Sari la conținut

Ce Parere Aveti Despre Scuterul Gopop Zip ?


cosx25
 Share

Postări Recomandate

Le-am vazut si eu azi. Ca aspect, ar fi OK, arata binisor, are roti mari (cea din fata, ca aiai din spate e mai mica, insa e mascata si nu prea se vede, asa ca nu strica imaginea). Din pacate insa, ghidonul este realmente horror, oribil.

La calitate nu se compara cu un scuter de firma insa... cred ca la acest pret nu se poate comenta prea mult. Cine vrea plastice de calitate, sa scoata 100 de bulioane din buzunar si sa-si ia scula!

 

Chiar am mers un pic cu el (mi l-a dat unul care il cumparase chiar atunci si m-a vazut ca am stat tot timpul langa el cat l-a probat si m-a invitat sa dau si eu o tura - un baiat tare de treaba). Motorul suna frumusel, franele poate un pic cam dure dar cred ca se pot regla. Farul lumineaza f bine insa la relanti nu mai are tensiune si scade iluminarea.

 

Una peste alta eu cred ca este cea mai buna alegere daca nu vrei sa dai bani multi pe un scuter, la acesti bani (doar 22 mil) cred ca e EXCELENT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

farul asa trebuie sa lumineze la ralanti

 

cosx25, "deaia nu tin la uni scuterele ca nu stie sa mearga pe asa ceva abia au vazut ei scutere si crede ca sunt indestructibile" - aici citai un cocalar nu? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce parere aveti despre acest scuter, cei care il detin sau care stie mai multe informati despre el. Am vazut la real si la metro ca il are cu 22 mill, e o oferta ceva, tine mult oferta asta sau asa va fi pretul mult timp. Am vazut tot in real alte scutere cam la fel dar parca nu sria gopop pe ele si era mai scumpe in jur de 35-39 mill, o fi astea mai bune decat cele de la oferta sau alte marci ? nu inteleg si nu aveam pe cine intreba acolo. Daca stie cineva mai multe informati este binevenit. Nu incepeti ca sunt jafuri ca se strica repede ca nu se merita ca nu stiu ce, ca sunt satul de critici din astea, dar vream ceva serios de la oameni seriosi. Vreau cu acest scuter sa merg zi de zi a cate 50 km pe zi, oare ma tine? Astept opinile voastre. :)

 

P.S. Am deschis alt topic sa se vada ca daca puneam in alta parte nu prea il observa. :cheers:

Cred ca ai fi mai cistigat sati iei un second cu motor de yamaha sau honda si nu ceea ce vine din China ,mai au mult pina sa ajunga la nivelul astora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat in sfarsit zip-ul :D :blink: dar ultimul si e si galben, si fara carte indentitate nasol dar asta e, de mers merge bine sa vad dupa mai multi km. Pot oare la RAR sa ii fac carte de indentitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat in sfarsit zip-ul :blink: :lol: dar ultimul si e si galben, si fara carte indentitate nasol dar asta e, de mers merge bine sa vad dupa mai multi km. Pot oare la RAR sa ii fac carte de indentitate?

Felicitari

cati mai multi km fara probleme :D

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cartea am rezolvat, imi trimite cei de la reva romania (gopop) cartea contra cost. Aveam o intrebare, cand te duci cu scuterul la revitie platesti ceva, cam cat oare, a mai fost careva ? Am 200 km si la 300 trebuie sa ma duc :)

 

A delimitat cineva un gopop zip si cam cat a prins cu el, la 70 daca ii prinde nu se forteaza motorul, nu inepe sa zdrangane sa nu ai stabilitate, merge oare bine la 60-70 ? Are un fir roz la CDI nu am umblat ca am numai 200 km si la 300 ma duc la revizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa-l tii la 65 cat iti permite traficul, nu se intampla nimic. conditia este sa-i dai maxim doar dupa ce s-a incalzit motorul.

trebuie sa fii atent si la alta faza: sa nu se supraincalzeasca motorul daca urci un deal mai mare. eu daca am de urcat un deal mai mare fac cel putin o pauza.

daca le folosesti rational, motoarele astea chinezesti in 4 timpi sunt fiabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi permite traficul sa merg cu cat pot, mai nasol de drum, eu merg vreo 20 km drum drept mai am o panta dar o urc dimineata asa ca nu e problema de incalzire :crack: in fiecare zi a cate 50 km parcurg pe drum judetian.

Si vream sa intreb, merita sa ma duc la revizie sau nu, ca costa un milion cam asa si nu fac decat sa schimbe uleiul, si ei spune la 300 km sa-l schimb dar nu pot sa ma duc ca inca nam cartea de indentitate a scuterului si nu mil primeste fara aia, si mai am 50 km si fac 300, are ceva daca depasesc cu 100 sau 150 sa ma duc la 400 sau 450 ? Are nevoie scuterul ? Nici fara scuter nu pot merge :agree:

Sunt tare incurcat nu stiu ce sa fac.

Si mai e ceva nu gasesc busonul unde se schimba uleiul la transmisie, cel de golire il gasesc dar cel pe care pun nu gasesc :crack:

Si limitarea stie careva care e, e numai firul roz ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merita sa te duci la revizie. cu 25-30 ron rezolvi singur acasa. Vezi ca numai eu am pus cel putin 10 post-uri despre cum sa schimbi uleiul si cum sa-ti derestrictionezi scuterul.

Vezi chiar in topicul pt incepatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merita sa te duci la revizie. cu 25-30 ron rezolvi singur acasa. Vezi ca numai eu am pus cel putin 10 post-uri despre cum sa schimbi uleiul si cum sa-ti derestrictionezi scuterul.

Vezi chiar in topicul pt incepatori.

 

Da dar daca nu ma duc la ei la revizie nu mai am garantie :crack:

Si daca patesc ceva trebuie singur sa fac :crack:

Oare ce ulei e bun ptr chinezarie gopop e bun repsol, sa bag ceva syntetic sau semi, astea la revizie baga valvoline dar nu stiu de care, sa caut valvoline? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am renuntat la garantie si imi fac sngur reviziile. Uleiu de motor eu bag 15w40 mineral. Ar trebui sa-l gasesti la 10-12 Lei litrul.

Prima revizie e bine sa o faci la 300km sau chiar mai repede. In primul rand motorul e in rodaj si acum se formeaza mult span care e in ulei. Apoi nu poti sti ce fel de ulei au bagat chinezii in fabrica, probabil cel mai ieftin pentru a reduce costurile. Dupa primul schimb poti sa lungesti intervalul.

Tot la 300km e bine sa schimbi si uleiul de transmisie.

 

parerea mea ca scuterele sunt pt viteze de cel mult 50 mai ales astea cu racire numai pe aer la 60 70 motorul e turat pe la 7-8000 de ture nu are cum sa te tine mult asa

 

La drum intins scuterele in 4 timpi racite pe aer nu se supraincalzesc. Vezi ca el are o elice care trage aer proportional cu turatia motorului. Deci poti sa mergi cu viteza maxima mult timp, nu sunt probleme.

Probleme sunt daca urci dealuri mai mari fara sa lasi motorul sa se mai raceasca.

Editat de scuteristu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la viteza de cca 50 km\h un motor 50cc in 2t racit pe aer sta la cca 60 grade,in conditiile in care afara sunt cca 30 grade...la semafor temp urca la cca 80 grade...teoretic un motor in 4t ar trebui sa fie putin mai rece (are o explozie la 2 rotatii)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la viteza de cca 50 km\h un motor 50cc in 2t racit pe aer sta la cca 60 grade,in conditiile in care afara sunt cca 30 grade...la semafor temp urca la cca 80 grade...teoretic un motor in 4t ar trebui sa fie putin mai rece (are o explozie la 2 rotatii)...

 

Depinde cum e calculata racirea- adica de marimea radiatorului si de viteza aerului care-l strabate.

La un motor in 2 timpi nici evacuarea si nici admisia nu se fac cum trebuie. La 4 timpi evacuarea si admisia sunt complete. Pentru un motor optim ar fi sa ramana pe la 85-90 grade. Dar motoarele cu racire cu aer nu pot fi tinute la aceasta temperatura constanta si atunci sunt calculate la o temperatura mai joasa pentru siguranta.

Motoarele cu racire pe apa pot fi tinute la temperatura constanta si au randament mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers cu un ageri si e vai de steaua lui fereascama sfantu! Sunt fan motoare in 2timpi usor de reparat chiar in drum

ai un piston segmenti si un bolt cu sigurante e ca si nou motoru :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
sal ...sunt posesorul unui Gopop Zip si deocamdata sunt multumit de el .....dar am o problema...nu trece de 45 nici cu un km....unde este problema?

 

E limitat din fabrica, cred ca de la CDI cu firul roz nu stiu sigur, la mine trece de 45 pana la 48 nu ia 50, asteapta sa faci 100 km si il scoti, e mai bine asa sa nu il fortezi din greseala :D Nu are nici-o problema stai fara grija :kiss:

 

Da chiar cat ai dat pe el, e nou ? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E limitat din fabrica, cred ca de la CDI cu firul roz nu stiu sigur, la mine trece de 45 pana la 48 nu ia 50, asteapta sa faci 100 km si il scoti, e mai bine asa sa nu il fortezi din greseala :D Nu are nici-o problema stai fara grija :kiss:

 

Da chiar cat ai dat pe el, e nou ? :lol:

 

1000km vroia sa zica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu cand l-am luat era fara limitare. Rodaj i-am facut 100km. Dupa 100km i-am dat sa vad ce poate, a prins 65km/h. F important: dupa ce i-ai facut un scurt rodaj, sa nu-l fortezi pana nu este incalzit motorul-asta e valabil pe toata durata de exploatare a scuterului.

 

La al tau vezi sa nu ai saiba in variator. Daca ai, scoate-o.

Cat ai dat pe scuterul tau? Din ce magazin l-ai luat? Ti-au dat si carte de identitate de la RAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu lam luat din Metro cu 2400 RON ......mia dat doar CIV-ul motorului.. atat .. eu am 930 km si am prins maxim 48

 

si inca ceva ...:cand accelerez parca dupa o sec de la plecare vrea sa se inece iar apoi isi da drumu? din ce cauza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...