Sari la conținut

Accident foarte minor !


paulynos
 Share

Postări Recomandate

Astazi cum mergeam eu linistit pe splai cam cu un semafor inainte de Opera (trafic infernal,toate benzile ocupate) in fata mea opreste un autobuz eu aproape opresc , ma uit in oglinzi , dau semnal stanga sa depasesc si incep . Metionez ca nu aveam mai mult de 10-15km/h.

 

Pe banda din stanga un ford focus , masina de firma de la Romstal.Era la o distanta apreciabila,aveam loc si timp berechet fara sa-i dau gaz.Cand ce sa vezi , boul trage brusc de volan dreapta si ma inghesuie intre el si autobuz,atingandu-ma.

 

Ce sa mai,am mers asa storcit vreo 3 metri si dupa ce s-a prins conservaru ce a facut a demarat si a incercat sa scape.m-am luat dupa el si l-am prins la urmatorul semafor.Eu am o foarte mica julitura la glezna si atat.

 

Nu stiu de ce nu i-am facut nimic cu toate ca aveam manusi cu protectii de carbon.Doar i-am zis sa fie mai atent pe viitor si sa-si cumpere handsfree , asta dupa ce el mi-a spus pe un ton total nevinovat:scuza-ma , vorbeam la telefon.

 

Chiar nu stiu de ce nu i-am spart geamu de la portiera , ca vorbea cu mine cu geamul foarte putin deschis, sau oglinda sau ceva.Cred ca eram inca speriat si oricum eram in mijlocul traficului,dar data viitoare nu mai scapa asa usor,ori la politie ori al rezolv eu.

 

Multi dobitoci in masini apartinand firmelor.Aveti grija !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, bine c-ai scapat usor. :drink:

 

Pe banda din stanga un ford focus , masina de firma de la Romstal.Era la o distanta apreciabila,aveam loc si timp berechet fara sa-i dau gaz.Cand ce sa vezi , boul trage brusc de volan dreapta si ma inghesuie intre el si autobuz,atingandu-ma.

 

eu n-am inteles. daca aveai timp berechet, cum de a ajuns in dreptul tau ?!

daca nu ziceai de timp, ma gandeam ca se mergea deja in coloana, si "boul" era deja in dreptul tau, si tu ai incercat sa te bagi intre el si autobuz. asa a fost?

 

ps. chestia cu "distanta apreciabila" m-a derutat si mai mult. e vorba de distanta laterala?

Editat de ticolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva timp, deschisese cineva un topic legat de soferii care reprezinta cel mai mare pericol pentru motociclisti. Avea si un pool. Eu am bifat soferii cu masina de la firma. Si mare dreptate am avut... Inclusiv accidentul care a urmat mi-a intarit convingerea asta...

 

 

so, daca soferul care te-a jenat citeste,.... :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, bine c-ai scapat usor.  :drink:

eu n-am inteles. daca aveai timp berechet, cum de a ajuns in dreptul tau ?!

daca nu ziceai de timp, ma gandeam ca se mergea deja in coloana, si "boul" era deja in dreptul tau, si tu ai incercat sa te bagi intre el si autobuz.  asa a fost?

 

ps. chestia cu "distanta apreciabila" m-a derutat si mai mult. e vorba de distanta laterala?

197284[/snapback]

 

 

E undeva la mijloc , nu m-am exprimat eu bine poate:se mergea in coloana si ala cu masina mergea intre cele 2 benzi alaturate mie si in dreptul meu(aveai loc sa te strecori si cu un tico :laugh: ) > Da , eu am incercat sa ma bag intre el si autobuz dar cum el a tras brusc de volan dreapta m-a facut poster pe autobuz,in fata nu puteam merge ca erau masini si cam asta a fost .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doar experienta de condus "conserva" 10 ani; in situatia in care te aflai, dincolo de aspectele legale, sa continui sa mergi inainte poate chiar fortand un pic nota, nu mi se pare o idee fericita. Poate n-ar fi fost rau sa opresti si sa astepti sa se "largeasca" din nou drumul, in afara de "atentionarea" ulterioara . Acum doi ani am vazut aceeasi situatie doar ca era vorba de un autobuz si un refugiu de tramvai, inalt. Motociclistul era pe banda de langa refugiu si se apropia de stop dar din pacate nu a ocupat banda lasand sa treaca pe langa el un autobuz turistic care, treptat, i-a ingustat spatiul pana cand motocicleta a tasnit in aer ca un sambure. Bietul om a sarit pana in dreptul ferestrelor autobuzului. Eram in trafic plecand primul de la stopul din directia opusa si mi s-a imprimat pe retina imaginea de cosmar a unui tip cu casca zburand pe deasupra unui refugiu de tramvai de pe Calea Mosilor. Concluzia mea a fost si este ca banda trebuie ocupata ferm si sigur iar cand o schimbi te uiti nu la masina care se apropie ci, pe cat posibil, la soferul care o conduce. Pe mine asta m-a scapat de multe necazuri ("conserva" nesifonata) cauzate de cei care au chef de chat la volan. Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi trebuia sa te duci la politie...Cati draq mai scapa din ingaduinta celor "calzi la inima".NU MERITA !!!!!! Vor trai mereu cu ideea ca "SCUZE" rezolva problema(poate sunt prea dur dar parca avem si noi putina vina la faza asta---ii incurajam sa repete aceeasi prostie...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaaaaaaaaaaaa, am si uitat.Ce m-a ajutat de mai multe ori a fost "goarna mea stresanta".Face galagie dar pana acum nu m-a lasat balta (ii trezeste mereu pe adormitii din trafic).

Folositi cu incredere GOARNA !!!!!!!!!!!! :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi suna a neacordare de prioritate de catre motociclist.

 

In cel mai bun caz culpa comuna (fiindca ala vorbea la telefon, imposibil de probat). Asa ca ... bine ca a fost doar atit, ai mai invatat ceva.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi suna a neacordare de prioritate de catre motociclist.

 

In cel mai bun caz culpa comuna (fiindca ala vorbea la telefon, imposibil de probat). Asa ca ... bine ca a fost doar atit, ai mai invatat ceva.

197884[/snapback]

 

 

Cam suna a culpa comuna ca daca soferul masinii a "tras de volan" .. inseamna ca si-a schimbat directia (prin lege trebuie sa se asigure).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca da, poate ca ba ... oricum prima greseala, neacordarea de prioritate a facut-o paulynos, restul e istorie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

untitled.bmpuntitled.bmp

Explica daca a fost ca in poza?

 

Intrebare:

 

ai trecut pe cealalta banda cand ai depasit autobuzul? sau ai ramas pe aceeasi banda (langa autobuz)

197970[/snapback]

 

Eu am trecut pe banda cealalta dar pe partea ei stanga,aproape de autobuz.Problema e ca in caz de mers la politie foarte greu de probat ar fi pt ca tocmai au asfaltat pe acolo si nu sunt marcaje.In mod normal acolo sunt 3 benzi pe sens,bulangiul mergea pe marcajul imaginar dintre cele 2 benzi din stanga , practic jumate pe o banda jumate pe cealalta.Pe prima banda eram eu si autobuzul care a oprit si eu logic am dat semnal stanga si am inceput depasirea foarte usor.Eu cred ca oricine ar fi facut la fel ca mine.

 

Probabil ala cu fordu a vazut ca are ceva pe jumatea de banda din stanga si s-a bagat repede pe banda din dreapta(cea din mijloc) peste mine.Poate ma insel , poate port si eu o parte din vina.

 

Si de mers la politie oricum nu cred ca rezolvam ceva pentru ca julitura mea de la glezna e foarte mica in nic un caz nu s-ar putea spune ca e de la un accident cat de minor ar fi el.

 

Si inca ceva: dupa ce ca vorbea la telefon mai avea si geamuri fumurii,si in fata,chiar foarte fumurii, ca nici nu am vazut daca avea pasager sau nu.

 

Data viitoare o sa-l trag de guler jos din masina pe infractor.mama lor ...

 

PS Am atasat si poza ta Baiazide modificata .

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

culpa comuna

amandoi au intrat pe aceeasi banda fara sa se asigure ... cine avea prioritate ? au semnalizat amandoi ?

daca el era de vina, trebuia sa il blochezi cu motoru, sa ii iei numaru si sa il ameninti cu politia : pierdere carnet, pierdere job ... nu cred ca ii cadea prea bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca are prioritate cel din stinga (adica masina daca amindoi au intrat pe o banda ce se afla intre ei; ala de pe banda n+1 are prioritate fata de ala de pe banda n-1 daca amindoi intra pe banda n si amindoi semnalizeaza se asigura si toate alea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe drumurile fara marcaje si mai late decit o banda normala pe sens se poate merge conform legii pe MAXIM doua siruri; cum sirul pe care mergea paulynos era blocat de autobuz (nu era refugiu), el s-a bagat intr-o depasire fara sa se asigure pina la evitarea oricarui pericol. Punct. Nici o culpa comuna. Asa ca mai usurel cu tras de guler din masina si tirit la politie, ca nu e intotdeauna asa cum pare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca are prioritate cel din stinga (adica masina daca amindoi au intrat pe o banda ce se afla intre ei; ala de pe banda n+1 are prioritate fata de ala de pe banda n-1 daca amindoi intra pe banda n si amindoi semnalizeaza se asigura si toate alea)

 

daca ar fi asa tot eu as avea dreptate pt ca omu nu s-a asigurat si nici nu a semnalizat<<<asta inteleg eu prin expresia "a tras de volan".

 

 

Pe drumurile fara marcaje si mai late decit o banda normala pe sens se poate merge conform legii pe MAXIM doua siruri; cum sirul pe care mergea paulynos era blocat de autobuz (nu era refugiu), el s-a bagat intr-o depasire fara sa se asigure pina la evitarea oricarui pericol. Punct. Nici o culpa comuna. Asa ca mai usurel cu tras de guler din masina si tirit la politie, ca nu e intotdeauna asa cum pare.

 

daca ar fi asa inseamna ca e in totalitate vina mea si mi-am meritat-o.Dar am o alta intrebare pentru tine , FLEX : dar daca drumul fara marcaj este mai lat decat 2 benzi normale pe sens(cum a fost cazul meu) sau decat 3 benzi , se poate merge conform legii TOT pe MAXIM doua siruri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io asa stiu , paulynos. Poate la modificrea decretului in 200x s-a revenit asupra chestiei asteia.

 

Uite, parerea mea e ca despicarea firului in 4 dpdv legal in situatii de genul asta are o singura parte buna: mai aflam ce si cum e cu legile, nu cred ca cineva doarme cu decretul la capul patului si mai citeste un paragraf-doua la cafeaua de dimineata. Oricum, in Bucuresti se circula aproximativ legal de catre toata lumea, cu gradul de aproximare intre 20% si 80%, dupa ora si locul in care te afli; si vorbesc aici de oamenii de buna credinta si nu despre haimanale.

 

Ei, in traficul asta "la mica ciupeala" se intimpla tot felul de lucruri neplacute, ideea e sa nu le provoci sau sa le anticipezi cit mai bine, lucru care vine cu experienta de drum. Ar fi minunat sa se mearga dupa lege, dar deocamdata asta e un vis frumos, din foarte multe motive, din care enumar 2, cele mai importante in viziunea mea:

- aplicarea slaba, aleatorie si preferentiala a legii de catre cei indreptatiti s-o faca

- infrastructura subdimensionata si de proasta calitate (chiar asa cum e, Bucurestiul ar fi circulabil daca toate strazile si stradutele ar fi in stare buna, semafoarele ar merge, semnele de circulatie ar fi noi si amplasate corespunzator, etc.)

 

Inca o data, bine ca a fost ceva minor, ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...