Sari la conținut

Auschwitz... Sau Death Factory...


-Sir Daniel-
 Share

Postări Recomandate

Salutare motoretisti!

Pentru luna august am planificat cumpararea unui Ducati M699 (sau 900 :kali: )

Ca atare, am ganduri pentru excursii... si ma gandesc de ceva vreme la o excursie la Auschwitz. Nu are sens sa dezbatem motivul pentru care am ales destinatia asta... :-) se deduce din context! :kali:

Pentru septembrie, atunci cand voi avea concediu.

Daca aveti concediu si chef mult de vreo 5 zile de hoinareala "europeana", haideti sa mergem impreuna....

 

Traseul, din punctul meu de vedere, este unul clasic la dus, iar la intors.... lasam motocicletele sa mearga singure, pentru noi, pe ce drumuri vor ele! :-)

So... AICI ar fi varianta de traseu DUS, iar intorsul il stabilim atunci.

Ca buget, cred ca un 500 - 700 EUR este arhisuficient pentru benzina, innoptari decente si papa bun! Eu probabil voi fi singur, insa pasagerii sunt bineveniti....

 

Astept reply-uri de la calatori!

 

P.S. As aprecia daca v-ati abtine de la comentarii inutile despre faze ca incepator, ca motor mare, drum greu, sau de orice natura care NU au legatura cu topicul! Multumesc!

 

Erata: acum mi s-a aratat eroarea, am scris din greseala M 699 in loc de M 600 .... mea culpa!

10x Andrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt deja in Polonia, cu munca. O sa fiu aici pana la inceputul lui septembrie, poate umpic si dupa, si stau la vreo 250 de km de Oswiciem. Din pacate nu prea pot sa o ard pe forum pt ca se uita colegii urat daca stau pe net, asa ca daca doresti, contacteaza-ma PM sa iti dau mailul de servici. Asta e mai sigur :P

 

S-auzim de bine :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand Auschwitz,e foarte interesant... ramai impresionat

Eu am mai fost si stiu, insa la vremea la care am fost nu stiam prea multe despre CE inseamna de fapt Auschwitz pentru istoria universala.

 

Acum, cand am citit un pic mai mult, vreau sa revad locurile, sa inteleg mai mult.

Ramanem in contact si vedem cum ne putem organiza cel mai bine, astfel incat sa iasa bine. Eu zic sa mai asteptam o perioada, sa vedem daca mai vine cineva iar la inceputul lui august, cand imi vine si mie motorul, sa ne organizam concret, cu date exacte, traseu, costuri.

 

Succese nebanuite domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in toamna acolo si la Birkenau care este la 1 km de Auschwitz. Este fabulos. Tot complexul are cateva hectare bune desfasurare. Am fost cu masina. Sunt in jur de 1300-1500 km din Constanta pana acolo. Merita sa mergeti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare motoretisti!

Pentru luna august am planificat cumpararea unui Ducati M699 (sau 900 :burnout: )

Ca atare, am ganduri pentru excursii... si ma gandesc de ceva vreme la o excursie la Auschwitz. Nu are sens sa dezbatem motivul pentru care am ales destinatia asta... :-) se deduce din context! :blbl:

Pentru septembrie, atunci cand voi avea concediu.

Daca aveti concediu si chef mult de vreo 5 zile de hoinareala "europeana", haideti sa mergem impreuna....

 

Traseul, din punctul meu de vedere, este unul clasic la dus, iar la intors.... lasam motocicletele sa mearga singure, pentru noi, pe ce drumuri vor ele! :-)

So... AICI ar fi varianta de traseu DUS, iar intorsul il stabilim atunci.

Ca buget, cred ca un 500 - 700 EUR este arhisuficient pentru benzina, innoptari decente si papa bun! Eu probabil voi fi singur, insa pasagerii sunt bineveniti....

 

Astept reply-uri de la calatori!

 

P.S. As aprecia daca v-ati abtine de la comentarii inutile despre faze ca incepator, ca motor mare, drum greu, sau de orice natura care NU au legatura cu topicul! Multumesc!

 

Erata: acum mi s-a aratat eroarea, am scris din greseala M 699 in loc de M 600 .... mea culpa!

10x Andrei!

Sal f frumoasa ideea eu sunt din slobozia si impreuna cu cativa prieteni avem planuit ceva de gen sa plecam pe 1 august si printe toate obiectivele avem si lagarul din polonia. traseul estecoasta de auzur, paris, mont blank,un parc de distractii prin germania si Auschwitz traseul ar fi cam de 6000 si ceva de km intre doua si trei saptamani si o sa inoptam in camping-uri. poate ne gasim pe traseu...sal drumuri bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auschiwtz asta e.... google it ma! Ca nu am chef sa stau sa-ti esplic!

 

nici pe google nu il stiu ma!! (presupun ca e alt prieten elitist de-al tau) :blbl:

 

daca nu ai de gand sa imi faci cunostiinta cu oamenii astia... io nu plec la drum cu necunoscuti :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici pe google nu il stiu ma!! (presupun ca e alt prieten elitist de-al tau) :blbl:

 

daca nu ai de gand sa imi faci cunostiinta cu oamenii astia... io nu plec la drum cu necunoscuti :burnout:

 

In cazul asta, stai acasa, pune-ti gel in cap, slapi in picioare, ochelarii de soare pe nasul ala mare si lasa oamenii sa se plimbe!

Esti off topic! :D

 

P.S. Sa ma suni daca afli cand vine Auschwitzul la tine, ca atunci nu mai mergem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta, stai acasa, pune-ti gel in cap, slapi in picioare, ochelarii de soare pe nasul ala mare si lasa oamenii sa se plimbe!

Esti off topic! :D

 

P.S. Sa ma suni daca afli cand vine Auschwitzul la tine, ca atunci nu mai mergem!

 

 

bine ma gata...nu mai glumesc ca iti stric combinatia! :blbl:

 

on topic: bou de Auschvitz si-a pierdut telefonu sapt. trecuta si nu mai raspunde...dar din ce stiu nu vine in romania anu asta se duce pe la fracso in vacanta ...Gulag mi se pare ca il cheama :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg in august acolo 100 % sigur. Ma bucur ca am vazut topicul tau. Eu ma documentasem de mult despre memorial. Ce nu e sigur e data. Mai sunt niste tovarasi care vor sa mearga la moto gp Brno. Asta e la 250 km de Oswiecim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna interesant...............

ma tenteaza o excursie pe acolo, mai ales ca traseul include cateva orase pe care tare as vrea sa le vizitez.

sper ca pana in septembrie sa pot face rost de fonduri suficiente pentru asa o plimbare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

Sambata am fost la Auschwitz.

 

Nu vreau sa va stric "surpriza" cu poze sau descrieri ale turului, dar trebuie sa zic cateva lucruri.

 

Detest atunci cand se face tam-tam pe tema unei situatii (sa zicem Holocaustul) si alte situatii similare (daca nu identice) sunt trecute cu vederea (sa zicem Gulag-urile, epurarea politica din URSS, Cambodgia, Africa cu ai sai hutu-tutsi, Coreea de Nord, etc.). Si recunosc ca sunt un om relativ rasist (nu poti sa nu fii in RROMANIA).

 

Am tot regretul si tot respectul pentru victimele nazistilor, pentru victimele Gulag-urilor, pentru Japonezii care au fost discriminati cam in acelasi fel in SUA dupa Pearl Harbour, pentru sarmanii imbecili de hutu-tutsi, care nici nu stiu de ce se omoara, pentru sarmanii oameni din Coreea de Nord, care ajung in lagare de concentrare pentru ca "nu au sapca" cu tot cu familii, si in general pentru oamenii discriminati pe motive "generale" (rasa, nationalitate, apartenenta religioasa*, credinte politice*). Sau poate ca nu mai am nici un pic de respect pentru nici unii, pentru ca nu am decat o cantitate limitata de respect pe care il pot oferi... Nimeni nu s-a implicat si nu se implica in aceste evenimente. Aliatii stiau ce se intampla. Exista poze din avion si cine stie ce alte informatii s-au mai scurs. IBM a realizat sistemul informatic pentru gestiunea activitatii. Cam ca softurile pentru logistica din zilele noastre. Imposibil ca dintre EVREII din SUA, care au avut mereu pozitii inalte, sa nu fi auzit nici unul despre asemenea grozavie. Despre rusi la fel. Iar despre Coreea de Nord nu mai zic nimic. Cu toate astea? Nimic. Nimeni. Si de ce sa ma revolt eu?

 

Pentru ca ce am vazut si am auzit in acel loc, n-a facut altceva decat sa imi intareasca credinta ca oamenii sunt stricati. Complet. Total. In cel mai propriu sens al cuvantului. Softul este praf. Pacat de hardware, ca poate mai mult. Oamenii pot fi manipulati sa creada aproape orice (cuvant urat) si sunt capabili de a-si trata semenii in feluri inimaginabile (crima, violul, pana si canibalismul pot fi considerate tratamente umane pe langa ce am vazut, iar cei ce le practica, criminalii, violatorii si canibalii, niste oameni de treaba) pentru ca li s-a zis ca acei semeni nu le seamana te miri din ce motiv. De catre cine? De catre niste oameni foarte stricati. Deci oamenii cred ce li se zice de catre niste stricati. Pe care apoi ii sustin. Morala? Gasiti-o singuri va rog.

 

Ultima fraza a ghidului a sunat cam asa: "Acum Auschwitz este o bucata istorie, dar nu conteaza. Ce s-a intamplat aici, s-a intamplat si in alte locuri si se intampla si in zilele noastre. Faptul ca avem atat de multi vizitatori este datorita publicitatii (si nu grozaviilor petrecute aici. nota mea)" Acest om mi s-a parut absolut demential. A folosit un ton absolut neutru, fara a fi nici rece nici empatic. Pur si simplu ca un contabil care isi prezinta bilantul sau un inginer care isi prezinta instalatia. Extraordinar!

 

Ce am inteles in urma acestei experiente este ca GRUPURILE, de orice natura sunt ele, sunt nocive. In cele din urma vor duce la discriminare de diverse feluri (cioara manelista conservara imputita jidanca nazista musulmana motorista crestin-satanista poponara), si inevitabil la manifestari de genul. Niciodata nu voi mai detesta o categorie de oameni (fie ei si tigani). Le voi detesta pe TOATE! In schimb, voi pretui sau detesta indivizii, dupa purtarea fiecaruia, nu dupa grupul caruia apartine.

 

Asadar, mergeti, vedeti, ascultati. Sigur veti avea ceva de invatat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...