Sari la conținut

Ulei 4T


Postări Recomandate

Ce ulei de motor folositi la cross sau enduro?

Eu folosesc MOTUL 300 V 4 T Competition SAE 15W-50, ce parere aveti?

200588[/snapback]

 

SOSO are dreptate! un ulei bun :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am shi yo o intrebare: catzi dintre voi "a citit" manualu' da intretzinere a motoretei? Ce zice constructoru' ca trebe pus in motor? Oare da ce?

207735[/snapback]

Daca tu gasesti uleiul care ti-l recomanda la Cagiva ,adica totul de la AGIP sa-mi spui si mie ... :birthday: Nici macar in Italia nu l-am gasit.

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza un lucru... .  :birthday: In 2000 de km mi-a halit cam 1 litru.

206992[/snapback]

pai te sperii ca ti-a papat 500 ml la mia de km?cand o sa ajungi sa bagi un litru la mie, atunci sa te ingrijorezi :ok:

La mine e recomandat 10W40...si asta bag.Nu scrie nimik de tip(sintetic, semi sau mineral).La inceput bagam semi-sintetic, dar papa cam 3-400 ml la mie, si eu cum fac multi km, prefer sa bag mineral si sa-l schimb mai des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca parerile sunt impartite. Parerea mea este ca depinde in mare parte si de fiabilitatea motoretei si timpul in care esti schimbat uleiul. Dupa 3 ani am schimbat segmentii si boltul in rest este totul ok iar motoreta a mers in mare parte cu Esso 20w50 schimbat la 1000-2000km iar fostul proprietar vb aia " a mers si dupa paine cu el ".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Rotella 5W-40 Semi-Sintetic folosesc la toate vehicolele mele. Inainte de a schimba ulei si filtru pun ceva ulei de transmisie automatica si las sa mearga motorul bine. Astfel se va curata ffff bine totul in interior. Uleiul uzat il amestec in motorina si merg cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica , domnu' , vreti sa spuneti ca puneti acelasi ulei si la motocicleta si la auto si la camion . Inseamna ca ati gasit uleiul universal. Ce natie mai e si Rottela asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN
Adica , domnu'  ,  vreti sa spuneti  ca puneti acelasi ulei si la motocicleta si la auto si la camion .  Inseamna ca ati gasit uleiul universal.  Ce natie mai e si Rottela asta ?

214821[/snapback]

Da, ma cam saturasem sa tot iau si tin tot felul de uleiuri pt fiecare motor aparte. Asa ca m-am consultat cu alti si am ajuns la concluzia ca acest ulei subtire semi-sintetic imi poate acoperi toate nevoile de ulei. Mai ales cand il pot cumpara la Wall Mart la gallon, 3,8l cu $8. Il schimb la 3000 sau odata pe an, primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN
Domnu' , da nu mai e valabila treaba ca sa nu bagi ulei de auto la moto ca are neshte aditivi sa nu frece .  Cum se impaca motocicletele cu el ?

215755[/snapback]

Nuuu, exista ulei de 2T sau 4T.

Si cel pt 4T este cu sau fara detergent. Adica un diluant puternic pt depozitele de gume. Daca folosesti ulei de transmisie inainte sa schimbi uleiul sau il schimbi la timp nu se formeaza depozit de gume in motor. Aditivul sintetic este pt a reduce frecarea si este acelasi dar prin ambalaj mai colorat se cer preturi mai colorate. Masinile japoneze si in transmisie au ulei de motor subtire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar alea n-au ambreiaj in ulei! Crezi ca degeaba faca aia ulei moto? Eu pun Motul esteric 10W40 MOTO bineinteles. treaba cu esteru' cica e pont (mi-a spus mie un baiat care stie ce vb si mi-a aratat si niste teste facute de tuneri - auto ce-i drept - si Motul era in top). Stii cum e cu "scumpul mai mult pagubeste", gandeste-te la o reparatie de motor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN
Da, dar alea n-au ambreiaj in ulei! Crezi ca degeaba faca aia ulei moto? Eu pun Motul esteric 10W40 MOTO bineinteles. treaba cu esteru' cica e pont (mi-a spus mie un baiat care stie ce vb si mi-a aratat si niste teste facute de tuneri - auto ce-i drept - si Motul era in top). Stii cum e cu "scumpul mai mult pagubeste", gandeste-te la o reparatie de motor...

215996[/snapback]

Nu prea am inteles eu ce ai scris dar oricum.

Ambreiajul este in ulei la motociclete si ampreiajul este in ulei la transmisia automata.

Esteru???

Silicon se foloseste de obicei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...