Sari la conținut

Nu Stiu Daca E Comunista


Puc
 Share

Postări Recomandate

ba sa fiu al dracu...ala e motor de mobra :) deci arata super marfa jucaria....mai baga poze

 

PS: schimba si tu "caneaua" de la rezervor, ca robinetu ala de pompa da urat rau :)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E comunista :)

 

Din cate imi aduc aminte din ce am discutat cu o posesoare de asa ceva, aceste vehicule erau destinate persoanelor cu handicapuri motorii foarte grave (de obicei persoane cu ambele picioare amputate). Erau facute artizanal (in sensul ca nu erau fabricate pe banda rulanta) de catre actualul RomHandicap (sper sa nu ma insel cu denumirea) si aveau la baza mai mult motoare, printre care si cel de IZH 56.

Doamna cu care am vorbit avea modelul cu motor de IZH si ambele picioare amputate din sold. Mi-a spus ca fara el ar fi murit de mult, motorasul ala fiind singurul lucru cu care se putea deplasa prin oras pentru cumparaturi, plimbari etc.

 

Daca cumva poza pe care ai facut-o e facuta in Tg. Ocna, e posibil sa fie a unui forumist.

/index.php?...c=71993&hl=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am vreo 10 poze, da ele's acasa iar eu la munca. Le pun diseara.

 

Angrenajul din poza e al unui nene care are intr-adevar ambele picioare amputate. Are o placuta pe care scrie Louis Krause langa ghidon. Nenea zicea ca a cumparat-o dintr-un muzeu (mai degraba, as spune eu, ciordit-o dintr-un muzeu, n-am auzit pana acum de muzeu care sa vanda exponatele). Zicea si ca-s doar doua in tara si una e a lui. Revin cu poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabricatie ddr-ista Simson Krause Duo,50 cmc,3kw,4ps,doar 30 de bucati fabricate in ani '60.Probabil asta are motorul schimbat cu unul de mobra.

post-19117-1213023101_thumb.jpg

post-19117-1213023117_thumb.jpg

post-19117-1213023206_thumb.jpg

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos fotoliu pe roti :P chiar e tare cu motor de Mobra,dar nu stiu cum trage saracutzu ala de motor de 50cc o greutate asa mare,daca se gandeau sa il faca cu motor macar de 125cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabricatie ddr-ista Simson Krause Duo,50 cmc,3kw,4ps,doar 30 de bucati fabricate in ani '60.Probabil asta are motorul schimbat cu unul de mobra.

de asta stiu, dar aia din topic e improvizatie...si nu e improvizata deloc rau :P

PS: e a ta, pt restaurare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba au mai fost topicuri de-astea si numai intrebari tampite: oare ce sunt astea? La ce folosesc? Sunt comuniste? CIne merge cu ele?Trage motorul ala asa mic?

E evident un vehicul pt om cu handicap si pt asta a fost facut si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabricatie ddr-ista Simson Krause Duo,50 cmc,3kw,4ps,doar 30 de bucati fabricate in ani '60.Probabil asta are motorul schimbat cu unul de mobra.

 

Sincer, seamana, da' aia pe care am pozat-o eu e altceva. Are botul mai lung, sau cel putin ghidonul mai apropiat de parbriz, rezervorul in spatele seii si PARCa altfel 'bascula' spate. Inca n-am ajuns acasa (!), da' promit ca , daca prind niste timp liber, mai bag poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...daca te uiti atent nici culoarea nu e la fel :P ,ce naiba dracu'.Krause asta a luat partea din fata de la scuterele IWL Pitty si motorul de la Simson sr 1 si defapt a incercat sa imbunatateasca un Simson Duo clasic care era cu 3 locuri si la facut pe asta cu un loc juma'...bla bla,ia de le vezi p'aste de mai jos

 

 

@mr.orl,nu,nu e al meu ala,inca nu am avut onoarea sa resuscitez un vehicol ptr.handicapati.poate asta dac'o fi de vanzare :D

post-19117-1213046609_thumb.jpg

post-19117-1213046659_thumb.jpg

post-19117-1213046705_thumb.jpg

post-19117-1213046748_thumb.jpg

post-19117-1213046789_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...