Sari la conținut

Cred Ca Am Sfeclito Guys!


Postări Recomandate

Am iesit azi cu Yamaha am cazut pe pamint cu partea stinga unde e si schimbatorul nu sa rupt nu sa indoit nu vad nimic dar nu mai intra in viteza a 3,4,5...doar 1-a liber si a2-a...shit.. parerea voastra inainte sa o duc la service guys..ce ar putea fii..pt linistea mea guys..eram in a 2-a cind am derapat si am cazut...sint chiar atit de sensibile?..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cazut si eu pe pamant tot pe stanga, la mine s-a indoit schimbatorul de viteze insa l-am facut la loc si a mers...

Incearca sa scoti schimbatorul din surubul de prindere si vezi daca are ceva semne de blocaj, apoi pune-l la loc si mai incearca odata...

Inca o idee ar fi sa verifici cursa ambreiajului, mie nu imi intra in neutru, insa am reglat de la maneta ambreiajul si acum intra in viteze si in neutru mult mai usor

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit azi cu Yamaha am cazut pe pamint cu partea stinga unde e si schimbatorul nu sa rupt nu sa indoit nu vad nimic dar nu mai intra in viteza a 3,4,5...doar 1-a liber si a2-a...shit.. parerea voastra inainte sa o duc la service guys..ce ar putea fii..pt linistea mea guys..eram in a 2-a cind am derapat si am cazut...sint chiar atit de sensibile?..

:crack: Eu personal nu prea cred in coincidente. Asa ca ma gindesc ca sint posibile 3 situatii.

1- Pur si simplu maneta de schimbator freaca sau se opreste in ceva la cursa in sus cind vrei sa "urci" vitezele.

2- Maneta si-a schimbat pozitia pe axul schimbator de viteze s-a presat pe bloc si sileste axul sa iasa in afara. in mod normal axul trebuie sa aiba un minim joc lateral citiva mm.

3- Mai este si posibilitatea nasoala ca socul primit sa fi rupt vreo furca, in care caz asta e, se desface.

 

In primul caz indrepti maneta fara frica, sint facute dintr-un otel plastic special ca sa se indoaie, nu sa se rupa la trinte. In al doilea caz o dai jos si o pui din nou la loc tinind cont de faptul ca trebuie sa aiba un minim joc lateral. Sper sa ai bafta :crack:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da omule maneta jos, indreapt-o si pune-o la loc strangand-o cum trebuie. Nu are cum sa se f.uta ax si alte cele importante la o simpla cazatura. E facuta sa o ia pe gushe cand o dai de pamant.

 

P.S.: Bah nu va mai luati ma de Ravenitza. :crack: Lasati fata in pace ca are dreptate. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da omule maneta jos, indreapt-o si pune-o la loc strangand-o cum trebuie. Nu are cum sa se f.uta ax si alte cele importante la o simpla cazatura. E facuta sa o ia pe gushe cand o dai de pamant.

 

P.S.: Bah nu va mai luati ma de Ravenitza. :agree: Lasati fata in pace ca are dreptate. :crack:

:crack: :crack:

 

Si daca tot e vorba de schimbatorul de viteze dupa cazaturi, aveti idee de unde pot cumpara asa ceva? Am cautat pe mai multe siteuri din ro, cat si pe louis si nu am gasit pt Hondita mea...schimbatorul meu are acel pinten de care tragi cu piciorul sudat, si vreau sa imi iau un schimbator cu acel pinten rabatabil ca sa nu mi se mai rupa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai este si posibilitatea nasoala ca socul primit sa fi rupt vreo furca, in care caz asta e, se desface.

 

Si eu cred tot asta! Mai ales ca intra 1 si 2, 3-4 nu, deci furca pt 3-4 e rupta! Sper sa gresesc, alfel trebuie "crapata" cutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve guys! Am desfacut-o avea axul schimbator indoit inauntru nu in afara ..stiftul care tine arcul de pe capatul tijei schimbator care invirte acea steluta in spatele careia sint sincroanele si furcile ..mia fortat in sus stutul din aluminiu corp comun cu carcasa motorului..sa rupt si nu mai intra in a 3 4 5-a..l-am dus la mine la servici l-am sudat dar acum sa blocat steluta (shift drum-ul) unde sint furcile si sincroanele e teapana..cred ca rulmentul din cauza caldurii ..la sudura...am sfeclito de data asta..shit guys...scap de masa dau de dracu...trebuie sa o duc la cineva..nu mai am nervi sa o desfac..motocicleta noua nouta si eu cad ca prostul...e groaznic.. :jump: ....de as gasi pe cineva de incredere care sa nu fure din piese...cine stie.. sintem in Romania...Mersi guys! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...