Sari la conținut

Confectionare parbriz


Postări Recomandate

Salutare.

Dupa experienta recenta cu "capra" mea la drum lung, mi-am dat seama ca imi trebuie neaparat un soi de parbriz montat cumva pe motocicleta, ca e nasol rau sa dau piept cu vantul asa... vreo ora in continuu...

 

Asadar din ce se face parbriz/cine a mai facut ? Eu am reusit o data sa fac rost de un plexiglass termo-formabil, din care mi-am facut o viziera, la o casca veche. Era o foaie cam de marime A4, am bagat-o in apa fiarta - a devenit foarte maleabila, am intins-o pe casca si dupa ce s-a racit asa a ramas. Plasticul ala l-am gasit prin Pitesti, la un atelier de productzie de firme luminoase. Prin Bucuresti insa nu prea cunosc unde as putea gasi asta.

 

Aveti vreo sugestie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Dupa experienta recenta cu "capra" mea la drum lung, mi-am dat seama ca imi trebuie neaparat un soi de parbriz montat cumva pe motocicleta, ca e nasol rau sa dau piept cu vantul asa... vreo ora in continuu...

 

Asadar din ce se face parbriz/cine a mai facut  ? Eu am reusit o data sa fac rost de un plexiglass termo-formabil, din care mi-am facut o viziera, la o casca veche. Era o foaie cam de marime A4, am bagat-o in apa fiarta - a devenit foarte maleabila, am intins-o pe casca si dupa ce s-a racit asa a ramas. Plasticul ala l-am gasit prin Pitesti, la un atelier de productzie de firme luminoase. Prin Bucuresti insa nu prea cunosc unde as putea gasi asta.

 

Aveti vreo sugestie ?

205378[/snapback]

 

 

in militari dupa intersectia cu apusului cu blvd pacii pana-n autogara din militari pe partea dreapta la parterul unui bloc este un gagiu (NICU) care face stopuri, faruri, viziere etc., care are asemenea plastic, am luat eu de la el o bucata.

 

uite aici si numarul lui de telefon: 0722703062

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreb si eu tot dparbriz: baietii de mai sus fac din plexic sau policarbonat. Au si posibilitatede dubla curbura cumva?

 

Cei de pe eminescu de langa benzinarie au...doar ca trebuie sa le duci model, sa faca matrita..te cosa ceva mai mult.

 

Moshulick, daca te deranjeaza vantul mergi mai incet :kick: Ce, pe Simson te deranja? :birthday:

E pacat sa strici un enduro perfect valabil cu parbrize si diverse plastice :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simsonul avea un tankbag special care atunci cand crestea intensitatea vantului baga un limitator special si rezolva problema :birthday: . La 'onda nu-i cer mai mult de 120, dar la 100 deja vajaie prea rau. Deocamdata e in tratament de "stradificare" xl-ul.

 

Tocmai am fost si i-am mai inmuiat suspensia - desfacut o piulitza cateva ture - destins deci arcul si voila - alta motocicleta, zboara peste denivelari asa cum ar trebui, nu le mai simte. La babriz poate renuntz, ca am facut rost de o casca mai jmechera. Mai ramane shaua de buretizat un pic si-i gata si de drum lung, nu numai de oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! , am si eu o intrebare legate de viziere ...tipi care se ocupa de produs viziere fac si dintr-alea care au un soi de cremaliera (la extremitatile de prindere ale vizierei)?

206283[/snapback]

 

N-ai putea sa re-folosesti cremalierele de la viziera veche?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

pana la urma unde se poate face in bucuresti, din ce si la ce bani ?

 

si de unde stiu cat sa il fac de mare, cat de inclinat, ce forma ... sa fie si aerodinamic, si eficient :birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...