Sari la conținut

Accident Moto In Salajan (nicolae Grigorescu)


ambidextru
 Share

Postări Recomandate

In dreptul strandului Cara era un motor galben, cazut. Venise si un motopolitist acolo... Nu stiu cat de grav a fost, nu am vazut acolo motocilistul... Nici nu am remarcat ce marca era vitezana galbena... Care stiti mai multe detalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu ai oprit sa vezi?

 

si sa te interesezi daca e vreo problema? de unde stii ca a fost un accident si nu cumvai i-a cazut motorul de pe cric si politaiul ii dadea o mana de ajutor?

 

ma duc eu pana acolo sa vad si dupaia sa-ti spun ca ... (revin in 10 min cu continuarea)

 

 

un parbriz spart, un geam de stop si o urma de mers taras de cca 50 cm totul pe banda 1. aaaaaa ....

 

 

 

si o urma proaspata de bordura sparta, in rest nimeni din zona nu stia nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut cateva poze..o sa le pun in 10 minute...

Accidentul a fost din cauza unui pasager din masina mai precis vroia sa iasa din masina (dreapta spate) la stop si nu s'a asigurat iar motociclistul a intrat in usa si de acolo banuiesc ca a intrat in bordura...dar parearea mea ca daca nu era bordura se ducea sub masinile din aceea parcare...revin cu poze in 10 min ca sa le scot

 

 

2wf5jfa.jpg

2r70dwp.jpg

osfxci.jpg]

 

 

 

scz de calitate dar sunt facute cu telefonul :kali: din sursele celor de acolo am inteles ca motociclistul e la pantelimon...din pacate starea lui nu am aflat care e

 

nr de inmatriculare e : b-23-szk daca nu ma insel :kali:

 

am uitat sa scriu si daunele : schimbatorul era indoit aproape rupt ; saua din spate in dreapta era un pic rupta si carena la fel ; carena de la far un pic rupta in partea dreapta ....mai toate motocicleta era zgariata pe partea dreapta.

 

Motorul : Suzuki Gsx-r 600 :kali:

Editat de bogdancbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regulament de aplicare a OUG nr 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

Cap V, sectiunea a 3-a Art 145

 

"Se interzice conducatorului de autovehicul si pasagerilor ca in timpul opririi sau stationarii sa deschida ori sa lase deschise usile acestuia sau sa coboare fara sa se asigure ca nu creeaza un pericol pentru circulatie"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca a deschis pasagerul usa?

 

Chiar daca ii deschidea usa o fantoma ... soferul are obligatia sa se asigure la deschiderea usilor oricare ar fi motivul !

 

Scurt pe 2. Esti sofer , esti raspunzator de faptele pasagerilor si mai presus de asta de viata lor.

Tu ai obligatia sa ii instruiesti inainte sa se suie in masina/pe moto!

 

Am vazut cazuri in care motociclistul isi lua "bagajul" abia agatat pe strada si ii spunea "Te tii bine da ?"

Probabil acestia sunt cei ce se smirgheluiesc cand au pasagerul in spate avand in vedere instructajul

 

culpa comuna...

 

Nu este culpa comuna , vina este a soferului si nu a pasagerului.

 

off/on-topic

 

Daca prima banda este ocupata cu masini parcate langa bordura, dar pana la marcajul care desparte banda 1 de banda 2 mai ramane spatiu pt a circula o motocicleta fara sa depaseasca marcajul de delimitare, motocicleta aceea e in depasire sau circula regulamentar pe banda 1 ?

 

Din cate imi amintesc eu CIRCULA REGULAMENAR pe banda 1.

 

Asa ca daca un (cuvant urat) din coloana la semafor sau whatever pe banda 2 iti deschide o usa cand tu circuli pe jumatatea aia de banda ramasa libera nu inseamna ca il depaseai pe dreapta ci te aliniai coloanei de pe banda 1

 

Am dreptate ?

Editat de sasser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Am dreptate ?

Da ! :kali: Doar ca ma gandeam cam la cat de mult trebuie sa iti placa riscul sa circuli intre bordura si coloana oprita.Sigur,in Bucuresti probabil nu ai alta optiune,insa..se intampla cateodata sa o patesti :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din 2006 pana in prezent legile pe care ai dat examen auto/moto nu s-au modificat!!!!

 

da good posting

 

ma gandeam ca cea mai tare jignire acum ar fi ceva de genu: "ce ma si tu ti-ai luat permisul in Arges!?! :kali: "

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ii deschidea usa o fantoma ... soferul are obligatia sa se asigure la deschiderea usilor oricare ar fi motivul !

 

Scurt pe 2. Esti sofer , esti raspunzator de faptele pasagerilor si mai presus de asta de viata lor.

Tu ai obligatia sa ii instruiesti inainte sa se suie in masina/pe moto!

 

Am vazut cazuri in care motociclistul isi lua "bagajul" abia agatat pe strada si ii spunea "Te tii bine da ?"

Probabil acestia sunt cei ce se smirgheluiesc cand au pasagerul in spate avand in vedere instructajul

 

 

 

Nu este culpa comuna , vina este a soferului si nu a pasagerului.

 

off/on-topic

 

Daca prima banda este ocupata cu masini parcate langa bordura, dar pana la marcajul care desparte banda 1 de banda 2 mai ramane spatiu pt a circula o motocicleta fara sa depaseasca marcajul de delimitare, motocicleta aceea e in depasire sau circula regulamentar pe banda 1 ?

 

Din cate imi amintesc eu CIRCULA REGULAMENAR pe banda 1.

 

Asa ca daca un (cuvant urat) din coloana la semafor sau whatever pe banda 2 iti deschide o usa cand tu circuli pe jumatatea aia de banda ramasa libera nu inseamna ca il depaseai pe dreapta ci te aliniai coloanei de pe banda 1

 

Am dreptate ?

salut. vina este a pasagerului. eu am atit-o. eram intr-un taxiu si cand am vrut sa cobor nu m-am asigurat , drept urmare unu i-a smuls usa taximetristului. a venit politia , s-a uitat si a zis ca e vina mea si ca trebuie sa ii platesc taxiului usa si celuilalt reparatiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul imi e prieten, am fost azi-noapte la el la spital.. este destul de bine avand in vedere ce cazatura a luat..

 

umar dislocat, degete lovite din cauza portierei, cateva julituri la glezne, cot julit serios.. iar problema mai serioasa e rinichiul drept, parte a corpului cu care a lovit bordura.. locul e destul de umflat si cu vanatai serioase.. medicii au zis ca il tin cateva zile in spital pentru observatii si analize sa se evita orice fel de complicatie

 

 

referitor la pasagera care a deschis usa, am auzit ca era foarte artagoasa dupa tot evenimentul, si la locul faptei si chiar si la spital..

 

dupa masuratorile politiei in nici un caz vina NU este a MOTOCICLISTULUI, respectivul sofer, mai precis pasagerul, trebuia sa se asigure inainte sa deschida fara nici un stres portiera

 

in mare este ok..

post-17891-1214761290_thumb.jpg

post-17891-1214761306_thumb.jpg

post-17891-1214761318_thumb.jpg

post-17891-1214761454_thumb.jpg

Editat de Toxicomanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta sa nu aibe complicatii nici el nici fierul.Nu ma bucur de accident dar ma bucur ca o sa ramana in viata si ca are inca o lectie invatata! Fa-te bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie prieten tipul :jump: totusi bine k a patit atat.... io knd am auzit k ia deschis o proasta ushan fatza ma luat cu ameteala pt k am mai vzt si io diferite accidente de gen :P si de obicei nu se termina cu bine....ma bucur pt el k na patit nimic la genu.....stiti voi si nici nu vreau sa vb despre asta k nu e bine.....sper acu k a patito sa nu se mai intample k nu mai apuca sa intre in spital k il omor io :jump: kt despre motor....dal dreq e o bucata de fier....se face repede la loc numa bani sa ai....

 

 

 

INSANATOSIRE GRABNICA SORINE !!!!!

 

 

 

 

 

AsFalT USCaT all >:jump:<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie prieten tipul :jump: totusi bine k a patit atat.... io knd am auzit k ia deschis o proasta ushan fatza ma luat cu ameteala pt k am mai vzt si io diferite accidente de gen :P si de obicei nu se termina cu bine....ma bucur pt el k na patit nimic la genu.....stiti voi si nici nu vreau sa vb despre asta k nu e bine.....sper acu k a patito sa nu se mai intample k nu mai apuca sa intre in spital k il omor io :jump: kt despre motor....dal dreq e o bucata de fier....se face repede la loc numa bani sa ai....

 

 

 

INSANATOSIRE GRABNICA SORINE !!!!!

 

 

 

 

 

AsFalT USCaT all >:jump:<

 

fara nici o suparare dar ma cam doare capul dupa ce am citit postul tau. Incearca sa lasi scrierea de mIRC pe forum. Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fu ck , incercam sa cred ca nu iti cunosc asa bine mobra si ca ma insel dar a ta e Sorine ...

insanatosire grabnica si mai putin ghinion ! fierul se face , sanatate sa fie .

 

P.S. daca ai nevoie de ceva si te pot ajuta , just ask .

Editat de spn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...