interviul cu lizuka? Am intzeles ca a fost cam paralel cu intentzia noastra.

 

 

 

am vrut sa intelegi ce si cum s-a intamplat. nu am timp in cursul saptamanii sa stau pe net (job solicitatant), rugasem pe cineva sa ma sune sa-mi spuna exact ce ora ramane valabila si crede-ma pe cuvant ca nu mi-a fost usor sa ajung. Nu stiam absolut nimic despre ce si cum ar trebui sa spuna cineva, sau daca trebuie sa se spuna ceva. M-am trezit cu ala pe cap si am bagat si io din top ce mi-a venit pe moment. in primul rand mentiunea ca au fost PREA MULTE accidente, iar in ultima saptamana prea multi morti. nu am tratat doar cazu lui Alex, dar era ceva despre care sunt f bine informata si mi-am permis sa vorbesc. despre alte accidente, chiar nu stiu ce s-a intamplat cu conservarii si decat sa spun o tampenie, mai bine...

dragule, am mai explicat mai devreme ce si cum, dak nu ai inteles....

eu zic k nu am fost pe langa si oricum, nu cred k esti in masura sa ma judeci.

am facut un efort sa ajung si am spus ce am simtit/crezut eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ conserva .... ce fel de om esti ? ... cum iti permiti sa sari asa la un om doar pt ca are alte pareri decat tine ?

195690[/snapback]

 

scuze dar eram putin nervos ca nu puteam sa postez niste poze.

 

de fapt nici n-am citit ce a scris omul, doar ca mi s-a parut in dintr-o privire rapida

ca a nimerit aiurea pe topic, facea referinta probabil la un mesaj mai vechi.

Nu cred ca s-au iscat controverse din cauza parerilor diferite - a fost doar o exclamatie poate nepotrivita.

post-5133-1120477926_thumb.jpg

Editat de conserva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragule, am mai explicat mai devreme ce si cum, dak nu ai inteles....

eu zic k nu am fost pe langa si oricum, nu cred k esti in masura sa ma judeci.

am facut un efort sa ajung si am spus ce am simtit/crezut eu.

195704[/snapback]

 

In momentul in care nu ai prea multe informatzii despre ce se organizeaza trebuia sa nu te arunci in presupuneri si sa comunici reporterului sa discute cu alte persoane. Daca ne chinuim sa facem o astfel de actziune este ilogic sa dai interviuri fara sa ai toate detaliile actziunii intrucat puteai sa discreditezi toata actziunea.

Dupa cum vezi acum actziunea nu era un protest impotriva politziei care nu a rezolvat dosarul in care a fost implicat un politzist.

 

Nu aveam dreptul sa te judec decat atunci cand tu realizai ca nu ai dreptul sa acorzi interviu fara sa shti aproape nimic despre actziune.

 

Apreciez de efortul tau de a ajunge dar totzi am facut acest efort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-a zis sefu meu ca avem un client foarte ocupat, merge cu caravana stiri Antena 1 :drink: , abia azi i-am povestit ce-am facut noi, si mi-a zis ca mai are pe cineva la Proteveu, da sa-l anunt din timp....

Deci pe viitor vom fi clar mai bine organizati...

Pe nenea conserva sa-l iertati, varsta e de vina, nu mai are rabdare:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper data viitoare cand ne vom mai strange sa fim cel putin de 4 ori fata de cat am fost acum atunci sa vezi Impact :drink:

Intrebarea este daca se vor putea aptine de la teribilisme asa cum am facut noi ???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu intelegi limba romana. am spus ca este o comemorare (din ce stiu eu cam asta era, nu?), ca deja sunt prea multe accidente in care mor motociclistii (din vina conservelor) , k nu suntem carne de tun, k lumea ar trebui sa incerce sa ne protejeze pt ca suntem supusi unor riscuri mult mai mari decat posesorii de conserve, ca printre noi sunt si incepatori si ca nici politia nu-si face treaba, dand exemplu ceva ce STIAM. Si nu m-am dus eu sa ii spun ceva reporterului, ci m-a vazut cand am ajuns si a obervat k's fata. probabil ca i s-a parut mai interesant sa vorbeasca si cu o fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...