Sari la conținut

O Mica Problema


Comyny
 Share

Postări Recomandate

Salut. Asa cum a scris Augustin, incearca sa folosesti un releu de Voshod s-au Minsk. Sint pe bimetal si suporta curentul alternativ. Tu acolo ai curent alternativ, nu continuu. De aceea un releu nu lucreaza ( cel patrat, ptr. ca are protectie in el) iar cel rotund nu are protectie si dupa un timp se arde. Daca nu gasesti, da mai multe amanunte despre alternatorul care este montat pe motor si se va gasi cineva sa te indrume cum sa procedezi. Cristi s-a oferit sa te ajute deja. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, ai doua variante, asa cum am mai spus. Mecanic fara bataie de cap(acela cilindric de aluminiu cu fir) :) sau electronic in cazul in care te pricepi putin si sti sa sa folosesti un letcon pt. a intrerupe un circuit ca sa lipesti cateva diode :) . Modelul releului electronic conteaza mai putin atata timp cat vei pune 2 poze fata /spate dupa ce-l desfaci bine-nteles. Poti deasemeni sa-ti faci singur un montaj, un circuit bistabil din 2 tranzistori si un releu etc. Hotarestete si mai vedm! :P

ok...atunci o sa-mi iau un releu cilindric de dacie, iar apoi pun poze ca sa poti sa ma indrumi pentru a-l face...daca vrei mai am releul ars si pot pune poze cu el ca sa-mi explici ce si cum - pana trec sa-mi iau altul. se poate sa pun poze cu ala ars sau trebuie unu nou :) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok! Nu pune inca releul, trebe sa vedem mai intai ce anume il distruge! Acesta pare un releu cu bimetal care teoretic ar trebui sa mearga, dar tu spui ca acest tip de releu functioneaza putin timp dupa care se distruge! :kali: Am inteles bine pina aici?

Pozele intradevar nu sunt foarte clare :kali: dar se poate intelege in mare cate ceva...

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok! Nu pune inca releul, trebe sa vedem mai intai ce anume il distruge! Acesta pare un releu cu bimetal care teoretic ar trebui sa mearga, dar tu spui ca acest tip de releu functioneaza putin timp dupa care se distruge! :kali: Am inteles bine pina aici?

Pozele intradevar nu sunt foarte clare :kali: dar se poate intelege in mare cate ceva...

da asa este...se distruge foarte repede

Editat de Comyny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot marit pozele tale dar din pacate nu se poate distinge configuratia releului :kali: . Cauza deteriorarii, banuiesc ca este generata de o pulsatie (fireasca a sensului curentului la magnetou), lucru ce produce o scanteie intre contactele releului, la inchiderea si deschiderea lui(in special la deschidere). Aceasta scanteie perleaza contactele producand degradarea lor iar in scurt timp dereriorarea lor totala. Fenomenul poate fii ameliorat prin protejarea cu un condensator atentie!: fara polaritate, plasat intre cele doua contacte ale bimetalului. Daca nu gasesti acest condensator atuci cauta 2 condensatori polarizati de 1-2 micro/200V si ii pui in serie + cu + sau - cu -. Poti adauga si un condensator de 22n, ex: de aprindere, acela de platina(ajuta la frecvente ridicate, turatie mare), acesta il legi in paralel cu primul.

Daca n-ai inteles, spune-mi si trimite alte poze mai coerente ca sa-ti pot desena chiar pe ele! Iar daca ai inteles spor la treaba! :kali:

 

 

PS ..daca te intereseaza as putea gasi cred o varianta electronica, care este net superioara celei actuale, mai vorbim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca bine a inteles folosesti becuri de 21W? nu sunt prea mari?

...n-am inteles cui i-ai adresat intrebarea, insa nu asta conteaza! In cazul de fata n-are importanta ce bec folosesti, banuiesc ca (virg..) contactele releului suporta si 100W. Ori 2 becuri de 21W inseamna sub 4A, deci nu-i problema...

==============================

Revin cu o precizare: am scris "ameliorare", deci asta inseamna ca releul nu v-a deveni nemuritor, ci v-a dura ani buni (evident, functie si de curentul care trece prin el)...

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok am inteles cat de cat...multumesc mult de explicatie...in caz ca nu o sa reuseasca chestia asta cu releul de dacie oare ar fi buna variata lui augustin sa-mi iau un releu de voshod sau minsk??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok am inteles cat de cat...multumesc mult de explicatie...in caz ca nu o sa reuseasca chestia asta cu releul de dacie oare ar fi buna variata lui augustin sa-mi iau un releu de voshod sau minsk??

:kali: ..incearca, in fond capeti experienta! ..deci, vei fii castigat!

:kali: :kali: :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Multumesc mult Cristi...am mers mult zilele astea si nu a mai facut figuri releul deci e ok (cred)...i-am pus un condesator de 1500 uF si vad k da roade...Raman dator de cinste. Poate treci prin busteni si opresti la o bere :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...