Sari la conținut

Facerea de bine,f... de mama!


Dinutzusan
 Share

Postări Recomandate

Din ciclul da-l in beep.Am avut accident acum o luna.Un bou nu mi-a acordat prioritate si rezultatul .......Mi-am rupt amortizoarele.l-am avut la udriste in fata la omv.L-am scapat de parnaie, nu i-a luat nici carnetu, omu era sofer pe ratb, am zis ca asta este painea lui.Imi ziceam ca am facut o fapta buna, chiar daca un weekend m-am (cuvant urat) sange de la lovitura.M-a duc la asigurari si imi comunica urmatoarele:domne tre sa vina bulangiu sa confirme ce s-a intamplat.Il sun pe bulangiu si incepe sa ma injure.Pe moment nu mi-a venit sa cred.Prostu cred ca a uitat ca am adresa lui de acasa si de la servic, CNP, tot.

M-a apuca rasu.Poate imi da-ti niste idei noi.Cum sa ucizi un porc!

Mersi!

Poate stie cineva unde gasesc niste jambe de gsxr1100.mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, daca accidentul a fost din vina lui, nu trebuia sa-l ierti. Daca ati impartit vina si ati dat-o la pace voi intre voi... acum degeaba te mai oftici, ca poate sa zica ca nu s-a intamplat nimic, etc.

 

Daca e prin Politie, atunci nu vad care-i baiu' :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu!la 5 min dupa crash a venit salvarea sa ma ia.Pana atunci omu era tare in gura.Cum a vazut salvarea gat carpa.II facea dosar penal , alea, alea.Si l-a politie l-am scos vinovat dar nu ptr neacordare de prioritae.Cand m-a gandesc acum imi vine sa-l calc pe cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu!la 5 min dupa crash a venit salvarea sa ma ia.Pana atunci omu era tare in gura.Cum a vazut salvarea gat carpa.II facea dosar penal , alea, alea.Si l-a politie l-am scos vinovat dar nu ptr neacordare de prioritae.Cand m-a gandesc acum imi vine sa-l calc pe cap.

Nu pot sa spun next time sa nu mai faci asa ceva, ca nu doresc nimanui sa aiba parte inca o data de un accident. Zilele trecute am aflat iar ce bine e sa mergi cu RATB. M-am suit pentru 3 statii si la prima am facut loc celor care coborau - eram la prima usa - si i-am lasat pe cei din statie sa urce pentru ca eu oircum vroiam sa cobor la urmatoare si mi s-a parut de bun simt sa raman ultima ca sa nu ii pun pe oameni sa coboare iar. Soferul a vazut figura si m-am trezit ca plecaa cu mine cu sua deschisa si un picior taras. Am apucat sa mi-l trag si am avut noroc cu unul din baietii pe care ii lasasem sa urce inaintea mea ca m-a apucat de o aripa si m-a tras, ca altfel imi storceam picioarele pe ultima treapata la usa. Geanta in schimb nu a scapat. I-am batut soferului in geam si se facea ca nu aude cand am strigat la el impreuna cu cei din autobuz sa deschida usa ca mi-a prins geanta, una din calatoare l-a facut nesimtit. Replica soferului, bine ca e simtita proasta asta care ii lasa pe toti sa urce???....Am ramas masca. Cand eu l-am intrebat ce naiba are cu mine si de ce a plecat cu usa deschisa si cu mine taras m-a trimis la origini. Am uitat sa va spun ca in geanta aveam apartul de fotogtafiat nou nout si daca patea ceva, muream cu ala de gat. Oricum dupa ce m-am dat jos, am sunat la RATB la reclamatii si am de gand sa obitn si confruntare cu mitocanul ala. Soferii RATB sunt la fel de dragutii ca taximetristii...Dau peste orice, moto, conserve, ii doare in pix ca ei sus acolo sunt smecheri. Asa ca nu e bine sa te apuci sa fii indulgent. A gresit, sa plateasca. De aia avem legi. Ce pe noi ne iarta careva? Nu. Bafta multa cu idiotul in continuare si incearca sa nu mai fii mama ranitilor. Pune-te pe primul loc si ai grija in primul rand de tine. Si gandeste-te ca asta a scapat acum, data viitoare va incerca sa faca la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca macar acum iti dai seama ca ai facut o greseala tot e bine :drink:

dar sunt oameni si oameni... acum un an am procedat si eu la fel, s-a bagat unu cu un ford tranzit peste mine, nu aveam mai mult de 100-110, dar era ud pe jos, tocmai plouase. dupa ce m-am ridicat am inceput sa iau duba la pumni pana s-a dat jos. umil, inauntru avea 2 copii mici care dormeau, mai avea 2 acasa, nevasta gravida...m-am inmuiat.

Editat de xander
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, categoric "trasul de urechi" are efecte bune pentru toata lumea.

Cazul meu de exemplu - la inceput respectam strict de tot trecerea de pietoni (daca punea unul piciorul pe trecere, pe sensul meu de mers, opream, pur si simplu opream, nu ma uitam daca e politist sau nu in intersectie). Ei bine, dupa o vreme insa, daca am vazut ca nu toata lumea face asa, am inceput si eu, mai timid la inceput sa "iau fata pietonilor", desigur, in conditiile de maxim siguranta, cand pietonul nu avea nici o sansa sa ma mai prinda pe trecere, dar ilegal. Azi asa, maine asa... pana la urma m-a prins un politist. Mi-a dat o amenda mica, dar mi-a prins bine, pentru ca am revenit la vechiul si bunul obicei...

 

Cu ratb-istul... eu unul zic ca ai procedat bine, nu castigai nimic daca ii faceai viatza praf (ceea ce ar fi fost destul de probabil, daca ramanea fara servici...). Singurii dobitoci in schema asta sunt cei de la asigurari. Ei incearca sa traga de timp, sa te streseze cu chestiile astea, in speranta ca o sa renunti la RCA. Cererea lor este aboslut absurda. Presupunem ca nu te lovea un sofer RATB, ci un sofer de autobuz din Baia Mare sa zicem. Asta insemna sa nu iti solutioneze tie dosarul de dauna pe RCA pana cand nu il aduci tu pe urechi pe soferul din Maramures ??? Vezi cum reusesti sa ajungi la comisia de supraveghere a asigurarilor. S-ar putea sa fie de ajuns doar sa le zici celor de la asigurari de comisia asta si sa devina brusc mult mai amabili :drink:)))), chiar o stiu de frica, e ca in bancul asta de mai jos :

 

 

Intr-o firma serioasa intra hotii in masti:

- Asta e un jaf!

Contabila, usurata:

- Vai, ce m-am speriat!Am crezut ca e politia economica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ratb-istul... eu unul zic ca ai procedat bine, nu castigai nimic daca ii faceai viatza praf (ceea ce ar fi fost destul de probabil, daca ramanea fara servici...)

 

nu-i chiar asa, se facea taximetrist. nu e prea mare diferenta intre astia.

 

de cand au cabinele total separate de pasageri, am observat ca au devenit brusc mult mai curajosi. ca un caine care latra, latra prin gard, si cand ajunge in dreptul portii deschise, in loc sa se repeada la tine tace brusc.

 

ca e bine, rau... nu stiu ce sa zic.

si eu l-am iertat pe unul acum un an, in craiova. in loc de neacordare de prioritate l-am scos neasigurare parca, ca sa nu-i ia carnetul. dar tot culpa lui, asa ca n-am avut nici o problema.

 

cu asigurarile, nu e normal ce-ti fac.iar moshulik zice bine cu comisia aia de supraveghere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se mai facea el taximetrist, ca si alora le trebuie carnet .

Dar daca tot suntem la rubrica "uite ce fraier am fost", trebuie sa ma dau si eu in gat. In august anul trecut eram cu masina pe bd Iuliu Maniu intr-o frumoasa zi de sambata. Coloana din fata mea opreste, opresc si eu, opreste si taximetristul din spate in bara mea.N-avea cretinoidul viteza ca abia ne taram toti.Eu : bara zgariata si capota portbagajului putin infundata pe mijloc, el : botul intrat in spate si radiatorul dizlocat.

Eu ma grabeam, aveam treaba, eram cu nevasta si copilul (care s-a si socat putin fiind primul lui accident) in masina, trebuia sa-i duc undeva. I-i zic caveman-ului : domne' du-te dumneata la politie, declara ce si cum a fost si merg si eu mai tarziu sau maine (avand in vedere ca nu eradecat pagube materiale si situatia nu era ambigua). In fine ce s-o mai lungesc, cand m-am dus eu, am aflat ca asta daduse o declaratie falsa cum ca eu am dat cu spatele, l-am lovit si am facut U-turn spre autostrada.Ca el nu mi-a retinut numarul, etc.Dau tel la Cobalcescu, dau de el, asta imi rade in nas : ce accident domne ca n-am avut nici un accident (adica alta varianta).Nu-mi venea sa cred.In fine, il convoaca politistul la confruntare, moment in care tembelul ii spune politistului "pai ce era sa scriu sefu' daca asta n-a venit aici".Va dati seama ca in clipa aia politistul a turbat instant, si i-a zis taxi-manului ca ii face dosar penal pt declaratii false.Asta era fleasca din cap pana-n picioare.La care prostia din mine da semne de inflorire (il vedeam pe ala deja muritor de foame, cersetor la gara samd) si ii propun astuia sa-mi repare el masina si sa renunt eu la pretentiile materiale din declaratia de la politie.Politistul pana la urma a fost de acord, cavemanul nu mai spun.Imi zice : domne', da' lasa-ma o saptamana sa merg fara ceas sa fac niste bani si te sun sambata viitoare sa o facem".

Concluzia ? Nu va mai spun ca mi-e prea rusine ce bou am fost.

Ba da, ca merit : masina e la fel.

De atunci, taximetristii sunt victimele mele preferate cand sunt cu masina.Ii sicanez pana ii vad ca turbeaza si daca vin in dreptul meu si vocifereaza, ii ignor total, ma uit in alta parte, umblu in telefon. Asta ii termina, se simt de kko total, mai ales daca sunt si cu clienti in masina.

Per total m-am scos : banii care o sa-i dau la reparatie (odata si odata) nu egaleaza distractia care o am cu taximetristii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ratb-istul... eu unul zic ca ai procedat bine, nu castigai nimic daca ii faceai viatza praf (ceea ce ar fi fost destul de probabil, daca ramanea fara servici...).

Ce baiat bun esti !!!!!!! Sper sa nu te gaseasca si pe tine acelasi specimen care a fost iertat si sa te inghesuie nu prea tare ceva fracturi nu prea multe , sper sa-l poti ierta si tu.

 

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

. sper ca-ti dai seama ca am exagerat cu fracturile,iar daca-ti dai seama inseamana ca nu trebuia iertat nemernicul care apoi mai se si dadea smardoi.

PS Sa stii ca si eu am lucrat pe linia 102 traseu super greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor..... nu iertati nimic.... au calcat pe bec, sa plateasca!!!!!!!......

 

Pentru ca atunci oara cand vor vrea sa faca o manevra, se vor asigura de 3 ori... inainte sa o faca....

 

ganditiva ca nu numai 1 - 2 motoristi pe zi, sunt pusi in situatia de a trage ponoasele prostiei unor trogloditi, chiar mai rau sa se lase cu spitalizare sau decese

 

eu eram in masina cu un "prieten" si i-am spus sa il lase pe cel care venea pe motor sa treaca, dar el in prostia lui tot sa bagat, noroc ca nu avea individu viteza ca se infigea in portiera stanga fatza.....

 

asa ca avetzi grija maxima..... rulati cu prudenta..... si daca aveti chiar accidente usoare ... nu ii iertatzi...... pentru ca nici ei nu va iarta..... mai rau... unii chiar va pun betze in roate........

 

 

Toate cele bune..... si multi kilometrii fara incidente :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unii chiar va pun betze in roate........

nu inteleg de ce majoritate vor neaparat sa ma depaseasca,

in oras nu depasesc limita legala dar daca e loc nu stau sa admir peisajul

si oricum ii ajung din urma la prima trecere sau primul semafor

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa... m-am mai consultat cu inspectoarea de asigurari cu care convietuiesc :drink: si se pare ca daca exista suspiciuni cu privire la conditiile producerii accidentului, chiar si comisia de supraveghere permite asiguratorului sa faca tot ce e posibil pentru a elucida (mi-a zis ca intr-un caz ei au chemat chiar si politistul care a incheiat procesul verbal), deci se pare ca legal au voie sa te frece, daca au gasit ceva suspect intre schitza/declaratia din procesul verbal si urmele - daunele constatate la motocicleta, fie pur si simplu s-au prins ca una s-a intamplat si alta scrie in constatare. Orice "manarie" DOVEDITA sau RECUNOSCUTA ii absolva pe ei de obligatzia despagubirii. Asadar... informeaza-l pe ratb-ist ca asigurarea a intrat pe fir cu procuratura si ca daca nu vine sa declare ce scrie in procesul verbal picatzi amandoi pentru declaratii false, tu pierzi si banii de pe asigurare, el are si mai mult de pierdut, ca apare acuzat de altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce majoritate vor neaparat sa ma depaseasca,

in oras nu depasesc limita legala dar daca e loc nu stau sa admir peisajul

si oricum ii ajung din urma la prima trecere sau primul semafor

se numeste 'complex de inferioritate'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...