Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 2 years later...

 

eu zic ca-s mari hoti prin publicitatea care si-o fac pt ca induc in eroare cumparatorii de rand.

la meseriasii aia care le conduc le poti da orice motocicleta, chiar s-un chopper, si ti-o pot prezenta ca un foarte bun off road.

te duci s-o cumperi dai 16000 si-i prapadesti la prima desprindere de la sol (poate e putin exagerat) sau intri intr-un sant ingust si faci din minunatul boxer un minunat motor in V.

parerea mea!

nu zic ca nu-i o motocicleta buna dar prea ii exagereaza valentele.

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca-s mari hoti prin publicitatea care si-o fac pt ca induc in eroare cumparatorii de rand.

la meseriasii aia care le conduc le poti da orice motocicleta, chiar s-un chopper, si ti-o pot prezenta ca un foarte bun off road.

te duci s-o cumperi dai 16000 si-i prapadesti la prima desprindere de la sol (poate e putin exagerat) sau intri intr-un sant ingust si faci din minunatul boxer un minunat motor in V.

parerea mea!

nu zic ca nu-i o motocicleta buna dar prea ii exagereaza valentele.

 

Nu pentru a sublinia valentele motoretei am pus link-ul. Pentru asta am gasit alte exemple mult mai spectaculoase. Spre ex. hill climbing-ul lui Pfeiffer de AICI

Sau asta de AICI

 

Am pus link-ul initial pentru a evidentia cu totul altceva. Priveste mai atent........mai bine zis asculta.....

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pentru a sublinia valentele motoretei am pus link-ul. Pentru asta am gasit alte exemple mult mai spectaculoase. Spre ex. hill climbing-ul lui Pfeiffer de AICI

Sau asta de AICI

 

Am pus link-ul initial pentru a evidentia cu totul altceva. Priveste mai atent.

 

:friends: nu m-am referit la tine. ziceam doar de publicitate, ca platesc cei mai buni profesionisti sa faca cu hp2 ce ar putea face pe oricare motor inca poate mai bine. :friends:

nu m-as mira sa-i dea si lu Pastrana bani sa faca back flip cu ea si s-o prezinte ca un motor numa bun pt asa ceva.

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......, ca platesc cei mai buni profesionisti sa faca cu hp2 ce ar putea face pe oricare motor inca poate mai bine. :friends:

nu m-as mira sa-i dea si lu Pastrana bani sa faca back flip cu ea si s-o prezinte ca un motor numa bun pt asa ceva.

 

Asta e o chestie pe care ktm-ul o aplica cu succes de ani de zile si nu mai zice nimeni nimic.

Dar, repet, nu la asta am facut referire.

Mie mi s-a parut interesant ca a iesit cu un tur in fata ktm-ului 950. Chiar daca Sala a motivat asta cu suspensia moale a ktm-ului.......bla bla bla.......trebuia sa zica ceva......

Deasemenea, mi se pare interesant ca sunt multi ktm-isti cu mintea-ngusta care refuza sa accepte ca BMW-ul vine din urma la enduro, dar totusi, de cand au aparut clasele HP si G, nu au existat motive de critica importante.

Astept cu interes rezultatele G-ului 450.

 

bafta :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

refuza sa accepte ca BMW-ul vine din urma la enduro, dar totusi, de cand au aparut clasele HP si G, nu au existat motive de critica importante.

 

pai deocamdata nu au demonstrat absolut nimic. L-a batut Simo Kirsi pe Sala la enduro cross (care Sala e jmeker pe enduro si rally si mai are si o varsta dubla fata de kirsi). Daca asta e pentru tine o demonstratie suficienta, be happy. Si aici vorbim de HP, o demonstratie de marketing, o motocicleta care in practica nu e buna la nimic - orice te-ai gandi sa faci cu motocicleta aia, exista motociclete mai potrivite. Ca sa nu mai zic ca de banii de HP (16.000 Euro) iti iei fix doua motociclete de enduro! :friends:

 

Noi astia "cu mintea ingusta" mai asteptam performante adevarate :friends:

despre noul G450 numai de bine; sa-l vedem si pe teren, ca deocamdata l-am vazut doar in poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai deocamdata nu au demonstrat absolut nimic. L-a batut Simo Kirsi pe Sala la enduro cross (care Sala e jmeker pe enduro si rally si mai are si o varsta dubla fata de kirsi). Daca asta e pentru tine o demonstratie suficienta, be happy. Si aici vorbim de HP, o demonstratie de marketing, o motocicleta care in practica nu e buna la nimic - orice te-ai gandi sa faci cu motocicleta aia, exista motociclete mai potrivite. Ca sa nu mai zic ca de banii de HP (16.000 Euro) iti iei fix doua motociclete de enduro! :friends:

 

Noi astia "cu mintea ingusta" mai asteptam performante adevarate :rock:

despre noul G450 numai de bine; sa-l vedem si pe teren, ca deocamdata l-am vazut doar in poze.

 

 

In link-ul pus de mine initial, am vrut sa arat o comparatie intre hp si 950. A fost diferenta de un tur. Totusi e ceva, chiar daca un pilot poate e mai tanar sau nu stiu ce alte motive mai puteti gasi voi. Sala a fost trimis acolo de ktm. Daca doar atat poate firma ktm............atunci astept cu nerabdare sa vad ce va face firma bmw cu micul g. Daca hp-ul, in practica, nu e bun de nimic, atunci 950-ul pentru ce e bun in practica?

Si, repet, campioni la marketing, de departe, sunt cei de la ktm. Nu mai acuzati bmw-ul ca incearca sa lupte cu aceleasi arme.

Pana acum, comparativ cu alte motociclete DIN ACEEASI CLASA, hp-ul poate fi acuzat doar de pretul mare. Asta-i doar parerea mea :friends:

Iar despre afirmatia care poate pe unii i-a afectat, am sa citez un vanzator de ktm-uri: "Pentru mine nu exista bmw". Asta-i atitudinea care ma face sa spun "ktm-isti cu mintea-ngusta". Sunt foarte multi printre voi care se comporta de parca ar fi drogati. Idei putine dar fixe. Nimeni nu contesta faptul ca firma ktm produce motociclete enduro foarte performante. Dar de aici si pana la a spune ca "in afara de ktm nu mai exista nimic" trebuie sa dai dovada de minte-ngusta. Si cand spun asta nu fac neaparat referire la tine, Ionut. Fac referire la o foarte mare parte dintre detinatorii de ktm care, fiind atat de impatimiti, nu mai vad nimic in jur.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni. Doar imi exprim opinia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pentru mine nu exista bmw". Asta-i atitudinea care ma face sa spun "ktm-isti cu mintea-ngusta". Sunt foarte multi printre voi care se comporta de parca ar fi drogati. Idei putine dar fixe. Nimeni nu contesta faptul ca firma ktm produce motociclete enduro foarte performante. Dar de aici si pana la a spune ca "in afara de ktm nu mai exista nimic" trebuie sa dai dovada de minte-ngusta.

 

Vezi ca intre afirmatiile "pentru mine nu exista BMW" si "in afara de KTM nu mai exista nimic" e o diferenta foooooarte mare.

Prima e foarte logica si de bun simt - deocamdata BMW nu exista la enduro. Singurul segment unde KTM ar avea mai multi clienti daca n-ar exista BMW-ul e categoria enduro touringului mare - GS1200. In rest, deocamdata e ZERO amenintare.

A 2-a afirmatie e foarte radicala si exagerata. Nu cred ca vreun om normal la cap poate sa spuna asta. Daca iei la rand topicurile de pe forumul asta o sa vezi ca nu exista nici un fan asa de impatimit incat sa ignore realitatea - exista multe motociclete de enduro bune care in momentul in care vor fi reprezentate bine in RO si vor avea preturi decente vor deveni o optiune. Husaberg se misca de vreo 2 ani. Yama a transmis de curand primele preturi decente. Deci - hai sa nu exageram!

 

PS: KTM SuperEnduro 950 e la fel de useless.

PS2: Sala e pe linie moarta la KTM. Cand vor sa demonstreze ceva o sa vezi alte nume - Despres, Knight, Blaszusiak.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, iar am divagat. Am obosit de polemica. Am pus un link legat strict de hp si 950, doua motociclete inutile, dupa tine. Topicul asta e despre hp. Daca este ceva de spus, hai sa discutam despre acest subiect.

Moz, ai vorbit doar ca sa te auzi. Cati anisori ai?

 

ps- Ionut, chiar daca nu esti de acord, eu continui sa sustin ca sunt multi pasionati ktm care "nu vad" sau "nu vor sa vada" altceva in afara de ktm.

 

bafta :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, iar am divagat. Am obosit de polemica. Am pus un link legat strict de hp si 950, doua motociclete inutile, dupa tine. Topicul asta e despre hp. Daca este ceva de spus, hai sa discutam despre acest subiect.

Moz, ai vorbit doar ca sa te auzi. Cati anisori ai?

 

pai primele mele posturi au fost despre HP. Tu ai fost primul care ai inceput sa vorbesti de KTM :friends:

Tu zici ca astia cu KTm-urile sunt nebuni - dar tu esti cel mai radical sustinator al BMW-ului pe un teritoriu unde BMW n-a mai demonstrat nimic de cand a castigat Dakarul. Ca o sa fie, o sa se inventeze, o sa faca ... sa fim noi sanatosi si sa mai discutam atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moz, intrebarea despre varsta era una retorica. Dar nu-i nimic. Astfel, ti-ai demonstrat si tu inteligenta.

Iar legat de opinia ta despre mine, spre exemplu, si eu as putea spune despre tine ca esti foarte prost. Dar nu-mi permit sa fac asta deoarece nu te cunosc. Ar insemna sa fac o afirmatie nefondata, si nu cred ca este normal. Dar, probabil ca tu ma cunosti suficient incat sa poti face asemenea afirmatii.

Oricum ar fi, nu-i nicio suparare din partea mea, deoarece nu vine de la o persoana care conteaza pentru mine. Dar tu tine-o tot asa, ca esti pe drumul cel bun :friends:

 

Ionut, eu am adus in discutie hp-ul comparativ cu o alta motocicleta concurenta, de aceeasi clasa. Am dat importanta deoarece, dupa cum stie toata lumea, ktm-ul face mobre bune pentru enduro, iar faptul ca in acel test hp-ul a iesit in fata 950-ului, gasesc ca se poate considera o reusita. Si asta mai ales prin prisma faptului ca bmw-ul este pe un taram enduro total necunoscut. Nu am vrut sa spun ca uite ce prost e defapt ktm-ul. Am vrut sa spun ca poate acest hp nu-i chiar asa de prost, comparativ cu o alta motocicleta construita de o firma mult mai experimentata in domeniul enduro.

Initial, cred ca m-ai inteles gresit, si daca nu m-am facut eu bine inteles, imi cer scuze :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune era o intrebare retorica?!

nu pot sa te contrazic eu mi am demonstrat inteligenta printr-un raspuns dat la batjocura imi pare rau ca nu am bagat si un :friends: ca sa te prinzi si tu dar sper ca nu e prea tarziu

E bine ca nu ti ai demonstrate tu inteligenta cu intrebari de genu ”cati ani ai” trebuie sa recunosc ca la varsta ta inaintata de 32 de ani, om trecut prin vita, "m ai citit ca pe o carte"

Oricum, nu incep acum sa te jignesc, spre deosebire de tine nu am iesit cort, nici ma leg de posesorii de bmw cu afirmatii de genul "bmw-isti cu mintea-ngusta" eu zic sa le lasam oamenilor topicul si daca insisti continuam pe PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Angi,

 

mai citeste o data posturile in ordine - s-au facut referiri numa la HP2. Am scris eu, a scris Lorenzo si apoi te-ai trezit tu sa jignesti ... "ktm-isti cu mintea ingusta".

E urat. Dar e treaba ta. Poti sa-ti sustii parerile cu argumente si fara sa jignesti. Eu o sa am o parerea intotdeauna despre BMW sau alte motociclete, dar nu o sa pun niciodata etichete de grup pe oamenii care le conduc. Doar pe indivizii pe care ii cunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

angi si moz, forumul este un loc unde ar trebui sa incercam sa purtam discutii civilizate si placute.e clar ca vom pune pasiune cateodata insa va rog sa va limitati pe viitor.

@angi....prea usor pui etichete pentru o categorie intreaga de "rideri". citatele dintr-un "dealer ktm" nu sunt prea semnificative.

@moz....un atac deosebit de virulent si....gratuit.

 

revenind on topic, din experienta mea direct pot sa afirm ca am fost impresionat de ce poate sa faca offroad r1150.limitarea era data practic de latimea f mare a motorului boxer.ma astept ca, pentru o categorie f f f mica de motociclisti, hp sa fie o motoreta de vis.cred totusi ca este mult prea specializata pentru a fi demna de luat in seama ca si model.

g450 insa e cu totul altceva, dar e in plina "copilarie" .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca-s mari hoti prin publicitatea care si-o fac pt ca induc in eroare cumparatorii de rand.

la meseriasii aia care le conduc le poti da orice motocicleta, chiar s-un chopper, si ti-o pot prezenta ca un foarte bun off road.

te duci s-o cumperi dai 16000 si-i prapadesti la prima desprindere de la sol (poate e putin exagerat) sau intri intr-un sant ingust si faci din minunatul boxer un minunat motor in V.

parerea mea!

nu zic ca nu-i o motocicleta buna dar prea ii exagereaza valentele.

 

:bigstar: Cred ca e un enduro de lux care se adreseaza mai ales fanilor BMW. In rest dupa reclama n-ai cum sa te iei ca, ce fac meseriasii e toatal diferit de ce face un rider hobby.

Editat de Sasa25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soso si Ionut, mea culpa pentru etichetele puse :bigstar:

 

ps- Totusi, am sa repet, ca poate am sa fiu inteles exact. Eticheta era DOAR PENTRU O PARTE din cei care conduc motociclete ktm, care chiar imi dau impresia ca nu vor sa mai vada si altceva. Am mai fost la plimbari cu fel de fel, si am discutat. Pur si simplu nici nu-si mai pun problema ca mai exista crf-uri, wr-uri etc. Daca s-a inteles ca am spus de toti posesorii de ktm, s-a inteles gresit, sau m-am exprimat eu gresit. Era o tampenie sa zic de toti deoarece si eu am momentan un ktm. Spre exemplu, exista mobristi iubitori de japoneze, care nu mai accepta altceva. Care spun ca europenele sunt niste porcarii. E, si pentru astia as avea eu un calificativ, dar nu mai spun ca m-am saturat sa-mi sariti "toti" in cap.

Si era sa uit, dar de categoria de mobristi care spun ca mobrele ktm sunt proaste ca se strica repede, de astia ce spuneti? Nu sunt niste .......?

Sper ca macar acum sa fi inteles exact ce-am vrut eu sa spun.

:bigstar:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...