Sari la conținut

Marea Hoinareala


cristi 57
 Share

Postări Recomandate

Pentru cei interesati de aceasta calatorie, le pot spune ca va avea o durata de 4 zile: joi, vinery, sambata si duminica sau de sabata pana marti sau alta varianta functie de cum se va stabilii pe parcurs, in asa fel sa nu trebuiasca sa te invoiesti mai mult de 2 zile la servici. Ideea este transfagaraseanul, iar traseul nu este inca stabilit. Acesta va fi stabilit functie de participanti in asa fel incat sa-i avantaje pe toti. Am ales ca perioada probabila 31 iulie-5 august, fiind momentul optim pt aceasta calotorie, avand in vedere altitudinea. Deasemeni data poate fii modificata si functie de previziunile meteo. In mare traseul este: bucuresti-targoviste-curtea de arges-lacul vidraru-lacul balea-arpasu de jos-fagaras-brasov spre:1. cheile bicazului si apoi spre bacau si inpoi spre bucuresti, 2. buzau spre bucuresti. Prima varianta este in jur de 1000k m, a doua este mai scurta cu 3-400km. Traseul in ambele cazuri este superb, si incercam pe cat posibil sa alegem drumuri cu circulatie neaglomerata, acesta fiind si motivul renuntarii la valea oltului. Ramane de vazut! Doresc ca cei ce vor sa mearga sa fie siguri pt. ca functie de parerea fiecaruia se vor lua hotararile ulterioare cu privire la traseu, popasuri, data plecarii etc. Camparea se va face in corturi(loc si cort se va gasi si pt cine nu are), cu focuri de tabara si celelalte :kali: , insa toti trebe sa aiba in bagaj saci de dormit si haine groase si pt ploiaie. Pt a nu ne ingreuna cu obiecte inutile este bine de stiut ca participantii sa posteze din timp ce accesorii pt campare pot sa aduca. Evident, daca cineva va avea problem tehnice pe parcusul drumului, nu va fi abandonat! Am postat din timp pt. ca fiecare sa poata sa se pregateasca. Drum intins!...si sa vedem ce-o iesii… :kali: :kali: :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare !!!! eu saptamana asta S-AR PUTEA sa ma duc cu nijte prieteni pe transfagarasan, insa as vrea sa merg si eu cu

voi daca imi voi permite in acea perioada !!!

Intrebarea este: "cu ce motoare mergem????? " comuniste ???? Eu am voshod 3M si nush ce sa zic!!! rezista la 1000 de km???? Are cineva idee???? Eu nu am facut calatorii prea lungi cu el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !!!! eu saptamana asta S-AR PUTEA sa ma duc cu nijte prieteni pe transfagarasan, insa as vrea sa merg si eu cu

voi daca imi voi permite in acea perioada !!!

Intrebarea este: "cu ce motoare mergem????? " comuniste ???? Eu am voshod 3M si nush ce sa zic!!! rezista la 1000 de km???? Are cineva idee???? Eu nu am facut calatorii prea lungi cu el!

 

Rezista si mai mult. Daca nu ai prob la cutia de viteze si ambreiaj,poti sa te duci fara frica. Presupun ca inainte o sa strangi toate piulitele si o sa verifici lantul............Numai sa bagi ulei bun in benzina,dar bun sa fie. Poate ca pt excursia asta se merita sa dai 25 de lei pe 1 l de Castrol Actevo care protejaza la temperaturi mari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezista si mai mult. Daca nu ai prob la cutia de viteze si ambreiaj,poti sa te duci fara frica. Presupun ca inainte o sa strangi toate piulitele si o sa verifici lantul............Numai sa bagi ulei bun in benzina,dar bun sa fie. Poate ca pt excursia asta se merita sa dai 25 de lei pe 1 l de Castrol Actevo care protejaza la temperaturi mari...

 

 

Baiatul de la care am luat voshod numai uleiuri bune folosea ...eu am luat si unele mai ieftine(9 lei litru) insa DACA merg voi lua cu siguranta un ulei mai bun!!! Ms pt sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul de la care am luat voshod numai uleiuri bune folosea ...eu am luat si unele mai ieftine(9 lei litru) insa DACA merg voi lua cu siguranta un ulei mai bun!!! Ms pt sfaturi!

 

Eu asa recomand. E pacat sa se uzeze repede motorul + ca daca mergi pe Transfagarasan ,nu e misto sa se caleze (desi cred ca Voshodul rezista bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !!!! eu saptamana asta S-AR PUTEA sa ma duc cu nijte prieteni pe transfagarasan, insa as vrea sa merg si eu cu

voi daca imi voi permite in acea perioada !!!

Intrebarea este: "cu ce motoare mergem????? " comuniste ???? Eu am voshod 3M si nush ce sa zic!!! rezista la 1000 de km???? Are cineva idee???? Eu nu am facut calatorii prea lungi cu el!

:nono: ..merem cu max 70/h...

 

Baiatul de la care am luat voshod numai uleiuri bune folosea ...eu am luat si unele mai ieftine(9 lei litru) insa DACA merg voi lua cu siguranta un ulei mai bun!!! Ms pt sfaturi!

..avand in vedere ca jumate din drum mergi la vale, eu zic ca nu conteaza, oricum ulei gasesti la orice colt de strada .. :kali:

 

Eu asa recomand. E pacat sa se uzeze repede motorul + ca daca mergi pe Transfagarasan ,nu e misto sa se caleze (desi cred ca Voshodul rezista bine)

...tu daca vrei poti veni, calarea si gargarea sunt alte ... vezi ca Victor ti-a gasit o "moto piese schimb"in stare de functionare. Subtire! Vorbeste cu el, si ai i ncredere, stie omul ce spune!!! :kali:

 

pana atunci imi cumpar motorul si ii fac rodajul poate vin si eu...

.. cu "poate" sunt vorbe goale :nono: , contam pe cine vine :nono: ..., repet: cei care vin decid si asa va fi!! :kali: :kali: :kali:

 

=======================

PENTRU CEI NEINTERESATI: va rog nu mai umpleti topicul de prosti neinteresante, lasati-i pe cei care merg, sa- si expuna parerile liber. Destul bateti cimpii in alta parte!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kali: ..merem cu max 70/h...

 

 

..avand in vedere ca jumate din drum mergi la vale, eu zic ca nu conteaza, oricum ulei gasesti la orice colt de strada .. :kali:

 

 

Tu cu ce motor o sa mergi????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...tu daca vrei poti veni, calarea si gargarea sunt alte ... vezi ca Victor ti-a gasit o "moto piese schimb"in stare de functionare. Subtire! Vorbeste cu el, si ai i ncredere, stie omul ce spune!!! :kali:

 

Cu mine vorbeati de o moto piese de schimb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...proba de forta pentru orice' muciclist ' din romania este sa urce pe trasfagarasan...unde nu este nimic...

Este la balea lac, manele , cocca cola, si automobile cu cetatzeni burtosi care se extaziazainfatza pietrelor...

Este produse de higiena feminina aruncare generos, peturi , baterii, ambalaje de inghetzta, si alte chestii de prisos prin automobile..

Daca tot vreti sa mergeti undeva, alegeti locatii unde nu pot ajunge burtosii cu automobilele...

Fgarasul e frumos de facut la pas ,pe jos...Acum nu mai este nici aglomerat, ca romanii prefara manele si mititeii(si "dicstractia pe cinste" cum au vazut ei la proTeVe...) iar pe cresta te intalnesti doar cu nemti , cu cehi, sau cu frantzuji...romanii ca niste smecheri ce este baga bere la PET si Gutza de Maimutza(...din surse foarte de incredere , ca ,am facut anul trecut creasta pe jos, asa batraneste...) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
Rezista si mai mult. Daca nu ai prob la cutia de viteze si ambreiaj,poti sa te duci fara frica. Presupun ca inainte o sa strangi toate piulitele si o sa verifici lantul............Numai sa bagi ulei bun in benzina,dar bun sa fie. Poate ca pt excursia asta se merita sa dai 25 de lei pe 1 l de Castrol Actevo care protejaza la temperaturi mari...

:jump: eu zic sa incerci un MOTUL : http://www.motozone.ro/magazin-online/ulei...-racing-1l.html

 

si eventual mai "arunci" si ceva bisulfura de molibden in benzina(30 grame la 10 litri) si o sa ai o surpriza la urcare! :D nu mai caleaza in veci(sau macar vreo tentativa de calare) :P mi-a zis-o un mecanic mai in varsta >60 de ani , plus ca am vazut cu ochii mei cum arata benzina pe care o baga in karturi inainte de concurs! si cred ca nu e singurul care face asta! se folosea bisulfura de molibden de acum 50 de ani... daca ai pune si uleiul MOTUL de care ti-am zis... CHIAR CA O SA RAMAI UIMIT DE CUM POATE FUNCTIONA UN VOSHOD LA DRUM INTINS! eu am condus o jawa 350TS cu un amestec de-asta in benzina , si am fost profund dezamagit ca mi-am luat DNEPR... mie imi trebuia JAWA si bani de ulei full sintetic +bisulfura de molibden! :jump:

oricum uleiul asta MOTUL rezista si protejeaza motorul la muuulte ture pe minut! sau daca nu-ti ajunge motul-ul ala ,poti incerca ulei de amestec SPECIAL PENTRU KARTURI DE CURSE SI 23000 ROTATII PE MINUT! :jump: Chiar e mai ieftin decat cel dinainte:

http://www.motozone.ro/magazin-online/ulei...prix-2t-1l.html

 

BAFTA si sa stiti ca as merge cu cea mai mare placere, dar JAWA mea e varza(probleme mari la motor +aprindere +instalatie electrica) si de ce sa n-o zic: NU imi mai permit "sportul aasta extrem" :jump:

:jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D eu zic sa incerci un MOTUL : http://www.motozone.ro/magazin-online/ulei...-racing-1l.html

 

si eventual mai "arunci" si ceva bisulfura de molibden in benzina(30 grame la 10 litri) si o sa ai o surpriza la urcare! :D nu mai caleaza in veci(sau macar vreo tentativa de calare) :P mi-a zis-o un mecanic mai in varsta >60 de ani , plus ca am vazut cu ochii mei cum arata benzina pe care o baga in karturi inainte de concurs! si cred ca nu e singurul care face asta! se folosea bisulfura de molibden de acum 50 de ani... daca ai pune si uleiul MOTUL de care ti-am zis... CHIAR CA O SA RAMAI UIMIT DE CUM POATE FUNCTIONA UN VOSHOD LA DRUM INTINS! eu am condus o jawa 350TS cu un amestec de-asta in benzina , si am fost profund dezamagit ca mi-am luat DNEPR... mie imi trebuia JAWA si bani de ulei full sintetic +bisulfura de molibden! :jump:

oricum uleiul asta MOTUL rezista si protejeaza motorul la muuulte ture pe minut! sau daca nu-ti ajunge motul-ul ala ,poti incerca ulei de amestec SPECIAL PENTRU KARTURI DE CURSE SI 23000 ROTATII PE MINUT! :jump: Chiar e mai ieftin decat cel dinainte:

http://www.motozone.ro/magazin-online/ulei...prix-2t-1l.html

 

BAFTA si sa stiti ca as merge cu cea mai mare placere, dar JAWA mea e varza(probleme mari la motor +aprindere +instalatie electrica) si de ce sa n-o zic: NU imi mai permit "sportul aasta extrem" :jump:

:jump:

 

 

OFF TOPIC : frate ...ala costa 61 de lei sau nu am vazut eu bine???????? :jump: daca mi-as permite ulei dala' probabil nu as mai conduce un voshoD!!! ms pt sfat oricum !!!!

respectele mele ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:jump: uleiul MOTUL DE 600 MII SI BISULFURA DE MOLIBDEN, SUNT PENTRU MANIACI , CARE ORICUM NU FAC MAI MULT DE 100 KM PE WEEK-END! da' daca fac 100 km , au pretentia sa mearga "brici" motorul ca altfel il lasa dreaqului acolo si vin acasa cu taxi-ul :P

normal ca nici eu nu as da 61 lei de 1 litru de ulei , dar dupa ce am mers cu JAWA aia cu motul exact de-asta de 61 lei +bisulfura de molibden care garanteaza ungerea pana la 500 grade celsius , SA STII CA MI-AM SCHIMBAT PAREREA ! se vedea /simtea clar o diferenta...parca avea ceva cai in plus :jump: ciudat dar adevarat!

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:jump: uleiul MOTUL DE 600 MII SI BISULFURA DE MOLIBDEN, SUNT PENTRU MANIACI , CARE ORICUM NU FAC MAI MULT DE 100 KM PE WEEK-END! da' daca fac 100 km , au pretentia sa mearga "brici" motorul ca altfel il lasa dreaqului acolo si vin acasa cu taxi-ul :jump:

normal ca nici eu nu as da 61 lei de 1 litru de ulei , dar dupa ce am mers cu JAWA aia cu motul exact de-asta de 61 lei +bisulfura de molibden care garanteaza ungerea pana la 500 grade celsius , SA STII CA MI-AM SCHIMBAT PAREREA ! se vedea /simtea clar o diferenta...parca avea ceva cai in plus :jump: ciudat dar adevarat!

 

Da frate te cred !!! am vazut ca ala la 60 de lei era varianta Racing...erau si unele mai ieftine 24-28 de lei; astea mai mergeau !!!! Dar bisulfura de molibden unde draq o gasesc io???? :jump: :P exista asa ceva in Romania ...as testa-o si eu macar odata !!!! :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Care sinteti hoinari si vreti sa o facem, haideti. Care nu sinteti hoinari, puteti deveni. Eu personal va ajut sa deveniti hoinari, daca nu pot singur, sun un prieten care sigur ma ajuta. Asa ca am o rugaminte mare la voi: care nu sinteti, care nu puteti, care nu aveti incredere in voi si in motoarele voastre sa deveniti hoinari, nu ne incurcati fratilor. Fara nici o suparare, departe gindul de a jigni pe cineva. Sintem doi hotariti sa o facem (exista si al treilea hotarit, dar el oricind poate sa ramina fara motor din motiv de vinzare) de aceea am scris doi (Cristi 57 si eu) Traseul poate fi dela Bucuresti-Gaesti-Topoloveni-Pitesti-Curtea de Arges-Transfagarasan-Arpasu de Jos-Fagaras-Brasov. Aici incepe dilema.... sa mai merg...sa nu mai merg. Continuare- Sfintu Gheorghe-Tusnad Bay-Miercurea Ciuc-Gheorgheni-Bicaz-Piatra Neamt-Bacau-Adjud. Revin la Brasov. O alta varianta: Brasov-Tirgu Secuiesc prin pasul Oituz Onesti-Adjud. Indiferent de ruta continuam de la Adjud-Marasesti-Focsani- Rimnicu Sarat-Buzau- Urziceni- Sa Traiesti. Daca ne tin muschii, motoarele si banii, dela Marasesti putem sa mergem-Tecuci-Galati-Braila cu alte modificari care putem sa l-e facem "la botul calului". Colegilor de breasla, este vorba de peste 1000 (una mie) kilometri pe care trebuie sa-i facem in maxim 4 (patru) zile. Cu derogari grele de la guvern se aproba a 5a (cincea) zi. Deci va rog seriozitate si un pic de responsabilitate. Nu plecam sa facem o tura in jurul casei precum gaina si nici nu plecam cu motociclete de ultima generatie. Mergem cu gioarsele noastre pirta-pirta cu 60-70km/ora, deci ne vom bate dosul putin mai mult de sei. O regula care va fi lege, PLECAM TOTI, NE INTOARCEM TOTI. Am cautat ca traseul sa evite pe cit posibil DN-uri sau E-uri aglomerate in care SA AVEM sau SA CREEM PROBLEME altora. Personal sint deschis oricaror propuneri. Asa ca....... astept. Asfalt uscat numai sub roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asadar....pana acuma suntem cam asa: Cristi, nea' Victor, Bubaq (am inteles ca vine si el) si je....NU cred ca dau motorul pana atunci si chiar la sfarsitul lui Iulie iau concediu. Asadar vreo 4 zile sunt si eu disponibil.

Precizare...as aprecia foarte mult daca nu am tin-o pe-o fuga continua (chiar si la 70km/h) adica daca omu vrea sa mai opreasca sa vada un peisaj sa putem oprii...si mai ales...bani sa fie

 

 

Numai bine~!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare ideea.M-au corupt si pe mine jawistii mei de la busteni. Progamez si eu o saptamana de concediu pentru atunci sau macar cateva zile libere pt MAREA HOINAREALA!!!! Termin si cu rodaju pana atunci.Ce tare!

Pana la urma cam cati km o sa avem de facut.....sa stiu sa strang banii de gaz :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi bag .... tai salcamul lui moromete si vin si eu...poate ceva foarte najpa sa ma mai opreasca...ma bag. Am vrut sa intreb urmatorul lucru - se poate sa vina o amica de-a mea cu masina?? bagam si noi bagaje acolo si toate cele (scule mai ales). Am zis sa va intreb ca sa stiu. Daca nu se poate nu se poate si e de inteles :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi bag .... tai salcamul lui moromete si vin si eu...poate ceva foarte najpa sa ma mai opreasca...ma bag. Am vrut sa intreb urmatorul lucru - se poate sa vina o amica de-a mea cu masina?? bagam si noi bagaje acolo si toate cele (scule mai ales). Am zis sa va intreb ca sa stiu. Daca nu se poate nu se poate si e de inteles :jump:

 

 

Belea !!! o sa avetzi si masina de asistentza!!! Avetzi grija sa nu dea cu masina peste voi :P !!!!....

Glumeam frate ... este chiar o idee super !!! :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...