Sari la conținut

Gura Portitei Sau Sulina/ Sf Gheorghe


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Cine merge unde? Ca eu tot nu am inteles care e traseul si de unde pana unde se merge cu moto. Daca e de bagat cu moto prin delta parca as veni daca e de lasat in Tulcea nu prea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine merge unde? Ca eu tot nu am inteles care e traseul si de unde pana unde se merge cu moto. Daca e de bagat cu moto prin delta parca as veni daca e de lasat in Tulcea nu prea.

ok, destinatia este SULINA

 

dar pana acolo nu este drum , asa ca se ia vaporul de la Tulcea.

 

mai sus am postat datele de "vaporas"

 

mia este varianta sa lasam mobrele peste noapte in Tulcea si sa le luam duminica ( sulina nu i mare deloc ) si m am gandit la varianta asta deorece vapoarele care iau si masini /motoare sunt lente si fac mult iar cele rapide sunt mici

si n as vrea sa stau 5 ore ( deoarece sunt cam 70 km intre tulcea si sulina ) pe vapor in masura in care weekendul are 48 de ore

 

plecarea pe slobozia si in fucntie de dispozitie..etc , duminica m-as intoarce pe isstria.

deja am rezervat 2 camere, si daca mai sunt amatori, spuneti

 

1. Foxbat - 1 mot , 1persoana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Lenoyy - 1 mot , 1 persoana

 

Daca e mare bataie de cap lasam mobrele la Tulcea. Am gasit aici orarul vapoarelor: http://www.deltadunarii.info.ro/turistic/transport.html, cica ar face 2h sau 2h30, intre cursele rapide si cele normale e doar diferenta de 30 de min. Cine va tot pe motociclism.ro in 2006 zicea ca e greu de urcat motoreta pe vas (/index.php?s=&showtopic=56411&view=findpost&p=469673), poate mai e cineva care a fost recent si stie amanunte

Unde ai gasit cazarea se poate lua si masa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Lenoyy - 1 mot , 1 persoana

 

Daca e mare bataie de cap lasam mobrele la Tulcea. Am gasit aici orarul vapoarelor: http://www.deltadunarii.info.ro/turistic/transport.html, cica ar face 2h sau 2h30, intre cursele rapide si cele normale e doar diferenta de 30 de min. Cine va tot pe motociclism.ro in 2006 zicea ca e greu de urcat motoreta pe vas (/index.php?s=&showtopic=56411&view=findpost&p=469673), poate mai e cineva care a fost recent si stie amanunte

Unde ai gasit cazarea se poate lua si masa?

 

mia, cazare e destula, eu as prefera sa ne bucuram de "tavernele" din zona..

asta chiar nu cred ca i de planificat..

:)

 

deci ramane o camera atunci daca si tu esti singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreti musai la mare? Am auzit ca se deschide Transfagarasanul!!!! mexicanwave.gif

La 1 iulie ... parca

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, destinatia este SULINA

 

dar pana acolo nu este drum , asa ca se ia vaporul de la Tulcea.

 

mai sus am postat datele de "vaporas"

 

mia este varianta sa lasam mobrele peste noapte in Tulcea si sa le luam duminica ( sulina nu i mare deloc ) si m am gandit la varianta asta deorece vapoarele care iau si masini /motoare sunt lente si fac mult iar cele rapide sunt mici

si n as vrea sa stau 5 ore ( deoarece sunt cam 70 km intre tulcea si sulina ) pe vapor in masura in care weekendul are 48 de ore

 

plecarea pe slobozia si in fucntie de dispozitie..etc , duminica m-as intoarce pe isstria.

deja am rezervat 2 camere, si daca mai sunt amatori, spuneti

 

1. Foxbat - 1 mot , 1persoana

Salut Alex,

poate va pot fi de ajutor cu cateva informatii:

De la Tulcea se poate trece cu bacul la Nufarul(brat Sf.Gheorghe) si de acolo pe drum de tara(neasfaltat) se poate ajunge la Partizani (brat Sulina) de acolo din cate stiu se cam infunda.

La Sulina daca nu ai enduro, ca sa o iei pe coclauri.nu se merita sa mergi cu motorul!Orasul este foarte mic cu cateva stradute si un drum de vreo 3 kilometri pana la plaja.

Vaporul mare(Pasagerul) face vreo 5 ore Tulcea-Sulina si vreo 6 ore inapoi.Din cate stiu plecarea spre Sulina este in jurul lui 12 si inapoi este dimineata in jur de 6.O problema ar fi ca intr-un timp nu circula zilnic.Posibil sa circule zilnic!?

I-mi permit o parere personala:

1.O excursie in Delta este ceva special care necesita minim o saptamina si nu se merita sa o faci pe fuga.

2.Sa mergi pe moto pana la Tulcea si sa le lasi la acolo este o blasfemie :laugh:

3.Cel mai oribil lucru este sa stai la gazda,hotel,bugalow.

4.Cel mai minunat este sa stai in fata cortului la un foc de tabara cu o bere in mana :) si sa spui povesti pescaresti(sau motociclesti :blink: ),iar cand vei vrea sa te bagi la somn,sa incepi o mare batalie cu tantarii din zona.

Asa ca Partizani,Dunavatu de Jos ar fi mai intru" spiritu" moto.(de Portita nu stiu ce sa zic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si multumesc mult pentru inforamtii /idei

 

ai mare dreptate cu tot ce spui si cand voi avea ..saptama aceea , ma voi duce acolo

:)

 

din pacate se pare ca vremea in weekend n o sa fie prea uscata in vest asa ca numai "marea" a ramas ca optiune "uscata" .

dat fiind ca am batut ultime weekenduri litoralul bulgaresc, in asta ma duc la noi

 

din pacate nefiind mai multi cei care merg si mai ales, nu din care deja au mai fost prin zona,. am ales Sulina ca destinatie . Portita cand vom fi mai multi :blink:

 

si ca idee, ma bate gandul de niste cazanale dunarii ( dar asta in weekednul 21 iunie ) ..cam departe dar ..merge

 

inca odata multumesc si cand ai placerea, mergem impreuna

 

ok, deci in mare , plecarea pe la ora 7:30 !!! ( e ceva de mers si n as vrea sa alergam dupa vaporas)

intalanirea la prima intersectie dupa cora ( e un peco pe colt ) ,

tel meu 0724 34 32 94

 

slobozia - harsova - tulcea

 

 

duminica intoarcearea prin Tulcea - Babadag - constanta - Buc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Done. Ai gasit unde sa lasam motoretele in Tulcea? Cat face vaporul pana la Sulina?

 

 

nu , asta vedem acolo ( daca le luam ori ba )

vaporul face ( cel pe care l luam, la care am facut rezervare ) , 1.5 ore :)

cel mai important e sa plecam de dimineata sa mergem lejer si sa avem rezerva de timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva detalii , poate ajuta pentru cei care planuiesc drumuri in zona :

 

intre Dragalina si Slobozia este o portiune in lucru de cativa km unde era pietris in loc de asfalt + praf, mult praf... Daca puteti, ocoliti zona

drumul Harsova-Tulcea este absolut superb, asfalt de calitate, trafic redus, peisaje de vis

de la Tulcea am luat o nava rapida spre Sulina, motoretele au ramas in Tulcea in parcare pazita (am dat 20 de lei si le-am lasat langa ghereta omului de la parcare). Navele rapide pleaca din Tulcea in fiecare zi la 12:00, 13:30, 16:00 si din Sulina la 07:00, 09:30, 12:00 (sper ca am retinut exact). E recomandabil sa faceti rezervare, sunt firme diferite care fac cursele la ore diferite.

Sulina e f mica, se bate cu piciorul lejer iar ptr lucrurile care se merita sa le vezi trebuie sa ai barca :P. Plaja este f misto, exista un bar-discoteca acolo si se mai construia in continuare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...